Najgłośniejsze polskie „pióra kryminalne”, czyli Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuzminscy, Katarzyna Puzynska i sześć wybranych przez nich prawdziwych zbrodni, które wstrzasneły Polska. Pisarze analizowali głośne sprawy, opierając się na nagich faktach z policyjnych i sądowych akt. Sześć tragedii i próba zrozumienia sytuacji, które...

Sześć tragedii i próba zrozumienia sytuacji, które do nich doprowadziły. Każdy z autorów przeanalizował okoliczności towarzyszące przestępstwom – rozmawiając z profilerami, patologami, psychologami, specjalistami-kryminologami czy analizując akta – i opisał wybraną historię. Wszyscy zrobili to w charakterystyczny dla siebie sposób, posługując się językiem, do którego przyzwyczaili swoich czytelników.

"Twórcy programu Opowiem ci o zbrodni przedstawili elicie pisarzy kryminalnych kilkadziesiąt spraw, które w swoim czasie wstrząsnęły Polską. Pisarze mogli z tego różnorodnego wachlarza dramatycznych zdarzeń wybrać temat, który najbardziej ich zainteresował. Autorzy pokazują morderców i ich ofiary trochę inaczej niż zwykle, a przede wszystkim podejmują próbę odpowiedzi na pytanie: dlaczego? Żadne z tych opowiadań nie jest podobne do pozostałych, każde ma odmienny styl narracji i prowadzi czytelnika do pointy różną drogą."
Ze wstępu Michała Fajbusiewicza

Na podstawie książki powstał scenariusz programu telewizyjnego, w którym narracja jest prowadzona przez samych pisarzy w charakterystycznych dla nich sposób. Dopełnieniem każdego odcinka są aktorskie rekonstrukcje wydarzeń przedstawionych w opowiadaniu, jak również rozmowa autora z ekspertem, którego obecność okaże się niezwykle ważna dla przebiegu opowieści.

„OPOWIEM CI O ZBRODNI” to jednocześnie książka i program telewizyjny, który w środy od 17 października 2018 będzie nadawany w telewizji kryminalnej Crime+Investigation Polsat.

źródło opisu: http://kompaniamediowa.pl/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Sargento_Garcia | 2018-11-03
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 03 listopada 2018

Nie podejmę się oceny treści poszczególnych opowiadań, gdyż opisują one prawdziwe wydarzenia który w przeszłości bliższej lub dalszej wstrząsnęły opinia publiczną. Pokuszę się jednak o krótką ocenę pracy poszczególnych autorów, gdyż jak wiadomo krótka forma literacka, jaka jest m.in. opowiadanie, najlepiej oddaje kunszt i warsztat twórcy:
- „Łaska” Katarzyna Bonda (głośna sprawy z 1997 roku dotycząca skatowania na śmierć maturzysty Tomka Jaworskiego) – Nie przemówiło do mnie to opowiadanie. Miejscami chaotyczne i niespójne. Większość tekstu to analiza ciężkiego życia Moniki Sz. – prowodyrce i inspiratorce zbrodni. Jako czytelnik mogę się domyślić, że celem autorki było ukazanie patologii środowiska w którym obracali się sprawcy. Wyszło jednak z tego swojego rodzaju usprawiedliwienie, próba wybielenia i wzbudzenia litości dla napastników. Sorry nie kupuje tego.
Ocena: 2/10
- „Sasquatch” Igor Brejdygant (morderstwo dokonane przez 22 górala który pod wpływem oglądanych na YouTube...

smolkosia | 2018-11-08

Super pozycja dla miłośników kryminałów i programu 997. Głośne, prawdziwe sprawy kryminalne sprzed kilkudziesięciu lat przedstawione przez znanych autorów kryminałów. Każde śledztwo przedstawione w formie charakterystycznej dla danego pisarza, dzięki temu możemy poznać znane zbrodnie z perspektywy autorów. Każde morderstwo mimo iż prawdziwe wydaje się historią jak z kryminałów. Polecam. dosłownie pochłania.

"co takiego musi stać się, żeby dobrzy ludzie robili złe rzeczy?"

Sześć wstrząsających zbrodni opowiedzianych słowami siedmiu niezwykłych pisarzy.
Każda z historii to nieludzkie morderstwo z niesamowitym klimatem charakterystycznym dla danego pisarza. To zbrodnie, które wstrząsają, mrożą krew w żyłach i wywołują niedowierzanie.

Głośne zabójstwo maturzysty, zbrodnia uknuta przez prostytutkę, zabójstwo studentki, psychol z Podhala zafascynowany słynnym Tedem Bundy'm, zabójstwo wspólnika i totalnie wstrząsająca historia sprzed 40 lat opisana przez małżeństwo Kuźmińskich, gdzie cała wieś była świadkiem makabrycznego wydarzenia. To co się tam wydarzyło po prostu nie mieści się w głowie i czytając o tym scyzoryk sam się otwiera w kieszeni! To zbrodnia, którą totalnie nie ogarniam i po której chyba długo nie zasnę.
"sąd napisał w uzasadnieniu wyroku, że to się" nie mieści w kategoriach myślenia normalnego człowieka."

Autorzy zrobili kawał dobrej roboty przekopując się przez tomiszcza...

Magdalena Maria Zofia | 2018-10-25
Przeczytana: 25 października 2018

Hmmm... Ciężko oceniać tę książkę, gdyż opisane tam zbrodnie wydarzyły się naprawdę. Ocenię więc autorów poszczególnych opowiadań. Na sześć tylko trzy były dobre. Ciekawie i wciągająco opisane. Pozostałe lekko mówiąc, nie bardzo.
1. Katarzyna Bonda nie należy do moich ulubionych pisarzy. Moim zdaniem jest przereklamowana, a nazywanie jej królową polskiego kryminału jest daleko idącym nadużyciem 😉 Chciałam jednak dać jej szansę. Niestety, opowiadanie-reportaż o morderstwie Tomka Jaworskiego to jakaś pomyłka. Znam tę sprawę, pamiętam dokładnie go wstrząsnęła mną i całą Warszawą (jak nie całą Polską). A tu... aż żal czytać. Połowa tekstu o morderczyni Monice Sz., Jej historia, życiowe porażki. Nie kupuję tego. Nie wiem jaki cel przyświecał autorce opisując jej losy, czy chęć przybliżenia tej osoby, rys psychologiczny (który się autorce nie udał) czy sama nie wiem co. Powiem brutalnie:mam gdzieś Monikę Sz.! To zwykła zwyrodniała suka, która powinna zgnić w więzieniu. Nie ma, NIE MAM...

noodla_books | 2018-10-15
Przeczytana: 14 października 2018

Zostały dwa dni do premiery książki, jak i startu nowego telewizyjnego projektu kryminalnego.
7 autorów, mających różniące się od siebie wykształcenie, ale jedno zamiłowanie, jakim jest pasja pisania, będą dodatkowo uczestniczyć w 6-odcinkowym cyklu dokumentalnym.
OPOWIEM CI O ZBRODNI, jest zarówno tytułem książki, jak i kryminalnego programu, w którym przedstawione będą prawdziwe i tragiczne wydarzenia z przeszłości.

Rozwija nam się promocja rynku czytelniczego i forma reklamy literatury, chyba już to wszyscy zauważamy. Łączenie opowiadań w książce przez kilkoro autorów w Polsce już nie jest nowością. Z zaciekawieniem oglądamy coraz więcej zwiastunów/traillerów wydawanych publikacji.
Tym razem forma przekazu przeniosła się na ekran. Już wkrótce się przekonamy czy zostanie kupiona przez odbiorców.
"Czym się różni archeologia od śledztwa policyjnego? Niczym.."
Dla mnie nie ma tu lepszych bądź gorszych opowiadań. Nie jest to bowiem fikcja literacka, gdzie można próbować oceniać...

ira | 2018-11-10
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 listopada 2018

Bardzo dobry pomysł - żeby "gwiazdy" polskiej powieści kryminalnej pokazały na głośnych sprawach, co potrafią.
Dzięki temu wiem, kogo utwory omijać szerokim łukiem (Bonda, Puzyńska), a komu przyjrzeć się bliżej (Chmielarz, Kuźmińscy).
Polecam.

Wunderfuchs | 2018-10-25

Chociaż nie wszystkie "opowiadania" (bo nie wszystkie testy z tego tomiku to opowiadania) przemówiły do mnie w takim samym stopniu, to ten zbiór to coś więcej, niż suma składających się nań części. To zapis zderzenia operujących na co dzień fikcją autorów z brutalną i banalną rzeczywistością, w której na próżno poszukiwać sensu.
Poza tym to - dziękuję niebiosom - pierwszy trzymający poziom (chociaż miejscami nierówny) zbiór krótkich form literackich poświęcony tematyce kryminalnej na polskim rynku. W krótkiej formie widać jak w żadnej innej kunszt i dojrzałość autora. Jeśli wyrabiać sobie zdanie na temat autorów i ich dojrzałości na publikowanych do tej pory zbiorach opowiadań, to póki co byliśmy w przedszkolu. Zaczynam mieć nadzieję, że z niego wychodzimy.

Larysa | 2018-10-29
Przeczytana: 28 października 2018

"Opowiem Ci o zbrodni" ciężko jest jednoznacznie ocenić z trzech powodów:
1) Mamy 6 opowiadań i co za tym idzie 6 autorów (w tym jeden duet)
2) Każdy autor ma swój własny styl pisania
3) Każde opowiadanie bazuje na prawdziwych zbrodniach, dlatego ciężko to oceniać. Jednak z racji tego, że pisarze sami mogli wybrać temat, który najbardziej ich zainteresował można oceniać ich wybory. (Pragnę zaznaczyć, że wszystkie zbrodnie szokują, są odrażające i niewybaczalne, ale gdy postawimy je obok siebie to niektóre zdecydowanie wychodzą przed szereg w tej książce)

Podsumowując powyższe powody, moim faworytem jest duet - Małgorzata i Michał Kuźmińscy. Zarówno styl pisania jak i wybrany przez nich temat oceniam najlepiej z całej szóstki. Z kolei najgorzej w moim rankingu wypada Marta Guzowska. Nie znam twórczości tej kobiety ale styl narracji nie dość, że irytujący to jeszcze sama sprawa przedstawiona przez nią brzmi nijako - zdecydowanie najsłabsze ogniwo tej pozycji. Następnie ex aequo...

Dotka76 | 2018-10-31
Przeczytana: 31 października 2018

Bardzo średnia pozycja. Najsłabiej wypadła Guzowska (żenująca narracja), najlepiej Igor Brejdygant (historia górala) i Puzyńska (zbrodnia z zazdrości).

Wiercioch91 | 2018-11-06
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 01 listopada 2018

Opracowanie zbiorowe, której okładkę zdobią znane i cenione nazwiska czołowych autorów kryminałów to pozycja, obok której ciężko przejść obojętnie każdemu fanowi literatury z dreszczykiem. Nie inaczej było i w moim przypadku - gdy w końcu pozycja trafiła w moje ręce nie łatwo było się z nią rozstać.

"Opowiem Ci o zbrodni" - 6 historii, do których scenariusz napisało samo życie. Bez fikcji literackiej, elementów fantazji autorów, opowiedzianych na podstawie akt sprawy. Każdy z twórców w charakterystyczny dla swojego pióra sposób przedstawiam nam, czytelnikom, szczegóły opracowanego przez siebie zdarzenia kryminalnego, które miało miejsce na polskim podwórku.

Niełatwym jest napisanie recenzji dla opracowań zbiorowych. Każdy z autorów przedstawił analizowaną przez siebie sprawę kryminalną w odmiennym dla siebie sposobie, koncentrując się na przedstawieniu ujęcia zbrodni w innym świetle. Bez trudu odnajdziemy tutaj m.in. analizę psychologiczną sprawcy, próbę przybliżenia i...