Wyzwanie czytelnicze LC

Teatr świata. Mapy, które tworzą historię

Tłumaczenie: Anna Gołębiewska-Bijak
Wydawnictwo: Znak
7,48 (31 ocen i 15 opinii) Zobacz oceny
10
5
9
3
8
7
7
4
6
11
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324048335
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
Bezimienna

Zdobywca nagrody Brageprisen dla najlepszej norweskiej książki non-fiction 2017. Prawa zostały sprzedane do 10 krajów. Jak widzieli świat ludzie, którzy mieszkali w jaskiniach? Jak wyobrażali sobie oceany ci, którzy żeglowali tylko po morzach? Jak zmieniło się nasze spojrzenie na Ziemię w czasach Google Maps? Za każdym wielkim odkryciem geograficznym stał podróżnik – marzyciel, którego odwaga...

Zdobywca nagrody Brageprisen dla najlepszej norweskiej książki non-fiction 2017. Prawa zostały sprzedane do 10 krajów.

Jak widzieli świat ludzie, którzy mieszkali w jaskiniach? Jak wyobrażali sobie oceany ci, którzy żeglowali tylko po morzach? Jak zmieniło się nasze spojrzenie na Ziemię w czasach Google Maps? Za każdym wielkim odkryciem geograficznym stał podróżnik – marzyciel, którego odwaga zamieniała w czyn ulotne sny o nieznanym. Każda wyprawa przemierzała nowe przestrzenie kuli ziemskiej, które cierpliwy kartograf następnie oswajał i przekładał na obrazy.

"Bez granic. Mapy, które tworzą historię" to porywająca podróż przez czas i przestrzeń, która na zawsze zmieni twoje myślenie o świecie. Z książki dowiesz się, jak tworzono pierwsze, prehistoryczne rysunki świata, odkryjesz, jaką funkcję pełniły mapy w zarządzaniu imperiami oraz dlaczego zaczęto tworzyć rysunki dna oceanicznego. To także fascynująca opowieść o ambicji i śmiałości docierania tam, gdzie nie sięgają ani wzrok, ani wyobraźnia. O tym, że nic nie jest pewne i ustalone raz na zawsze.

 

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/zapowiedzi

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/zapowiedzi

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (341)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 52
Tomiś | 2018-10-09
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 09 października 2018

Przegadane. Wygląda to tak jakby jedynym celem Pana Thomasa było zmieszczenie w jednym zdaniu jak największej ilości nazwisk czy krain geograficznych. Broń Boże książce nie odbieram wielkości, może i jest ciekawa, może jest interesująca. Ale kompletnie nie w moim stylu. Czytając gubiłem wątek po stronie, dwóch. W mojej subiektywnej opinii książce brakuje lekkości, polotu. To wszystko jakieś takie toporne, ciężkie. Przygniatało, przygnębiało. Zamiast się cieszyć książką cała swoją energię skupiałem na tym, żeby się nie zgubić. Skończyć skończyłem, ale nie często zdarza się żebym się tak umęczył czytając. Chwała Bogu to była ostatnia strona.

książek: 924
Kinga | 2018-12-02
Przeczytana: 06 listopada 2018

Nie jestem pewna, czy przebrnęłabym przez tę pozycję, gdyby nie moja miłość do geografii. Ta książka to bowiem ogromny (naprawdę ogromny!) zbiór faktów i szczegółów.

Autor zabiera nas w podróż nie tylko po Norwegii, ale przede wszystkim po dziejach kartografii oraz pokrewnych jej dziedzin. Czy można jednak zebrać całe lata historii w zaledwie kilku rozdziałach?

Thomas Reinertsen Berg systematyzuje naszą wiedzę na temat map i pokazuje jak różnorodne przyjmują one formy. Poza tym prezentuje cały proces ich tworzenia a także konsekwencje z tego wynikające. Mapy budujące naszą historię są niezwykłe. Dostarczają nam wielu informacji na temat nie tylko dawnego, ale i obecnego otoczenia człowieka. One po prostu sprawiają, że każdy z nas może utożsamiać się z konkretnym punktem na ich płaszczyźnie.

Wydaje się Wam, że wykonanie jednej mapy to proces szybki i przyjemny? Oj nie! Gdzieś między wierszami autor świetnie ukazuje drogę postępu kartografii. Od pierwszych rysunków naskalnych,...

książek: 572
Ania Kazior | 2018-10-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 października 2018

Czy historia kartografii może być ciekawa? Człowiek przecież podróżował od zawsze. O ile dzisiaj dostęp do wiedzy geograficznej o niemal całym świecie jest oczywistością, o tyle kilkanaście wieków temu znajomość terenu ograniczała się do niewielkiej części kuli ziemskiej, a nawet to było udziałem tylko wybranych. Powszechnie znano tylko najbliższą okolicę. Dzisiaj podróż w najdalsze zakątki świata nie jest wielkim wyzwaniem, dowolna trasę można pokonać w kilkanaście godzin, dawniej każde wypłynięcie na nieznane wody czy eksplorowanie nieznanych terenów wiązało się z ogromnym ryzykiem, ale też zauważalnie powiększało obszar, który ludzkość mogła uznać za znany.
Książka jest podzielona na dziesięć rozdziałów, w których autor opisuje chronologicznie, jak zmieniała się wiedza ludzkości o świecie w sensie geograficznym. Poczynając od czasów prehistorycznych, które wbrew pozorom też miały swój wkład w rozwój kartografii, po czasy współczesne, gdzie praktycznie każdy telefon wyposażony...

książek: 78
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 października 2018

"Teatr świata" Thomasa Berga to dzieło monumentalne. Nie objętościowo, ale jeśli chodzi o zawartość. Jest to fascynująca podróż przez wieki obrazująca powstawanie i rozwój kartografii na świecie. Niezwykle drobiazgowe i specjalistyczne opisy dają czytelnikowi obraz jak wielką fascynację wzbudzało poznawanie świata na przestrzeni dziejów i jego opis w postaci map. Trzeba oddać Autorowi, że wykonał niesamowicie tytaniczną pracę docierając do niezliczonej ilości faktów, anegdot, dat, nazwisk, a przede wszystkim map ze wszystkich niemal stuleci. Jestem pod wielkim wrażeniem dzieła, choć nie ukrywam, że nie jest to literatura łatwa. Gorąco polecam tą książkę kartografom, geografom, a także historykom, którzy z pewnością docenią jej profesjonalizm.

książek: 849
dobrerecenzje | 2018-10-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 października 2018

Świat jest teatrem, w którym na scenie cały czas toczy się akcja.
Mapy-to obrazy świata-to świat w obrazach.
Każda mapa w tej książce reprezentuje inny sposób widzenia świata, począwszy od spekulacji Greków po wiarę średniowiecza, od empirycznej, naukowej i obiektywnej kartografii renesansu po gromadzenie olbrzymich zasobów danych w epoce cyfrowej.
Wszystkie te mapy mają wspólną cechę: sposób w jaki obrazują świat, wiele mówi nam o tym, co było ważne i co było możliwe w czasach kiedy one powstawały.
Człowiek bowiem oglądał świat z lotu ptaka długo przed tym, zanim nauczył się latać.
Od czasów prehistorycznych rysowaliśmy otoczenie widziane z góry, żeby zorientować się gdzie jesteśmy.
Porównywanie świata do teatru było popularne w czasach Orteliusa.
Angielski dramaturg Richard Edwards powiedział ”Pitagoras powiedział, że ten świat podobny jest scenie, na której wielu swe role odgrywa”.
Książka zawiera unikatowe mapy, które można tylko tutaj zobaczyć m.in. najstarsza zachowana...

książek: 57
imarba | 2018-09-28
Na półkach: Przeczytane

Ach, jak ja dobrze pamiętam te przerażające chwile, kiedy w liceum geograf na przerwie kazał dyżurnemu przynosić mapy. To był mój prywatny koszmar. Nie to że w ogóle bałam się map, w sumie te zwykłe, fizyczne były ok, gorzej było z tymi, na których zaznaczono produkcję buraków cukrowych w poszczególnych republikach ZSSR… Tak, to było dawno.

A jednak mapy kocham. Kocham ich kolorowe piękno i to, że przybliżają mi obraz świata, a przecież nie zawsze było to łatwe.

Mapy to twór sprzed prawdopodobnie tysięcy lat, który ewoluował dzięki ludzkiej wyobraźni, myśli, ale też krwi i cierpieniu.

Tysiące zaginionych na morzu marynarzy, zmarłych od arktycznego zimna czy z głodu badaczy, ludzi, którzy chcieli wiedzieć więcej i więcej, ludzi, którzy z narażeniem życia badali wybrzeża, przesmyki i cieśniny… niektórzy dostali swój okruch chwały na mapach. Setki zdolnych rysowników, rytowników i kartografów tylko po to by pokazać ziemię taką jaka jest.

Drżyjcie płaskoziemcy!
Reszta tutaj:...

książek: 1497
Lyzitea | 2018-09-20
Przeczytana: 28 września 2018

„Mapy to obrazy świata i świat w obrazach.”


Lekcje geografii wspominam różnie. Raz byłam pełna energii do nauki i poznawania nowych zagadnień, innymi razy szłam jak na skazanie. Każdy uczeń to zrozumie. Niemniej jednak geografia od zawsze miała to coś, co mnie przyciągało, ciekawiło. Jestem typem człowieka ciągle głodnego wiedzy.

„Mapy to obrazy świata - to świat w obrazach. Każda mapa w tej książce reprezentuje inny sposób widzenia świata, począwszy od spekulacji Greków po wiarę średniowiecza, od empirycznej, naukowej i obiektywnej kartografii renesansu po gromadzenie olbrzymich zasobów danych w epoce cyfrowej. Wszystkie mają tę wspólną cechę, że sposób, w jaki obrazują świat, wiele mówi o tym, co było ważne i co było możliwe w czasach, kiedy powstawały.”

W książce „Teatr świata. Mapy, które tworzą historię” przyglądamy się jak powstawały mapy, przy pomocy jakich narzędzi oraz co kierowało ludźmi w czasach ich powstawania. Zagłębiamy się nie tylko w czyste dane, lecz także...

książek: 11
DonWito | 2018-10-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 października 2018

Właśnie mam za sobą lekturę książki - Teatr Świata. Mapy, które tworzą historię – autorem której jest Thomas Reinertsen Berg. Jest to pasjonująca podróż poprzez wieki ukazująca jak człowiek odzwierciedlał świat wokół siebie w postaci map. Autor w bardzo interesujący sposób opisuje pierwsze próby człowieka w tym zakresie - naskalne odwzorowania najbliższej okolicy i kolejno przechodzi przez poszczególne epoki od starożytności do współczesności pokazując cały proces zmian jaki zachodził przy rysowaniu, konstruowaniu, drukowaniu, tworzeniu map. Obok tego autor pokazuje jak zmienia się wiedza człowieka o tym jak wygląda kula ziemska, poszczególne kontynenty, bieguny Ziemi, morza i oceany a nawet ich dno. Widzimy jaki poziom wiedzy geograficznej w danej epoce ma człowiek, jakie są cele tworzenia map w różnych epokach (handlowe, gospodarcze, religijne, militarne itd.). Przedstawieni przez autora są ludzie, którzy wpływali na zwiększanie się wiedzy człowieka o tym jak wygląda nasza...

książek: 631
Justyna | 2018-10-02
Na półkach: Przeczytane, Recenzja, Posiadam
Przeczytana: 01 października 2018

Przyznajcie się, kto dzisiaj wozi w samochodzie papierową mapę Polski? Kto pyta przechodnia jak trafić do najbliższej piekarni? Kto zatrzymuje się przy pierwszej napotkanej osobie, opuszcza szybę w aucie i pyta o miejsce docelowe? Nawigacje samochodowe i wszelkie urządzenia GPS tak zdominowały współczesne życie, że tradycyjne mapy powoli odchodzą do lamusa. Dzisiaj idąc na rozmowę kwalifikacyjną uruchamiamy odpowiednią aplikację w telefonie, która pokażę nam na ekranie smartfona potencjalnego pracodawcę, przedstawiciele handlowi pewnie nie wyobrażają sobie życia bez tych wszystkich wyłapywaczy radarów czy idąc na grzybobranie oznaczamy położenie naszego samochodu, by w spokoju oddać się łowom i bezproblemowo trafić na miejsce startu.

„Teatr świata. Mapy, które tworzą historię” (autor: Thomas Reinertsen Berg) to opowieść o marzeniach i o tym by sięgać coraz dalej, poza wzrok i wyobraźnię. To w przystępny sposób przedstawiona chronologiczna historia powstawania map, od czasów ludzi...

książek: 18
Anna | 2018-10-09
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 października 2018

Trzymamy w ręku telefon komórkowy, i możemy ruszać w świat, daleki a nawet najdalszy. A dlaczego? bo w tym małym urządzeniu zaopatrzonym w internet, nawigację GPS możemy sprawdzić wszystko. To gdzie teraz jesteśmy, to gdzie chcemy jechać, jak trafić do miejsca docelowego. Nawet możemy obejrzeć zdjęcia miejsca gdzie chcemy dotrzeć. Nie ruszając się z miejsca możemy zobaczyć jak wygląda każdy punkt na ziemi. A nawet dalej. Możemy zobaczyć co jest poza naszą planetą. Kosmos. Cały wszechświat. Dziś te wszystkie obrazy są takie znane i oczywiste. Ale zanim dotarliśmy do tego punktu, ludzkość musiała się mocno napracować by poznać otaczający świat. Od najdawniejszych czasów człowiek się zastanawiał co jest dalej i wyżej, próbował ustalić gdzie jest, gdzie się znajduje. Dlatego zaczęły powstawać mapy. Pierwsze to mapy nieba, dalej mapy dokumentujące np. posiadane grunty a także ukazujące władzę na danym terenie. W każdej epoce miały inne przeznaczenie, niekoniecznie geograficzne. Były...

zobacz kolejne z 331 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd