Wyzwanie czytelnicze LC
Kinderkulka

Czy istnieje uniwersalna recepta na udany związek? Czy warto wszystko poświęcić dla rodziny? Czy realizację marzeń można odłożyć na później? W grudniowe popołudnie zdesperowana kobieta porzuca dotychczasowe życie, aby odnaleźć męża, który kilka lat wcześniej wyemigrował w poszukiwaniu lepszej pracy. Jej decyzja budzi wiele emocji wśród mieszkańców miasteczka, a skromny pawilon, w którym...

Czy istnieje uniwersalna recepta na udany związek?
Czy warto wszystko poświęcić dla rodziny?
Czy realizację marzeń można odłożyć na później?

W grudniowe popołudnie zdesperowana kobieta porzuca dotychczasowe życie, aby odnaleźć męża, który kilka lat wcześniej wyemigrował w poszukiwaniu lepszej pracy. Jej decyzja budzi wiele emocji wśród mieszkańców miasteczka, a skromny pawilon, w którym prowadziła drogerię, czeka na nowego najemcę.
Wśród chętnych jest Ewa, która realizuje się zawodowo, a dzięki wsparciu męża, Adama, nawet po urodzeniu bliźniaków nie zwolniła tempa. Teraz ma apetyt na kolejny krok, tylko czy jej ambitne plany idą w parze z pragnieniami męża?
Pawilonem interesuje się również tęskniąca za dorosłymi dziećmi Agata, żona burmistrza Kozienic, która na co dzień zajmuje się domem, matką i schorowanym psem. Pawilon przypomina Agacie o marzeniu sprzed lat, które być może teraz mogłaby spełnić.
Zbliża się pierwsza rocznica ślubu Mai i Krzysztofa, a do ich domu nieoczekiwanie przyjeżdża Ada, siostra cioteczna Mai. Tak jak kiedyś ona, chce zacząć w Kozienicach nowe życie. Tymczasem młode małżeństwo przeżywa trudne chwile...
Nadchodzą święta Bożego Narodzenia, czas rodzinnych spotkań, pełen wzruszeń, rytuałów i oczekiwań. Czy Gwiazda Betlejemska przyniesie „pokój ludziom dobrej woli”, jak chce tego kolęda?

źródło opisu: www.wydawnictwoskarabeusz.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoskarabeusz.pl

itysiek_reads | 2018-11-13
Na półkach: 2018, Współpraca, Przeczytane
Przeczytana: 12 listopada 2018

Ewelina Matuszkiewicz urodziła się w Radomiu, ale w sercu jest kozieniczanką. Od lat zbiera historie rodzinne i zapisuje je dla swoich dzieci. Mieszka w Warszawie z rodziną, dzieląc czas między pracę zawodową, dom, ogród, czytanie i pisanie. Czyta nałogowo, szczególnie ceni twórczość Andrei Camilleriego, Alice Munroe i Sue Townsend [opis pochodzi z książki].

Wielu bohaterów i jeszcze więcej problemów. Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, a każdy z nich marzy o lepszym życiu, o spełnieniu marzeń i miłej atmosferze świąt. Jak odnaleźć na to czas w dobie zabiegania, zwłaszcza w ferworze przedświątecznych przygotowań? Czy bohaterom uda się odnaleźć równowagę w swoim życiu i w nadchodzącym roku podjąć słuszne decyzje? Może w czasie Świąt należy w końcu więcej uwagi poświęcić sobie?

Książkę czyta się przyjemnie, chociaż to całkowicie nie mój gust. Początkowo bardzo drażniła mnie mnogość bohaterów, każdy rozdział poświęcony był komuś innemu, przez co naprawdę zamiast przyjemności z...

Anna | 2018-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2018

Napisać, że „Noc komety” Eweliny Matuszkiewicz to rewelacyjna książka to za mało. Powieść obyczajowa napisana pięknym ojczystym językiem. Prawdziwa przyjemność czytania. Żeby tak pisać trzeba mieć wybitne pióro. Ewelina Matuszkiewicz zdecydowanie je ma.

„Miał wrażenie, że Gwiazda Betlejemska zamiast pokoju przynosi- niczym kometa- koniec świata.”

Akcja powieści toczy się w ciągu jednego miesiąca. To grudzień. Miesiąc szczególny. Obchodzimy Święta Bożego Narodzenia, które kojarzą się z rodzinnym ciepłem, miłością, dobrocią, wybaczaniem.
Bohaterowie, a jest ich wielu mają swoje problemy, pragnienia, marzenia. Czytając uczestniczymy w ich życiu mając wrażenie, że skądś ich znamy. Od pierwszych stron są nam bliscy. Tak jak ich dylematy. Nie tyle podglądamy bohaterów, ale uczestniczymy w ich życiu.
Książkę czyta się po prostu pięknie. Warto przed lub po posłuchać piosenki „Noc komety” w wykonaniu Budki Suflera.
„Noc komety” Eweliny Matuszkiewicz GORĄCO, GORĄCO, GORĄCO POLECAM!

Bez lukru, bez magii, bez mrugających światełek. Czyli nie tyle odbicie w krzywym zwierciadle ile obnażenie całej prawdy o "magii" Świąt Bożego Narodzenia zawarte w jednym zdaniu:

"[...] za dużo jedzenia i za dużo problemów schowanych pod biały wykrochmalony na sztywno obrus [...]".

Marzena tonie w długach. Egzekucja komornicza mieszkania i lokalu z chemią domową, który prowadzi od wielu lat to tylko kwestia czasu. Gryzący od środka gniew, żal do męża, który wyemigrował, aby uratować ich trudną sytuację finansową, samotność i poczucie klęski życiowej sprawiają, że postanawia uciec. Dosłownie. Kupuje bilet i wyrusza na poszukiwanie męża, który od lat nie daje znaku życia. Lokal, który dotychczas zajmowała stanie się punktem wyjściowym do poznania historii kilku bohaterów: Ewy, która marzy aby otworzyć laboratorium; Agaty, która od dawna myśli o własnej kwiaciarni, Ady, która ma tysiąc pięćset dwa dziewięćset planów na życie. I wielu innych.

Noc komety to absolutne...

Zyje_bo_czytam | 2018-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Biały latawiec debiut Eweliny Matuszkiewicz bardzo zapadł mi w pamięć i cieszę się, że w niecały rok od premiery mogłam powrócić do Kozienic i poznać dalsze losy bohaterów w Nocy komety.
Akcja książki rozpoczyna się 1 grudnia i toczy się do ostatniego dnia tego miesiąca. Z powodu Świąt Bożego Narodzenia została zakwalifikowana do książek o tematyce świątecznej. Czy rzeczywiście tak jest? Czy to ckliwa opowieść ze szczęśliwym zakończeniem?
Pierwsza część zawierała pewną tajemnicę wokół której została zbudowana powieść. Druga zaś krąży wokół trosk życia codziennego, tęsknoty za własnymi marzeniami, których realizację często odkładamy na później.
Jeśli miałabym określić tę powieść jednym słowem, to byłoby to słowo - MAŁŻEŃSTWO. Autorka zaprasza nas do domu trzech par i pokazuje w jaki sposób ludzie ze sobą rozmawiają. Z jakimi problemami borykają się w swoim życiu. I najważniejsze - czy nadejdzie wreszcie taki moment/odwaga, że spełnią własne marzenia, bez ograniczania się rodziną...

WolneLitery | 2018-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2018

Urocza książka, w klimacie świąt o malutkim miasteczku w samym sercu
polski. Kozienice są mi bliskie! Miałam przyjemność być tam kilka razy
i zawsze urzekały mnie lasami i wspaniałymi ludźmi których tam
spotkałam. Takie książki czyta nam się jeszcze lepiej! I przyznam się,
że dopiero po przeczytaniu dowiedziałam się, że tak naprawdę jest to
druga część, chociaż spokojnie możemy ją czytać i traktować jako
pojedynczą książkę. Nie miałam problemu z odnalezieniem się i z
rozpoznawaniem bohaterów, a jest ich naprawdę sporo! Poznajemy kilka
osób, przechodzimy razem z nimi przez cały grudzień i po tym miesiącu
zdecydowanie ciężko mi się z nimi rozstawać! I książka nie jest
wyimaginowana, o wielkiej miłości, szczęściu i dostatku. Książka jest
o codzienności, o problemach każdego z nas, o troskach i
zmartwieniach. Jest bardzo, bardzo, bardzo ludzka! Nie raz mogłam się
z kimś utożsamić, zatrzymać na chwilkę i pomyśleć, że coś takiego może
spotkać każdego z nas. Śmierć najukochańszego...

Rosemary | 2019-01-04
Przeczytana: 19 grudnia 2018

Marzena, przed laty porzucona przez męża, zmaga się z długami. Pewnego mroźnego dnia na początku grudnia kupuje bilet i rusza przed siebie w nadziei, że zostawi za sobą problemy. Ewa jest kobietą sukcesu, prowadzi własny gabinet weterynaryjny i planuje otwarcie podległego mu laboratorium. W całym tym zabieganiu trudno znaleźć jej czas dla męża i dwójki uroczych bliźniaków. Agata jest żoną burmistrza, od lat stara się być chodzącym ideałem stawiającym potrzeby despotycznego męża ponad własnymi. Te jednak coraz mocniej zaczynają domagać się uwagi. Ada, młoda i roztrzepana, nie potrafi nigdzie zagrzać miejsca. Niezapowiedziana wpada w odwiedziny do Mai i Krzysztofa, młodego małżeństwa, w którym pozornie wszystko układa się wspaniale, ale w rzeczywistości nie do końca. Zbliżają się święta - czas ze wszech miar magiczny. Jak wpłynie na nasze bohaterki?

Akcja "Nocy Komety" rozgrywa się między 1 a 31 grudnia, pomyślałam więc, że będzie to idealna lektura na święta. W przekonaniu tym...

BarbaraAndHerBooks | 2018-11-30
Przeczytana: 24 listopada 2018

„Noc komety” Eweliny Matuszkiewicz to druga część historii bohaterów „Białego latawca” (nie czytałam). Akcja najnowszej książki rozgrywa się w grudniu w Kozienicach. Każdy z rozdziałów składa się z podrozdziałów, które opisują historie poszczególnych bohaterów i wątki te przeplatają się między sobą przez całą książkę. Z początku miałam problem połapać się kto jest kim, ale w końcu udało mi się to ogarnąć. Do pomocy autorka zamieściła na początku książki drzewo genealogiczne, ale ja jakoś z niego nie skorzystałam.
Powieść mnie zaskoczyła, ponieważ spodziewałam się wesołej i ciepłej opowieści i świątecznym czasie, a dostałam trochę smutną opowieść o ludziach z problemami. Każdy z bohaterów miał mniejsze bądź większe zastrzeżenia do swojego życia. Każdy w jakiś sposób się poświęcał i nie do końca był szczęśliwy. Autorka chciała pokazać życie takim, jakie jest naprawdę, bez cukru. Mimo tego, iż nadchodzi czas rodzinnych świąt każdy z nas ma mniejsze lub większe problemy, które na ten...

wposzukiwaniuidealow | 2018-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2018

"Noc komety" to powieść obyczajowa, która nawiązuje swą fabułą do poprzedniej książki pani Eweliny Matuszkiewicz, powieści "Biały latawiec". Od razu zaznaczę, że kolejność czytania jest dowolna, ponieważ powiązanie nie jest znaczne i bez problemu zorientujecie się w akcji "Nocy komety", nie czytając poprzedniej części :)

"Noc komety" to udana kontynuacja powieści "Biały latawiec". Poznajemy wielu nowych bohaterów, a ci, których mieliśmy już okazję poznać stają przed życiowymi dylematami. Życie to nie bajka, a codzienność nie jest wcale tak piękna jak twierdzą scenarzyści komedii romantycznych. Nie każde małżeństwo jest udane, nie każda rodzina jest wzorowa. Każdy z nas skrywa swoje tajemnice. Wiele osób czeka lata na to, by zrealizować swe ambicje i marzenia. Niejeden z nas w pewnym momencie swojego życia musi stanąć przed wyborem - praca i kariera, czy rodzina i dzieci. Właśnie z takimi problemami przyszło się zmierzyć bohaterom powieści.

Niekochana żona burmistrza marzy o...

ania-alt | 2019-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2019