Polowanie na El Chapo

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Hunting El Chapo
literatura faktu
L_Settembrini

Andrew Hogan i Douglas Century oddają w ręce czytelników zapierającą dech w piersi książkę, którą zamierza przenieść na ekran wytwórnia Sony. To fascynujący opis jednego z najważniejszych epizodów wojny narkotykowej XXI wieku. Kronika ośmioletniego pościgu za przestępcą, który przez dekadę skutecznie wodził za nos organy ścigania. Każda epoka ma swój słynny czarny charakter, ale też każdy...

Andrew Hogan i Douglas Century oddają w ręce czytelników zapierającą
dech w piersi książkę, którą zamierza przenieść na ekran wytwórnia Sony.
To fascynujący opis jednego z najważniejszych epizodów wojny
narkotykowej XXI wieku. Kronika ośmioletniego pościgu za przestępcą,
który przez dekadę skutecznie wodził za nos organy ścigania.

Każda epoka ma swój słynny czarny charakter, ale też każdy przestępca
kiedyś trafia na zdeterminowanego stróża prawa, który zrobi wszystko, by
ukrócić zbrodniczy proceder. Eliotowi Nessowi udało się wsadzić za kratki
Al Capone, a Joaquin Archivaldo Guzmán-Loera, słynny El Chapo, spotkał
na swej drodze agenta DEA, Andrew Hogana.

Po ukończeniu akademii DEA w 2006 roku Andrew Hogan został
skierowany do Arizony. Brał udział w wielu niebezpiecznych akcjach,
podczas których wpadł na trop El Chapo, bossa kartelu narkotykowego
Sinaloa i wroga publicznego numer jeden w USA. Po sześciu latach pościgu
Hogan dojdzie do wniosku, że ma z El Chapo coś wspólnego – obu cechuje
wręcz obsesyjna dbałość o szczegóły.

Krok po kroku Hogan zbiera materiały i przenika do zaufanych
współpracowników El Chapo. Mimo początkowych niepowodzeń wierzy,
że dopadnie człowieka, który zbudował imperium na śmierci tysięcy ludzi.

“Kinematograficzna… wciągająca, pierwszoosobowa narracja… najbardziej
autentyczne spojrzenie do wnętrza świata El Chapo — a to dlatego, że
Hogan właściwie wszedł do niego i zrobił to, co tylko garstka uważała za
możliwe.”
USA Today

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Olga Kowalczyk-Kustra | 2018-10-10
Przeczytana: 10 października 2018

Polowanie na El Chapo wciągnęło mnie na tyle, że zapomniałam o całym świecie, z chorobą włącznie. Odleciałam podczas lektury do innego świata, a zdarza mi się to coraz rzadziej przez nadmiar obowiązków, także winszuję autorom! Myślę, że dużą zasługą była tutaj pierwszoosobowa narracja, dzięki której wchodząc niejako w skórę Hogana, mogłam spojrzeć na świat i życie El Chapo maksymalnie autentyczne. Podziwiam Hogana za wytrwałość w zbieraniu materiałów i to, jak poważnie podszedł do tematu. Zresztą książka już zaczyna się od epilogu, gdzie nasz bohater siedzi ponad 9 godzin (!) o suchym pysku i obserwuje otoczenie swojej ofiary. No niesamowite!

Dla mnie uderzające było cały czas to, że książka oparta jest na faktach. Sam świat narkotyków, karteli i szeroko pojętej mafii jest dla mnie jednocześnie przerażający i fascynujący, także z chęcią poznaję go od środka. Jednak czytając książki takie, jak Ojciech Chrzestny czy Polowanie na El Chapo włosy stają mi na głowie, jak bardzo jest to...

książkowe_zacisze | 2018-10-17
Przeczytana: 17 października 2018

Polowanie na El Chapo to prawdziwa historia króla dragów - jego wzlotów, upadków, aresztowań i ucieczek. Jest to jednocześnie pamiętnik agenta DEA, Andrew Hogana, który mocno zaangażował się w sprawę narkotykowego bossa i miał ogromny udział w jego zatrzymaniu.
Opowieść jest zdumiewająca, zwłaszcza dla kogoś, kto tak jak ja, wcześniej o działalności El Chapo nie słyszał. Fabułę podrzuciło samo życie, przez co całość jeszcze bardziej fascynuje i wciąga. Determinacja Hogana oraz całego zespołu ludzi, zjednoczonych w polowaniu na czarne charaktery, jest godna podziwu, a i pomysłowość bandy El Chapo nie raz mnie zaskoczyła.

Niewątpliwie ogromnym atutem tej publikacji są umieszczone na jej końcu zdjęcia z podpisami, które przybliżaj czytelnikowi zarówno sylwetkę głównego bohatera, jak i samego autora.

Polowanie na El Chapo to historia niebanalna, poszerzająca horyzonty, warta uwagi. Polecam!

Emil Śmistek | 2018-10-21
Przeczytana: 21 października 2018