Upadek Damnosa

Okładka książki Upadek Damnosa Nick Kyme
Okładka książki Upadek Damnosa
Nick Kyme Wydawnictwo: Copernicus Corporation Cykl: Bitwy Kosmicznych Marines (tom 5) Seria: Warhammer 40000 fantasy, science fiction
Bitwy Kosmicznych Marines (tom 5)
Warhammer 40000
Fall of Damnos
Copernicus Corporation
2018-06-25
2018-06-25
Daniel Budacz

Okładka książki Oko Terry Nick Kyme, Graham McNeill, Gav Thorpe
Oko Terry Nick Kyme, Graham M...
Okładka książki Lupercals War Dan Abnett, Aaron Dembski-Bowden, Matthew Farrer, John French, Guy Haley, Nick Kyme, Graham McNeill, Rob Sanders, James Swallow, Gav Thorpe, Chris Wraight
Lupercals War Dan Abnett, Aaron D...
Okładka książki Blood of the Emperor: An Anthology Mike Brooks, Andy Clark, David Guymer, Nick Kyme, Graham McNeill, Chris Wraight
Blood of the E... Mike Brooks, Andy C...

Świetna Lektura, gdybym miał ją podsumować w trzech słowach były by to Walka, Poświęcenie, Śmierć.

"Upadek Damnosa" jest lekturą która idealnie wprowadza w klimat mrocznego 41 milenium. Wojna, Desperacka walka, Zatracone metalowe potwory pragnące tylko zabijać, Kosmiczni Wojownicy walczący w imię boga Imperatora.

Kolejnym plusem jest to że książka jest na czasie z obecnymi wydarzeniami w uniwersum. 9 edycja przedstawiła nam nowo wybudzonych ze snu nekronów. Co prawda nie zobaczymy tu Gullimana czy Primaris Marines ale pojawiają się ważne dla Lore postacie jak kapitan Cato Sicarius.

Podsumowując jest to świetna lektura dla osób świeżych w uniwersum. Akcyjniak pełną parą.

Kolejnym plusem jest to że książka jest na czasie z...

Czytało się wyśmienicie.

Czytało się wyśmienicie.

Bardzo przyjemna lektura dla fanów uniwersum. Reszta raczej tego nie strawi.

Bardzo przyjemna lektura dla fanów uniwersum. Reszta raczej tego nie strawi.

W książce Kyme’a masz okazję poznać losy drugiej kompanii Ultramarines, której dowodzi Cato Sicarius. Anioły Imperatora stają do walki ze śmiertelnie niebezpiecznym wrogiem: rasą Nekrontyrów. Zbudowani z metalu, zdolni do samonaprawy oraz pozbawieni jakichkolwiek uczuć wrogowie nie cofną się przed niczym w drodze do jedynego celu: całkowitemu unicestwieniu zarazy trawiącej ich planetę, za którą uważają zamieszkujących jej powierzchnię ludzi i przybyłych im na pomoc Kosmicznych Marines.

Trzon fabuły stanowią oczywiście starcia z Nekronami, a kolejne wydarzenia i przewidywalne zwroty akcji są jedynie motorem napędowym nieustannej rzezi. Trup ściele się niezwykle gęsto, a lufy bolterów nie stygną. Dla złapania oddechu autor serwuje przerywniki w postaci retrospekcji z życia poszczególnych członków Zakonu. Dzięki temu stają się oni bliżsi czytelnikowi, a sama historia nabiera głębi. Upadek Damnosa w ciekawy sposób przedstawia relacje zwykłych ludzi walczących ramię w ramię z Utramarines. Wybrańcy Imperatora, postrzegający ludzi jako słabe istoty, ku własnemu zaskoczeniu dostrzegają w nich coś więcej, aniżeli tylko mięso armatnie.

Autor zadbał, aby opisy starć były wyjątkowo sugestywne. Nie ma wątpliwości, że ważą się losy świata, a jego mieszkańcy heroicznie przelewają zań swoją krew. Ćwiartowane ciała fruwają w powietrzu, a szatkowane straszliwą bronią Nekronów trupy barwią szkarłatem białych puch pokrywający całą planetę. Słowa uznania należą się tłumaczowi, który stanął na wysokości zadania, dbając o odpowiedni przekład, zachowując jednocześnie specyficzny klimat Warhammera 40 000. Nie mogło oczywiście zabraknąć kilku literówek, jednak są to pojedyncze przypadki, w żaden sposób nie wpływające na odbiór całości.

Nick Kyme zadbał, aby Upadek Damnosa potrafił wciągnąć nie tylko wartką akcją. Znalazło się tu miejsce również na intrygę, co ciekawe, snutą w szeregach Nekrontyrów. Oczywiste pobudki, którymi kierują się ich przywódcy okazują się jedynie preludium do późniejszych wydarzeń, mogących zmienić losy nie tylko samej planety.

Jeśli jesteś fanem Warhammera 40 000, Upadek Damnosa jest dla Ciebie lekturą absolutnie obowiązkową. Oprócz brutalnych starć znajdziesz tu odrobinę historii Zakonu, poznasz rasę Nekrontyrów oraz będziesz miał okazję spojrzeć na Ultramarines oczami zwykłych śmiertelników. Odwaga i honor!

źródło: https://ustatkowanygracz.pl/recenzja-ksiazki-upadek-damnosa/

Książki z serii Bitew Kosmicznych Marines nie wywoływały we mnie euforii. Pierwsze tomy korzystały ze starych schematów a ich jedyną mocną stroną był opis przeciwników, ich sposobu bycia i walki. Dla mnie jako fana tego uniwersum była to najbardziej interesująca część tych książek.
Upadek Damnosa nie zawodzi i w tym wypadku. Jeżeli ktoś tylko słyszał o sławnym bohaterze Cato Sicariusie i Nekronach to tutaj dostanie odpowiednią ilość informacji na ich temat żeby mieć solidną podstawę do dalszego poznawania tego bohatera i rasy Nekrontyrów.
Niestety brakowało mi tu ducha Ultramarines. Nie wyróżniali się od innych Legionów tak, jak przyzwyczaiły nas do tego książki z serii Herezji Horusa.
Niemniej jednak tłumaczenie jest bardzo solidne a tłumacz dobrze wybrnął z wielu problemów z terminologią przez co książkę czyta się bardzo przyjemnie.
Wartka akcja i ciągłe jej zwroty, choć przewidywalne, sprawiają, że choć nie jest to pozycja wyjątkowa to zasługuje na miano bardzo solidnej.
Polecam.

Tym razem trafiamy na planetę Damnos a konkretnie w okolice Kellenportu który jest ostatnim bastionem obrony ludzi przed wrogiem jakiego jeszcze nikt nie spotkał, rasą która poświęciła swoje ciała i zamieniła się w maszyny. Na pomoc rusza druga kompania Ultramarines. Jak się okaże nawet dla Aniołów Śmierci Imperatora będzie to twardy orzech do zgryzienia. Akcji w tej książce nie brakuje i jest naprawdę na dobrym poziomie, na plus jest także to, iż jest tam naprawdę niewiele błędów edytorskich (tak trzymać).
Dzięki temu, że kompania jest podczas praktycznie całej akcji podzielona na mniejsze pododdziały mamy szanse poznać Astrates nie tylko jako bezwzględna maszyny do zabijania ale także tych którymi targają wątpliwości i ze zdziwieniem zaczynających doceniać walczących u ich boku ludzi. Fajnym dodatkiem są także retrospekcje wplecione w historię które tłumaczą zachowanie poszczególnych Astrates, świetnie przedstawione są postacie drednotów walczących dla zakonu (starzy weterani Astrates którzy już nie mogą walczyć sami i zostają zamknięci w sarkofagach i sterują maszynami bojowymi) i ich niezachwiana wiara w zakon.
Książka naprawdę wciąga i trzyma aż do ostatniej strony.

Akcja powieści toczy się na planecie Damnos, w Kellenporcie oraz okolicach. Głównym, zbiorowym bohaterem jest druga kompania zakonu Ultramarines, dowodzona przez Kapitana Sicariusa. Ultramarines zostali przedstawieni w dwojaki sposób, z jednej strony obserwujemy ich jako Anioły Śmierci Imperatora, z drugiej jako istoty, którymi również targają ludzkie odczucia i emocje.
Natężenie potyczek i strać jeden na jednego jest ogromne, zaś wszystko doprawione jest patosem oraz retrospekcjami z życia sierżantów, historii Legionu oraz Zakonu.
Autor wyczuł powieść, nie uległ bezsensownej naparzance, w której wszyscy mają się wyrżnąć, powodując niesmak u czytającego. Obie strony zostały przedstawione solidnie, ich wewnętrzne machinacje, wpływają na całą fabułę, ukazując, że nawet najmniejsze szczegóły mogą zmienić losy toczonej wojny.
Lektura zadowoli każdego fana młotka oraz także te osoby, które w książkach szukają akcji na tle militarnym. Jest co czytać ;)
Od strony technicznej; ilość bubli edytorskich jest minimalna (3-4),nazwy własne jednostek są zachowane. Podsumowując: jest to jedna z lepszych książek od CC, która trzyma fason, z resztą jak cały cykl BKM. Mam nadzieję, że tendencja zwyżkowa się utrzyma i kolejne pozycje zachowają ten sam poziom, albo lepszy. Oby tak dalej! :D

...

• Warhammer 40k