Wyzwanie czytelnicze LC

Najgłośniejsze polskie „pióra kryminalne”, czyli Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuzminscy, Katarzyna Puzynska i sześć wybranych przez nich prawdziwych zbrodni, które wstrzasneły Polska. Pisarze analizowali głośne sprawy, opierając się na nagich faktach z policyjnych i sądowych akt. Sześć tragedii i próba zrozumienia sytuacji, które...

Sześć tragedii i próba zrozumienia sytuacji, które do nich doprowadziły. Każdy z autorów przeanalizował okoliczności towarzyszące przestępstwom – rozmawiając z profilerami, patologami, psychologami, specjalistami-kryminologami czy analizując akta – i opisał wybraną historię. Wszyscy zrobili to w charakterystyczny dla siebie sposób, posługując się językiem, do którego przyzwyczaili swoich czytelników.

"Twórcy programu Opowiem ci o zbrodni przedstawili elicie pisarzy kryminalnych kilkadziesiąt spraw, które w swoim czasie wstrząsnęły Polską. Pisarze mogli z tego różnorodnego wachlarza dramatycznych zdarzeń wybrać temat, który najbardziej ich zainteresował. Autorzy pokazują morderców i ich ofiary trochę inaczej niż zwykle, a przede wszystkim podejmują próbę odpowiedzi na pytanie: dlaczego? Żadne z tych opowiadań nie jest podobne do pozostałych, każde ma odmienny styl narracji i prowadzi czytelnika do pointy różną drogą."
Ze wstępu Michała Fajbusiewicza

Na podstawie książki powstał scenariusz programu telewizyjnego, w którym narracja jest prowadzona przez samych pisarzy w charakterystycznych dla nich sposób. Dopełnieniem każdego odcinka są aktorskie rekonstrukcje wydarzeń przedstawionych w opowiadaniu, jak również rozmowa autora z ekspertem, którego obecność okaże się niezwykle ważna dla przebiegu opowieści.

„OPOWIEM CI O ZBRODNI” to jednocześnie książka i program telewizyjny, który w środy od 17 października 2018 będzie nadawany w telewizji kryminalnej Crime+Investigation Polsat.

źródło opisu: http://kompaniamediowa.pl/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Sargento_Garcia | 2018-11-03
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 03 listopada 2018

Nie podejmę się oceny treści poszczególnych opowiadań, gdyż opisują one prawdziwe wydarzenia który w przeszłości bliższej lub dalszej wstrząsnęły opinia publiczną. Pokuszę się jednak o krótką ocenę pracy poszczególnych autorów, gdyż jak wiadomo krótka forma literacka, jaka jest m.in. opowiadanie, najlepiej oddaje kunszt i warsztat twórcy:
- „Łaska” Katarzyna Bonda (głośna sprawy z 1997 roku dotycząca skatowania na śmierć maturzysty Tomka Jaworskiego) – Nie przemówiło do mnie to opowiadanie. Miejscami chaotyczne i niespójne. Większość tekstu to analiza ciężkiego życia Moniki Sz. – prowodyrce i inspiratorce zbrodni. Jako czytelnik mogę się domyślić, że celem autorki było ukazanie patologii środowiska w którym obracali się sprawcy. Wyszło jednak z tego swojego rodzaju usprawiedliwienie, próba wybielenia i wzbudzenia litości dla napastników. Sorry nie kupuje tego.
Ocena: 2/10
- „Sasquatch” Igor Brejdygant (morderstwo dokonane przez 22 górala który pod wpływem oglądanych na YouTube...

lexis | 2018-11-18
Przeczytana: 15 listopada 2018

"Opowiem ci o zbrodni" to zbiór krótkich form literackich napisanych przez znanych polskich autorów kryminałów. Poszczególne historie, oparte na faktach, są częścią projektu pod tym samym tytułem, przygotowanego przez jedną z komercyjnych telewizji. Każdy z literatów miał za zadanie przybliżyć widzom w programie telewizyjnym jedną, głośną polską sprawę kryminalną oraz napisać na ten temat opowiadanie.

I tu pojawia się pierwszy problem, bo większość historii nie stanowi opowiadań w ścisłym znaczeniu. Być może wynika to z faktu, że niezwykle trudno stworzyć kryminalną fabułę (w dodatku krótką) w oparciu o zdarzenia, których finał wszyscy znamy. W oparciu o akta sądowe i liczne informacje prasowe.

W mojej ocenie, z wyzwaniem tym najlepiej poradził sobie Igor Brejdygant, pisarz, o którego twórczości nie wiem zupełnie nic. Tym bardziej moja ocena nie była podyktowana jakimkolwiek sentymentem do jego pisarstwa. Historia opisana przez niego w "Sasquatch" jest najbliższa...

Książkowo_czyta | 2019-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Książka, o której chcę dziś napisać ukazała się pod koniec ubiegłego roku. Jest ona publikacją podwójnie interesującą, ponieważ na jej podstawie powstał scenariusz sześcioodcinkowego programu telewizyjnego o tym samym tytule, który wszedł na antenę stacji Crime+Investigation Polsat w dniu 17 października 2018. Mało tego siedmioro czołowych autorów kryminałów podjęło się opisania, a następnie opowiedzenia przed telewizyjną kamerą 6 prawdziwych historii zbrodni, dokonanych na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat, w oparciu tylko i wyłącznie o akta policyjne oraz sądowe.

Tego intrygującego, lecz również wymagającego zadania podjęli się: Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy oraz Katarzyna Puzyńska.

Każde z zamieszczonych w niniejszej antologii opowiadań jest zupełnie inne, a jego narracja z całą pewnością jest charakterystyczna dla danego autora bądź autorów. Poruszone historie są całkowicie prawdziwe, chociaż brzmią...

Magda | 2019-01-05
Na półkach: 2019, Przeczytane

Opowiem Ci o  zbrodni to zbiór opowiadań autorstwa najpopularniejszych polskich twórców powieści kryminalnych. Każdy tekst jest własną interpretacją prawdziwych wydarzeń, którymi swego czasu żyła cała Polska. Bestialskie zbrodnie na długo wstrząsnęły opinią publiczną, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że większość sprawców długo pozostawało nieuchwytnych dla wymiaru sprawiedliwości. Krótkie opowiadania są tylko częścią projektu kryminalnego przygotowanego przez telewizję Polsat. Producent dał pisarzom wolną rękę, a tym  samym niczym nieograniczoną możliwość wyrazu. Autorzy mieli za zadanie przybliżyć widzom, jak i czytelnikom, jedną wybraną sprawę kryminalną.

Każde opowiadanie poprzedza krótkie info na temat jego  twórcy. Tom otwiera tekst porusza głośną sprawę z 1997 roku, dotyczącą skatowania na śmierć maturzysty Tomka Jaworskiego. Kolejno przechodzimy przez historię młodego górala, który  pod wpływem oglądanych na YouTubie filmów filmów Ted'a Bundy'ego postanowił popełnić...

smolkosia | 2018-11-08

Super pozycja dla miłośników kryminałów i programu 997. Głośne, prawdziwe sprawy kryminalne sprzed kilkudziesięciu lat przedstawione przez znanych autorów kryminałów. Każde śledztwo przedstawione w formie charakterystycznej dla danego pisarza, dzięki temu możemy poznać znane zbrodnie z perspektywy autorów. Każde morderstwo mimo iż prawdziwe wydaje się historią jak z kryminałów. Polecam. dosłownie pochłania.

Hekard | 2018-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2018

Książka to zbiór sześciu wybranych historii kryminalnych, które wydarzyły się naprawdę. Każda napisana przez innego autora, i każda przedstawiona z innego punktu widzenia. Nie wszystkie opisy przypadły mi do gustu, niektóre czytało się dość ciężko. Osobiście najbardziej podobała mi się ostatnia historia, czyli "Sasquatch", przedstawiona z perspektywy mordercy.
Książka warta przeczytania, coś w sam raz dla miłośników kryminałów.

Majka | 2018-11-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 listopada 2018

Świetna książka. Pięknie odzwierciedla styl pisarzy, którzy wzięli udział w projekcie "opowiem ci o zbrodni". Każde opowiadanie jest więc inne - nie tylko pod oczywistym kątem zupełnie innej historii, ale pod kątem prowadzenia fabuły, przedstawiania postaci, kładzionych akcentów czy tempa. Niektórych autorów nie miałam okazji wcześniej czytać i wiem już teraz, że chętnie sięgnę po ich książki.

Niektórych opisywanych historii również nie znałam, choć na pewno odbiły się w Polsce głośnym echem. To straszne, jak czarne scenariusze pisze czasem samo życie. Zupełnie bez pomocy wyobraźni autora powieści kryminalnych. I tym straszniejsze były właśnie wszystkie te opowiadania. Każda z tych ofiar zbrodni, przemocy, terroru, to prawdziwa, żyjąca kiedyś osoba, mająca rodzinę, plany, marzenia.
Czytając zwykły kryminał, śledząc opisy zbrodni, lejącej się krwi czy ludzkiego okrucieństwa, nie ma w nas tyle empatii, bo wiemy, że to tylko fikcja literacka. I jednocześnie mimo wszystko zabijamy w...

"co takiego musi stać się, żeby dobrzy ludzie robili złe rzeczy?"

Sześć wstrząsających zbrodni opowiedzianych słowami siedmiu niezwykłych pisarzy.
Każda z historii to nieludzkie morderstwo z niesamowitym klimatem charakterystycznym dla danego pisarza. To zbrodnie, które wstrząsają, mrożą krew w żyłach i wywołują niedowierzanie.

Głośne zabójstwo maturzysty, zbrodnia uknuta przez prostytutkę, zabójstwo studentki, psychol z Podhala zafascynowany słynnym Tedem Bundy'm, zabójstwo wspólnika i totalnie wstrząsająca historia sprzed 40 lat opisana przez małżeństwo Kuźmińskich, gdzie cała wieś była świadkiem makabrycznego wydarzenia. To co się tam wydarzyło po prostu nie mieści się w głowie i czytając o tym scyzoryk sam się otwiera w kieszeni! To zbrodnia, którą totalnie nie ogarniam i po której chyba długo nie zasnę.
"sąd napisał w uzasadnieniu wyroku, że to się" nie mieści w kategoriach myślenia normalnego człowieka."

Autorzy zrobili kawał dobrej roboty przekopując się przez tomiszcza...

Danway | 2019-01-13
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Kompania Mediowa dokonała rzeczy niebywałej, zebrała w tym samym miejscu jednych z najpoczytniejszych twórców kryminałów w Polsce. W tej antologii udział wzięli Katarzyna Bonda (autorka m.in. Czerwonego Pająka, Pochłaniacza), Igor Brejdygant (autor książek Rysa oraz Szadź), Wojciech Chmielarz (autor m.in. Żmijowiska, Farma lalek), Marta Guzowska (autorka kryminałów Chciwość oraz Głowa Niobe), Małgorzata oraz Michał Kuźmińscy (autorzy etno-kryminałów: Pionek, Śleboda, Kamień), Katarzyna Puzyńska (autorka m.in. serii kryminałów o policjantach z Lipowa), Michał Fajbusiewicz (twórca programu 997).

Wyżej wymieniona ósemka (pan Michał napisał wstęp do książki) analizowała głośne sprawy ostatnich kilkunastu lat i próbowała odpowiedzieć na pytanie, co skłoniło dane osoby do popełnienia zbrodni. Odpowiedź na to pytanie opierają na faktach, zawartych w policyjnych i sądowych aktach. Tutaj nie ma pisarskiej fikcji, kluczenia i wymyślania wątków, jak w powieści. Tutaj jest...

Magdalena Maria Zofia | 2018-10-25
Przeczytana: 25 października 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Hmmm... Ciężko oceniać tę książkę, gdyż opisane tam zbrodnie wydarzyły się naprawdę. Ocenię więc autorów poszczególnych opowiadań. Na sześć tylko trzy były dobre. Ciekawie i wciągająco opisane. Pozostałe lekko mówiąc, nie bardzo.
1. Katarzyna Bonda nie należy do moich ulubionych pisarzy. Moim zdaniem jest przereklamowana, a nazywanie jej królową polskiego kryminału jest daleko idącym nadużyciem 😉 Chciałam jednak dać jej szansę. Niestety, opowiadanie-reportaż o morderstwie Tomka Jaworskiego to jakaś pomyłka. Znam tę sprawę, pamiętam dokładnie go wstrząsnęła mną i całą Warszawą (jak nie całą Polską). A tu... aż żal czytać. Połowa tekstu o morderczyni Monice Sz., Jej historia, życiowe porażki. Nie kupuję tego. Nie wiem jaki cel przyświecał autorce opisując jej losy, czy chęć przybliżenia tej osoby, rys psychologiczny (który się autorce nie udał) czy sama nie wiem co. Powiem brutalnie:mam gdzieś Monikę Sz.! To zwykła zwyrodniała suka, która powinna zgnić w więzieniu. Nie ma, NIE MAM...