Polowanie na El Chapo

Książkę dobrze się czyta, ale brakowało mi takiej mini biografii El Chapo, jako przerywnika między pościgiem za nim. Są jakieś wzmianki z dawnych czasów o nim, ale to za mało. Mimo to, warto przeczytać tę książkę.

Fascynujący temat walki z mafiami narkotykowymi opisany bez emocji, z "lokowaniem produktu" (i to niejednego),zbyt szczegółowa topografia (mało interesująca). Ocena dobra za wysiłek policyjny w aresztowaniu potężnego bossa meksykańskiego kartelu.

Historia o tym jak hollywoodzki aktor Sean Pean gołymi rękami w pojedynkę schwytał meksykańskiego przestępcę El Chapo.

Ciekawa książka moim zdaniem dobre uzupełnienie serialu :D

Ciekawa książka moim zdaniem dobre uzupełnienie serialu :D

Autorem książki jest Andrew Hogan oraz Douglas Century. Andrew Hogan jest agentem specjalnym DEA, który miał główny wkład w śledztwie prowadzącym do schwytania największego narkotykowego barona El Chapo Guznana. Douglas Century natomiast jest uznanym autorem wielu bestsellerów. Ich współpraca zaowocowała wciągającym dziennikiem.
"Polowanie na El Chapo" to jedna z tych książek, których zakończenie dobrze znamy, a cały urok powieści polega na ciekawym i wciągającym opowiedzeniu procesu dochodzenia do finału. Przed autorami było trudne zadanie, musieli zaciekawić czytelnika fabułą do tego stopnia, żeby powszechnie wszystkim znany finał czyli pojmanie El Chapo jednak było dla nas zaskoczeniem.
Ta powieść to swego rodzaju biografia Andrewa Hogana. Mamy tu przedstawioną prawie całą ścieżkę zawodową Hogana począwszy od wstąpienia w policyjne szeregi, pracę jako tajny agent w DEA wspólnie z Diegiem po pracę w meksykańskiej ambasadzie i współpracę z Bradym i HSI. Większość powieści jest właśnie poświęcona pracy Hogana w Meksyku. Krok po kroku poznajemy cały proces rozpracowywania największej organizacji przestępczej w Meksyku. Wspólnie z narratorem podsłuchujemy narkohandlarzy, demaskujemy ich pseudonimy, wyszukujemy co chwilę zmieniane numery BlackBerry w skomplikowanej sieci "luster", namierzamy ich kryjówki za pomocą systemu GPS by w końcu znaleźć się w samym środku akcji schwytania Guzmana. Razem z Andrewem, Bradym i żołnieżami SEMARu przemieszczamy się od jednej kryjówki do drugiej by w końcu wieloletni wysiłek DEA i HSI został uwieńczony sukcesem.
Do książki podeszłam bez większego entuzjazmu. Byłam przekonana, że będę "męczyć" się z tą powieścią, jednak ku mojemu zaskoczeniu bardzo mnie wciągnęła. Jest napisana prostym językiem, a wszystkie nieznane nazwy agencji policyjnych i rządowych wyjaśnione. Chociaż znamy finał tej historii książka jest tak napisana, że podczas czytania byłam pełna napięcia i zadawałam sobie pytanie "czy uda się w końcu dorwać El Chapo?" "czy nie wymknie się w ostatniej chwili?". Akcja powieści z początku jest bardzo spokojna i wolno się rozwija, by na końcu mocno przyspieszyć i nieprzerwanie trzymać w napięciu. Polecam każdemu czytelnikowy zarówno lubiącemu sensacje, powieści akcji jak i dokumenty, biografie czy dzienniki.

"Polowanie na El Chapo" to jedna z tych...

Choć świadomość istnienia ludzi podobnych do El Chapo jest wstrząsająca, to możliwość ich poznania za sprawą książek bardzo kusi. Jaki był wielki narkotykowy boss i jak doszło do jego zatrzymania?

Dotychczas spośród historii narkotykowych szefów miałam okazję poznać jedynie tę dotyczącą Pablo Escobara. Dobrze pamiętam, jak wiele emocji wywołała tamta lektura i już nie mogłam się doczekać, by znów przeżyć tak intensywną czytelniczą przygodę.

Podążając za opowieścią Hogana mamy możliwość dowiedzieć się nieco więcej nie tylko o El Chapo, ale również o samym autorze. Krok po kroku przekonujemy się, jak trudna jest praca agenta zajmującego się ściganiem przestępców narkotykowych. Zbieranie informacji, praca pod przykrywką, konieczność radzenia sobie ze stresem, ryzyko utraty zdrowia i życia- to tylko kilka elementów charakterystycznych dla tego zajęcia. Mam wrażenie, że na rynku wydawniczym niewiele jest pozycji, które rzeczywiście przedstawiają ten temat od środka, co dodaje powieści atrakcyjności, zwiększając ciekawość czytelnika i chęć zaangażowania się w opisywane wydarzenia.

Czytając kolejne rozdziały poznajemy tę historię od początku do końca. Otrzymujemy okazję śledzenia krok po kroku działań, jakie Hogan wraz ze swoim partnerem i wsparciem organizacji przeprowadził, w celu pochwycenia niebezpiecznego przestępcy, który gotowy był na wszystko, byle nie pójść do więzienia. Choć poziom książki nie był równy, czasami działo się więcej, a momentami mniej, to z pewnością te wolniejsze fragmenty również były potrzebne, by pokazać czytelnikom, jak ważną rolę odgrywa przygotowanie do każdej akcji, ile czasu i żmudnej pracy wymaga.

„Polowanie na El Chapo” to tytuł, przy którym nie można się nudzić. Duże znaczenie ma w tym przypadku nie tylko szalenie interesująca tematyka, ale również sposób, w jaki ta historia została przedstawiona. Mam wrażenie, że stanowi ona niebanalne połączenie elementów pojawiających się w różnych gatunkach literackich, dzięki czemu przyciąga uwagę i utrzymuje zainteresowanie czytelnika oraz może zaciekawić szersze grono odbiorców. Biograficzne skupienie się na intrygujących postaciach? Proszę bardzo. Napięcie towarzyszące realizowanym zadaniom i przypominające dobry thriller? A jakże. Kryminalne wątki, morderstwa i czający się w każdym kącie mrok? Nie ma problemu! Realizm opowieści opartej na autentycznych wydarzeniach? I tego nie brakuje.

Ważna rolę odegrała w tym przypadku także pierwszoosobowa narracja, najlepsza do opowiedzenia tego typu historii. Dzięki niej czułam się tak, jakbym na chwilę przeniosła się za kulisy akcji i mogła towarzyszyć jej uczestnikom. Lepiej również zrozumiałam uczucia i emocje głównego bohatera. Taki sposób opowiadania sprawdza się znakomicie i świetnie działa na wyobraźnię czytelnika.

Powieść Andrew Hogana i Douglasa Centurego stanowi z jednej strony wspaniałe źródło rozrywki, a z drugiej możliwość poszerzenia wiedzy i przyswojenia nieznanych dotąd faktów. To piorunująca historia o świecie, do którego możemy mieć dostęp jedynie za sprawą lektury.

Dawno się tak nie wciągnęłam w żadną książkę 🙈 tak się wkręciłam, że obejrzałam już nawet serial na Netflixie. Swoją drogą też bardzo dobry.

Spodziewałem się czegoś lepszego ale i tak myślę, że nie był to czas stracony. Polecam.

Czyta się jednym tchem. W przeciwieństwie do netfliksowych seriali, nie mamy cały czas do czynienia z akcją - autor pokazuje jak wielu ludzi jest potrzebnych do tego, aby ująć przestępcę i jak wiele wymaga to od nich czasu. Zawsze będę podziwiać ludzi który poświęcają swoje życie i zdrowie dla innych. Także... „Biada złemu, bo odbierze zło” i oby zawsze tak było.

Dla miłośników Netflixowego ,,El Chapo" pozycja obowiązkowa.

Dla miłośników Netflixowego ,,El Chapo" pozycja obowiązkowa.

• Do kupienia
  • Literatura faktu