Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Rebis
Citizen Coke
Coca-cola, historia, lobbing, imperium
Pawel Kurach

Historia kultowego napoju Książka zajmująco opowiada o tym, jak firma za pomocą outsourcingu, wsparcia rządu, narzędzi rynkowych oraz lobbingu zbudowała globalne imperium. Coca-Cola wyrosła na giganta w czasach, gdy zasoby były ogólnie dostępne, lecz ich obecne braki znacznie utrudniają jej działanie, a produkty firmy dodatkowo wyczerpują bogactwa naturalne naszej planety i pogarszają stan...

Historia kultowego napoju

Książka zajmująco opowiada o tym, jak firma za pomocą outsourcingu, wsparcia rządu, narzędzi rynkowych oraz lobbingu zbudowała globalne imperium. Coca-Cola wyrosła na giganta w czasach, gdy zasoby były ogólnie dostępne, lecz ich obecne braki znacznie utrudniają jej działanie, a produkty firmy dodatkowo wyczerpują bogactwa naturalne naszej planety i pogarszają stan zdrowia jej mieszkańców.

Elmore wyjątkowo precyzyjnie opisuje, jak Coca-Cola wykorzystuje wszelkie zasoby publiczne i rządowe interwencje, żeby wzmocnić swoją pozycję na światowych rynkach. – Beth Macy, „New York Times Book Review”

Elmore jak nikt inny pokazuje, że musimy wziąć odpowiedzialność za naszą powszechną słabość do pustych kalorii. Jesteśmy zarówno konsumentami, jak i obywatelami państw, których rządy przyłożyły rękę do tego bałaganu, i dlatego musimy pomóc go posprzątać. – Esther Cepeda, „Roanoke Times”

Coca-Cola jest jedną z najpotężniejszych instytucji ekonomicznych naszych czasów, lecz jej wpływ na społeczeństwo i ekologię do tej pory nie był starannie przeanalizowany. Dopiero teraz zdolny młody historyk rzucił światło na korporacyjny kapitalizm, pieczołowicie rozkładając na czynniki pierwsze fundamenty jednej z najcenniejszych światowych marek. Obywatel Coke sprawi, że będziecie mniej pić, a więcej myśleć. – Ted Steinberg, autor „Gotham Unbound”

źródło opisu: https://bonito.pl/k-1299441-obywatel-coke-kapitalizm-wedlug-coca-coli

źródło okładki: https://bonito.pl/k-1299441-obywatel-coke-kapitalizm-wedlug-coca-coli

anetapzn | 2018-09-17
Przeczytana: 17 września 2018

Ciekawa, bardzo dobrze napisana książka opowiadająca o jednym z najbardziej znanych, najbardziej rozpoznawalnych produktów na świecie. Coca cola to także kultowa marka, produkt w dawnym bloku komunistycznym uosabiający inny, lepszy świat. Coca cola to dla wielu po prostu wszystko.
Elmore w swojej książce opowiada nam o coca coli, jako produkcie, ale także o wszystkim co z nią związane. Czytamy więc o samym pomyśle, składzie, koncernie, reklamach, prawdach i mitach, które przez kolejne dekady narosły wokół tego napoju i jego loga.
W książce znajdziemy także wiele anegdot i ciekawostek.
Jako jedną z ciekawostek podam fakt, iż Coca cola była pionierem w dziedzinie outsourcingu, czyli wszystkie działania zlecała firmom zewnętrznym. Nie produkowała, nie działała sama, tylko zlecała. Teraz jest to rzecz w zasadzie normalna, a przynajmniej bardzo często spotykana. Xxxx lat temu była to nowość.
Sporo miejsca autor poświęca także obaleniu mitu coca coli, który sukcesywnie narastał na...

dobrerecenzje | 2018-10-18
Przeczytana: 18 października 2018

Któż z nas nie lubi Coca-Coli?
Coca-Cola poświęciła masę czasu i pieniędzy na promowanie swojego wizerunku.
John Stith Pemberton-aptekarz z Georgii, który wymyślił Coca-Colę w aptece w Atlancie, w roku 1886, reklamował ją jako ”tonik dla mózgu”, który ”leczy z uzależnienia od morfiny i opium oraz skłonności do używek”.
Wypijcie go-zachwalał, a wszystkie wasze dolegliwości psychiczne i fizyczne znikną jak ręką odjął.
Był to magiczny eliksir dla kraju, który właśnie się podnosił po wielu ciężkich latach wojny i odbudowy.
Coca-Cola zapewniała wyczerpanemu narodowi ukojenie w płynie.

W roku 2012 Coca-Cola była najcenniejszą marką na świecie.
Jak do tego doszło?
Jak opatentowany produkt leczniczy stał się jednym z najbardziej powszechnych markowych towarów w historii ludzkości?
Ta książka jest próbą zrozumienia wymogów stawianych przez Coca-Colę społecznościom, które zaspokajały jej potrzeby przez ostatnie 128 lat oraz analizy Obywatela Coke’a jako konsumenta a nie jako producenta.
To...

Karolina | 2018-09-28
Na półkach: Zaangazowane, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 28 września 2018

Szkoda, ze tlumacz nie pokusil sie o przeliczenie miar z amerykanskich na europejskie. Bylaby latwiejsza w odbiorze. Interesujaca.

ducee | 2018-12-24
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Książka ciekawa, chociaż liczyłem że bardziej mnie wciągnie. Zgadzam się, z poprzednikami że czasem ilość danych może przytłaczać oraz że można było przełożyć te galony na litry :) Coca coli nie przestane pić, ale lampka się zapala kiedy producent nie chce określić np. ile kofeiny jest w jego produkcie lub czy jest ona naturalna czy syntetyczna.

Maciej Spica | 2018-10-14
Przeczytana: 13 października 2018

Książka perfekcyjnie, suchymi danymi pokazuje jak kapitalistyczne korporacje nie są w stanie istnieć bez wsparcia parasola państwowego. Ostrzegam, książka zawiera kosmiczne ilości danych i informacji więc momentami może przytłaczać.

Jeddite | 2018-11-07

Książka opowiada o historii Coca-coli, głównie przez pryzmat jej systemów zaopatrzenia w surowce i dystrybucji.

Jest napisana bardzo przystępnym językiem, jednakże została ona stworzona pod tezę (już po wstępie można się domyślić ostatecznej konkluzji). Lecz jeśli nie przeszkadza wam, że autor co chwila oskarża firmę o całe zło świata, to warto przeczytać tę pozycję, bo można się dowiedzieć wielu ciekawostek o historii Coca-coli oraz, często zaskakujących, zależności występujących w zglobalizowanej gospodarce.

Bullshit_detector | 2018-09-15
jammindaar | 2019-02-06