Złoty Wiek - Część 1

Okładka książki Złoty Wiek - Część 1 Cyril Pedrosa
Okładka książki Złoty Wiek - Część 1
Cyril Pedrosa Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy Cykl: Złoty Wiek (tom 1) komiksy
komiksy
Złoty Wiek (tom 1)
L'âge d'or #1
timof i cisi wspólnicy
2018-09-07
2018-09-07
Wojciech Birek
złoty wiek pedrosa timof comics

Nietuzinkowe dzieło oddziałujące na czytelnika na wielu płaszczyznach. Charakterystyczna kreska, niezwykłe przywiązanie do szczegółów, a przy tym ciekawa historia i niejednoznaczni bohaterowie. Niemal wszystko to zagrało. Perfekcyjna gra kolorem - każda scena w komiksie ma lekko zmienioną paletę barw. Monumentalne rysunki, często na dwie strony. Autor daje wybrzmieć scenom - wiele rysunków jest bez tekstu, świetnie to buduje atmosferę i sprawia "filmowe" wrażenie. Historia, choć być może nieprzesadnie oryginalna, jest ciekawa i angażująca. Duży wpływ maja na to główne postaci, które dobrze poznajemy. Ich charaktery i motywy zmieniają się w trakcie historii co sprawia, że wydają się bardziej prawdziwi.
To mój drugi komiks autorstwa Perdosy (po równie świetnych "Trzech cieniach") i chyba stanę się jego wielkim fanem. "Złoty wiek" to jeden z najlepszych komiksów jakie kiedykolwiek czytałem.

Graficznie każdy kadr jest jak wspaniały obraz (zresztą narysowałem sobie Pedrosę na ścianie, ale z Trzech cieni). Fabularnie też ciekawie: mój kolega twierdzi, że zajeżdża ahistorycznością, ale co tam, mimo wszystko dobrze mieć i podelektować się od czasu do czasu.

Wizualnie ARCYDZIEŁO. Obrazy Pedrosy są WSPANIAŁE - zachwycają już od pierwszego spojrzenia a niektóre w szczególności te całostronicowe w szczególności. Niezwykłe rozmieszczenie kadrów pokazujących każdy ruch, krok, to jak postać się przemieszcza. Krajobrazy lasów, gór, zamków, sceny walk ale i przysiadujących przy ognisku postaci. Te detale, szczegóły, mnogość elementów i ukrytych symboli. To wszystko zachwyca aż odbiera mowę - mojej mamie odebrało a ona wręcz nie nawidzi komiksów.
Stwierdziła, że to ALBUM to podziwiania, arcydzieło, PEREŁKA a może nawet PERŁA.

Ale jest też historia... Przygoda, umiejętnie połączona z eposem rycerskim, elementami baśni, legendy, fantasy, komedii, powieści przygodowej, intrygi, historii i współczesności.
Z jednej strony baśniowa a z drugiej taka ludzka - dość przyjemne i ciekawie opisana.
Może porwać, zauroczyć i/lub wzbudzić zainteresowanie szerszego grona czytelników. Nic dziwnego, że "Złoty Wiek" otrzymał miano KOMIKSOWEGO WYDARZENIA a nawet HITU.

Dość przypadkowo sięgnąłem po ten komiks. Kiedy się do niego zabierałem nie kojarzyłem Cyrila Pedrosy, ale oprawa graficzna "Złotego wieku" wydała mi się intrygująca. Gdy zacząłem czytać pierwszy tom byłem zachwycony grafikami zawartymi w tym komiksie. Całość wygląda jakby była opowieść w stylu Disney'a, tylko taką bardziej krwawą. Warstwa graficzna tego komiksu to jest prawdziwy majstersztyk, postaci są dość pokraczne, ale dzięki temu również bardzo charakterystyczne i pod tym względem również przypominają postaci ze świata Disney'a. Historia jest dość prosta, chociaż mometami wpada wręcz w ton poezji, staje się niemal oniryczna. Jednak to nadal opowieść, w której scenarzyści grubą kreską odkreślili pozytywnych bohaterów i tych złych. Ci pierwsi może nie są bez skazy, natomiast ci drudzy, czego by nie robili ich zły charakter zawsze im towarzyszy. Napiszę to jeszcze raz - warstwa graficzna, to coś przepięknego. Sama forma wydania również. Polecam.

Wyjątkowa oprawa - nie zawsze czytelna, ale spójną, oryginalna i bardzo stylowa.
Historia niby banalna, ale nie do końca - punkt wyjścia standardowy, ale bohaterowie, miejsca i wydarzenia ciekawe z intrygujacym końcem i nie do końca oczywistym podziałem na dobro i zło.
Warto przeczytać - z niecierpliwoscia będę czekał na zakończenie.

Warto przeczytać - z niecierpliwoscia będę czekał na zakończenie.

Z Pedrosą mam ten problem, że moim zdaniem fabuły jego komiksów nie idą w parze z przecudną stroną graficzną. Tu jest lepiej, autor ma konkretną historię do opowiedzenia z bardzo fajnym ideologicznym podtekstem. To prosta opowieść, ale bardzo sympatyczna i sugestywna, choć nadal przede wszystkim do oglądania.

GENIALNY KOMIKS! Polecam wszystkim fanom tego gatunku, a także tym, którzy chcą dopiero zacząć! Ale na początku muszę się zbulwersować, co z drugim tomem! Jak autor mógł nas zostawić w takim momencie i teraz se czekaj naiwny człowieku...
Alee wracając do mojej opinii to jest to niesamowicie rozbudowana historia z gamą naprawdę interesujących postaci. Ma w sobie zwroty akcji, których się nie spodziewamy, emocje przez które rwiemy włosy z głowy. No i warstwa wizualna jest przepiękna! Nie myślcie sobie, że to taki zwykły czarno-biały komiks. Nie dość, że rysunki są staranne, dopracowane, to jeszcze te nasycone kolory. Gwarantuję Wam, że dawno nie spotkaliście się z tak dobrze wykonanym komiksem! Polecam bardzo bardzo bardzo! <3

Przepieknie narysowana historia, ktora swietnie sie czyta. Przez komiks sie plynie, a ilustracje nadaja niesamowity klimat. Od razu zabieram sie za drugi tom.
Bardzo polecam,

Bardzo polecam,

Każda plansza to małe arcydzieło, a nawet nie małe, bo format jest imponujący, tak jak i całe wydanie Timofa. Rzecz absolutnie fantastyczna, ode mnie 10/10.

graficznie świetne, ale fabuła, choć ciekawie poprowadzona, to jednak mocno przewidywalna - raczej dla miłośników baśniowej stylistyki

• Komiks
  • Komiksy