We're all wonders

Piękna, prosta historia o tym, że każdy z nas jest cudem ❤️
Idealna dla najmłodszych!

Piękna, prosta historia o tym, że każdy z nas jest cudem ❤️
Idealna dla najmłodszych!

August Pullman ma 10 lat i jedno marzenie. Chciałby niczym się nie wyróżniać z tłumu. Niestety urodził się z bardzo rzadką chorobą genetyczną i jego twarz, pomimo licznych operacji, przyciąga wzrok obcych ludzi. August może jednak liczyć na miłość i wsparcie swoich rodziców i starszej siostry, którzy zrobią wszystko, aby oszczędzić mu przykrości. Jednak chłopak dorasta i prędzej czy później będzie musiał wyjść ze swojej strefy komfortu i zmierzyć się z brutalnością świata.
A my towarzyszymy mu w tej drodze.

August Pullman jest postacią, której nie da się nie lubić. Wrażliwy chłopiec, zdający sobie sprawę ze swojej inności, który uwielbia Halloween, bo wtedy może uwolnić się od nachalnych spojrzeń i niczym się nie wyróżnia z tłumu przebranych dzieciaków. Do tej pory uczył się w domu pod okiem swojej mamy. Gdy dowiaduje się, że rodzice chcą go posłać do piątej klasy z innymi dziećmi, czuje panikę i wpada w złość. Zdecydowanie ten pomysł mu się nie podoba, ale zawiera z rodzicami umowę i podejmuje ryzyko odnalezienia się w wśród swoich rówieśników.
W książce poznajemy rozterki rodziców Augusta, którzy z jednej strony chcą chronić swojego syna przed przykrościami, a z drugiej są świadomi, że nie mogą trzymać go z dala od ludzi we wieczność. Martwiąc się o jego przyszłość próbują powoli oswajać go z myślą, że pewnie już zawsze będzie budził różne emocje u ludzi, jednak musi być ponad to i korzystać z życia.
Głównym bohaterem powieści jest August, ale są tutaj też rozdziały prowadzone z perspektywy jego siostry i jej chłopaka oraz koleżanki i kolegi Pullmana. Dzięki temu poznajemy punkt widzenia różnych ludzi i ich spojrzenie na chłopaka. Dzielą się swoimi rozterkami, uczuciami i wrażeniami ze znajomości z Pullmanem. A ta znajomość ma na nich duży wpływ.
Książka skłania do refleksji. Porusza trudny temat i realnie opisuje reakcje ludzi na spotkanie z innością. Nie od dziś wiadomo, że inność rodzi złość. Ludzie boją się tego czego nie znają, a przez to demonizują wszystko co jest z tym związane. Widać to doskonale, gdy dzieciaki wymyślają zabawę w trąd, której istnienia domyśla się chłopak. Ale dzieciom można wiele wybaczyć, w końcu to tylko dzieci. Gorzej, jeśli przykład nie idzie z góry. A i dorośli często nie wiedzą, jak się zachować w obliczu takiej sytuacji.
Ponadto obserwujemy jak ważne dla młodych ludzi jest poczucie przynależności do grupy. A także jak bardzo są w stanie poświęcić swoje wartości by nie zostać wykluczeni ze szkolnej społeczności. Jest to temat uniwersalny i myślę, że szczególnie ważny do omawiania z młodzieżą.
Zdecydowanie jest to książka, która uczy nas empatii i warto po nią sięgnąć. Napisana jest prostym językiem, a rozdziały nie są długie, przez co czyta się ją bardzo szybko. Moim zdaniem jest to książka zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłego czytelnika. Każde pokolenie wyniesie z lektury coś wartościowego i ważnego.
Gorąco Wam ja polecam!

Dla kazdego! Dla małego i dużego :) Fajnie gdyby każdy mógł przeczytać tą książkę. Super obrazki. Mało tekstu ale jak komitet nie! Polecam i bardzo mocno zachęcam do zapoznania się z tą książeczką. Warto. Wszystko jest takie , zrozumiałe i dosadne.

To bardzo krótka opowieść, ale o ogromnym ładunku emocjonalnym. Jej bohater to chłopiec, który jest "inny". Akceptuje swoją odmienność, lecz rani go niezrozumienie innych. Ucieka wtedy w świat wyobraźni. Książka nawołuje do życzliwości, uczy, że za pomocą słów, tak jak i czynów, można skrzywdzić drugiego człowieka.
Niby to opowiadanie dla dzieci, ale jej uniwersalny wydźwięk trafi i do starszego czytelnika.

Niby to opowiadanie dla dzieci, ale jej uniwersalny...

powiem tak, ani oryginalnej książki ani ekranizacji nie widziałam, ale mniej więcej po recenzjach i reklamach wiem o co chodzi, a ta "książka" jest zwykłym uproszczeniem, bo streszczeniem tej historii nie da się nazwać, ilustracje... nie są jakieś wybitne, ale wiem, że są one charakterystyczne do tej marki

to jest po prostu wydanie pozycji na fali popularności tytułu, aby zwiększyć zysk, nic więcej, ta książka jako osobny wtór jest nic nie warta

fajnie, że uczy tolerancji i akceptacji, ale zdecydowanie można to zrobić w bardziej ciekawy i przyjemnie wizualny (a przede wszystkim dłuższy) sposób, tak aby zainteresować i jednocześnie nie zmęczyć tych najmłodszych

ja osobiście nie polecam i nie kupiłabym tego tytułu żadnemu dziecku, ale gdyby dodawali w gratisie do pierwowzoru, to nawet bym wzięła

książka jedynie dla fanów "Cud chłopaka", i tyle ;)

to jest po prostu wydanie pozycji na fali popularności tytułu, aby...

Książka, którą szybko i lekko się czyta. Fajna historia, poznajemy życie chłopczyka, który ma zniekształconą twarz. Jego zmagania w szkole, chwile szczęśliwe i złe. Jednak brakuje w niej morału, zakończenia, które by nauczyło nas czegoś, po którym by się łezka w oku zakręciła. Mimo wszystko polecam, ponieważ czytając na pewno będziemy się dobrze bawić.

24 / 52 / 2018

24 / 52 / 2018

Książka dla najmłodszych z morałem. Bardzo podoba mi się przesłanie, zachęca do rozmowy na temat niepełnosprawności i tolerancji. Jednak brakuje mi w niej kontekstu. Gdybym nie znała historii chłopca z książki dla dorosłych nie wiedziałabym o czym tak naprawdę jest.
Bardzo ładne ilustracje.

Bardzo ładne ilustracje.

Myślę, że książka ta najlepiej przemawia do czytelnika i widza, który wcześniej czytał powieść lub oglądał film "Cudowny chłopak". Nie wiem, jak spojrzałabym na tę krótką książeczkę, gdybym nie znała wcześniej historii Auggiego, ale cieszę się, ze powstała. Ta niezwykła historia o tolerancji może teraz trafić również do najmłodszych, zarówno poprzez film, jak i przez tę właśnie krótką historię z kolorowymi obrazkami.

Są takie książki, które trzeba przeczytać. Książki potrzebne, skuteczniejsze w swym oddziaływaniu niż niejedna godzina wychowawcza odbywająca się w szkole.

Jestem mamą dwójki małych dzieci, dlatego zdecydowałam, że w pierwszej kolejności sięgniemy po „Cudownego chłopaka” R.J.Palacio właśnie w wersji dla najmłodszych.

Co jest najbardziej urzekające w tej książeczce? Prosty, niezawoalowany, dosadny przekaz. Narratorem jest Auggie, mały chłopiec, który urodził się ze zdeformowaną twarzą. Poprzez liczne ilustracje i krótkie opisy, poznajemy jego punkt widzenia na otaczającą go rzeczywistość.

Chłopiec, jest zwyczajnym dzieckiem, czy jest inny? Wcale nie! Jest wyjątkowy. Jego wygląd jednak odstrasza rówieśników, staje się obiektem drwin i żartów. By ukryć się przed wzrokiem innych, ukrywa się pod kaskiem astronauty. W nim czuje się pewnie, bezpiecznie. Może odetchnąć pełną piersią i być postrzeganym w upragniony przez siebie sposób.

uch, za pośrednictwem stron tej książeczki, wyjaśnia nam, że wcale nie jest inny. Podobnie jak koledzy lubi jeździć na rowerze, grać w piłkę, jeść lody i bawić się z ukochaną suczką Daisy. Jedyna równica między nim, a rówieśnikami to sposób w jaki się go postrzega. Wszystko jednak można zmienić…

„Wiem, że nie mogę zmienić tego jak wyglądam.
Ale być może ludzie mogliby zmienić sposób, w jaki na mnie patrzą”.

Ta opowieść porusza serca. Wersja dla dzieci ma bardzo jasny, zrozumiały dla najmłodszych przekaz:
„Nie oceniaj mnie po wyglądzie. Najważniejsze jest to, czego nie widać. Nieważne jak wyglądam, nie mam na to wpływu, w środku jestem taki sam jak Ty. Jest mi smutno, gdy naśmiewają się ze mnie inni, tak samo jak byłoby smutno i Tobie”.

Każdy z nas chce, by go lubiano za to kim jest, a nie jak wygląda, jaki ma kolor skóry, czy jest chudy, grubszy, wysoki czy niski.
Natura uczyniła nas różnymi, i powinniśmy fakt ten zaakceptować, unikając usilnego szeregowania ludzi w klamrach (nie-)normalności.

Wszak czym jest normalność? Każdy z nas jest wyjątkowy, i tak właśnie chce się czuć.

Historia Augusta jest świetnym punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem, z czego skwapliwie skorzystałam, i również Was do tego zachęcam.
Traktujmy innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Uczmy dzieci szacunku i empatii do drugiej osoby.

• Rok 2018
  • Książki 2018