Klasztor zapomnienia

Okładka książki Klasztor zapomnienia Bożena Gałczyńska-Szurek
Okładka książki Klasztor zapomnienia
Bożena Gałczyńska-Szurek Wydawnictwo: Szara Godzina kryminał, sensacja, thriller
Klasztor zapomnienia
Szara Godzina
2013-07-02
2013-07-02

Książka w typie "Klasztor zapomnienia" to troszkę nie moje klimaty, ale muszę przyznać, że jej fabuła jest dość intrygująca. Tajemnica chłopca-uzdrowiciela sprzed lat, rodzinna zagadka, która niespodziewanie wychodzi na jaw, a w tle piękne krajobrazy i klimat gorącej Grecji.

Ciekawa pozycja z dużą dawką wiedzy o Grecji i Półwyspie Athos. Przeczytana w właśnie z tego powodu. Dobry pomysł fabularny i grecki klimat. Wyjątkowo ciekawa przez umiejscowienie akcji. Fakty których warto się dowiedzieć. Bardzo polecam, szczególnie wielbicielom Bałkanów.

Rozczarowałam się tą książką. Być może to nie był mój czas na nią. Jednak niestety wynudziłam się. 4 gwiazdki za pomysł, bo potencjał miała bardzo duży, streszczenie z tyłu książki bardzo mnie zaciekawiło.

Książka oprócz akcji kryminalnej przynosi dużą wiedze na temat bardzo interesującego państwa mnichów. Czytałam z dużym zaciekawieniem. Napisana prostym ale ładnym językiem. Opisy Grecji też bardzo ładne. Lektura wakacyjna na poziomie.

Po książkę sięgnęłam z polecenia i nie zawiodłam się.
Bohaterka jest młoda Polka Klara, która po latach wraca do Grecji.
Zajmuje się pomaganiem w śledztwie prowadzanym przez agenta Interpolu i miejscową policję.
Ginie jeden z mnichów na półwyspie Athos.
Klarze od początku sprawa wydaje się zagmatwana i pełna niewyjaśnionych tajemnic.
Niestety śledztwo nie jest takie proste.
Musi być przeprowadzona w klasztorze, zamkniętym dla obcych z zewnątrz, a przede wszystkim dla kobiet.
Klara i jej przyjaciele próbują rozwiązać zagadkę, która jest mocno poplątana.
Musi niestety wrócić do swojej przeszłości i rodzinnych powiązań.
Książka jest bardzo miłą lekturą na jesienne długie wieczory:)
Polecam:)

Po książkę sięgnęłam z polecenia i nie zawiodłam się.
Bohaterka jest młoda Polka Klara, która po latach wraca do Grecji.
Ginie jeden z mnichów na półwyspie Athos.
Niestety śledztwo nie jest takie...

Ciekawa powieść o greckim klimacie. Klara żyje jakby podwójnym życiem, teraźniejszością i przeszłością. Cierpi z powodu konfliktu ze zmarłym ojcem, którego nie zdążyła pożegnać. Nie odpowiedział jej na żadne wątpliwości, na ważne pytania, bo nie zdążył. Dręczy ją to bardzo. Podczas prowadzenia śledztwa w spawie zabójstwa na Półwyspie Athos spotyka jego byłą asystentkę, przyjaciółkę domu, którą podejrzewała o romans z nim. Śledztwo na Athos przeplata się z perypetiami osobistego życia Klary. Dobry pomysł na fabułę i ciekawe charakterystyczne postacie. Czytałam z zainteresowaniem.

Zdaję sobie sprawę, że książka długo w mej pamięci nie zostanie, uleci szybciej niż później, ale nawet miło się to czytało. Takie sobie letnie czytadełko, z akcją w Grecji, na lato lektura w sam raz.
Bez ochów i achów, ale nic konkretnego książce zarzucić nie mogę. 6/10

Bez ochów i achów, ale nic konkretnego książce zarzucić nie mogę. 6/10

Sympatyczne czytadło, z przyjemnym greckim tłem,
jak ktoś lubi czytadła tego typu.

Dla mnie to było trudne do czytania, bo humor i dialogi i opisy zachowań bohaterów były dla mnie jakieś takie infantylne; w każdym razie nie były ani sensacyjne ani zabawne.

Ale to wszystko zależy od tego, co kto lubi i czego oczekuje. Oczekiwałam greckiego kryminału, to znaczy kryminału i Grecji w jednym , a nie oczekiwałam pięknej, inteligentnej wyjątkowej (itd) kobiety i powieści raczej romantyczno - obyczajowej, niż kryminalnej.

Elementy greckie, też stylizowane litery w tekście książki, podobały mi się bardzo. Ciekawy był tez pomysł na zagadkę.

Ale sama książka jest mdła, bezbarwna, postacie płaskie i jednowymiarowe, zachowanie bohaterów, ich dialogi, emocje - nienaturalne, akcja się wlecze w kosmos, a bohaterowie prowadzą dziwne dialogi.

I każdy bohater jest oczywisty, albo dobry albo zły, schematyczny.

Sympatyczne czytadło, z przyjemnym greckim tłem,
jak ktoś lubi czytadła tego typu.

Akcja książki toczy się w Państwie Mnichów. Oczywiscie niesamowite miejsce akcji dodaje jej znacząco atrakcyjności. Kryminał i obyczaj i wcale niebanalne pytanie o sens prawdy w życiu każdego czlowieka. O jej znaczenie. Autorka wyraźnie sugeruje, że lepiej czasem ją zataić. Ciekawa powiesć w greckim klimacie. Nie będę opisywać treści - polecam.

Bardzo dobra powieść. Dla wielbicieli południa Europy rewelacyjna nawet, stąd gwiazdki. Każdego może jednak zainteresować półwysep zarządzany współcześnie przez mnichów. Polecam nie tylko wielbicielom Grecji. Lekka książka, szybko się czyta. Mankament to brak kontynuacji tematu w kolejnych powieściach.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Klasztor zapomnienia