Szczęście pachnące wanilią

Cykl: Dobre myśli (tom 2.5)
Wydawnictwo: Filia
Kinga Łuszczek

Ada ma kłopoty. Złamane serce i pusty portfel. Na gdańskim osiedlu otwiera małą cukiernię, bo tylko to potrafi robić – piec ciasteczka. Cukiernia wabi i przyciąga, szczególnie inne zagubione dusze – Karolinę, singielkę nie z wyboru, Magdę, żonę faceta, który najbardziej kocha swój…samochód oraz Milenkę, która niebawem będzie mamą. I tak za sprawą „na chwilkę wstawionego kojca” mała cukierenka...

I tak za sprawą „na chwilkę wstawionego kojca” mała cukierenka stanie się miejscem spotkań kilku kobiet, które są na życiowych rozdrożach i bardzo potrzebują rozmowy, najchętniej w towarzystwie pachnących i aromatycznych babeczek.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/303

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/303

W tym tomie Milaczka, Bachora i mojej ulubionej Zofii Kruk jest zdecydowanie mniej - a jednak podobał mi się chyba jeszcze bardziej niż poprzednie, nawet nie do końca wiem, dlaczego. Może dlatego, że pojawia się kilka nowych wątków i nowych postaci, a ja bardzo lubię takie wielowątkowe opowieści... Może też dlatego, że mnie samej marzyło się kiedyś stworzyć takie miejsce, jakie powstało w tej książce? Kawiarnia, miejsce zabaw dla dzieci, odpoczynku dla zmęczonych matek, i tak naprawdę świetna okazja do nawiązania nowych przyjaźni i nowych więzi...

Po przeczytaniu tej książki jednocześnie zrobiło mi się ciepło na duszy, a jednocześnie odczułam trochę żalu - że ja też tak chcę, że to by było miejsce idealne dla mnie... I właśnie w powieści Witkiewicz wszystko jest właśnie takie - idealne. Różnorodne bohaterki, które bardzo polubiłam, mnóstwo ciepła, odrobina humoru, trochę kiełkującej miłości... Jest idealnie.

Polecam Wam tę serię bardzo - może nie jest oryginalna, wybitna, ale...

szaraczek | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

Coraz mniej Milaczka w Milaczku.

Jednak nawet pomimo tego stwierdzam, że książka jest świetna!!!

Autorka jak zwykle pomimo poruszania bardzo codziennych spraw nie zapomniała o typowym dla serii Milaczek humorze, za który tak pokochałam tą serię.

Jednak zacznijmy od początku. W trzecim tomie historii o przesympatycznym tytułowym Milaczku pojawiają się trzy nowe bohaterki.

Pierwsza z nich Ada, kobieta ze złamanym sercem i małym Michałkiem prowadzi osiedlową cukiernię. Niestety biznes coraz szybciej zmierza ku bankructwu, a zrozpaczonej matce wszystko wali się na głowę. A nowa miłość to ostatnia rzecz, o jakiej by pomyślała.

Drugą bohaterką jest Magda. Stomatolog z wykształcenia, matka dwójki dzieci; Michałka i Amelkę ma również męża, który bardziej niż nią i dziećmi zainteresowany jest swoim nowiutkim samochodem.

Jest jeszcze Karolina, singielka raczej nie z własnego wyboru. Pani psycholog. No i mój ulubiony Milaczek z ciocią Zofią, bachorem no i Jackiem, wybrakiem jej...

filozof | 2017-11-21

Bardzo,podoba mi się okładka.Zachęca,do zjedzenie.To jest przeczytania.
Na początku,mamy taki zarys postaci.A potem,właściwa akcja.
Nie jest to banalna książka,o niczym.Każda historii,jest ważna.I postaci są tu ciekawe,jak pani Kruk.
Albo te pies,Parys Antonio.
Meżczyzna zakochany w swym Volvo.

gwiazdka | 2015-02-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 11 lutego 2015

Z coraz większym dystansem podchodzę do współczesnych polskich powieści obyczajowych, bo po kolejnej próbie znowu przezywam wielkie rozczarowanie książką o niczym. Ale ciągle próbuję nadzieją na dobry tytuł i w miarę dobrą polską pisarkę. Tym razem więc na ta[etę poszło polecone, więc miałam nadzieję, że tym razem trafione, Szczęście pachnące wanilią. Książka ma aspiracje być kojarzona ze sławną „Czekoladą" Harris. Dlatego jest i kawiarnia i mała społeczność kobieca, i dla mnie zero treści. Oczywiście pisana pod typowy polski szablon, czyli w zamiarze śmieszne dialogi bawiące czytelnika, mnie niestety wydały się chwilami głupie, chwilami na poziomie dziesięciolatki, w dodatku uzupełnione wulgaryzmami, co już zupełnie mnie nie rozśmieszyło. Do tego wspomniana opowieść o niczym, no i mam kolejne rozczarowanie, kolejną polska pisarkę, po która po raz kolejny nie sięgnę.

Na plus na pewno przemawia prosty i łatwy język, mało skomplikowana tematyka i niewielka objętość, ale moim...

Kachusek | 2017-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2017

Lubiłam Milaczka od samego początku i tak mi zostało. Jest miło, lekko i przyjemnie. Momentami ciut za słodko, trochę z elementami zakręcenia (gubiłam się wśród postaci) i fantastycznie - szybka przyjaźń dopiero co poznanych kobiet (każdej życzę takiej paczki). Ale mimo wszystko, dla relaksu, pozycja super :)

Magdallena | 2014-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2014

"Szczęście pachnące wanilią" Magdaleny Witkiewicz wniosło zapach kawy, waniliowe ciasto i wyjątkowe przeświadczenie, że jutro będzie radośniej :) A każdy koniec może stać się nowym początkiem.

Żyłam tą historią przez parę dobrych godzin. Porwała mnie wartka akcja, dialogi, zabawne sytuacje. Zaprzyjaźniłam się z Adą i oczami wyobraźni piłam kawę w jej kawiarni, opowiadając o swoich rozterkach. Obudziła się we mnie babska solidarność. Trzymałam kciuki za powodzenie w realizacji planów. Bo każda z bohaterek walczy o swoje prywatne szczęście. Ich życie nie należy do "lukrowanych historii", a problemy są jak najbardziej realne. Tym samym skłaniają do zastanowienia: czy partnerstwo ma w ogóle rację bytu? a może jest tylko reklamowanym hasłem w poradnikach małżeńskich. Temat macierzyństwa i niezależności kobiet daje do myślenia.

Zawsze może być lepiej! Po raz kolejny udowadnia to Magdalena Witkiewicz w swojej słodko-gorzkiej opowieści. Częstuje nas sporą porcją optymizmu, udowadniając,...

Biblioteczka Rudej | 2014-05-29
Przeczytana: 29 maja 2014

Popłakałam się...ze śmiechu.Matko jak ja się ubawiłam,a że czytałam tę książkę w drodze do pracy to chyba wzbudziłam lekką sensację swoimi salwami śmiechu.Gorąco polecam i przy okazji dziękuję bardzo Aga

Ela | 2014-05-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 maja 2014

W książkach Magdaleny Witkiewicz najbardziej podoba mi się, że zawsze czuję w nich sympatię autorki do swoich bohaterów. Dlatego czyta się je spokojnie, ale z przyjemnym ciepełkiem w okolicach serca. I z uśmiechem na ustach.

„Szczęście pachnące wanilią” to kolejna dobra i przepełniona życzliwością opowieść o blaskach i cieniach życia. Spotykamy tu starych znajomych – Milenka i Jacek przeżywają chwile spokojnego szczęścia, Zofia Kruk stwarza okazje, Parys Antonio zmienia właściciela, a Bachor tradycyjnie bierze sprawy w swoje ręce. Jednak to wszystko jest zaledwie tłem wydarzeń. Bo na plan pierwszy wysuwają się nowe bohaterki – każda z nich ma problemy, z którymi samemu trudno sobie poradzić. I wtedy okazuje się, że pomoc pojawia się z najmniej spodziewanej strony. Że każdy koniec może okazać się nowym początkiem. I że życia trzeba używać zanim się zepsuje i nie będzie już takie smakowite.

Lubię takie książki, bo opowiadają o zwyczajnym życiu. Mimo wszystkich zawirowań w życiu...

MAGnezja | 2014-08-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Bardzo pozytywna, miejscami zabawna kontynuacja "Milaczka" i "Panien roztropnych."
Pani Magdalena ma "lekkie pióro" i każda z jej książek wprawia mnie w dobry nastrój. Dlatego też, nie ważne jest, że prezentowane historie nowych i "starych" bohaterek były czasami lekko naciągane. W tej serii, sama fabuła nie była najistotniejsza, za to liczył się humor sytuacyjny, którego nie brakowało.
Lektura typowo wakacyjna, nie wymagająca zbyt wiele od czytelnika, ale pozostawiające miłe choć mało wyraziste wspomnienia.

Gola | 2017-09-08
Przeczytana: 07 września 2017

Nie najlepiej mi wychodzi wracanie do starszych powieści danego autora. Po lekturze najnowszych książek tej autorki w tej starszej czegoś mi zabrakło. Owszem były momenty, że śmiałam się w głos ale jakoś mniej przeżywałam tę książkę.Czytało się przyjemnie i szybko. Ogólny rachunek jak najbardziej na plus. Chciałoby się zapytać gdzie jest ta osiedlowa kawiarenka i czy są tam mieszkania do kupienia bo tacy sąsiedzi to skarb. Z czystym sumieniem polecam.