Zimny wiatr. Pamiętnik z lat spędzonych w chińskim gułagu

Okładka książki Zimny wiatr. Pamiętnik z lat spędzonych w chińskim gułagu Harry Wu
Okładka książki Zimny wiatr. Pamiętnik z lat spędzonych w chińskim gułagu
Harry Wu Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Contra Leviathan biografia, autobiografia, pamiętnik
Contra Leviathan
Państwowy Instytut Wydawniczy
2018-10-31
2018-10-31
Joanna Krenz
wspomnienia obóz przymusowej pracy Chiny komunizm

Na półkach: , , , , , ,

Typowa literatura obozowa. Podziwiam autora, że zdołał zachować człowieczeństwo w tak przerażających warunkach.

OCENA – 9/10 WYBITNA

„ZIMNY WIATR” to wspomnienia, pamiętnik Harry’ ego Wu, spisany przez Carolyn Wekeman, która podczas długich rozmów usiłowała odtworzyć wydarzenia z ponad trzydziestu lat, w tym te najtragiczniejsze, bo obejmujący okres 19 lat spędzonych przez naszego bohatera w obozach pracy w Chinach. Wstrząsająca relacja o obozach reedukacji i reformy poprzez pracę, której doświadczyli między innymi chińscy intelektualiści, niepopierający władzy Mao Zedonga.

Harry Wu na kartach tej książki, opowiedział o swoim pobycie, cierpieniu, poniżeniu, nie ludzkim traktowaniu, którego doświadczył w obozach pracy. Chciał w ten sposób oddać hołd i spłacić dług wobec tych, którzy pozostali za murami lub nie przeżyli tego piekła. Relacja ta wstrząsa i przeraża, pokazuje obraz mściwej i bezkarnej władzy, która brutalnie obchodziła się z tymi, którzy nie chcieli się jej podporządkować i myśleli inaczej.

To, co szokuje mnie najbardziej po przeczytaniu tej autobiograficznej powieści, to skromność samego bohatera. Harry Wu to niezwykła postać, niesamowity człowiek z ogromną odwagą i charyzmą, wierny swoim poglądom, nigdy nie dał się złamać, choć był torturowany. To niewyobrażalne, co przeżył ten człowiek, ile wycierpiał, a jednak miał w sobie tyle siły by przetrwać i ostatecznie opowiedzieć nam czytelnikom swoją historię.

Relacja na długo pozostanie w mojej pamięci myślę, że na zawsze, ponieważ nie sposób przejść obojętnie wobec takich wydarzeń. Ta książka wyciska łzy, jest trudna w odbiorze, przepełnia ją gorycz i smutek, jest świadectwem okrucieństwa ludzi w imię władzy. Warto ją przeczytać, ale trzeba pamiętać, że niesie ona za sobą ogromny ładunek emocji, więc nie jest ona dla każdego. Harry Wu zmarł w roku, 2016 więc nie ma go wśród nas, ale pamięć o nim pozostanie na zawsze. Pozdrawiam. Jack_

OCENA – 9/10 WYBITNA

Książka podobna w treści do ,,Innego świata" Herlinga Grudzińskiego z tą tylko różnicą, że opisuje chiński system gułagów. Polecam każdemu, kto interesuje się literaturą łagrową.

Harrego Wu można śmiało uznać za chińskiego Aleksandra Sołżencyna.
"Zimny wiatr" to pamiętnik Harrego z lat spędzonych w chińskich gułagach - obozach pracy przymusowej. Jako student geologii Uniwersytetu Pekińskiego w roku 1957 w trakcie akcji prowadzonej przez partię komunistyczną przeciwko prawicowcom, aresztowany, uznany za niebezpiecznego dla partii i skazany na podstawie decyzji administracyjnej na reedukację przez pracę. Początkowo na maksymalny wymiar kary 3 lat, który w ostatecznośći zakończył się po 19 latach. Bez sądu, na podstawie decyzji aministracyjnych.
Pamiętniki to przygnębiający obraz Chin, gdzie pojedynczy człowiek nic nie znaczy - wszystko podporządkowane jest partii i państwu.
W obozach pracy tzw. laogai /notabene istniejących do dzisiaj/ przeżył chiński wielki skok naprzód z lat 1958 - 1962 i wielki głód który po nim nastąpił /o mało nie zmarł wówczas z głodu/, czy rewolucję kulturalną z 1966 roku trwającą praktycznie do 1976 roku.
Wstrząsająca lektura, lecz dla miłośników historii a zwłaszcza Azji i Chin lektura obowiązkowa.
Polecam.

Harrego Wu można śmiało uznać za chińskiego Aleksandra Sołżencyna.

Czytałem ostatnio biografię Mao i ten dziennik to doskonały dodatek do tego mrocznego czasu. Trzeba znać trochę klimat komunistycznych Chin albo chociaż przeczytać trochę rosyjskich historii z gułagu i życia w skrajnej komunie ,żeby lepiej zrozumieć książkę. Polecam ją zdecydowanie.

• Chiny
  • Ebooki
  • Azja
  • Daleki Wschód
  • Brak Legimi A

Dodaj cytat z książki Zimny wiatr. Pamiętnik z lat spędzonych w chińskim gułagu