Co się stanie z Ameryką

Pascal
2018-06-06
2018-06-06
Ameryka USA Stany Zjednoczone literatura faktu

No właśnie, co się stanie?
Czy Trump to dobry wybór na prezydenta...okazuje się,że nie tylko świat się zdziwił ale i sam prezydent był zaskoczony jego wyborem.
Ameryka mnie fascynuje, a jednocześnie przeraża i raczej nigdy jej nie zrozumiem.
Mimo ,że kraj ma wiele problemów wewnętrznych, dalej wierzą w swój American dream.

No właśnie, co się stanie?

Do granic możliwości sfeminizowana książka. Bohaterami nie są obywatele USA, bohaterami są zwolenniczki Hillary Clinton, feministki, przeciwniczki posiadania broni itd. Tak ogólnie szacując, to na ok. 100 osób cytowanych w publikacji D. Warakomskiej - 90% to kobiety.
Bardzo nieobiektywna pozycja, autorka na każdym kroku podkreśla jak bardzo jest jej źle z tym, że wybory wygrał Donald Trump. Hillary Clinton jest wywyższana pod niebiosa.
Co więcej, książka jest bardzo naiwna - osoby, które wiedzą na temat USA więcej niż pokazuje się w wieczornych programach informacyjnych będą bardzo zawiedzione i zdziwione tym, jakże powierzchowną stronę Ameryki tu się prezentuje. Gdybym swoją wiedzę o Ameryce opierał tylko na tej publikacji, moja wizja ograniczyć musiałaby się wyłącznie do tego, że jest to kraj protestów i marszów kobiet, futbolu amerykańskiego, zamachów ludzi posiadających broń i aktorów/reżyserów molestujących koleżanki z pracy...

Znakomita próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca bardzo dobre przygotowanie polityczne Hillary Clinton przegrała wybory z show-manem i multimilionerem Donaldem Trumpem, który jest znany z ksenofobicznych, rasistowskich i seksistowskich wypowiedzi i zachowań.
Dorota Warakomska pokazuje nam lęki, rozczarowania ale i nadzieje zwykłych ludzi z małych miast i zapomnianych przez establishment regionów Stanów Zjednoczonych. Autorka nie ukrywa, że ,,jest z nią", czyli z Hillary Clinton ale pomimo subiektywizmu otrzymujemy wgląd w argumentację zwolenników obu głównych partii i widzimy, jak bardzo podzielone jest dzisiaj społeczeństwo w USA.

Podobno jak Ameryka kichnie, to cały świat ma katar. Kiedy w Ameryce spada koniunktura, reszcie świata w oczy zagląda kryzys. Gdy Ameryka lekko i nawet tylko na moment zboczy z kursu, świat może stracić go z oczu na dobre… Chcemy tego, czy nie, to właśnie Stany Zjednoczone dyktują trendy i trzymają rząd dusz – w kulturze, ekonomii, nauce, polityce. To, co dotyka Ameryki, prędzej czy później dotknie i nas. Dlatego powinniśmy uważnie śledzić sytuację w kraju za oceanem. Dziś, gdy rządzi nim człowiek nieprzewidywalny, który podobno „nie tak wyobrażał sobie bycie prezydentem”, który komunikuje się z publiką i innymi politykami ćwierkając na Twitterze… Czasem ćwierka bzdury, często jego twitty są szokujące. Przepraszam – byłyby szokujące, gdyby pisał je ktokolwiek inny. Ale przecież skoro popełnia je Trump, to nie traktujemy ich poważnie, prawda?

Jak doszło do tego, że na czele ostatniego mocarstwa na zachodnią modłę (jestem przekonana, że zmierzch Ameryki będzie oznaczał definitywny zmierzch Zachodu) stanął miliarder-celebryta? Jak to możliwe, że na swojego nowego przywódcę obywatele USA wybrali notorycznego krętacza, pozera i gościa, który ani w ząb nie zna się na politycznej kuchni? Który łapie kobiety za krocze i jest z tego dumny? Bo taki z niego macho rodem z westernu… Jak to się stało??? Dlaczego Amerykanie zagłosowali na Donalda Trumpa, skoro do wyboru mieli wykształconą, doświadczoną i świetnie przygotowaną do pełnienia urzędu Hillary Clinton?

Czy taka jest siła fake newsów rozsiewanych przez rosyjską propagandę?

Czy Hillary pogrążyła przynależność do waszyngtońskiej elity, sztuczny uśmiech i okrągłe słowa rodem z zamierzchłych czasów politycznej poprawności?

Może zasadniczą kwestią okazało się to, że Hillary jest kobietą, a „Kobiety nie powinny mieć władzy”? Że lepszy kłamca i mitoman, niż baba na fotelu prezydenta?

W swojej najnowszej książce pt. „Co się stanie z Ameryką” Dorota Warakomska nie odpowiada wprost na te pytania. Zabiera nas za to w podróż po USA – od wybrzeża do wybrzeża, od jankeskiej północy, aż po postniewolnicze południe i oddaje głos mieszkańcom Stanów. Wszędzie rozmawia ze zwykłymi ludźmi i zadaje im pytania nie tylko o to, kogo popierają – Clinton, czy Trumpa, ale także dlaczego taki, a nie inny jest ich wybór. Z tej podróży wyłania się kraj u progu wielkiej zmiany. Stary porządek przestał w nim działać. Nowy jeszcze nie nastąpił. Klasa średnia zanika, prości ludzie nie mają szans na dobrze płatną pracę, ilość posiadanej przez obywateli broni rośnie w tempie równie zastraszającym, w jakim przyrasta liczba strzelanin… Narastają konflikty. Także etniczne. Wyraźnie coś wisi w powietrzu.

W którą stronę podąży Ameryka? Czy wykona wielki krok w tył, wycofa się i otorbi w myśl hasła: „America first”? Skoro wybrała Trumpa, a Trump na naszych oczach rozpętuje wielką wojnę gospodarczą z Chinami, pokrzykuje na partnerów z NATO, obraża dotychczasowych sojuszników – może tak właśnie będzie. Może USA przestaną interesować się światem wokół i nastanie nowa era izolacjonizmu na kowbojską modłę.

A może stanie się jednak inaczej. Wynik wyborów bardzo zdenerwował Amerykanki. One z nadzieją i dumą czekały na pierwszą panią prezydent. Nie doczekały się. Zamiast mądrej, doświadczonej kobiety, dostały w prezencie od losu niedoświadczonego faceta, w dodatku szowinistę, który próbuje odbierać im kolejne prawa (skąd my to znamy!). Wkurzyły się i szukają ujścia dla swojej złości. Organizują się więc i masowo wkraczają do polityki. Czy zdążą dokonać w niej znaczących zmian, nim Trump nabałagani tak bardzo, że nikt nie zdoła po nim posprzątać?

Zobaczymy. Ja trzymam za nie kciuki.

Po rewelacyjnej poprzedniej książce Pani Doroty, z wielką radością sięgnąłem po tę następną. "Co się stanie z Ameryką" to szereg wywiadów ze zwykłymi mieszkańcami USA, przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Autorka nie ukrywa sympatii do Hillary Clinton i rozczarowania zwycięstwem jej rywala. Stara się dowiedzieć dlaczego wygrał Trump, który...nie miał prawa wygrać. I właściwie tyle można o tej książce powiedzieć. Wywiady z ludźmi z różnych środowisk są ciekawe, ale nie tego od tej książki oczekiwałem. Nie prowadzą one do odpowiedzi na tytułowe pytanie, a raczej zastanowieniem się samemu do czego doprowadzą rządy Donalda Trumpa.

Jak dla mnie kiepska książka. Bardzo polityczna, a spodziewałem się rzetelnego opracowania. Nie znalazłem niczego innowacyjnego w niej.

• USA
  • Przeczytane w 2018