Teatr świata. Mapy, które tworzą historię

Okładka książki Teatr świata. Mapy, które tworzą historię Thomas Reinertsen Berg
Okładka książki Teatr świata. Mapy, które tworzą historię
Thomas Reinertsen Berg Wydawnictwo: Znak historia
historia
Znak
2018-10-03
2018-10-03
Anna Gołębiewska-Bijak
mapy kartografia odkrycia geograficzne

Kompendium wiedzy o tworzeniu map od czasów zamierzchłych po cyfrową rewolucję. Autor skrupulatnie, rzeczowo ujął temat. Książka okraszona jest mapami z różnych epok. Większość teksu wciąga, choć są fragmenty, które czyta się tylko ciut lepiej niż encyklopedię.

Książka warta do przeczytania dla miłośników map.

Książka warta do przeczytania dla miłośników map.

Serdecznie polecam! Nie interesuję się geografią czy kartografią, książkę dostałam w prezencie, a spodobała mi się niesamowicie. Bardzo wciągająca i opisana w piękny sposób. Cieszę się, że mogłam przeczytać.

"Teatr świata" to ciekawa, napisana przystępnym językiem książka opowiadająca o początkach i rozwoju kartografii oraz o tym jak na przestrzeni stuleci wraz z podróżami, wymianą informacji i tworzeniem map zmieniało się postrzeganie ludzi na otaczający świat. Dodatkowym plusem książki jest jej ładne wydanie oraz umieszczone w niej mapy.

Momentami czyta się dość ciężko, ale lektura obowiązkowa dla miłośników map

Momentami czyta się dość ciężko, ale lektura obowiązkowa dla miłośników map

Kolejność treści, która sprawiała, że gdy nie skupiałam się odpowiednio mocno, to nie byłam pewna, co gdzie kiedy i dlaczego ta oś czasu jakoś się wygina momentami. Poza tym przyjemne spojrzenie na historię kartografii.

Zanim dotarliśmy do miejsca, w którym jesteśmy obecnie, nasi przodkowie musieli się nieźle natrudzić, by poznać tajemnice otaczającego świata. Ta pozycja to nie tylko opowieść o tym, jak i dlaczego tworzono mapy, ale spojrzenie z szerszego kontekstu na kartografię i jej wpływ na rozwój ludzkości na przestrzeni wieków. Jeśli ktoś liczy na łatwą i przyjemną lekturę, może się zawieść. Ta książka to bowiem ogromny zbiór faktów i szczegółów, który trzeba dawkować z umiarem.

Bardzo słuszne podejście do tematu.
Umożliwia przyjemną lekturę zarówno laikowi, jak i osobie biegłej w temacie.
Bardzo ładne przedruki map (niestety niektórych opisywanych brakuje).

Na minus: widać zdecydowanie skąd pochodzi autor. Moim zdaniem za bardzo skupił się na temacie z perspektywy Norwega przez co temat nie jest poruszony holistycznie - co przeczy trochę nadanemu tytułowi.

Bardzo słuszne podejście do tematu.
Umożliwia przyjemną lekturę zarówno laikowi, jak i osobie biegłej w temacie.
Bardzo ładne przedruki map (niestety niektórych opisywanych brakuje).

BARDZO BARDZO BARDZO ciekawa książka. Nie jest to książka na raz, a na wiele razy.

Autor pisze o mapach od czasów starożytnych,jak powstawały, jak je robiono, czym się "sugerowano" przy ich tworzeniu, aż do tych Nam współczesnych. Ciekawa pozycja.

Dostałem w prezencie książkę o mapach.
- W sumie miło, uwielbiam podróże i nierozłącznie z nimi związane mapy.
- Ale to jest o historii kartografii.
- No cóż, przynajmniej jest pięknie wydana i zawiera ciekawe, historyczne mapy. Pooglądam sobie, a potem postawię na półkę. Niech sobie stoi i ładnie wygląda.
- Jest napisana przez Norwega i jej osią jest kartografia norweska.
- Allegro.pl, wystaw przedmiot w kategorii książki...
- To jednak, prezent, a jak szwagier zapyta jak mi się podobała, albo zechce pożyczyć. Chyba jednak przeczytam, no chociaż zacznę.
- Niewiarygodne jak wielki wpływ na rozwój kartografii mieli Norwegowie! Czy mogę nazwać syna Merkator albo Ortelius? Allegro.pl, szukaj "mapy" w kategorii Antyki.

Dostałem w prezencie książkę o mapach.
- W sumie miło, uwielbiam podróże i nierozłącznie z nimi związane mapy.
- Ale to jest o historii kartografii.
- Jest napisana przez Norwega i jej osią jest kartografia...

• Do kupienia
  • Popularnonaukowe