Basza smaku

Sine Qua Non
2018-05-23
2018-05-23
Izabella Mazurek

Poza pomysłem, baśniowo-historyczną aranżacją oraz niecodziennym aspektem jedzenia (smaku) niewiele tu jest.
Ale czyta się nieźle.

Ale czyta się nieźle.

Dobra, podsumujmy to tak: mamy tu jedzenie, a przede wszystkim jego smak, jako narzędzie do manipulacji emocjami, co jest naprawdę fantastycznym pomysłem i najlepszą częścią książki. Nasz główny bohater jest tytułowym Baszą Smaku i poznaje tajemne sekrety bycia nim i wykorzystuje do własnych celów. Jakich - to tak naprawdę dowiadujemy się po przeczytaniu całości (albo ja nie ogarnęłam, bo chyba jednak były jakieś poszlaki...).

Generalnie ja mam taki problem z tą książką, że jest piękna okładka, fascynująca treść, ale ja do samego końca nie wiedziałam, o czym ona w sumie jest i po przeczytaniu zakończenia wcale to się nie wyklarowało... Byłam jednocześnie strasznie ciekawa, jak to się potoczy, ale i ta książka w ogóle do mnie nie trafiła, poza tym, że ciągle myślałam o jedzeniu i byłam głodna... :). Zdecydowanie ma w sobie coś magicznego, ale nie udało mi się dowiedzieć, co to dokładnie za magia. Mimo to na pewno będę miło wspominać, bo nie jest to coś, z czym mam styczność na co dzień.

Przepyszna, czarodziejska powieść, magiczna baśń dla dorosłych. O wyjątkowym młodym kucharzu, o doskonaleniu, karierze, miłości, która przezwycięża wszystko. Oraz o innym spojrzeniu na gotowanie, nie tylko jak na prozaiczną, konieczną czynność, nie tylko jak na sztukę, ale i jak na czynnik wpływający na życie, bieg wydarzeń, losy człowieka, jego zachowanie, decyzje, psychikę - na wszystko. Takie kulinarne czary - mary. Do tego turecko - sułtańskie realia w tle, piękne pałace, ogrody, szaty, kobiety, wezyrowie, a nawet sam sułtan. Połączenie Wspaniałego Stulecia z Top Chefem.

Czyta się świetnie, książka wprowadza w dobry humor, ślinka cieknie, wyobraźnia pracuje. I żyli długo i szczęśliwie. Czego chcieć więcej?
Rybną zupę do dziś robię według przepisu z tureckego karawanseraju, do którego zawitał tytułowy Basza Smaku.

Polecam łasuchom, miłośnikom orientu i fantasy. I smacznego!

Smak - jako narzędzie, by władać emocjami ludzi...Cóż za zmysłowy pomysł. I całkiem ciekawe wykonanie. Lekka lektura, nieco refleksyjna. W sam raz przed snem.

„Basza smaku” to cudowna książka na wakacje! Rozpala zmysły i powoduje, że więcej myśli się o jedzeniu - kluczu do serca, emocji i spełnienia. Opowiada o smakach, pragnieniach i dążeniu do osiągnięcia celu, a także o tym, że wrodzony talent potrzebuje wiele czasu, by się rozwinąć i stałego doskonalenia, które pewnie nigdy nie kończy. Jest też samotność, magia i wielki plan, by ponownie połączyć się z ukochaną, którą Kucharz zdobył smakiem.
Przyznam, ze mniej mnie zajmowała historia miłosna, a bardziej wciągnęła mnie opowieść o dążeniu do mistrzostwa kulinarnego. Czytanie przerywałam wyprawami do kuchni, bo ciągle myślenie o przyrządzaniu potraw wywoływało głód, a przywoływanie w pamięci smaków zaowocowało przyrządzeniem pierwszej chałwy w domu.

Inne spojrzenie na gotowanie, nie tylko jak na sztukę, ale i czynnik wpływajacy na ludzkie losy, zdrowie, zachowanie, psychikę -na życie. Plus tureckie realia historyczne w tle. Super.

Książka jest dobrze napisana, dobrze się ją czyta...i tyle. Niby nie ma się do czego przyczepić, ale to książka z tych, które nic nie wnoszą, nie skłaniają do przemyśleń, taka, o której szybko się zapomina.

Pachnąca baśniowa opowieść pełna smaków i aromatów. Trochę kuleje fabuła ale i tak jest to niesamowita historia.

Lekka książka, bez większych emocji i zwrotów akcji. Nazwałbym ją zapychaczem czasu. :)

Wrażenie wizualne? Cudeńko, okładka bardzo prosta, w pięknych, ciemnych kolorach ze złoceniami, które nadają okładce takiej klasy i jednocześnie już na wstępie wprowadza czytelnika w klimat panujący w środku.

Później jest już tylko gorzej... Okej, nie chcę hejtować tej książki, broń Boże, bo ma w sobie to "coś", co w niej przyciąga, ale przeglądając recenzje na lubimyczytać czy na stronie empika zauważyłam, że nie jestem jedyna, która to zwróciła na to uwagę - akcja ciągnie się zbyt mozolnie i jest bardzo mało dynamiczna. Za to w zamian dostajemy przepiękne metafory i opisy miejsc, szczegółowo opisane dania, które sprawiają, że wręcz dostaje się wilczego apetytu, nawet, jeśli jest się prosto po obiedzie. Zauważyłam, że mam czasami problem z dopasowaniem się w akcję książki, bo często throwbacki pojawiały się kompletnie znikąd i nie miałam pojęcia gdzie "umiejscowić" treść, którą czytam do wyobrażenia, które mam w głowie.

Zazwyczaj nie jestem zwolennikiem zemsty i uważam, że są inne sposoby, by rozwiązać problem, ale czasy, w których żył bohater nie było innych sposobów, poza tym (nie chcę spoilerować) sytuacja, która dotknęła głównego bohatera, według mnie go całkowicie usprawiedliwia i jego chęć zemsty jest całkowicie uzasadniona.

Podsumowując... Basza smaku jest bardzo specyficzną książką, akcja jest bardzo mało dynamiczna (co wspominałam już wcześniej),a ja niestety lubię akcję, która rozwija się bardzo szybko i dużo się dzieje. Zdecydowanie bogate opisy dań, miejsc, sytuacji mi to wynagrodziły. Godne uwagi jest przede wszystkim to, że język użyty w tej książce jest taki, jak używało się w czasach imperium osmańskiego. Dzięki tym szczegółom, językowi - mogłam się poczuć tak, jakbym przeniosła się w czasie i wszystkie te wydarzenia oglądała z boku, taki bierny widz. Książka jest bardzo przemyślana, polubiłyśmy się, ale przyznam, że bardzo ciężko mi się ją czytało, ponieważ podczas, gdy książkę czytam średnio przez 3/4 dni, tę czytałam cały tydzień i szło mi to naprawdę opornie. Były momenty, gdzie moje tempo znacznie przyspieszało i myślałam, że pójdzie mi to o wiele szybciej, ale niestety, nie udało się.

Czy mogę polecić tę książkę? Myślę, że tak, ale ja spodziewałam się po niej o wiele więcej. Kiedyś na pewno wezmę się drugi raz za nią i może zmienię o niej zdanie.

• Literatura turecka
  • Przeczytane 2020
  • Ebooki
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam