Wyzwanie czytelnicze LC

Vox

Wydawnictwo: Muza
Vox
Inegrette

Człowiek wypowiada dziennie około 16 tysięcy słów. Wyobraź sobie, że możesz powiedzieć ich tylko 100. Na ręku masz zaciśniętą metalową bransoletkę, która liczy twoje słowa. Przekroczenie limitu oznacza silny ładunek elektryczny wymierzony w dłoń. Licznik zresetuje się o północy. Słowo pisane także ograniczono do minimum. Nie masz już dostępu do komputerów i książek. Nie mówisz i nie możesz...

komputerów i książek. Nie mówisz i nie możesz pisać. Jak odnaleźć się w tym świecie?
Najlepiej pozbyć się wszystkich zbędnych językowych ozdobników, odpowiedzi na pytania
ograniczyć do dwóch słów – tak lub nie. Nie pytać dzieci, jak poszło w szkole. Nie wdawać się
w dyskusje. Nie sprzeciwiać się werbalnie.
Neurolingwistka dr Jean McClellan większość swojego życia poświęciła badaniom
naukowym, a protesty i politykę do tej pory zostawiała innym. Teraz musi żyć w milczeniu i
ważyć każde słowo ze swojego dziennego limitu. I nie jest w tym odosobniona. Nowy rząd
pod naciskiem grupy fundamentalistów wypowiedział otwartą wojnę nowoczesnemu
feminizmowi. Sprawujący władzę mężczyźni wprowadzili odwołujący się do Biblii tradycyjny
podział ról, który sankcjonuje całkowitą uległość kobiet. Kiedy brat prezydenta ulega
wypadkowi, w wyniku którego traci mowę, zadaniem dr Jean jest kontynuowanie swoich
badań nad lekiem, który przywróci mu zdolność mówienia. Na czas projektu ma odzyskać
swobodę wypowiedzi. Kobieta staje się jednak pionkiem w grze ludzi władzy, którzy nie dążą
do likwidacji choroby, lecz do jej wywołania, a może nawet do czegoś więcej...
„Vox” to inteligentna i prowokująca do myślenia powieść dystopijna. Bardzo ważny głos w
świetle ogólnoświatowych dyskusji o prawach kobiet. Pokazuje, jak mógłby wyglądać świat, w
którym króluje skrajna dyskryminacja, a także przypomina, dlaczego dzisiaj powinniśmy
mówić na ten temat głośniej i więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

źródło opisu: wydawnictwo

źródło okładki: wydawnictwo

Oktaryna | 2018-08-31
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

„Vox” czyta się błyskawicznie. Krótkie rozdziały i fabuła skupiona na jednym wątku ułatwiają czytanie. Świat przedstawiony wciąga od pierwszych stron, chociaż niektóre opisy zmian w społeczeństwie są bardzo uproszczone. Największym atutem tej książki jest narratorka. Mamy tutaj punkt widzenia dorosłej kobiety, matki czwórki dzieci, żony, doktor lingwistyki. Żegnajcie wątpiące w siebie nastolatki i smęcące panie w średnim wieku z dylematami Bridget Jones. Dr. Jean McClellan to inteligentna, wykształcona kobieta która musi zmagać się z niepojętą rzeczywistością w której kobiety zostały całkowicie podporządkowane mężczyznom, nie ma już pracujących kobiet, są tylko posłuszne panie domu z licznikami słów na nadgarstkach. W razie przekroczenia limitu stu słów dziennie bransoletki rażą właścicielki prądem stopniowo zwiększając natężenie. Istotą całej opowieści jest to, iż nie jest to tylko prosty zakaz rozmowy ale całkowity zakaz porozumiewania się. Kobiety są wtrącane do obozów...

MissMood | 2018-08-31
Na półkach: 2018, Przeczytane