Wyzwanie czytelnicze LC

Tożsamość Bourne'a

Tłumaczenie: Andrzej Dobrosz
Cykl: Jason Bourne (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
1 075
The Bourne Identity
amnezja, Carlos, Dawid Webb
kafka

Mężczyzna, który wypadł podczas sztormu za burtę małego trawlera, nie pamięta żadnych faktów ze swojego życia. Pewne okoliczności sugerują, że nie był on zwyczajnym człowiekiem - zbyt wiele osób interesuje się jego poczynaniami, zbyt wielu najemnych morderców usiłuje go zlikwidować. Sprawność, z jaką sobie z nimi radzi, jednoznacznie wskazuje na specjalne przygotowanie, jakie przeszdł. Jego przeznaczeniem jest walka o przeżycie i wyjaśnienie tajemnic przeszłości...
"Tożsamość Bourne'a" należy do najlepszych powieści Roberta Ludluma, pisarza przewyższającego popularnością wszystkich znanych polskiemu czytelnikowi pisarzy gatunku sensacyjnego. Niektórzy twierdzą, że jest to jego najlepsze dzieło, czego pośrednim dowodem kontynuacja w postaci następnych dwóch tomów oraz doskonały film i serial z Richardem Chamberlainem, cieszący się ogromnym powodzeniem na całym świecie.

Paco | 2017-07-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, LUDLUM
Przeczytana: 12 lipca 2017

Krzywdę zrobili.
Damon z Limanem. Matt z Dougiem.
Zabrali się za coś, co ich przerosło. Zdecydowanie.
Zabrali NIEPOWTARZALNOŚĆ.
A panowie Tony GirroyW. i Blake Herron, scenarzyści, do Częstochowy na kolanach udać się powinni. I w niebiesiech Ludluma o absolucję zaklinać. Pomiędzy anioły szukając, te krnąbrne bardziej kwerendując :) Po opiniach widzę, że sporo z Was się zasugerowało, stymulowanym było, zainspirowanym ostało, filmu kanwą. Filmu założeniem. Filmu zarysem.
Błąd kochani. Kardynalny , pryncypialny, fundamentalny błąd. Film od książki dzieli czarna dziura. Dzielą lata świetlne i wynik na stówę Bolta z gepardem. Dzieli Kanion Wielki i Rów Mariański. Dzielą miesięcznice, Balcerowicz i Dyrektor Ojciec. Chyba o niczym nie zapomniałem ? No, malutki błąd się wkradł. Przekonanie,że białe jest białe a czarne jest czarne.
Książka jest biała, czarny film. Książka to majstersztyk, film grafomanią zalatuje. Ludlum najlepsze geny swe przekazał, obraz antykoncepcję zażył. Józek ! Nie...

"Tożsamość Bourne" napisana jest ze smakiem to literacki rarytas.
Czyta się ją lekko, tak jakby sama się czytała, wystarczy przewracać strony.
Naprawdę bardzo wciąga, sprawia że można zarwać przy niej pół nocy.

Mnóstwo w niej akcji mrożącej krew w żyłach: pościgów, strzelanin, bójek itp.
Na tylnej stronie okładki znalazłem stwierdzenie, że w powieści jest więcej akcji niż u sześciu autorów sensacji razem wziętych. Po przeczytaniu tej pozycji, mam takie samo wrażenie.
Postacią tytułową jest Jason Bourne, człowiek na którego poluje międzynarodowa siatka płatnych zabójców.

Jason jest poliglotą, znakomicie posługuje się bronią, jest wysportowany, ma znakomity refleks i szósty zmysł który pozwala mu przetrwać.
Akcja książki zaczyna się sztormem na Morzu Śródziemnym. Za sterami małego statku stoi Jason Bourne. Zostaje trzykrotnie postrzelony w udo w brzuch i w głowę. Wpada do morza, cudem udaje mu się przeżyć. Wyławia go, już nieprzytomnego kuter rybacki, transportuje do...

olympique | 2013-12-04

Chyba najbardziej znana powieść Ludluma. Razem z głównym bohaterem staramy się odkryć prawdę o nim. Kim jest, co robi, skąd wie to wszystko co wie i czemu ktoś chce go zabić. Książka bardzo wciąga, zdecydowanie lepsza od filmu, chociaż ten też jest niezły.

Thomas886 | 2015-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Pierwsza część przygód Jasona Bourne'a.
Wyłowiony z wody nic nie pamięta łącznie ze swoim nazwiskiem.
Po pewnym czasie próbuje dotrzeć do tego jak się nazywa, kim jest i co robi. Przy próbie wypłaty pieniędzy z konta okazuje się, że jest celem wielu osób, dla których nieświadomie jest zagrożeniem. Z pomocą Marie dochodzi do szokujących informacji na swój temat. Czas ucieka, a musi jak najszybciej rozwiązać zagadkę swojej przeszłości.
Kto jest przyjacielem w tym wrogim świecie?

Powieść - świetna.
Soundtrack - wciągający.
Film - wymiata.
Co więcej można powiedzieć?
Po przeczytaniu książki muszę urządzić sobie maraton filmowy.

czaja | 2014-02-18
Przeczytana: 04 marca 2000

Jedna z tych książek, które czytam, często domyślam się tego, co będzie dalej a jednak ... czytam dalej :)

Przemysław Zyra | 2017-04-25
Na półkach: X2017, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2017

Filmy oglądałem z zapartym tchem więc chętnie sięgnąłem po książkę. Ku memu zaskoczeniu różnice między fabułą filmu i książki okazały się znaczące. Miejscami było to na plus, a chwilami bywało nudno. Całokształt jednak pozytywny. Nie wiem, czy szybko sięgnę po kolejne tytuły, ale ciekawość pozostała. Skoro różnice występują w tej książce, to z pewnością będą i w kolejnych.

gwiazdka | 2013-04-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Tajemniczy mężczyzna z tajemniczą przeszłością. Tak tajemniczą, że on sam jej nie zna. Mężczyzna, który stracił pamięć i odkrywa o sobie rzeczy niewiarygodne, nawet takie, że może być płatnym mordercą. Ciekawa zabawa autora z czytelnikiem, gdzie tenże czytelnik wraz z samym bohaterem składa klocek po klocku elementy życia tego ostatniego. I dowiaduje się rzeczy naprawdę niewiarygodnych, które mogą, ale wcale nie muszą być prawdziwe. Dużo akcji, napięcia, niewiarygodne zwroty akcji, ciekawe sytuacje, z którymi musi sobie poradzić nasz bohater. Świetna książka akcji, jednak bardzo typowej dla Ludluma, więc odradzałabym czytanie tej książki bez przerywnika po innych autorstwa pana L.

Monika | 2018-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Dawno temu oglądałam film pod tym samym tytułem. Świetny, choć bardzo zagmatwany.
Książka również jest i świetna i zagmatwana.

wolfie | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

Chyba większość z nas zna historię o mężczyźnie z amnezją, który został wyłowiony z morza.

"To, czego człowiek nie pamięta, nie istnieje. Dla niego."

Jak zwykle, początek książki odrobinkę ciężko mi szedł. Dopiero po kilkudziesięciu stronach wreszcie książka zaczęła "tętnić" akcją, niemalże na każdym kroku czekała jakaś ukryta niespodzianka - za to pokłony dla autora.
Opowieść jest okraszona odpowiednią dawką humoru - ot tak, żeby nie było za sztywno. Przekleństwa też się zdarzały, ale co dziwne, jakoś zupełnie mi nie przeszkadzały.

"Ale zapominam, że nie jestem całkiem normalny... jestem człowiekiem, który nic nie pamięta, nie pamięta całego swojego życia."

Rober Ludlum stworzył inteligentnego i intrygującego bohatera. Jego spryt i chęć przeżycia raz po raz mnie zadziwiały. Można powiedzieć, że facet z amnezją momentami dokonywał niezwykłych rzeczy.

Co tu dużo pisać, jestem pod wrażeniem książki "Tożsamość Bourne'a". Warto czasem zafundować sobie taką sensacyjną...

Twórczość Ludluma poznałem dość dawno temu, w okresie "maturalnym", kiedy to jego książki zalały (w pozytywnym tego słowa znaczeniu!) polski rynek wydawniczy, głównie za sprawą Wydawnictwa Amber. Jako pierwsza wpadła mi w ręce właśnie "Tożsamość...". I już wtedy po lekturze wiedziałem, że Ludlum mnie "kupił"! Owszem, nie wszystko złoto co się świeci, i również jemu zdarzało się popełnić słabszą książkę, ale akurat opisywana pozycja to diament najczystszej próby. Stosunkowo nie tak dawno przeczytałem ją ponownie, chcący sprawdzić czy przetrwała próbę czasu (czyli ponad 20 lat). Nic nie straciła ze swojego blasku, zupełnie nic!
Lektura obowiązkowa!