Książka Roku 2018

Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura faktu
Karolina

Siostro, boję się! To one są „przy łóżku” pacjenta, stale poddane ocenie – pacjentów, rodzin, lekarzy. Wzbudzają skrajne emocje – od uwielbienia, poprzez lekceważenie, po agresję. Młode i stare, wykształcone i przyuczone, entuzjastyczne i zgorzkniałe. Zbyt nisko opłacane. Przepracowane. Przestały milczeć. Opowiadają o sobie, o trudnych warunkach pracy, o chorych relacjach ze zwierzchnikami,...

Siostro, boję się!

Przestały milczeć. Opowiadają o sobie, o trudnych warunkach pracy, o chorych relacjach ze zwierzchnikami, o wzajemnych konfliktach.

Z tych opowieści wyłania się portret środowiska, który każe nam się bać. Bo etap spolegliwych „sióstr” po prostu się skończył. Pielęgniarki chcą być traktowane przez system jak profesjonalistki, jeśli nie… tym gorzej dla systemu.

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

rude_recenzuje | 2019-02-08
Na półkach: 2019, Przeczytane

Tajemnice pielęgniarek Marianny Fijewskiej to książka, która może nie jest specjalnie odkrywcza ani wybitna, ale jest ważna. Porusza mnóstwo kwestii z zamkniętego środowiska pielęgniarek, do którego zazwyczaj bardzo ciężko się dostać. Takie książki uczą szacunku do drugiego człowieka, pomagają zrozumieć zachowania tej drugiej strony. Na mnie ta książka zrobiła duże wrażenie i na dobrą sprawę dopiero przez nią zaczęłam podziwiać tych ludzi za upór i wewnętrzną siłę, że mimo złośliwego kąsania ze strony lekarzy i pacjentów, są w stanie dalej wykonywać swoje obowiązki.

mirabelka01 | 2019-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2019

Środowisko medyczne, to przestrzeń, w której obracam się od lat. Zostałam w nim niemal wychowana, bo moja mama jest pielęgniarką z ponad 30-letnim stażem. Trochę więc naturalne było, że ja też zostanę blisko tej dziedziny nauki i zawodowo jestem związana z medycyną. Na co dzień spotykam pielęgniarki, lekarzy i mam do czynienia z pacjentami. Dlaczego więc zdecydowałam się przeczytać książkę, która teoretycznie nie może mnie zaskoczyć czymś nowym? Chyba głównie z ciekawości i chęci zweryfikowania autorki, sprawdzenia na ile udało jej się wyczerpać temat pielęgniarstwa i jak głęboko wniknąć w struktury tego zawodu.

Marianna Fijewska nie jest pielęgniarką, jest dziennikarką i to mnie do tej książki zdecydowanie przekonało. Spodobało mi się, że ktoś z zewnątrz, spoza środowiska, ukazuje blaski i cienie tego zawodu. To daje poczucie obiektywności i jako czytelnik czułam się w pełni bezpiecznie wiedząc, że autorka nie będzie próbowała niczego zataić, ani nic podkoloryzować. Książka...

Zadna_Milostka | 2019-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2019

Tajemnice pielęgniarek - recenzja - Historia, której nikt nie chce słuchać.

Przepraszam, że na zdjęciu uśmiecham się, ale osoba, która robiła mi je, chciała mnie rozweselić, ponieważ na większości książki płakałam.

To jest jedna z tych książek, które odkładałam kilka razy, nie chcąc dalej czytać.

"Przyszła do mnie matka w trakcie sprawy rozwodowej. Dziecko spędziło u ojca weekend i wróciło z zaczerwienieniem w okolicach odbytu. "Jestem zaniepokojona, nie wiaodmo, do czego mógł się posunąć mój były partner" - mówiła taka dziwna spokojna. Zbadaliśmy dziecko. Oczywiście, było całe i zdrowe. Nie pojmuję, do czego tomoże posunąć się rodzic w walce z drugim rodzicem..."

Książkę czytam, gdy wracam z Polski z weekendu do Berlina. Zatrzymuję się na Dworcu Głównym, jadąc z Tegel, żeby coś zjeść. Ksiązka mokła mi w ręku na śniegu, ale nie odpuszczałam i w każdyej wolnej chwili...

rudy_lisek_czyta | 2019-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2019

Każdy z nas ma jakieś wyobrażenie o tym,czym zajmuje się pielęgniarka.Jedni spotkali ją osobiście na swojej drodze do zdrowia,inni znają ją raczej z opowiadań lub myślą o niej stereotypowo.Kim naprawdę jest polska pielęgniarka?Jak wygląda jej praca?Ile zarabia?O tym wszystkim w swojej książce”Tajemnice Pielęgniarek”pisze dziennikarka Marianna Fijewska, gdzie zebrała zbiór opowieści przedstawione z punktu widzenia doświadczonych pielęgniarek,lekarzy i pacjentów.
”Są momenty,gdy nienawidzę swojego zawodu.Wiem natomiast,że jestem w tym miejscu,w którym powinnam być,i za nic na świecie z tego nie zrezygnuję.”
Pielęgniarka nie jest tylko pracownikiem szpitala czy przychodni,ale dobrym duchem, który czuwa nad chorymi.To one przez całą dobę czuwają przy łóżku pacjenta,przygotowują do badań i zabiegów.To właśnie pielęgniarka tłumaczy pacjentom jego prawa i wypełnia dokumentację medyczną.Do jej obowiązków należy też nadzorowanie prawidłowego przebiegu leczenia oraz informowanie lekarza...

DamianooCzyta | 2019-02-10

DAMIANOO CZYTA
WWW.DAMIANOOCZYTA.BLOGSPOT.COM

Po serii książek o ratownikach, lekarzach przyszedł czas na sięgnięcie po historie pielęgniarek. ‘Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia’ autorstwa Marianny Fijewskiej.
Kilkadziesiąt kobiet opowiedziało o swojej pracy. Nie zawsze łatwej i przyjemnej jak to zdaje się wszystkim spoza ‘środowiska’. Każda z kobiet to inna historia, większość przepełniona wspomnieniami najcięższych dyżurów. Jest także wiele pozytywnych aspektów, które również są pokazywane w książce Marianny Fijewskiej. Wdzięczność pacjentów, ich rodzin-nie ma większego komplementu dla pielęgniarki niż usłyszenie od pacjenta, że dziękuje za troskliwą i bardzo dobrą opiekę. Pielęgniarki to zawód bardzo niedoceniany. Pracując w służbie zdrowia spotkałem się z wieloma kobietami i mężczyznami pracującymi w tym zawodzie. Najczęściej każdy z nich pracował na więcej niż jeden, a nawet dwa etaty by zapewnić byt swojej rodzinie.
‘Tajemnice pielęgniarek. Prawda i...

Ruda__ | 2019-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2019

Pochłonęłam ją na raz, w 6 godzin. Nie mogłam się oderwać. Prawdziwe, życiowe, namacalne. Smutna i wesoła prawda o zawodzie. Chciała bym, żeby o położnych powstała podobna książka. Ciągniemy ten wózek razem. Bywa ciężko i smutno, bywa że w ostatniej chwili wpadasz do łazienki, a mocz prawie cieknie ci po nogach. Ale czasem warto. Czasem jedno "dziękuje" jest więcej warte niż całą reszta świata. Trzymajcie za nas kciuki, bo nie przestaniemy o Was walczyć.

Kawazliterami | 2019-02-02
Na półkach: 2019, Recenzenckie, Przeczytane, Mam!
Przeczytana: 02 lutego 2019

Kolejna książka o pielęgniarkach przeczytana w jeden dzień.

Z szklistymi oczami, przy opisach zgonów, wdzięcznych pacjentów i głębszych relacji.
Z zaciśniętymi pięściami, przy historiach pobić pielęgniarek albo pomiatania przez pielęgniarki pacjentami
Z ściśniętym sercem, na prognozy dotyczące przyszłości z coraz mniejszą liczbą pielęgniarek.

Same o sobie mówią różnie. Niektóre się lubią, niektóre nienawidzą. Mobbing? Często, szczególnie starsze pielęgniarki mobbingują młodsze, które zarabiają więcej i nie boją się walczyć o swoje.

Wszystkie mają zniszczone kręgosłupy,  duża część - zespół stresu pourazowego, co przekłada się na docelowe wypalenie zawodowe, a niekiedy na oschłe (i gorsze) traktowanie współpracowników, rodzin czy pacjentów.

Kilkadziesiąt kobiet opowiedziało o swojej pracy. Wyczerpująco. A i tak nie jestem w stanie powiedzieć nic więcej, niż to, że są kompletnie różne, i że pielęgniarki to wyjątkowa grupa zawodowa. Z wielu powodów, nie zawsze...

CoZaBadziewnyCzytacz | 2019-02-14

Ta książka wywołała we mnie tak wielkie i skrajne emocje, że ciężko to w ogóle opisać. Byłam wściekła, smutna, przerażona, zdarzyło mi się też uronić łzę. Wiecie, jaki jest mój wniosek po przeczytaniu? Dopóki warunki pracy i zarobki polskich pielęgniarek nie zaczną przypominać tych za granicą, to ja obawiam się trafić pod ich opiekę. Nie dlatego, że to są niewykształcone i złe kobiety! Dlatego, że system, w którym pracują, obciąża je i psychicznie, i fizycznie do tego stopnia, że popełnienie błędu wydaje się nieuniknione.

Marianna Fijewska przeprowadziła ogrom rozmów z pielęgniarkami i spisała ich opowieści. Ogromną zaletą tej książki jest spojrzenie z wielu stron. Na ten sam temat wypowiadają się kobiety z 30-letnim stażem, dziewczyny zaraz po studiach, studenci, lekarze, przedstawiciele rady pielęgniarek i jeszcze kilka innych osób. Dzięki temu jesteśmy pewni, że opinia nie jest jednostronna, co pozwala nam na bardziej obiektywny ogląd sytuacji.

Struktura książki to zbiór...

ruda88 | 2019-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2019

Szybko się czyta.. Bardzo dobrze napisany reportaż. Jedynie co ciężko się czytało to sprawy polityczne.

Derekenda | 2019-02-22