Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.plhttp://www.mediewistyka.amu.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=41&Itemid=42
Wydawać by się mogło, że jeśli dziś pisać książkę o początkach Kościoła w Polsce to porządny naukowiec powinien podsumować stanowisko historyków, opisać obowiązujące obecnie trendy i w ich ramach dokonać kilku samodzielnych dookreśleń lub uzupełnień, jako główny wkład własny. Dariusz Andrzej Sikorski nie idzie tą drogą. Nie pozwala nieść się swobodnie głównemu nurtowi jak śnięta ryba, ale podejmuje wysiłek, by płynąć w poprzek. Dzięki temu rzeczy oczywiste i „już ustalone” stają się ponownie wątpliwe i wymagające uwagi.
I tak oczywiste przestaje być dlaczego Mieszko I przyjął chrzest, ile mieliśmy biskupstw przed 1000 rokiem i jaki był ich status prawny, czy skąd czerpaliśmy wzorce chrześcijaństwa. Co więcej, skoro Sikorski poddaje to wszystko w wątpliwość to nie oznacza, że jest skory do udzielenia następnie nowej, własnej i jednej odpowiedzi.
Cała recenzja na:
http://mediewalia.pl/ksiazki/nieznane-oblicza-wczesnego-kosciola/
Dałem "arcydzieło" bo taka jest. Nareszcie kolejna "normalna" książka "normalnego" Historyka. Napisałem z dużej litery, bo autor jest naprawdę w tej chwili jedynym z najlepszych i najważniejszych polskich mediewistów. Jeden z ostatnich co miażdżąco niszczą krytyką anty-historyczne brednie nie-historyków i im podobnych. Obecna książka p. Sikorskiego ukazuje fascynujące średniowiecze i początki kościoła w Polsce za pierwszego historycznego Piasta - w sposób i naukowy i popularny. A do tego 100% merytorycznie, ale tak właśnie potrafią pisać prawdziwi historycy.