Chiara Corbella Petrillo w opowieściach świadków. Droga małych kroków

Okładka książki Chiara Corbella Petrillo w opowieściach świadków. Droga małych kroków praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew"
2018-10-30
2018-10-30
świadectwa wiara śmierć święci rodzicielstwo miłość małżeństwo

Po książkę „Chiara Corbella Petrillo w opowieściach świadków” sięgnęłam z ciekawości. Lubię poznawać święte żony i matki, a Chiara jest kandydatką na ołtarze. Pozycja zawiera m.in. ciekawie opisane doświadczenia z okresu poznawania się.
Jednak całościowo mam mieszane uczucia względem tej książki. Niektóre komentarze świadków życia Chiary mocno upraszczają duchową rzeczywistość. Poza tym brakuje mi świadectw bardziej „ludzkiej” strony Chiary.

Urodziła się 9 stycznia 1984, zmarła w wieku 28 lat 13 czerwca 2012 roku. Była rzymianką, pełną miłości do Boga. Była wdzięczna Bogu za całe jej życie, mimo iż nie było ono łatwe.
Kobieta zaraz po ślubie zaszła w ciąże, gdy dowiedziała się iż jej dziecko nie przeżyje, cierpi na bezmózgowie, nie ma czaszki i jej mózg się nie rozwinął, nie wiedziała jak to powiedzieć mężowi. Nie odzywała się ani słowem dwa dni. Gdy wyznała to swojemu partnerowi, razem płakali w swoich objęciach. jej córka Maria żyła jedynie pół godziny, a kolejny syn niewiele dłużej. Mimo to te doświadczenia nie pozbawiły jej wiary. Gdy kobieta po raz trzeci zaszła w ciąże, która miała szanse się utrzymać, okazało się iż Chiara ma nowotwór. Nie musiała się długo zastanawiać, od razu zdecydowała, iż z leczeniem poczeka dopiero do porodu, aby nie zaszkodziło ono dziecku. Nowotwór zabrał jej oko, a kobieta nadal nie traciła wiary w Boga.
Przy porodzie syna nie zgodziła się na cesarskie cięcie, ponieważ wiedziała, że dziecko zaraz umrze, chciała dla niego cierpieć. Gdy zaszła w ciążę z Franceskiem. Niestety nowotwór coraz bardziej dawał o sobie znać. Zaraz po porodzie kobieta została uśpiona i intubowana. Chirurdzy przeprowadzili jej operację języka, a następnie usunęli węzły chłonne. Dlatego też Chiara nosiła wysokie golfy- aby zakryć blizny. Zaraz po badaniu wyciętych węzłów, następuje chemio i radioterapia. Bohaterka nie może jeść, cierpi na infekcje, nie może mówić przez co lato spędza z sondą karmiącą w brzuchu. Niestety nowotwór języka to nie jest jej największy problem. Zaczynają się przerzuty na płuca. Gdy Chiara przyjęła komunię świętą, powiedziała iż właśnie w tej chwili przyszedł do niej prawdziwy lekarz. Już wiedziała że umiera, zaczęła się żegnając z rodziną i mówić że ją kocha. "Wykorzystywała każdy najmniejszy mięsień w ciele, żeby oddychać, jak nasz Pan na krzyżu, i każdego się chwytała: wielu z nas z dumą nosiło ślady paznokci Chiary na swoich rękach. A potem wydała swoje trzecie tchnienie."

Proces beatyfikacyjny Chiary Corbella Petrillo rozpoczął się w tym roku. Kim była to młoda kobieta, która zmarła w wieku 28 lat, co się w jej życiu wydarzyło? We Włoszech skąd pochodzi jest bardzo znana. Polski czytelnik mógł bliżej ją poznać dzięki książce pt. „Przyszliśmy na świat, by nigdy nie umrzeć. Chiara Corbella Petrillo i jej historia” autorstwa Simone Troisi i Cristiana Paccini. Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew wydało właśnie spis świadectw bliskich, rodziny i przyjaciół pt. „Chiara Corbella Petrillo w opowieściach świadków”.

Ta niewielka książka licząca zaledwie 120 stron wymaga skupienia. Warto ją mieć na własność i czytać z ołówkiem w ręku i zaznaczać, co ważniejsze zdania. Wydawałoby się, że to nie możliwe, a jednak historia Chiary podnosi na duchu, daje wskazówki, pokazuje drogę małych kroków - franciszkańską zasadę życia, która uczy żyć bez zbędnego wybiegania w przyszłość, jedynie konkretne decyzje, które trzeba podjąć w danej chwili, aby móc bez obciążeń iść naprzód. Chiara to święta na nasze współczesne czasy zwyczajna, kochająca, ale niewydumana. W liście-testamencie do swojego syna Francesca napisała „Wszystko, co robisz będzie miało sens tylko, jeśli będziesz to robił z myślą o życiu wiecznym".

Przed nami listopad miesiąc, w którym w sposób szczególny wspominamy naszym bliskich zmarłych, a także zastanawiamy się nad własnym życiem i śmiercią. Myślę, że to dobry czas na lekturę tej książki.
MJ
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl

Kolejna, druga przygoda z Chiarą. Książka jest przesiąknięta obecnością tej wspaniałej kobiety. Napędza do dobrego życia, bycia tu i teraz na sto procent. Będę do niej wracać :)

• Z polecenia
  • 0 0 0 BIOGRAFIA miłość
  • 0 0 0 BIOGRAFIA małżeńs
  • Religia
  • Ksiązki do których nigdy już nie wrócę

praca zbiorowa Chiara Corbella Petrillo w opowieściach świadków. Droga małych kroków Zobacz więcej