Tożsamość Bourne'a

Tłumaczenie: Andrzej Dobrosz
Cykl: Jason Bourne (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
1 002
The Bourne Identity
amnezja, Carlos, Dawid Webb
kafka

Inne wydania

Mężczyzna, który wypadł podczas sztormu za burtę małego trawlera, nie pamięta żadnych faktów ze swojego życia. Pewne okoliczności sugerują, że nie był on zwyczajnym człowiekiem - zbyt wiele osób interesuje się jego poczynaniami, zbyt wielu najemnych morderców usiłuje go zlikwidować. Sprawność, z jaką sobie z nimi radzi, jednoznacznie wskazuje na specjalne przygotowanie, jakie przeszdł. Jego przeznaczeniem jest walka o przeżycie i wyjaśnienie tajemnic przeszłości...
"Tożsamość Bourne'a" należy do najlepszych powieści Roberta Ludluma, pisarza przewyższającego popularnością wszystkich znanych polskiemu czytelnikowi pisarzy gatunku sensacyjnego. Niektórzy twierdzą, że jest to jego najlepsze dzieło, czego pośrednim dowodem kontynuacja w postaci następnych dwóch tomów oraz doskonały film i serial z Richardem Chamberlainem, cieszący się ogromnym powodzeniem na całym świecie.

Paco | 2015-03-11
Na półkach: LUDLUM, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2001 rok

Gęsia skórka pojawiła się przy pierwszych zdaniach i tak już zostało:) Mistrzostwo świata! Obowiązkowa pozycja miłośnika gatunku. Bez niej nie ma punktów odniesienia do setek podobnych pozycji:)

Thomas886 | 2015-08-27
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Pierwsza część przygód Jasona Bourne'a.
Wyłowiony z wody nic nie pamięta łącznie ze swoim nazwiskiem.
Po pewnym czasie próbuje dotrzeć do tego jak się nazywa, kim jest i co robi. Przy próbie wypłaty pieniędzy z konta okazuje się, że jest celem wielu osób, dla których nieświadomie jest zagrożeniem. Z pomocą Marie dochodzi do szokujących informacji na swój temat. Czas ucieka, a musi jak najszybciej rozwiązać zagadkę swojej przeszłości.
Kto jest przyjacielem w tym wrogim świecie?

Powieść - świetna.
Soundtrack - wciągający.
Film - wymiata.
Co więcej można powiedzieć?
Po przeczytaniu książki muszę urządzić sobie maraton filmowy.

czaja | 2014-02-18
Przeczytana: 04 marca 2000

Jedna z tych książek, które czytam, często domyślam się tego, co będzie dalej a jednak ... czytam dalej :)

wolfie | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

Chyba większość z nas zna historię o mężczyźnie z amnezją, który został wyłowiony z morza.

"To, czego człowiek nie pamięta, nie istnieje. Dla niego."

Jak zwykle, początek książki odrobinkę ciężko mi szedł. Dopiero po kilkudziesięciu stronach wreszcie książka zaczęła "tętnić" akcją, niemalże na każdym kroku czekała jakaś ukryta niespodzianka - za to pokłony dla autora.
Opowieść jest okraszona odpowiednią dawką humoru - ot tak, żeby nie było za sztywno. Przekleństwa też się zdarzały, ale co dziwne, jakoś zupełnie mi nie przeszkadzały.

"Ale zapominam, że nie jestem całkiem normalny... jestem człowiekiem, który nic nie pamięta, nie pamięta całego swojego życia."

Rober Ludlum stworzył inteligentnego i intrygującego bohatera. Jego spryt i chęć przeżycia raz po raz mnie zadziwiały. Można powiedzieć, że facet z amnezją momentami dokonywał niezwykłych rzeczy.

Co tu dużo pisać, jestem pod wrażeniem książki "Tożsamość Bourne'a". Warto czasem zafundować sobie taką sensacyjną...

gwiazdka | 2013-04-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Tajemniczy mężczyzna z tajemniczą przeszłością. Tak tajemniczą, że on sam jej nie zna. Mężczyzna, który stracił pamięć i odkrywa o sobie rzeczy niewiarygodne, nawet takie, że może być płatnym mordercą. Ciekawa zabawa autora z czytelnikiem, gdzie tenże czytelnik wraz z samym bohaterem składa klocek po klocku elementy życia tego ostatniego. I dowiaduje się rzeczy naprawdę niewiarygodnych, które mogą, ale wcale nie muszą być prawdziwe. Dużo akcji, napięcia, niewiarygodne zwroty akcji, ciekawe sytuacje, z którymi musi sobie poradzić nasz bohater. Świetna książka akcji, jednak bardzo typowej dla Ludluma, więc odradzałabym czytanie tej książki bez przerywnika po innych autorstwa pana L.

olympique | 2013-12-04

Chyba najbardziej znana powieść Ludluma. Razem z głównym bohaterem staramy się odkryć prawdę o nim. Kim jest, co robi, skąd wie to wszystko co wie i czemu ktoś chce go zabić. Książka bardzo wciąga, zdecydowanie lepsza od filmu, chociaż ten też jest niezły.

Wkp | 2012-10-19
Przeczytana: 19 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z "Tożsamością Bourne'a" jest jeden podstawowy problem, a mianowicie powtórkowość. I nie ma tu na myśli faktu, że akcja przebiega tak jak w filmie powstałym na podstawie powieści, bo ta akurat różni się od ekranizacji jak dzień od nocy, ale o powtarzanie ciągle tych samych zagrywek, tylko w innych wariantach. A mogło być tak pięknie. Początek zapowiadał się wspaniale, emocje sprawiły, że kilkukrotnie zgniotłem okładkę książki, a potem... Niby wszystko było jak do tej pory, a jednak. Bourne wciąż uciekał, wciąż walczył, wciąż dowiadywał się czegoś nowego, wciąż i wciąż. To samo tylko w innych wariantach. Sprawiło to, że po ok 200 stronach byłem naprawdę znużony lekturą.

Ech..

Co do samej fabuły, w zestawieniu z filmem, przez pierwsze 50 stron jest niemal identyczna, ale potem staje się zupełnie inną historią. Akcja skupia się bowiem na rozrachunku z niejakim Carlosem - największym terrorystą na świecie - i choć Bourne nadal zmaga się z amnezją, my wiemy już na tyle dużo o jego...

Andrew Vysotsky | 2011-09-26
Przeczytana: 26 września 2011

Tożsamość Bourne’a (oryg. The Bourne Identity) jest pierwszą częścią trylogii opowiadającej o przygodach niezwykłego człowieka najbardziej znanego pod jednym z wielu przybranych imion i nazwisk; jako Jason Bourne.

Po raz pierwszy książkę tę przeczytałem lata temu, zaraz po premierze pierwszego polskiego wydania. Teraz, kiedy już nie mogłem sobie przypomnieć niczego poza początkiem powieści i tym, że kiedyś bardzo mi się podobała, postanowiłem znów ją przeczytać.

Rozpoczynając lekturę Tożsamości przenosimy się na trawler miotany sztormowymi falami gdzieś pomiędzy czarnym niebem i jeszcze czarniejszym morzem. Ktoś zostaje przez kogoś postrzelony i wypada za burtę. Prawie utopiony i zastrzelony, zostaje wyłowiony przez francuskich rybaków i przetransportowany do nabrzeżnej wioski, gdzie zapijaczony miejscowy konował cudem ratuje go od śmierci. Po tych zdarzeniach naszemu bohaterowi pozostają na pamiątkę blizny, amnezja i zaszyty pod skórą numer konta w szwajcarskim banku. Niedoszły...

Twórczość Ludluma poznałem dość dawno temu, w okresie "maturalnym", kiedy to jego książki zalały (w pozytywnym tego słowa znaczeniu!) polski rynek wydawniczy, głównie za sprawą Wydawnictwa Amber. Jako pierwsza wpadła mi w ręce właśnie "Tożsamość...". I już wtedy po lekturze wiedziałem, że Ludlum mnie "kupił"! Owszem, nie wszystko złoto co się świeci, i również jemu zdarzało się popełnić słabszą książkę, ale akurat opisywana pozycja to diament najczystszej próby. Stosunkowo nie tak dawno przeczytałem ją ponownie, chcący sprawdzić czy przetrwała próbę czasu (czyli ponad 20 lat). Nic nie straciła ze swojego blasku, zupełnie nic!
Lektura obowiązkowa!

Joanna Bożek | 2010-09-15
Przeczytana: 15 września 2010

Książka trafiła do mnie zupełnie przypadkowo, moi rodzice robili remont w swojej sypiali i postanowili obdarować mnie swoimi książkami.
Przyjechał do mnie karton pełny różnych książek, spojrzałam na "Tożsamość Bourne'a". Tytuł ten zdecydowanie coś mi mówił, zapoznałam się więc z zapiskami na tylnej okładce książki.

Gdy przeczytałam słowa "W jednej książce Ludluma jest więcej akcji niż u sześciu autorów powieści sensacyjnych razem wziętych" [The new York Times] postanowiłam, że ją przeczytam, chciałam sprawdzić czy faktycznie jest taka dobra jak o niej piszą.
Nie zawiodłam się, co prawda nie jest napisana w sposób do jakiego ostatnio przywykłam, więc ciężko było mi się przebić przez pierwsze strony. Gdy tylko wgłębiłam się bardziej w tą książkę nie sposób było mnie od niej oderwać.
Fabuła zaskakuje, naprawdę,gdy wydaje ci się, że wiesz co zaraz wydarzy następna przeczytana strona wyprowadza cię z błędu. Książka zaskakuje do ostatniej strony.

Dziś wieczorem obejrzę film nakręcony...