Droga 66

Okładka książki Droga 66 Dorota Warakomska
Okładka książki Droga 66
Dorota Warakomska Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Terra incognita literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Terra incognita
W.A.B.
2012-04-11
2012-04-11
USA Stany Zjednoczone Route 66 Ameryka literatura faktu literatura podróżnicza

Okładka książki Zapraszamy do Trójki Cezary Łazarewicz, Ewa Winnicka
Zapraszamy do ... Cezary Łazarewicz,&...
Okładka książki 13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego Krzysztof Miller, Andrzej Niziołek
13 wojen i jed... Krzysztof Miller, A...
Okładka książki Korea Północna. Ostatni wielki brat Piotr Głuchowski, Marcin Kowalski
Korea Północna... Piotr Głuchowski, M...
Okładka książki Gaumardżos! Opowieści z Gruzji Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller
Gaumardżos! Op... Anna Dziewit-Meller...

Temat Drogi 66 to w zasadzie samograj. Niestety zabrakło pasji i talentu, żeby oddać te nastroje. Relacja jak ze szkolnej wycieczki. A szkoda bardzo, bo Pani Dorota miała niezwykłą możliwość poznać bohaterów tworzących historię tego miejsca.
Niemniej dużo ciekawostek i czytało się szybko.

Niemniej dużo ciekawostek i czytało się szybko.

Czytałem już lepsze książki o drodze matce. Razi styl autorki - momentami audiobooka słucha się jak relacji ze szkolnej wycieczki czytanej przez uczennice na szkolnej akademii. Brakuje też choćby odrobiny krytycyzmu. Ale warto po nią sięgnąć jako dodatkowe źródło informacji.

Warto przeczytać.

Warto przeczytać.

Ta książka spokojnie mogłaby ubiegać się o miano "małej encyklopedii drogi 66". Autorka wykonała ogromną pracę, poświęciła sporo czasu. Po prostu potraktowała temat poważnie. Nie wiem tylko czy tego właśnie oczekiwałam zaczynając czytanie i czy mi się podobała. Chyba tak, ale zanim bym wyruszyła w podobną podróż, raczej bym musiała porobić notatki z tej książki, bo traktować ją jako hmm spontaniczny przewodnik by się nie dało. Za dużo tego było. Jest to takie bardziej kompendium wiedzy, niż książka, za którą można rzucić wszystko i wyruszyć w drogę.

Bez wątpienia książka zawiera mnóstwo informacji na temat życia w USA. Sposób ich podania jednak moim zdaniem kiepski. Kojarzy mi się z jazdą tą długa drogą. Jest monotonny. Wieje nudą. Rzetelna robota dziennikarska, jednak brak talentu, by to ubrać w słowa tak, żeby się czytało z zapartym tchem. Ale to może kwestia gustu. Jedna rzecz natomiast bardzo razi. Wielokrotne użycie w książce określenia murzyn. Dziś już nawet w ustach przeciętnego Kowalskiego brzmi to delikatnie mówiąc archaicznie. Natomiast pisane przez dziennikarkę (wiem, że w 2012 roku) i ponoć amerykanofilkę, która ponoć działa na rzecz równouprawnienia to już.... Może lepiej pozostawię to bez komentarza.

Indianie, kowboje, gwiazdy szeryfa, cuda natury i cała plejada osobliwości wychylających się zza zakrętów Route 66 podczas podróży przez USA. Autorka z reporterskim drygiem zapoznaje nas z historią stanów, opowiada o kulturze, obyczajach, smakach, oswaja american dream.

Pozycja godna polecenia, dla kogoś kto jest zafascynowany podróżą przez USA, świetnie opisane historie i zwyczaje amerykańskie,

"Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy
w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości
zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo
taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już
nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie
podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej..."
Ryszard Kapuściński "Podróż z Herodotem"

Droga o tych, którzy ją stworzyli.
Droga o tych, którzy ją zamkneli.
Droga o tych, którzy ją ponownie przywrócili.

Książka jest hołdem dla jednostki ludzkiej, która wciąż poszukuje wolności i szczęścia, pasji w meandrach ludzkiej natury przez osiem stanów i trzy strefy czasowe.

Route 66, to droga 26.11.1926 - 27.06.1985

Route 66, to droga "american dream".

Route 66 to droga, która połączyłą Chicago z Los Angeles.

Route 66 to droga, która połączyła 8 stanów: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Teksas, Nowy Meksyk, Arizona i Kalifornia.

Route 66, to droga 2448 mil czyli 3939 kilometrów.

Route 66 to droga LESTERA HILLA.

Route 66 to droga, którą naznaczył Cyrus Stevens Avery, gdy popularność aut zaczeła wzrastać, nazywany "Ojcem Drogi 66".

Route 66 to "Droga-Matka", nazwana w "Gronach gniewu" Johna Steinbecka w okresie wielkiego exodusu.

Route 66 to droga z podróżą poślubną Clarka Gable i Carole Lombard.

Route 66 to droga do Oatmanu, miejsca, gdzie mieszka więcej osłów niż ludzi.

Route 66 to droga, na której usłyszymy kroki wracających żołnierzy z II wś i piosenkę Bobby'ego Troupe'a "Get Your Kicks on Route Sixty Six".

Route 66 to droga, na której usłyszymy muzykę Nat King Cola, Bing Crosby'ego, Rolling Stones, Manhattan Transfer, Boba Dylana, Depeche Mode i innych

Route 66 to droga, którą przebył Jack Kerouac i opisał "W drodze".

Route 66 to droga, na której świat się zatrzymał i skończyła się pewna epoka, wstrzymano ruch 27.06.1985 roku z powodu braku odpowiednich wymogów nowoczesnych dróg międzystanowych.

Route 66 to droga, nazywana na cześć Michaela Wallisa "Ojca Chrzestnego Drogi 66", to autor pierszego albumi i wiedzy encyklopedycznej o tym miejscu, które w latach 90 - tych XX zyskało status obiektu zabytkowego.

Route 66 to droga do filmografii : "Autostopowicz", "Thelma i Louise", "Urodzeni mordercy", "Ucieczka z Nowego Jorku", "Bagdad Cafe" czy kreskówka "Auta".

Route 66 to droga, na której spotkamy Wojownika Drogowego z Wietrznego Miasta - byłego listonosza Davida Clarka, który prawo jazdy zrobił dopiero na emeryturze...aby się przejechać słynną "66".

Route 66 to droga z Ernestem Hemingway'em.

Route 66 to droga, ostatniej z książek Carol O’Connell z cyklu powieści o detektyw Kathy Mallory, wydana w r.2006 "Find Me", rozgrywa się niemal w całości na Route 66 i jej legenda odgrywa kluczową rolę w powieści.

Route 66 to droga, na której spotkamy "dyżurujące wolontariuszki", które pamiętają czasy odległe.

Route 66 to droga z legendarnym drwalem Paulem Bunyanie.

Route 66 to droga na Wielki Kanion Rzeki Kolorada.

Route 66 to droga, z wypłowiałą tabliczką "Przed tobą trzysta mil pustyni. Zaopatrz się. lód, woda, piwo."

Route 66 to droga, której Logo Route 66 pojawia się również jako pionek w popularnej grze Monopoly: Świat.

Route 66 to droga z demokracją i Abrahamem Lincolnem i misteczku o tej nazwie.

Route 66 to droga z kanapką z wieprzowiną i sosem wg receptury Erniego Edwards'a.

Route 66 to droga z Cozy Dog, wynalazek Eda Waldmira, danie znalazło się na liście pięćdziesięsiu najwspanialszych dań Ameryki "USA Today".

Route 66 to droga - wizytówka, przy której stoi stacja benzynowa rodziny She'a i stanowi muzeum - drogi.

Route 66 to droga z niezwykłą kobietą major Ladda Tammy Duckworth, straciła nogi, to jej nie powstrzymało, aby aktywnie działać na rzecz Amerykanów.

Route 66 to droga, na której w Eat-Rite trzeba zjeść śniadanie w St. Louis aby poczuć ducha i klimat Drogi 66.

Route 66 to droga Browar Anheuser-Busch, stadion Busch oraz "Grzech Kardynała", koszerne lody i lodziarnia w okresie letnim czynna całą dobę.

Route 66 to droga słynnych morderców, Jessego James.

Route 66 to droga do jaskiń. Jaskinia Meramec odkrywa przed nami prawdziwe widowisko"...skalną scenę oddziela od widowni rzeczka, a kamienną kurtynę tworzyły stalaktyty, które zwisały aż do ziemi i sprawiały wrażenie, jakby były zasłoną, która za chwilę ma się unieść..." Prezentacja grą światła i dźwięku.

Route 66 to droga z obrazami DJ Hall, przepełnione słońcem i kolorami, realizmem.

Route 66 to droga, którą w roku 1972 45-letni obywatel RPA John Ball przebiegł z Kalifornii do Chicago Route 66. Przebiegnięcie trasy zajęło 54 dni.

Route 66 to droga golibrody - Angela Delgadillo, nazywany Aniołem Drogi 66 ze słynnym powiedzeniem:
"Jeśli ktoś chce czegoś wystarczająco mocno, to na pewno to osiągnie".

Route 66 to droga z ostatnim hippisem Drogi 66 - Bob Waldmire i jego słynny VW, słyyny rysownik kartek z historią drogi i ludzi.

To pasja, podróż i wiatr we włosach, to historie ludzi, którzy ją tworzyli , ale też tych, którzy ją wskrzesili, ale też tych, który postanowili odbyć tę drogę i dobrze się bawić. Audiobook, który interpretuje sama autorka dodatkowo dostarcza niezwykłych doznań i emocji, prawdziwości tej historii. Czyta się jednym tchem, każde słowo nasycone emocjami, przygodą i niekończącą się podróżą przez koloryt Ameryki i tożsamość, korzenie, wnętrza jestestwa.

"Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy
w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości
zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo
taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już
nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie
podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy...

Powrót do czasów gdy Route 66 kojarzyła się z ważna drogą, a nie zapachem dezodorantu ;-). Zbiór opowieści o ludziach i miejscach związanych z najsłynniejszą trasą dwudziestowiecznej Ameryki. Trochę eklektyczny, czasami ciekawy, czasami trochę mniej. Można przeczytać, ale porównując z reportażami Hugo-Badera z Jakucji (Dzienniki kołymskie) nie powala.

Znana dziennikarka opisuje swoją podróż legendarną drogą 66, która nie tylko łączy odległe od siebie Chicago z Los Angeles i graficznie na mapie przedziela Amerykę. Jest również przekrojem społecznym społeczeństwa amerykańskiego. Autorka poznaje m.in. realne osoby które były pierwowzorami postaci z kreskówki "Auta" ale także bierze udział w grze bingo, odwiedza Wielki Kanion czy kolebkę McDonaldsa.

• Audiobooki
  • USA