Dwanaście życzeń

Wydawnictwo: W.A.B.
aleqsia

Dagna to młoda dziewczyna z małej miejscowości, której bardzo się wstydzi. Pracuje w telewizji i choć w swoim programie przekonuje widzów o magii rodzinnych świąt, sama nie ma zamiaru odwiedzać rodziców. Jej plany legną jednak zmianie, gdy szef przydzieli jej zadanie przygotowania reportażu o bożonarodzeniowym cudzie w... Kaczorach, rodzinnej wiosce Dagny. Tymczasem jej starsza siostra Andżelika czuje się przytłoczona prowadzeniem zakładu kosmetycznego i matkowaniem czwórce dzieci. Doprowadzona do ostateczności, wybucha tuż przed świętami, zarzucając mężowi zdradę i brak wsparcia.

Z kolei Pola miała spędzić święta jako szczęśliwa mężatka. Poznajemy ją zaś, gdy zapłakana siedzi na podłodze w sukni ślubnej i popija winem tabletki nasenne. Pewien zmęczony lekarz z pobliskiego szpitala nie będzie miał spokojnego wieczoru…

Bywa tak, że wszystkie problemy dnia codziennego kumulują się w okresie, który powinien być dla nas wytchnieniem. Powieść 12 życzeń pokazuje, że nie ma w tym przypadku. Czy istnieje lepszy okres niż Boże Narodzenie, aby przewartościować swoje życie, odnaleźć miłość sprzed lat, odnowić więzi rodzinne i docenić to, co otrzymaliśmy?

Zanurzcie się w wyjątkowej atmosferze grudniowej nocy i poznajcie losy bohaterów, w których odnajdziecie echa własnych przeżyć.

źródło opisu: W.A.B.

źródło okładki: W.A.B.

allison | 2018-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2018

"Dwanaście życzeń" to ciepła lektura, w której poczucie humoru miesza się ze wzruszeniami, rodzinnymi dramatami i smutkiem.
Czyta się z przyjemnością, lekko, szybko, czasem nawet z emocjami.

Na pewno nie jest to literatura z górnej półki, ale nie jest to też literacka sieczka.
Niektóre postacie mogą wydawać się szablonowe, niektóre wydarzenia przewidywalne, ale autorki przygotowały też dla czytelników parę wartych uwagi fabularnych niespodzianek.

Kilka razy naprawdę się ubawiłam, kilka razy wzruszyłam, więc uznaję lekturę za udaną.
Można przy niej odpocząć, zrelaksować się i zapomnieć chociaż na chwilę o własnych kłopotach.
Z drugiej strony jednak książka niepokojąco przypomina o zbliżających się wielkimi krokami świętach - na szczęście nie należę do wariatek, które już miesiąc przed Wigilią i Bożym Narodzeniem szaleją z zakupami, porządkami, potem z gotowaniem dziesiątek kilogramów żarcia, którego nikt nie jest w stanie przejeść, a na koniec padają na dziób i nie potrafią...

korcia | 2018-11-17
Przeczytana: 24 października 2018

„Dwanaście życzeń” to słodko-gorzka życiowa opowieść o członkach pewnej rodziny. To doskonała lektura na przedświąteczny okres, gdy dni są coraz krótsze, za oknem jest coraz zimniej, więc takie ciepłe i rozgrzewające serca opowieści są idealne. To mądra opowieść, dająca do myślenia, ale jednocześnie lekko napisana, dzięki czemu czyta się ją z przyjemnością. Ta książka dała mi przedsmak świąt, sprawiła, że poczułam zapach pierników i choinki oraz atmosferę przedświątecznych przygotowań. Polecam, nie tylko pod choinkę.

Justyna | 2018-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2018

"Dwanaście życzeń" to raczej nie jest typowa świąteczna opowieść. Owszem, akcja rozgrywa się tuż przed Wigilią i w Wigilię, możemy poczytać o pasztecikach, barszczu czy makowcach itd. Jednak to zbyt mało aby książka mogła pretendować do miana świątecznej opowieści. Zabrakło szczypty magii, zabrakło ładunku emocjonalnego ale nie oznacza to, że książka jest zła :) Otrzymaliśmy kawałek ciekawej i zajmującej powieści obyczajowej. Nie powiem, żeby historia tych kobiet zaparła mi dech w piersiach, książka nie rozłożyła mnie na łopatki ale czytało się ją całkiem miło i szybko. Nie polecam i nie odradzam. Jeśli macie czas i ochotę sprawdźcie sami :) Moja ocena to między 6,5 a 7/10.

Biblioteczka Rudej | 2018-10-27
Przeczytana: 27 października 2018

" Porzucenie (...) to nie zmartwienie. To dramat. A dramatów się nie zajada. One zjadają nas."

Uważacie,że czytanie książek w październiku o Bożym Narodzeniu to bzdura? Im bliżej Świąt tym wydawnictwa będą się prześcigać w książkach o tematyce bożonarodzeniowej, a ja uwielbiam takie ciepłe książki, które jak koc otulają nas w mroźny dzień. Mam też obawy, że nie zdążę przeczytać wszystkich cudów i dlatego sezon na książki świąteczne uważam oficjalnie za otwarty. Czy Dwanaście życzeń rozpoczęło ten sezon udanie czy może nie?
Bohaterkami powieści są kobiety, sześc różnych kobiet, które mają zupełnie różne priorytety i cele w życiu, są w różnym wieku i mają zupełnie odmienne charaktery, wszystkie są w jakiś sposób spokrewnione ze sobą. Czy wszystkie dadzą się porwać magii świąt? Czy w ten jeden dzień w roku kiedy gasną wszystkie spory i ludzie zdają się być milsi im też uda się coś odmienić w swoim życiu? Przekonajcie się i poznajcie bohaterki w te dni, kiedy świat zatrzymuje się na...

Katarzyna | 2018-10-05
Przeczytana: 05 października 2018

Dwanaście życzeń – recenzja przedpremierowa

„… Wdech, wydech, próbuje zrobić krok. Jeden, potem kolejny. Znów przydaje się nauka ojca z gór. Serce się uspokaja. Plączą się, jak się Poli wydaje, bez większego sensu dwie godziny …”

Pewnie powiecie, że jest „dużo za wcześnie”, ale premiera tej publikacji odbędzie się już 17 października. Są takie książki, które można czytać tylko raz w roku. Nasze serca otrzymują wtedy odrobinę ciepła i radości, to w nich odnajdujemy prawdziwą magię. Opowiadania powinny zawierać przesłanie, jak i trochę zwariowane opowieści. Według mnie, tak jest w przypadku „Dwunastu życzeń”.

Nowości wydawnicze mają to do siebie, że pojawiają się z dużym wyprzedzeniem. Autorkami książki są Karolina Głogowska i Katarzyna Troszczyńska. Obie przedstawiają Nam prawdę, niezłomną wiarę i wzruszenia. Głogowska to felietonistka WP Opinie, była redaktorka i wydawczyni serwisów internetowych dzieci.pl, abczdrowie.pl, a także WP Kobieta. Troszczyńska przez wiele lat...

Aniaczyanka | 2018-11-01
Przeczytana: 31 października 2018

Jednak październik to dla mnie za wcześnie na świąteczną opowieść. Ta książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia, jakiego od niej oczekiwałam. Działo się w niej dużo, co momentami trochę przytłaczało. Według mnie to bardziej typowo obyczajowa niż świąteczna książka. Chwilami naprawdę dobrze się czytało, ale też miałam wrażenie, że ją po prostu "męczę". A szkoda, bo bohaterki, jakie zostały wykreowane naprawdę mi się podobały.

Marianna | 2018-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Dwanaście życzeń, Karolina Głogowska, Katarzyna Troszczyńska, literatura współczesna, wyd. W.A.B. 2018, str. 400.

Fabuła:
Bywa tak, że wszystkie problemy dnia...

mirabelka01 | 2018-10-29
Przeczytana: 29 października 2018

Jeśli myślicie, że oszalałam, że czytam świąteczną książkę w październiku, to zapewniam was, że wszystko ze mną w porządku. ;) Gdy przeczytacie moją recenzję, to sami zapragniecie poznać tę historię, chociażby był właśnie słoneczny dzień lipca. ;) Biorąc do ręki tego typu książkę, za pewne każdy spodziewa się słodkiej, otulającej opowieści, pełnej migoczących lampek i cudów pod choinką. To oczywiście stały element takiej literatury i gdyby go zabrakło czytelnik poczułby się oszukany, ale zawsze też liczymy na coś więcej. I autorki Dwunastu życzeń to „coś więcej” nam dały. :)

Dwanaście życzeń to historia kilku kobiet z jednej rodziny. Dagna jest znaną dziennikarką telewizyjną, Bogusia matką czwórki dzieci i prowadzącą własny biznes fryzjerką. Basia powoli odnajduje własną tożsamość i relacje z ojcem, a Pola… Pola postanawia się zabić. Przedświąteczny czas wywołuje w bohaterkach przeróżne reakcje, każda z nich jest bowiem inna i, jakby się wydawało na pierwszy rzut oka, reprezentuje...

książek: 1947
Sherry | 2018-10-16
Przeczytana: 15 października 2018

ŚWIĘTA PEŁNE CUDÓW

Dagna, Pola, Basia, Rita, Róża i Bogusia. To sześć zwykłych-niezwykłych kobiet w różnym wieku, których może, ale nie musi, dotknąć cud Bożego Narodzenia. Czy trzy, świąteczne dni są w stanie skutecznie odmienić ludzkie losy?

W swojej powieści, autorki wykreowały sześć różnych od siebie kobiet, zajmującymi się totalnie innymi rzeczami, mającymi odmienne doświadczenia i sytuacje życiowe, tylko po to by następnie wrzucić je w szał przed-świątecznego szaleństwa. Książka dość trafnie chwyta pośpiech, rozgardiasz, zgiełk i wszechogarniający chaos nawiedzający polskie domostwa tuż przed samym Bożym Narodzeniem.

W "Dwunastu życzeniach" zostało poruszonych wiele tematów. Różne poglądy na życie, na związki, na rodzinę, czy nawet politykę. Złamane serca, niewypowiedziane pytania, przemilczane tajemnice. Jest tu zarówno dawka sentymentalizmu, realizmu jak i odrobina świątecznej magii, przywołującej różnego rodzaju cuda i zmiany. Problemem nie jest zatem jednowarstwowość...

Edyta | 2018-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2018

Dla mnie - rozczarowanie. Nie spodziewałam się niczego odkrywczego, ale nie spodziewałam się też niczego aż tak słabego.
Od początku towarzyszyło mi uczucie czytania czegoś, co już dobrze znam. Jakbym czytała kontynuację jakiejś serii ze znanymi mi bohaterami. Potem sobie uświadomiłam, że to przez ten oklepany schemat. Niedawno skończyłam "Pierwszą na liście" M.Witkiewicz i chyba dlatego jestem tak krytyczna w stosunku do "12 życzeń", bo gdyby porównać te dwie historie to znajdziemy mnóstwo podobieństw. Nie wykluczam, że gdybym przeczytała książki w odwrotnej kolejności, może dostałoby się "Pierwszej na liście".
Fakt, że po dotarciu do połowy zaczęłam zerkać ile do końca chyba też nie przemawia na korzyść oskarżonej.
Autorki przedstawiają perypetie życiowe kilku kobiet, które są ze sobą spokrewnione i których losy przeplatają się. Bohaterek jest na tyle dużo, że trudno o jakąś głębszą analizę i przez to można poczuć pewien niedosyt.
Autorki serwują nam różowo-cukierkowo-lukrowe...