Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi

Tłumaczenie: Marzena Wasilewska
Wydawnictwo: Albatros
We Are All Wonders
jagarkar

„Cudowny chłopak” to wzruszająca i pełna ciepła opowieść o Auguście Pullmanie, zwykłym chłopcu o niezwykłej twarzy. Sprzedana w liczbie przeszło 6 milionów egzemplarzy powieść R.J. Palacio weszła już do klasyki współczesnej literatury, zdobywając serca kolejnych czytelników. Na fali międzynarodowego sukcesu wydawca książki postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych czytelników i opowiedzieć tę niezwykle inspirującą historię na nowo – tym razem z ilustracjami. Ich autorką jest R.J. Palacio, dla której książka „Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”stanowi debiut ilustratorski. To pełna przygód historia Augusta i jego czworonożnej przyjaciółki, suczki o imieniu Daisy.

R.J. Palacio pokazuje i młodszym, i starszym czytelnikom, jak żyć w świecie Auggiego, w którym chłopiec, choć czuje się jak jego rówieśnicy, zawsze jest postrzegany jako ktoś, kto nie pasuje. „Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”to opowieść o Auguście, ale tak naprawdę dotyczy nas wszystkich. W końcu każdy z nas marzy o tym, by zostać zauważonym i by inni lubili nas za to, jacy jesteśmy. „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” to doskonała książka, która może stać się pretekstem do rozmowy rodziców z dziećmi o empatii i zrozumieniu drugiego człowieka.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Maria | 2018-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2018

To bardzo krótka opowieść, ale o ogromnym ładunku emocjonalnym. Jej bohater to chłopiec, który jest "inny". Akceptuje swoją odmienność, lecz rani go niezrozumienie innych. Ucieka wtedy w świat wyobraźni. Książka nawołuje do życzliwości, uczy, że za pomocą słów, tak jak i czynów, można skrzywdzić drugiego człowieka.
Niby to opowiadanie dla dzieci, ale jej uniwersalny wydźwięk trafi i do starszego czytelnika.

Babi | 2018-11-29
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 29 listopada 2018

powiem tak, ani oryginalnej książki ani ekranizacji nie widziałam, ale mniej więcej po recenzjach i reklamach wiem o co chodzi, a ta "książka" jest zwykłym uproszczeniem, bo streszczeniem tej historii nie da się nazwać, ilustracje... nie są jakieś wybitne, ale wiem, że są one charakterystyczne do tej marki

to jest po prostu wydanie pozycji na fali popularności tytułu, aby zwiększyć zysk, nic więcej, ta książka jako osobny wtór jest nic nie warta

fajnie, że uczy tolerancji i akceptacji, ale zdecydowanie można to zrobić w bardziej ciekawy i przyjemnie wizualny (a przede wszystkim dłuższy) sposób, tak aby zainteresować i jednocześnie nie zmęczyć tych najmłodszych

ja osobiście nie polecam i nie kupiłabym tego tytułu żadnemu dziecku, ale gdyby dodawali w gratisie do pierwowzoru, to nawet bym wzięła

książka jedynie dla fanów "Cud chłopaka", i tyle ;)

jagarkar | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Myślę, że książka ta najlepiej przemawia do czytelnika i widza, który wcześniej czytał powieść lub oglądał film "Cudowny chłopak". Nie wiem, jak spojrzałabym na tę krótką książeczkę, gdybym nie znała wcześniej historii Auggiego, ale cieszę się, ze powstała. Ta niezwykła historia o tolerancji może teraz trafić również do najmłodszych, zarówno poprzez film, jak i przez tę właśnie krótką historię z kolorowymi obrazkami.

MiłośćDoCzytania | 2018-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2018

Są takie książki, które trzeba przeczytać. Książki potrzebne, skuteczniejsze w swym oddziaływaniu niż niejedna godzina wychowawcza odbywająca się w szkole.

Jestem mamą dwójki małych dzieci, dlatego zdecydowałam, że w pierwszej kolejności sięgniemy po „Cudownego chłopaka” R.J.Palacio właśnie w wersji dla najmłodszych.

Co jest najbardziej urzekające w tej książeczce? Prosty, niezawoalowany, dosadny przekaz. Narratorem jest Auggie, mały chłopiec, który urodził się ze zdeformowaną twarzą. Poprzez liczne ilustracje i krótkie opisy, poznajemy jego punkt widzenia na otaczającą go rzeczywistość.

Chłopiec, jest zwyczajnym dzieckiem, czy jest inny? Wcale nie! Jest wyjątkowy. Jego wygląd jednak odstrasza rówieśników, staje się obiektem drwin i żartów. By ukryć się przed wzrokiem innych, ukrywa się pod kaskiem astronauty. W nim czuje się pewnie, bezpiecznie. Może...

Krótka. Nudna. Denna.
Ilustracje takie sobie.
Mam szczerą nadzieję, że wersja książkowa - bo chyba jest taka? - jest znacznie znacznie lepsza.

(gdzie jest ta 'pełnia przygód' o której mówi opis?... )
[nie do wiary, że wygrał Goodreads Choice Awards... O.o]

Skoro wszyscy jesteśmy cudami to nikt nie jest.

Kinga | 2018-05-08
Przeczytana: 07 maja 2018

Książka, którą szybko i lekko się czyta. Fajna historia, poznajemy życie chłopczyka, który ma zniekształconą twarz. Jego zmagania w szkole, chwile szczęśliwe i złe. Jednak brakuje w niej morału, zakończenia, które by nauczyło nas czegoś, po którym by się łezka w oku zakręciła. Mimo wszystko polecam, ponieważ czytając na pewno będziemy się dobrze bawić.

Joanna | 2018-02-25
Przeczytana: 20 lutego 2018

Książka dla najmłodszych z morałem. Bardzo podoba mi się przesłanie, zachęca do rozmowy na temat niepełnosprawności i tolerancji. Jednak brakuje mi w niej kontekstu. Gdybym nie znała historii chłopca z książki dla dorosłych nie wiedziałabym o czym tak naprawdę jest.
Bardzo ładne ilustracje.

Małgorzata Jasek | 2018-03-26