Kulisy 'Ndranghety

Replika
2018-09-18
2018-09-18
mafia

Okładka książki Koronny nr 1. Pseudonim Masa Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski
Koronny nr 1. ... Sylwester Latkowski...
Okładka książki Strażacy. Tam, gdzie zaczyna się bohaterstwo Joanna Pasztelańska, Rafał Pasztelański
Strażacy. Tam,... Joanna Pasztelańska...
Okładka książki Jerzy Dziewulski o kulisach III RP Jerzy Dziewulski, Krzysztof Pyzia
Jerzy Dziewuls... Jerzy Dziewulski, K...
Okładka książki Jerzy Dziewulski o terrorystach w Polsce Jerzy Dziewulski, Krzysztof Pyzia
Jerzy Dziewuls... Jerzy Dziewulski, K...
Okładka książki Polowanie na El Chapo Douglas Century, Andrew Hogan
Polowanie na E... Douglas Century, An...

Moja ulubiona, ach... niech będzie ukochana pozycja o mafii kalabryjskiej. Przemaglowałam ją kilkukrotnie. Lubię ją trzymać na widoku. Ciepła pomimo chłodnej tematyki. Ale moja słabość może wynikać z miłości do ndranghety, a raczej tajemnicy zasianej wokół tego tematu.

Od wielu lat ( zaczęło się jak przeczytałam słynnego Ojca Chrzestnego) interesuję się tematyką mafii ( w szczególności mafii włoskiej),dlatego, gdy odkryłam tę pozycję wiedziałam, że musze ja przeczytać. Autor książki w rzetelny sposób pokazuje nam kulisy jednej z najgroźniejszych mafii świata N’dranghety. Przedstawia profil organizacji, jej członków a także opisuje życie oraz rolę jaką odegrały w niej kobiety. W książce znajduje się także wiele informacji na temat działalności N’dranghety w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie a nawet Australii. Widać, że autor przed napisaniem tej pozycji spędził dziesiątki godzin zapoznając się z dokumentacją sądową oraz procesową. Książka ta to zdecydowanie literatura faktu i raczej do gustu przypadnie do gustu wyłącznie tym, którzy taką tematyka się interesują.

Wydawać by się mogło, że o mafii nie da się napisać nieciekawej książki. Niestety autor tej pozycji postanowił podjąć wyzwanie i udało mu się doskonale. Niewiele konkretów, za to mnóstwo nazwisk członków organizacji, którzy mordowali się nawzajem bez opamiętania. Sądząc po tej książce jedyne czym zajmowała się mafia to szeroko pojęta zemsta i w drobnym stopniu przemyty i handel narkotykami. Podsumowanie całej książki na poziomie wypracowania w gimnazjum. Proponuję omijać szerokim łukiem.

Znamy Camorrę, znamy też Cosa Nostrę... Ale co tak na prawdę wiemy o trzeciej najpotężniejszej mafii we Włoszech - 'Ndranghetcie?
Arcangelo Badolati oddaje nam w ręce nie tyle powieść ile kompendium wiedzy odnośnie tej organizacji, sporządzone rzetelnie z oddaniem, głównie o dokumenty sądowe, procesowe i operacyjne policji.
Choć ilość zestawień - czas, zdarzenie, miejsce, osoba może początkowo przytłoczyć to sama książka bardzo ciekawie opisuje powiązania i charakter organizacji nie tylko w Europie ale i na całym świecie...
Na pewno ciekawa dla fana gatunku, intrygująca dzięki mało znanym faktom (Mafia kalabryjska w Kanadzie i Australii) oraz pojawiającym się wątkiem polskich kobiet 'ndranghety...
Polecam fanom gatunku.

Choć ilość zestawień - czas, zdarzenie, miejsce,...

Zdecydowanie nie mogę zaprzeczyć temu, że Arcangelo Badolati posiada ogromną wiedzę na temat włoskiej przestępczości, ale niestety muszę przyznać, że ciężko czytało mi się jego dzieło. Być może spróbuję do niego podejść raz jeszcze, wiedząc mniej więcej, z czym mam do czynienia. Tutaj naprawdę pojawia się sporo informacji, a co ciekawe, wśród nazwisk kobiet, które miały do czynienia z ‘ndranghetą, pojawiają się nawet Polki. Mimo wszystko myślę, że każdy, kto lubi literaturę faktu, a zwłaszcza tematykę mafijną, powinien się z tą książką zapoznać.
Cała recenzja: bookeaterreality.blogspot.com

„Profil najgroźniejszej mafii na świecie”.

Słowo Mafia już chyba na zawsze stanie się złowrogim synonimem określającym włoską przestępczość zorganizowaną, która rządzona twardą ręką swoich bossów, niby symboliczna ośmiornica oplotła mackami (daleko wykraczającymi poza półwysep apeniński) wszelkie, przynoszące zysk i wpływy, przejawy życia gospodarczego, politycznego i społecznego.
Niestety jej współczesny obraz dość znacznie odbiega od znanego nam filmowego wizerunku wykreowanego przez tak znane powieści Mario Puzo jak „Ojciec chrzestny” czy„Omerta”.

Mogą się o tym przekonać ci wszyscy czytelnicy, którzy pokuszą się o sięgnięcie po książkę Arcangelo Badolatiego, zatytułowaną „Kulisy Ndranghety”, ze znakomitą przedmową Witolda Gadowskiego.

To niesłychanie ciekawe i wielowymiarowe spojrzenie na jedną z najpotężniejszych struktur przestępczych świata, czyli tytułową kalabryjską Ndranghetę. Mniej może znaną niż słynna sycylijska Cosa Nostra czy neapolitańska Camorra i być może właśnie dlatego tak niesłychanie groźna, wpływowa i bezwzględna.

Książka ma wymiar szczególny, gdyż z jednej strony jest swoistym kompendium wiedzy o tej zbrodniczej organizacji, opisując jej historię na przestrzeni wieków i dekad, strukturę organizacyjną (prawdziwą plątaninę wzajemnych, bardzo silnych, rodzinnych powiązań i koneksji) sposoby i metody funkcjonowania, mechanizmy sprawowania władzy, hierarchię i charakterystykę niektórych najważniejszych szefów .

Z drugiej zaś podejmuje próbę (dość szokującą dla czytelnika),pokazanie tej mafii jako rozwijającego się zjawiska o zasięgu globalnym, nie ograniczonym przez żadne państwowe czy geograficzne granice: handel narkotykami, bronią, porwania, wymuszenia, morderstwa na zlecenie, oszustwa finansowe, pranie pieniądzu i cała masa związanych z tym procederem wdów i sierot….

Pokazuje jak bardzo owa kryminalna struktura przeniknęła do włoskiego (ze szczególnym uwzględnieniem regionu Kalabrii),i nie tylko włoskiego życia politycznego, gospodarczego, społecznego, rodzinnego, religijnego czy światopoglądowego (szczególni interesujący wątek dotyczący roli kobiet związanych, na rożnych płaszczyznach, z tym groźnym zjawiskiem) stając się nieodzownym elementem południowo-europejskiego krajobrazu. Szczególnie ciekawy, zwłaszcza z naszego, polskiego punktu widzenia jest właśnie ów kobiecy aspekt opowieści, dotyczących dwóch naszych rodaczek Edyty Kopaczyńskiej i Eweliny Pytlarz, żon mafijnych bossów, z których pierwsza przez jakiś czas kierowała nawet (pod nieobecność uwięzionego przez wymiar sprawiedliwości męża) przestępczymi interesami swojego klanu.

Książka pióra Arcangelo Badolati, zatytułowaną „Kulisy Ndranghety” jest lekturą, która uświadamia nam i pokazuje na przykładzie kalabryjskiego syndykatu jak wielkim zagrożeniem były i są nadal, dla nas wszystkich, struktury włoskiej mafii. Jak dynamicznie rozrasta i rozprzestrzenia się ona, przejmując kontrole nad nowymi terytoriami w Europie i na Świecie oraz jak wiele skoordynowanych, międzynarodowych działań potrzebnych jest by pochód ten powstrzymać. W interesie nas wszystkich. Polecam.

„Profil najgroźniejszej mafii na świecie”.

Decydując się na lekturę książki o profilu najgroźniejszej mafii, musimy się przygotować na wiele drastycznych opisów brutalnych zbrodni, jest to na pewno lektura dla osób o mocnych nerwach. Autor nie szczędzi nam detalicznych opisów masakr, jakich niejednokrotnie dopuszczali się członkowie klanów. Jeśli jednak takie opisy Was nie przerażają i chcecie poznać zasady funkcjonowania oraz „codzienne” życie mafii, ta książka jest zdecydowania dla Was. Zdaniem ekspertów „Kulisy 'Ndranghety...” jest jednym z najlepszych opracowań dotyczących działalności mafii kalabryjskiej.

Pełna recenzja książki na stronie:

Mafia kalabryjska to dzisiaj najpotężniejszy syndykat zbrodni na świecie. Znana jako Ndrangheta, działa w 120 krajach, zarządza bilionami euro, piorąc brudne pieniądze dla cosa nostry, camorry, kolumbijskich karteli i rosyjskiej mafii. Kontroluje 80% rynku twardych narkotyków w Europie. Związki między różnymi grupami są wzmacniane lub tworzone poprzez małżeństwa. W te struktury wchodzą żony, narzeczone i kochanki mafijnych bossów. A gdy ich partnerzy trafiają do więzień, nierzadko one przejmują władzę, by klan nie stracił znaczenia i pieniędzy.
🔥
Dzięki temu, że stopniowo zawładnęła ludźmi zajmującymi się przemytem kokainy z Ameryki Południowej do Europy, zdobywając zaufanie kolumbijskich handlarzy narkotyków.
„Kulisy ‘Ndranghety. Profil najgroźniejszej mafii na świecie” to nie tylko historia samej organizacji, ale też historia kilku kobiet które należały do tej organizacji. Autor opowiada o kobietach ze Wschodu, w tym dwóch z Polski, które przyjechały do Włoch w poszukiwaniu pracy, a wspięły się na najwyższe szczeble mafijnej kariery. Dotarły tam poprzez swoich mężów i kochanków, by następnie ugruntować swoją pozycję w mafii.
Ciekawym wątkiem poruszonym w książce są historie dwóch Polek które należały do tego syndykatu. Jedną z nich jest Edyta Kopaczyńska jedyna polska skazana na karę więzienia za przynależność do organizacji mafijnej. Edyta była żoną szefa Michele Bruniego jednego z szefów mafii. To właśnie za jej pośrednictwem gdy był w więzieniu, przekazywał członkom organizacji rozkazy. Dopiero po śmierci męża zdecydowała się na współpracę z prokuraturą gdy została opuszczona przez wszystkich.
Drugą Polką opisaną w książce jest Ewelina Pytlarz która pochodzi z Dąbrowy Tarnowskiej (niedaleko mojej miejscowości 😉 ) Była żoną Domenica Mancuso, który pochodził z małego miasteczka Limbadi. Mancuso był szefem wpływowego i bogatego klanu mafijnego, który sprowadzał m.in. z Kolumbii do Włoch kokainę. Jednak w porównaniu do Edyty Kopaczyńskiej nie układało jej się najlepiej.
Domenico, nie traktował żony najlepiej. Często była bita, poniżana oraz więziono ją w domu. Niewiele pomogły nawet narodziny dziecka. W 2013 uciekła od męża i w zamian za wiedzę o mafii poprosiła policję we Włoszech o ochronę.
🔥
To tylko dwa ciekawe przykłady z książki, a jest ich o wiele więcej. Jeśli szukacie książki która wbije Was w fotel to dobrze trafiliście. Książka wstrząsa i szokuje, jest też bardzo dobrze napisana i czyta się ją bardzo dobrze. Książka ta, to nie tylko historie kobiet które same dołączyły do tej organizacji mafijnej, ale również jej historia i zasięg który obecnie jest już globalny.

Szemrane interesy, zlecane zabójstwa, handel narkotykami, pranie brudnych pieniędzy, wojny gangów to tematy, które dla większości z nas są elementami oglądanych seriali czy filmów, a nie prawdziwego życia. Trudno jest zatem uwierzyć, jak wiele osób faktycznie zaangażowanych jest w działalność mafijną. W swojej książce, Arcangelo Badolati otworzy oczy czytelników na istnienie kalabryjskiej 'ndranghety.

Jeśli myśląc o działalności mafijnej macie w głowie romantyczny obraz niczym urwany z filmów gangsterskich, czym prędzej pragnę naprostować, iż rzeczywistość jest znacznie brutalniejsza, a ludzie obdarci ze skrupułów. Pozycja Badolatiego uświadamia, jak skorumpowane potrafią być władze, jak sprytni potrafią być przestępcy i jak krwawo kończą się spotkania z jednymi lub drugimi. Poczytać możemy nie tylko o braku honoru, silnym poczuciu zemsty czy układach pomiędzy potężnymi rodzinami w Kalambrii, ale również powiązaniach 'ndranghety z działalnością przestępczą poza granicami Włoch, czy ofiarach mafii.

Książka, jako że należy do literatury faktu, nie należy od najlżejszych, głównie przez masę nieznajomych nazwisk, dat, nazw miejsc i użycie slangu, jednak zdecydowanie potrafi otworzyć oczy i uświadomić na jak paskudnym świecie żyjemy. Bardzo interesujący jest materiał poświęcony udziałowi kobiet w działalności 'ndranghety. To tu wspomniane zostają między innymi dwie Polki, które przez długi czas stanowiły część kalabryjskiej mafii.

Przede wszystkim jednak, fakty, których można dowiedzieć się dzięki książce, przerażają. Akty zemsty, masa ofiar, zabijanie dzieci, czy kobiet związanych w jakikolwiek sposób z mafią, powiązania z grupami terrorystycznymi, handel narkotykami, krwawe wojny. Trudno uwierzyć, że to wszystko jest częścią rzeczywistości XXI wieku, w którym żyjemy.

Jeśli jesteście zainteresowani tematyką, lub przepadacie za literaturą faktu, "Kulisy 'ndranghety" z pewnością powinny przykuć waszą uwagę.

Już na wstępie zaznaczę, że „Kulisy 'NDRGANHETY” to nie jest powieść sensacyjna, a dokument. Reportaż z wywiadu z Angelo Badolati, który tę organizację zna od podszewki. Jednak, mimo że to nie powieść, czyta się ją jak dobrze skonstruowaną sensację. Problemem mogą być obcobrzmiące nazwy i slang, dlatego, choć książkę czyta się dobrze, niekiedy musiałam przystanąć i przeczytać odnośniki.

'NDRGANHETY poznajemy chronologicznie od samego początku istnienia od momentu, kiedy zaczynała budować swoją potęgę. Współcześnie to organizacja, która ma bardzo szerokie wpływy i zakres działania. Mafia XXI wieku to nie tylko handel narkotykami czy bronią, ale już znacznie więcej. To ubrani w garnitury, dobrze wykształceni prawnicy, politycy, bankierzy. Ludzie, którzy w swoich rękach skupiają najważniejsze dziedziny gospodarki, mają wpływ na tworzenie prawa czy wyniki wyborów.

Na przestrzeni wieków zmieniała się struktura i zainteresowania mafijnych bossów. Jednak przez wszystkie lata jedno zostało niezmienne — lojalność. Wejście do rodziny oznaczało podporządkowanie się prawom w niej panującym, zaakceptowanie kodeksu i całkowite oddanie — na śmierć i życie.

To, co mnie w tej książce najbardziej zainteresowało to rola kobiet. W rodzinie Corleone (Ojciec Chrzestny),która chyba jest najbardziej znaną mafijną rodziną, kobiety pełniły funkcję żon swoich mężów. Miały się opiekować domem i dziećmi, a w rodzinnych interesach nie miały wpływu, ani żadnego prawa głosu. W strukturze 'NDRGANHETY jest inaczej. W książce przedstawiono kilka kobiet, min. Polkę, która po śmierci swojego narzeczonego, przez jakiś czas dzierżyła stery przywódcy klanu. Nie mniej sprytna, nie mniej brutalna od mężczyzn.
Wiele z tych kobiet biorąc za mężów członków 'NDRGANHETY zdawała sobie sprawę z kim ma do czynienia. Jednak bogactwo i luksus są kuszące, niekiedy na tyle, że gotowe są kryć pieniędzmi siniaki i gwałty.

W przedmowie Witold Gadowski zaznaczył, że obraz mafii w tej książce jest inny niż ten romantyczny z Ojca Chrzestnego. Z początku się z nim zgodziłam, jednak w pewnym momencie uznałam, że mimo wszystko rodzina Corleone z 'NDRGANHETY są do siebie podobne. Łączy je rozległość interesów, wpływy w instytucjach państwowych, kościelnych, w sądach, to co dzieli to na pewno „rozmach". 'NDRGANHETA to potężne imperium.

Jeżeli lubicie książki dokumentalne, traktujące o mocnych tematach, a do tego dobrze napisane, to „Kulisy 'NDRGANHETY” z pewnością Was nie zawiodą. Polecam.

• Mafia
  • Reportaż/Na Faktach