Religie dawnych Słowian

Wydawnictwo Poznańskie
2018-09-19
2018-09-19
religia Słowian wierzenia Słowian

Okładka książki Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie na ziemiach polskich Leszek Gardeła, Remigiusz Gogosz, Marek F. Jagodziński, Grzegorz Kiarszys, Paweł Kucypera, Jakub Morawiec, Jerzy Sikora, Dariusz Andrzej Sikorski, Przemysław Urbańczyk
Wikingowie w P... Leszek Gardeła, Rem...
Okładka książki Hayden White w Polsce: Fakty, krytyka, recepcja Maciej Bugajewski, Ewa Domańska, Jerzy Kałążny, Bartłomiej Krupa, Henryk Markiewicz, Danuta Minta-Tworzowska, Jakub Muchowski, Iwan Peshkov, Jan Pomorski, Jörn Rüsen, Dariusz Andrzej Sikorski, Edward Skibiński, Paweł Stróżyk, Marek Wilczyński, Tomasz Wiśniewski
Hayden White w... Maciej Bugajewski, ...
Okładka książki Chrzest Mieszka I i chrystianizacja państwa Piastów Marek Cetwiński, Józef Dobosz, Darius von Güttner-Sporzyński, Jarosław Jarzewicz, Hanna Kóčka-Krenz, Marzena Matla, Maciej Michalski, Grzegorz Pac, Marcin Rafał Pauk, Krzysztof Polek, Maksymilian Sas, Dariusz Andrzej Sikorski, Leszek Paweł Słupecki, Jerzy Strzelczyk, László Tapolcai, Przemysław Urbańczyk, Vratislav Vaníček
Chrzest Mieszk... Marek Cetwiński, Jó...

Jeżeli ktokolwiek chciałby dowiedzieć się czegokolwiek o wierzeniach dawnych Słowian to najlepiej ominąć to coś szerokim łukiem

To chyba najrzetelniejsza pozycja popularnonaukowa na ten temat, jaką dane mi było przeczytać. Autor traktuje czytelnika z szacunkiem, jako istotę myślącą, która sięga po książki niekoniecznie dla kolorowych obrazków. Oddziela ubogie ziarno faktów od wybujałych plew nadinterpretacji. Poszukiwacze sensacji i podanych na tacy pięknych i prostych (choćby niczym nieuzasadnionych) rozwiązań będą bardzo rozczarowani. Ta książka to pochwała krytycznego myślenia.

Podstawową wartością książki Dariusza Sikorskiego jest dla mnie pokazanie w jaki sposób przeplatają się fakty i ich interpretacje, jak warunki wstępne wpływają na wynik końcowy i jak kontekst myślenia badacza odzwierciedla się w jego pracy naukowej. W dzisiejszych czasach samo określenie naukowiec i praca naukowa jest często traktowane bezkrytycznie a z drugiej strony umysł ludzki ma większą potrzebę tworzenia map świata niż weryfikacji i dokładności faktograficznej. A rolę wyobraźni i koncepcji widać szczególnie w dziedzinach, w których jest tak niewiele danych jak w przypadku historii Słowian. Książka pobudza do myślenia i krytycyzmu.

Napisana w sposób straszny, zupełnie zmarnowany potencjał. Czytało się jak pracę doktorską, bardzo naukowa, zupełnie nie przystępna dla czytelnika laika i po prostu nudna.

Przyznam, że pierwszy raz spotykam się z sytuacją, kiedy tytuł książki jest tak bardzo mylący i dotyczy to książki naukowej.

"Religie dawnych Słowian. Przewodnik dla poszukujących" to publikacja bez wątpienia przeciekawa, jednak nie o tym o czym sugeruje tytuł.
Czy szkoda?
Niekoniecznie.

Dariusz Sikorski odkrywa przed czytelnikiem meandry metodologii historii, przekłamania i błędne założenia w badaniach nad historią. Poddaje w wątpliwość naukowość stosowanych przez historyków metod. Bierze na tapet romantyzowanie przedchrześcijańskich wierzeń słowiańskich i duchowość naszych przodków. Ukazuje jak historycy obierając drogę na skróty ułatwiają sobie pracę i nie zastanawiają się ( tak do końca) nad konsekwencjami wysuniętych wniosków. Tym samym to intrygujące studium nad metodami historycznymi może prowokować do szerszej dyskusji. Ukazana w nim perspektywa sprawia, że inaczej zaczynamy patrzeć na fakty historyczne, szczególnie te bardzie odległe w czasie.

"Religie dawnych Słowian" to niezwykle rzetelnie napisana publikacja, w której autor dość dosadnie omawia swoje podejście do badań nad życiem i religią Słowian. W dodatku kontrastuje je z kluczowymi pracami innych historyków, ukazuje wszelkie nieścisłości i rozbieżności pomiędzy nimi.

Polecam tę pozycję szczególnie wprawionym już miłośnikom poznawania historii, jestem przekonana, że będzie ona prawdziwą gratką.

Jeśli więc szukacie swojej pierwszej książki w temacie słowiańskich religii, takiego kompendium wiedzy o magii czy demonologii to ta lektura może Was rozczarować.

Czy szkoda?
Niekoniecznie.

Dariusz Sikorski odkrywa przed czytelnikiem meandry metodologii historii,...

"Religie dawnych Słowian" Dariusza Andrzeja Sikorskiego to na wskroś bezkompromisowe podejście do tematu wierzeń przedchrześcijańskich Słowian.
Autor rozprawia się w rzetelny sposób z wszelkimi założeniami, oczekiwaniami, jakie powstały i zakorzeniły się na dobre w zbiorowej świadomości potomków dawnych Słowian.

Otrzymujemy de facto mniej, niż byśmy sobie życzyli uwzględniając nasze nadzieje i wyobrażenia. Wynika to stąd, że zachowanych - skąpych - źródeł piśmiennych nt. religii strefy barbaricum jest niewiele, a prawda historyczna nie powinna być przekłamywana. Nie polega ona na snuciu domysłów i nie powinna opierać się na dorabianiu idei nieuwierzytelnionych naukowo.
Dodatkowo romantyczne wizje wynikają stąd, że intuicyjnie identyfikujemy z religią to, co nią jest w tradycji chrześcijańskiej. Stąd wiara w magię, demony, diabły i cuda. Jednak takie rozumowanie nie jest właściwe dla wszystkich religii, w tym także dla religii ludów słowiańskich przed X wiekiem. Nie jesteśmy w posiadaniu wystarczających dowodów na to, że religią przedchrześcijańskich Słowian była także wiara w magię, dusze zmarłych, kult przyrody, demonologię czy mitologię.
Jeśli uwzględnimy również i to, otrzymujemy (póki co) mocno rozczarowujący zlepek niewielu informacji o wierzeniach przedchrześcijańskich Słowian.

Publikacja ta jest ogromnie rzetelna. Autor obszernie wyjaśnia, dlaczego trzyma się wyłącznie faktów potwierdzonych naukowo oraz z rozmysłem tłumaczy, skąd wynika fascynacja badaczy i rodzimowierców celowo naginających prawdy, usilnie przypisujących i przyporządkowujących znalezione artefakty praktykom religijnym.

To była wymagająca lektura.
Jedynym zastrzeżeniem, jakie mam względem niej, jest przyciężkawy język. Nie czytało mi się jej płynnie ani szybko.

Niemniej jednak cieszę się, że dobrnęłam do końca. Dzięki tej uczciwej publikacji spojrzę teraz bardziej krytycznie i z większym dystansem na wszelkie pseudonaukowe dociekania w literaturze poruszanego przedmiotu.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Otrzymujemy de facto mniej, niż byśmy sobie życzyli...

To będzie jedna z pozycji na mojej liście polecajek archeologicznych 🔎🏺.
Ogółem bardzo rzetelna publikacja omawiająca literaturę przedmiotu i prostująca błędne założenia, które przeniknęły chyba na dobre do zbiorowej świadomości. Mam nadzieję, że skłoni niektórych do zmiany poglądów (zwłaszcza tych, co w Wielką Lechię wierzą) na temat wiedzy o dawnych Słowianach.
Jedyne, do czego mogę się przyczepić, to trochę męczący styl autora. Od początku średnio mi on odpowiadał, więc trochę się z książką przemęczyłam. Z drugiej jednak strony język wydaje mi się całkiem przystępny dla laika (z zastrzeżeniem, że moje wyczucie może być zawodne 😉).

To będzie jedna z pozycji na mojej liście polecajek archeologicznych 🔎🏺.
Jedyne, do...

Jako osoba ciekawa świata, bardzo lubię sięgać po książki w tematyce, o której nie wiem zbyt wiele. Jednakże, zawsze staram się poruszać w pewnym obszarze moich zainteresowań. Mam na myśli chociażby science-fiction, czy historię. Skoro o tym drugim mowa, to właśnie jego dotyczy jakże ciekawa i rzeczowa pozycja wydawnictwa Poznańskiego. Pozwala nam ona lepiej poznać słowiańskie wierzenia. Nosi ona tytuł Religie dawnych Słowian – Przewodnik dla poszukujących.

Autor książki Dariusz Sikorski podjął się tu nie lada wyzwania. Sam zresztą wyjaśnił nam na wstępie dlaczego. Zresztą ten wstęp jest bardzo ważny by czytelnik mógł zrozumieć zamysł tego opracowania. Nie jest to bowiem typowa książka popularnonaukowa, która zawierałaby mnóstwo ciekawostek, gdzieniegdzie różne anegdoty, napisana kolorowym, kwiecistym językiem. Nie. Jest to skomplikowana i żmudna podróż badacza, który stara się jak najdokładniej zaprezentować nam spektrum źródeł, z których czerpiemy wiedzę na temat religii Słowian.

O czym i dla kogo
Co za powyższym idzie, Religie dawnych Słowian – Przewodnik dla poszukujących demaskuje pewne przekłamania, czy drogi na skróty, które obierali i niestety wciąż obierają historycy podejmujący się tej tematyki. Zdecydowanie nie jest to lektura łatwa, tak pod względem języka jak i treści, za to bardzo szczegółowa, skrojona dla czytelników, którzy lubią w pewnych kwestiach drążyć głębiej i głębiej. Dowiadujemy się przede wszystkim skąd tak wiele różnic – a uwierzcie mi, że jest ich całe mnóstwo – między opiniami poszczególnych badaczy. To z kolei daje nam też ciekawą perspektywę na to jak funkcjonują umysły historyków.

Wracając do samej treści, na przestrzeni nieco ponad 300 stron autor skupia się nie tylko na historycznych źródłach przekazów na temat Słowian i ich wierzeń. Przytacza najpopularniejsze prace, co wcale nie oznacza, że najbardziej wiarygodne. Obala pewne mity i przekłamania, a przede wszystkim metody podejścia innych historyków do tematyki religii Słowian. Pan Sikorski zastanawia się nad różnicami między tymi religiami, a mitami, magią, czy demonologią. Poszukuje śladów potwierdzających pewne tezy dotyczące wiary ludów słowiańskich z okresu przedchrześcijańskiego. To tylko wycinek tego o czym przeczytacie w książce.

Podsumowanie
Na koniec chciałbym jeszcze raz podkreślić, że Religie dawnych Słowian – Przewodnik dla poszukujących to tytuł w całości opierający się na metodologii badawczej. Nie każdemu zainteresowanemu czytelnikowi taka formuła przypadnie do gustu. Nie dla każdego będzie ona łatwa w odbiorze. Jednakże, szczegółowość i pieczołowitość z jaką autor podchodzi do podejmowanego przez siebie tematu jest godna pozazdroszczenia. Sprawia ona również, że najwytrwalsi będą chcieli na własną rękę zgłębić kwestie wierzeń Słowian. Książka inspiruje i fascynuje, ale jest skomplikowaną lekturą, nie dla wszystkich.

"Religie dawnych Słowian" Dariusza A. Sikorskiego to pozycja nietuzinkowa, jakich na polskim rynku wydawniczym niewiele. Rzetelna na wskroś, bo oparta na bezwzględnie bezlitosnej metodyce naukowej. Od samego początku Sikorski daje do wiwatu. Korzystając z oczywistego w takich okolicznościach warsztatu historyka, podaje w wątpliwość wszystko, co wiemy o dawnych wierzeniach słowiańskich. Powątpiewa w naukowość metod porównawczych (nie bez powodu zresztą),z podziwu godną konsekwencją selekcjonuje źródła tak, że zostaje bardzo niewiele tych absolutnie bezdyskusyjnych; odziera z pozornie romantycznych (a w istocie zupełnie nienaukowych) wymysłów rodzimowierców i rekonstruktorów, porzuca XIX-wieczną, anachroniczną wizję słowiańskich mitologii. Słowem – wreszcie ktoś podszedł do sprawy naprawdę poważnie i naukowo. Jestem zachwycony!

Tytuł wprowadzą mocno w błąd, książka skupią się głównie na badaniach kultura Słowian niżeli nad sama kultura Słowian.

• Popularnonaukowe
  • Do kupienia