Książka Roku 2018

Tłumaczenie: Łukasz Müller
Wydawnictwo: Znak Literanova
La Vengeance du pardon
Ag2S

Czy przebaczenie może okazać się najbardziej wyrafinowaną zemstą? Bliźniaczki Barbarin, Lily i Moïsette, łączy nierozerwalna, ale i trudna więź. Choć wyglądają identycznie, jedna z nich od najmłodszych lat budzi powszechną sympatię, a druga tylko niepokój. Jedna idzie lekko przez życie i spogląda na świat z radością, a drugą trawi nieokiełznana żądza destrukcji i zemsty. Jedna zawsze wybacza...

Czy przebaczenie może okazać się najbardziej wyrafinowaną zemstą?

Bliźniaczki Barbarin, Lily i Moïsette, łączy nierozerwalna, ale i trudna więź. Choć wyglądają identycznie, jedna z nich od najmłodszych lat budzi powszechną sympatię, a druga tylko niepokój. Jedna idzie lekko przez życie i spogląda na świat z radością, a drugą trawi nieokiełznana żądza destrukcji i zemsty. Jedna zawsze wybacza drugiej.

Eric-Emmanuel Schmitt z niezrównaną wnikliwością diagnozuje najważniejsze problemy współczesnego człowieka. W swojej najnowszej książce opowiada poruszające historie zwykłych ludzi, którzy w przełomowych momentach życia stanęli przed dylematem – czy warto wybaczyć? Dokąd prowadzi zemsta, a dokąd przebaczenie? Czy z zapomnianych win może narodzić się jeszcze większe zło?

Wynik walki między sumieniem a instynktownym pragnieniem odwetu nie zawsze jest oczywisty.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

Anna | 2019-01-02
Na półkach: 2019, Przeczytane

Nie podobał mi się ten zbiór opowiadań. Nawet literacki styl Schmitta wydawał mi się uboższy niż zwykle i bardziej niechlujny, ale nie mam pojęcia, czy to kwestia oryginału, czy tłumaczenia.

Najgorsze opowiadanie to "Zemsta i przebaczenie". Z trudem dobrnęłam do końca. Matka, która odwiedza mordercę swojej córki i trajkocze z nim jak z kolegą na kawie, a potem bawi się w psychoanalityczkę i prowokuje do zwierzeń... Nie lubię, kiedy pokazuje się ludzi zaburzonych jako zwykłe osoby, które w prosty sposób ,,nawracają się” i ulegają przemianie. Zarówno psychopata, jak i matka ofiary nie sprawiają wrażenia wiarygodnych. Morderca to nie jest zwykły łobuz, który spsocił, bo miał trudne dzieciństwo i zrozumiał swój błąd po kilku dziecinnych rozmowach z jakąś kobietą. ,,One i tak by ci się oddały, nie musiałeś ich gwałcić i zabijać” – która matka powiedziałaby coś takiego do mordercy swojej córki?

Pierwszy tekst o bliźniaczkach miał zaskakujące jedynie zakończenie. Bohaterki bardzo...

Anna | 2018-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2018

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA.

„Zemsta i przebaczenie” Erica-Emmanuela Schmitta to książka na którą składają się cztery opowiadania autora. Każde w innym rodzaju. Wszystkie absolutnie rewelacyjne.
„Siostry Barbarin” intrygujące. „Mademoiselle Butterfly” poruszające.
„Zemsta i przebaczenie” majstersztyk. „Narysuj mi namiot” chwilami zabawne, malownicze niczym obraz. Wszystkie cztery opowiadania zaskakują kunsztownością, plastycznością i oryginalnym stylem. Napisane lekkim językiem. Czyta się wspaniale. Przede wszystkim jednak każde z opowiadań skłania do przemyśleń. Finał i tak należy do autora. W każdym opowiadaniu zaskakuje czytelnika do granic.

Czy przebaczenie może okazać się najbardziej wyrafinowaną zemstą?

Odpowiedzią na to pytanie jest opowiadanie „Zemsta i przebaczenie”. Tytułowe. Najbardziej intrygujące, poruszające, zaskakujące. Wybitne.

Eric-Emmanuel Schmitt jest jednym z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy. Nic dziwnego. Pisać każdy może. Piszących wciąż przybywa....

Ewa | 2019-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Zazwyczaj nie lubię opowiadań, bo lubię pobyć z moimi bohaterami trochę dłużej. Wypożyczyłam tę książkę, nie mając świadomości, że są to opowiadania. Ale jakie niezwykłe. Zaskakujące zakończenia opowiadań wprowadzają zamęt i dają wiele do myślenia. Tak bardzo przypomina mi styl Musso, podobna wrażliwość i ta lekkość stylu. Dla mnie to była lektura, która dostarczyła mi wiele przyjemności czytania.

noodla_books | 2018-12-06
Przeczytana: 25 listopada 2018

Coraz częściej sięgam po opowiadania i nie zdarzyło mi się do tej pory powiedzieć „wszystkie były dobre”. Nadszedł właśnie ten moment, więc dzielę się z wami – wszystkie są warte polecenia i uwagi.
Gdybyśmy swoją ścieżkę życia przeglądnęli w lustrze to zobaczylibyśmy, to co chcemy zobaczyć, czy też chcielibyśmy dokonać zmian? To tak naprawdę nasze lustrzane odbicia, czasem nieszczęśliwych ludzi.
Wiecie co w tym wydaniu, było dla mnie najfajniejsze? 4 opowiadania, 4 historie tak bardzo różne od siebie, ale w każdym znajdziecie tytułowe emocje. Szokujące i zastanawiające opowieści kilku osób, które zmagają się z codziennym bytem na ziemi, poruszą każdego czytelnika.
Zemsta może nam przyjść lekko, gorzej jednak jest już z przebaczaniem. Co wtedy z winą i wstydem, z naszym sumieniem? Nie będę tego roztrząsać, sami przeczytajcie i spróbujcie przeanalizować decyzje bohaterów. Kilkoma dosłownie słowami chcę was zachęcić po jej sięgnięcie.
"Lepiej, żeby w tym domu mieszkały dwie...

zaczytana_opisana | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018

Książka "Zemsta i przebaczenie" złożona została z czterech głównych rozdziałów, w których za każdym razem poznajemy nowych bohaterów. Każdy z nich zmaga się z różnymi problemami, którymi nie zawsze jest w stanie sobie poradzić.

Siostry Barbarin - historia o bliźniaczkach zupełnie różnych pod względem charakteru. Lily miła i uśmiechnięta, Moisette zgryźliwa i pragnąca zemsty. Mimo wybryków siostry, Lili zawsze usprawiedliwia jej zachowanie i daje którąś z kolei szansę licząc na poprawę stosunków między nimi. Jednak po wielu latach pełnych z jednej stronie cierpliwości i miłości do siostry, z drugiej zaś pogardy i uprzykrzania dni, dochodzi do tragedii. Jednak czy przedstawione fakty są na pewno tak oczywiste jak się wydaje?

Mademoiselle Butterfly-historia Williama i Mandine , którzy mimo wielu różnic potrafili odnaleźć się na parę chwil. W wyniku ich krótkiej znajomości dziewczyna rodzi syna, z którym William początkowo nie utrzymuje żadnych kontaktów. Jednak sytuacja zmusza go...

zaczytanamyszka | 2018-11-26

Zemsta i przebaczenie to cztery odrębne historie, których wspólnym motywem jest krzywda, poczucie winy (bądź jego brak) i wybaczenie. Każda z tych historii, choć różna od innych, skłania do refleksji na temat wybaczenia. Czy warto jest wybaczać? Do czego może nas zaprowadzić nienawiść? Czy wybaczyć można absolutnie wszystko? To trudne pytania i nieraz często jest nam udzielić jasną odpowiedź.

Poznając wszystkie historie zastanawiałam się, co ja zrobiłabym w takiej czy innej sytuacji. I szczerze powiem, że nie wiem. No bo co ma czuć matka patrząc w twarz mordercy swojego jedynego dziecka? Jak można wybaczyć lata ignorowania przez kogoś najważniejszego? Czy siostrzana miłość jest w stanie pozwolić na wszystko?

Ta książka zmusiła mnie do emocjonalnej wycieczki w głąb siebie i refleksji nad własnym życiem oraz wyborami. Wydaje mi się, że warto ją przeczytać, zatrzymać się na chwilę i postarać się obiektywnie spojrzeć na siebie, własne postępowania oraz relacje z najbliższymi.

Michelle | 2018-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2018

Twórczość Schmitta cenię przede wszystkim za to, że pokazuje rzeczywistość taką jaką jest, czyli złożoną, taką której nie da się jednoznacznie ocenić jako czarną lub białą. Drugą ważną dla mnie cechą, jest kunszt pisarski który przenosi mnie na czas czytania książki do całkowicie innego świata. Trzecią cechą niesłychanie ważną jest dla mnie nieprzewidywalność. Zakończenia powieści lub opowiadań są dla mnie często zaskakujące i dzięki temu odkrywam po raz kolejny, jak złożona może być ludzka psychika i historie jakie pisze życie.

Alex | 2018-11-22
Przeczytana: 18 listopada 2018

Ile dzieli zemstę od przebaczenia? Wydaje się, że ogromna odległość, pełna zupełnie odmiennych emocji. W końcu jedno i drugie są jak dwa przeciwstawne bieguny, lecz czasem mają ze sobą więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać. Bywa, że dzieli bardzo cienka granica, która niepostrzeżenie znika, tak, iż trudno je od siebie odróżnić.

Dwie siostry, związane ze sobą nierozerwalnie, lecz jednocześnie różne jak dzień i noc, codziennie stawiają czoła porównaniom. Jedna z nich jest tą zdolniejszą, ładniejszą i wyróżnianą, drugiej los trochę poskąpił szczęścia. Przynajmniej tak mogłoby się wydawać, ale sądzenie po pozorach nie daje pełnego obrazu siostrzanego związku, nawet dla samych zainteresowanych wiele umyka. Czy cena za przymykanie oka i dobrać nie będzie za wysoka? Wydawałoby się, że zło w człowieku nie da się wyplenić. Jeżeli już raz zapuściło w czyimś umyśle swoje korzenie na zawsze w nim pozostaną, ale czy na pewno? Prawda zbyt często spychana jest w najdalszy kąt ludzkiego...

Izabela | 2019-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2019

Eric-Emmanuel Schmitt znów nie zawiódł. „Zemsta i przebaczenie” to zbiór czterech opowiadań. Każde z nich traktuje o miłości, ale także poświęceniu, w pewnym stopniu również o wyrządzanych krzywdach, przebaczaniu no i o… zemście, która nie zawsze ma jednak słodki smak.

„Siostry Barbarin” to bliźniaczki. Choć fizycznie identyczne to mentalnie zupełnie do siebie niepodobne. Różnią się charakterami. Są jak ogień i woda, dobro i zło. Jedna wzbudza sympatię druga wywołuje lęk. Mimo tego łączy je bardzo trudna więź, wprost nierozerwalna. Lily wieczna optymistka, wie czego chce od życia, stara się realizować swoje plany i marzenia. Moisette to ta zła, zawsze niezadowolona z niczego, zazdrosna, pałająca ogromną żądzą destrukcji. Lily jest w stanie każdą złośliwość wybaczyć siostrze, a Moisette…?

Z kolei opowiadanie „Mademoiselle Butterfly” to historia pewnej „przypadkowej” miłości. Okazuje się, że można kochać mimo wszelkich przeciwności. Jednak to co spotkało Zian jest też nieco...

Ania96 | 2018-11-21

Zemsta i przebaczenie to książka o dwóch siostrach bliźniaczkach , z których jedna jest dobra, a druga reprezentuje tę mroczną stronę. Walka dobra ze złem. To obserwujemy na każdej stronie. Lily jest kochana i rozchwytywana , podczas gdy Moisette budzi tylko niepokój . Niedowartościowana ciągle próbuje tej drugiej uprzykrzyć życie... Lily wszystko jej wybacza. Do czasu?
Schmitt, podobnie jak Evans karmi nas refleksjami, czymś w rodzaju przypowieści czy cennymi wskazówkami. Takie książki należy dozować i pozwolić się porwać w ich świat.