Życie Jezusa Chrystusa

Wydawnictwo AA
2018-01-01
2018-01-01
Jan J. Franczak

Arcydzieło! W recenzji o. Groeschela padają słowa, że ta książka mogłaby być dodatkowym tomem "Jezusa z Nazaretu" Ratzingera. Jest w tym wiele racji, choć ta pozycja na pewno jest łatwiejsza do przyswojenia dla kogoś, kto ma mniejszą wiedzę teologiczną niż znana seria papieża Benedykta XVI. Nie znaczy to jednak, że jest mniej intelektualna. Po prostu język jest przystępniejszy. Samo dzieło jest natomiast prawdziwą kopalnią cytatów, dlatego kilka umieszczam w tym serwisie. Najkrócej tą książkę mogę opisać jako obszerny komentarz pastoralny do różnych scen ewangelicznych. Co ważne, między wierszami widać głęboką wiarę autora i jego mądrość życiową. Nie od dziś wiadomo, że abp Sheen był nietuzinkowym człowiekiem. Za niedługo będzie oficjalnie dołączony do grona świętych Kościoła Katolickiego. Jak każdą jego pozycję, tą książkę warto przeczytać. Polecam każdemu!

Fascynująca podróż przez Ewangelię; podróż z Chrystusem Bogiem-Człowiekiem. Przeczytałam w dotychczasowym życiu wiele teologicznych książek, ale dzieło Sheena jest niezwykle spójnym, napisanym prostym, a jednocześnie pociągająco pięknym językiem, przemawiającym do każdego, niekoniecznie obeznanego z katolicyzmem, człowieka. Sheen jest świetnym i niezwykle przekonującym apologetą, bo jest Świadkiem. Czytelnik wie, że czyta nie teorię, lecz niejako "praktykę" życia autora. Tak o Jezusie Chrystusie mógł napisać ktoś, kto Go poznał i pokochał.

Pięknie podany przekaz Ewangelii i nie tylko. Piękna książka, pięknie wydana. Jest to opis życia Jezusa połączony z rozważaniami. Autor raczej skupia się na poszczególnych aspektach Objawienia Pańskiego i je rozważa. Fiat Maryi i Fiat Lux. Mesjasz nie chce być królem chleba. Królestwo duchowe, a nie polityczne. Strona 271 zmiotła mnie. Inteligencja zawsze wie wystarczająco dużo o religii, by ją zniekształcić. Potrzebujemy … Chrystusa, który … nie pozwoli nam przebierać w Jego słowach. Potrzebujemy Chrystusa, który przywróci moralne oburzenie …

1984

Są trzy tytuły, poza Biblią, które opowiadają ze szczegółami o życiu Jezusa i Jego misji. Sprawiają, że staje się On bliski, bardziej realny, bardziej ludzki - i bardziej chwalebny: "Żywot i bolesna męka" Katarzyny Emmerich, "Oczami Jezusa" Amesa i "Życie Jezusa Chrystusa" Fultona.
Potem już nic nie będzie takie samo. Nie będzie niejasne, wieloznaczne, niedopowiedziane. Tu są odpowiedzi na wszystkie wątpliwości.
POLECAM.

"Żaden człowiek dobrej woli, który spotyka Chrystusa, nigdy nie powraca tą samą drogą, którą przyszedł". - Abp. Fulton J. Sheen

Książka powstawała kilka lat. Przyznam szczerze, że w trakcie lektury zupełnie się nie dziwiłem, dlaczego napisanie tego dzieła zajęło Czcigodnemu Słudze Bożemu Fultonowi tyle czasu. Nie jest to bowiem zwykła biografia, jakich pełno na półkach. Nie jest to zwyczajne opisanie poszczególnych etapów z życia Pana Jezusa. To bardzo głęboka i z pewnością niejeden raz przemodlona analiza Jego życia. Analiza, w której Arcybiskup wykazuje, jak bardzo aktualne jest to wszystko dla współczesnego człowieka. Książka jest dość gruba, liczy bowiem 688 stron. Jednak Sheen nie traci czasu na niepotrzebne elementy i treści. Pozycja bardzo konkretna, napisana w charakterystycznym dla autora stylu. Brak wodolejstwa, chodzenia na około, pustosłowia.
Dzieło Sheen zaczyna od rozdziału, w którym porównuje Chrystusa i założycieli innych religii oraz wykazuje, dlaczego to właśnie Jezus jest Bogiem, a także dlaczego jest On wyjątkowy nie tylko na tle założycieli innych religii, ale i wobec każdego innego człowieka na ziemi. W książce tej Arcybiskup poświęca też miejsce Maryi, która przez tak wielu jest odrzucana czy wręcz nienawidzona.
"Życie Jezusa Chrystusa" stanowi połączenie filozofii, psychologii oraz religii. Z kart tej książki, jak i z każdej innej autorstwa Sheena, od razu wyłania się głębia, ale i zarazem prostota jego myśli, jak również lekkość ich wypowiadania. Język jest zrozumiały dla każdego odbiorcy.
Cytat, który umieściłem na początku, wybrałem nieprzypadkowo. Warto bowiem określić, dla kogo jest ta książka. Dla każdego. Dosłownie. Katolik znajdzie w niej argumenty pomocne w obronie wiary katolickiej, wyznawcy innych religii argumenty przemawiające za słusznością chrześcijaństwa, tak zwanym letnim katolikom książka może okazać się pomocna w odkryciu na nowo istoty katolicyzmu. Osoby niewierzące też w tej pozycji znajdą coś dla siebie. Ja oczywiście nie twierdzę, że wszyscy masowo się z Sheenem zgodzą i od razu będą nawrócenia. Jednak na pewno jest i będzie o czym myśleć po lekturze i w jej trakcie.
Gorąco polecam. Na pewno nie będzie to zmarnowany wydatek dla nikogo. Mam nadzieję, że czytający wyniosą z tej książki duchowe dobro dla siebie i innych. Nam pozostaje dziękować Bogu za życie Arcybiskupa oraz modlić się o jego rychłą beatyfikację i kanonizację.

Kilkanaście dni temu ukazało się na rynku polskie tłumaczenie książki arcybiskupa Fultona J. Sheena „Życie Jezusa Chrystusa”. Książka warta każdej złotówki na nią wydanej. Na stronie 274 znajduje się opis zachowania Jezusa wobec kobiety oskarżonej o cudzołóstwo („kto jest bez winy…”). Ten fragment jak ulał pasuje do opisu fanatycznych zwolenników linii wyznaczanej min. przez filmy typu „Kler”.

„Broniąc kobiety (oskarżonej o cudzołóstwo) Chrystus dowiódł, że jest przyjacielem grzeszników, ale tylko tych, którzy przyznali, że są grzesznikami. Musiał pójść do wyrzutków społeczeństwa, by odnaleźć wielkość serca i nieograniczoną hojność, które według Niego stanowiły samą istotę miłości. Choć byli grzesznikami, ich miłość wynosiła ich ponad tych, którzy byli mądrzy sami z siebie i samowystarczalni, którzy nigdy nie zgięli kolan, modląc się o wybaczenie. Przyszedł, by postawić nierządnicę wyżej od faryzeusza, skruszonego złodzieja - wyżej od arcykapłana, marnotrawnego syna - wyżej od przykładnego brata. Wszystkim oszustom i fałszerzom, którzy powiadają, że nie mogą się przyłączyć do Kościoła, gdyż Jego Kościół nie jest dość święty, zadaje On pytanie: „Jak święty musi być Kościół, byście mogli wejść do niego?”. Gdyby Kościół był tak święty, jakby tego chcieli, nigdy nie zostaliby do niego wpuszczeni!

W każdej innej religii pod słońcem, w każdej wschodniej religii - od buddyzmu do konfucjanizmu - do połączenia się z Bogiem zawsze konieczne jest jakieś oczyszczenie. Ale nasz Pan przyniósł religię, w której przyznanie się do grzechu jest warunkiem przyjścia do Niego. „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają” (Mt 9,12)”.

• Religia
  • Chrześcijaństwo