Religie dawnych Słowian

Okładka książki Religie dawnych Słowian
Dariusz Andrzej Sikorski Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie popularnonaukowa
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2018-09-19
Data 1. wyd. pol.:
2018-09-19
Język:
polski
ISBN:
9788379760367
Tagi:
religia Słowian wierzenia Słowian
Średnia ocen

                5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie na ziemiach polskich Leszek Gardeła, Remigiusz Gogosz, Marek F. Jagodziński, Grzegorz Kiarszys, Paweł Kucypera, Jakub Morawiec, Jerzy Sikora, Dariusz Andrzej Sikorski, Przemysław Urbańczyk
Ocena 7,8
Wikingowie w P... Leszek Gardeła, Rem...
Okładka książki Hayden White w Polsce: Fakty, krytyka, recepcja Maciej Bugajewski, Ewa Domańska, Jerzy Kałążny, Bartłomiej Krupa, Henryk Markiewicz, Danuta Minta-Tworzowska, Jakub Muchowski, Iwan Peshkov, Jan Pomorski, Jörn Rüsen, Dariusz Andrzej Sikorski, Edward Skibiński, Paweł Stróżyk, Marek Wilczyński, Tomasz Wiśniewski
Ocena 0,0
Hayden White w... Maciej Bugajewski, ...
Okładka książki Chrzest Mieszka I i chrystianizacja państwa Piastów Marek Cetwiński, Józef Dobosz, Darius von Güttner-Sporzyński, Jarosław Jarzewicz, Hanna Kóčka-Krenz, Marzena Matla, Maciej Michalski, Grzegorz Pac, Marcin Rafał Pauk, Krzysztof Polek, Maksymilian Sas, Dariusz Andrzej Sikorski, Leszek Paweł Słupecki, Jerzy Strzelczyk, László Tapolcai, Przemysław Urbańczyk, Vratislav Vaníček
Ocena 7,9
Chrzest Mieszk... Marek Cetwiński, Jó...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
96 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1090
216

Na półkach:

bardziejlubieksiazki.pl

Autor, jak sam pisze we wstępie, chciał pokazać czytelnikom, w jaki sposób badacze wierzeń Słowian dochodzą do swoich ustaleń, skąd czerpią wiedzę, jakie metody badawcze stosują, do jakich źródeł się odwołują. Podstawowe pytanie jakie stawia i próbuje na nie odpowiedzieć brzmi tak: Dlaczego uczeni przez ponad 200 lat nie potrafią wypracować jednej wizji? Dlaczego najwybitniejsi badacze tak bardzo różnią się od siebie poglądami? Przy tym chce bardziej pokazać historyczną kuchnię niż pisać o samej religii. I to może bardzo zaskoczyć czytelnika. Kiedy sięgnie po tę książkę z nadzieją na opowieść o wierzeniach Słowian rodem z Wiedźmina, to srodze się zawiedzie.

Drugi zarzut jest taki, że ta książka miała być popularnonaukowa. Nie jest. To porządne, historyczne opracowanie i streszczenie badań nad religią słowiańską z całym rozłożeniem metodologii na części pierwsze. Jedyną rzeczą, która sprawia, że tekst ten nie jest naukowy jest brak przypisów. Styl autora zdecydowanie jest naukowy, a teksty takie jednak ciężko się czyta dla przyjemności. Czyta je się przede wszystkim po to, żeby się czegoś dowiedzieć – a w literaturze popularnonaukowej chodzi o to, że dowiadujemy się czegoś trochę przy okazji. To sztuka przedstawiać najbardziej skomplikowane kwestie w sposób prosty, przyjemny, zabawny i ciekawy. Mam wrażenie, że autor napisał tę książkę tak, jakby pisał swoją kolejną naukową pracę. Nie sprawia to oczywiście, że książka jest przez to mniej wartościowa – ale warto mieć świadomość tego, zanim zaczniemy lekturę. Łatwa nie jest, a trochę szkoda, bo temat szalenie interesujący. W którymś momencie Sikorski pisze, że czytelnik mniej przygotowany może mieć kłopoty ze zrozumieniem istotnych kwestii związanych z wykorzystaniem tych źródeł dla rekonstrukcji całościowego obrazu wierzeń. Jego rolą było ujęcie tematu w taki sposób, by czytelnik mniej przygotowany po lekturze mógł stwierdzić, że nie tylko zrozumiał wszystko, ale na dodatek zainteresował się tematem. A to nie do końca mu się udało.

Z drugiej strony można to potraktować jako plus – jej lektura to była przyjemna odmiana, bo wręcz czułam, jak mój mózg pracuje podczas rozpracowywania kolejnych zdań. Aż nabrałam ochoty na powrót na studia, żeby badać jakieś zagadnienie, czytać o nim, znowu przez chwilę patrzeć na świat bardziej naukowo.
Ale to tyle, jeśli chodzi o uwagi. Cała reszta jest świetna. Nie jestem absolutnie równorzędnym partnerem do dyskusji dla autora, jeśli chodzi o jego poglądy czy teorie. Ale to, ile wiedzy przekazał w tej książce, zdecydowanie zasługuje na podkreślenie. Przede wszystkim wiedza czysto metodologiczna, między innymi to, jak kształtują się poglądy, jak wyglądają (albo raczej jak powinny wyglądać) badania historyczne, jaka jest wartość dawnych opracowań, jakie są rodzaje źródeł historycznych. Pokazuje, ile spraw tak naprawdę zależy jedynie od interpretacji badacza i od czego taka interpretacja może zależeć. Wszystko ilustruje konkretnymi przykładami, a to ułatwia przyswojenie treści. I nagle się okazuje, że rozumiemy więcej, że robimy wielkie wow, stajemy się świadomymi czytelnikami, którzy wiedzą, że niekoniecznie to co, czytają musi być prawdą.

Druga warstwa to wiedza historyczna. Jakie są główne poglądy na religię Słowian (czy była prosta i prymitywna, czy wręcz przeciwnie, bogata z całym panteonem bóstw i bogatą mitologią?), skąd się wzięły dwa główne przeciwstawne sobie obozy (Łowmiański i Gieysztor)? Religia Słowian czy religie? Przedchrześcijańskie wierzenia czy pogańskie? Jakie są różnice między religią a mitologią? Jaka jest definicja samej religii? Jej etapy? Autor pokazuje nam jak można różnie postrzegać religię, jak bardzo różne elementy się na nią składają, jak można stworzyć własną, wybierając to, co się będzie do niej zaliczać, a co nie. A każdy badacz ma na to swój pomysł.

Dariusz Andrzej Sikorski ma bardzo konkretny pogląd na te wszystkie zagadnienia. Bardzo byśmy chcieli, że religia słowiańska dorównywała innym bogatym religiom, ale prawda jest taka, że nie dysponujemy ani jednym źródłem pisanym o wierzeniach Słowian, archeologiczne materiały również nie są rozstrzygające, a wszelkie wnioski powstawały w wyniku interpretacji i pobożnych (!) życzeń. Religie dawnych Słowian uczą nas warsztatu historyka (ale nie tylko), patrzenia na zagadnienia przez pryzmat źródeł, sprawdzania ich, nie brania za prawdę słów, tylko dlatego, że wypowiedział je autorytet. Z takim zapleczem możemy spokojnie zmierzyć się już z każdym tematem. Trudna to lektura, ale warta wysiłku.

bardziejlubieksiazki.pl

Autor, jak sam pisze we wstępie, chciał pokazać czytelnikom, w jaki sposób badacze wierzeń Słowian dochodzą do swoich ustaleń, skąd czerpią wiedzę, jakie metody badawcze stosują, do jakich źródeł się odwołują. Podstawowe pytanie jakie stawia i próbuje na nie odpowiedzieć brzmi tak: Dlaczego uczeni przez ponad 200 lat nie potrafią wypracować jednej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    349
  • Przeczytane
    146
  • Posiadam
    47
  • Historia
    8
  • Popularnonaukowe
    7
  • Teraz czytam
    7
  • 2023
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Do kupienia
    3
  • Słowianie
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Religie dawnych Słowian


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne