Mózgobrednie. 20 i pół mitu o mózgu i jak on naprawdę działa

Okładka książki Mózgobrednie. 20 i pół mitu o mózgu i jak on naprawdę działa Henning Beck
Okładka książki Mózgobrednie. 20 i pół mitu o mózgu i jak on naprawdę działa
Henning Beck Wydawnictwo: Feeria Science popularnonaukowa
popularnonaukowa
Hirnrissig. Die 20,5 ‌größten Neuromythen – und wie ‌unser Gehirn ‌wirklich tickt
Feeria Science
2018-06-06
2018-06-06
Urszula Szymanderska

Okładka książki Fascynujący mózg Sofia Anastasiadou, Henning Beck, Christopher Meyer zu Reckendorf
Fascynujący mózg Sofia Anastasiadou,...

Całkiem przyjemnie się czytało, można dowiedzieć się trochę nowych rzeczy, np. dotyczących badania mózgu. Irytowały mnie jednak dwie rzeczy. Pierwszą jest traktowanie "mitu" jako kategoryczną dawkę zawsze prawdziwego faktu, w którą czytelnik naiwnie wierzy w 100%. Np. że tylko lewa półkula zajmuje się logicznym myśleniem, a prawa absolutnie ani trochę. Dlatego nie byłam zaskoczona, kiedy obalanie mitu sprowadzało się do powolnego tłumaczenia, że jest to pewne uogólnienie/uproszczenie. Sam autor też je często stosował, razem z metaforami, dla zachowania przystępnego języka, aczkolwiek dbał o rzetelność naukową. Drugą sprawą jest poprawność polityczna w kwestii kobiet. Nieźle się uśmiałam czytając rozdział o mózgach kobiet i mężczyzn, widząc starania autora, aby broń Boże nie wyszło, że kobiety mogłyby sobie gorzej w czymś radzić niż mężczyźni. I tak jest powiedziane, że bezsprzecznie mózgi kobiet i mężczyzn różnią się anatomicznie, ale nie wyciągajmy z tego żadnych wniosków! Jak również to, iż kobiety mogą być tak samo sprawne w orientacji przestrzennej jak mężczyźni... jeśli poćwiczą! Oj, nie wiem czy to byłoby fair. Szkoda i nie szkoda, bo ładnie widać tutaj wpływ poprawności politycznej na naukowców. Ale już na pewno szkoda, że autor nie podkreślił innego ciekawego wniosku, że kobiety bardziej przejmują się opinią społeczną, do tego stopnia, że jeśli powie się im, że gorzej sobie z czymś radzą, to faktycznie gorzej wypadają potem w teście sprawdzającym ten aspekt. Myślę, że to bardzo ważna obserwacja i powinna wybrzmieć głośno i przebić się do mainstreamu. Podsumowując, książka lekka i przyjemna, a także edukacyjna. Polecam.

Naprawdę świetny popularyzator, bardzo przystępna treść. Okazuje się nawet prostować ostatni mit diety służącej mózgowi (modny brainfood),jest w nim ociupinka prawdy, ale mechanizm odżywiania mózgu działa inaczej i wcinanie orzechów, jest całkiem zdrowe, ale nie zwiększy IQ (szkoda ;-) ). A tych mitów i półprawd w powszechnej świadomości jest co najmniej 20 i 1/2. Świetne uporządkowanie wiedzy i przymierzenie jej do potocznych opinii.

Witam. Przeczytane za drugim podejściem. Spodziewałem się czegoś więcej ale może miałem za duże oczekiwania. "Wiem że nic nie wiem" - naukowcy coś tam badają, coś publikują a jak nie ogarniali mechanizmów pracy mózgu tak nie ogarniają. Z jednej strony trochę szkoda bo dobrze byłoby wiedzieć co komu w głowie siedzi nie tylko dla celów medycznych ale i towarzyskich xD. Z drugiej to chyba jednak dobrze, bo jestem przekonany, że zaraz wzięto by nas szaraczków w obroty i rzeczywistość orwellowska stałaby codziennością bardzo szybko. Pozdr.

Książka Henninga Becka "Mózgobrednie`' w bardzo konkretny i przekonujący sposób rozwiewa wiele mylnych przekonań i fałszywych stereotypów, które pojawiają się w sferze publicznej - wiele z nich możemy je niejednokrotnie przeczytać na popularnych portalach internetowych, czy też w wielu popularnych czasopismach. Ja osobiście zamiast przyjmować bezkrytycznie "powszechnie przyjęte poglądy" krążące w popularnych mediach, wolę zaufać przedstawicielowi nauki, specjaliście, jakim jest niewątpliwie autor tej książki. Dla mnie, jako osobie zajmującej się na codzień informatyką, ważne było rozwianie mojego mylnego przekonania, że sposób funkcjonowania mózgu ludzkiego może być podobny do tego, jak działają współczesne komputery. Po lekturze tej książki muszę przyznać, że zdecydowanie nie da się znaleźć jakiejś bliższej analogii z sposobie działania mózgu i komputera. Sama książka - pomimo tego, że dotyczy skomplikowanych zagadnień - napisana jest w sposób zabawny, dzięki czemu czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Polecam !

W sumie to jestem... zawiedziony. Książka bowiem niemal każdy powszechnie krążący powszechnie znany "fakt" o mózgu rozbija i miażdży sprawiając, że po jej przeczytaniu wracam do punktu wyjścia - o mózgu nadal nie wiem nic, a to, co mi się wydawało, że wiedziałem, nadal nie wiem (i nawet sami naukowcy nie bardzo wiedzą).

Dość lekko i przyjemnie, konkretnie i na temat, przystępnie, rzeczowo, bogato - jednak mimo wszystko chciałbym zapoznać się z inną literaturą w temacie. Ilość poglądów, które uważałem za pewne (i nadal jestem skłonny cześć z nich uważać),a które książka obala, a nawet wyśmiewa jest ogromna.

Dość lekko i przyjemnie, konkretnie i na temat,...

Czy wielozadaniowość mózgu jest możliwa? Czy jedzenie orzechów zwiększa wydajność mózgu? Jaką właściwe pojemność ma mózg. Te i wiele ciekawych zagadnień dotyczących działania ludzkiego mózgu porusza szalony naukowiec Henning Beck w książce pt. Mózgobrednie. 20 i pół mitu o mózgu i o tym jak on na prawdę działa. Autor przedstawia trudne zagadnienia w przystępnym języku, podaje ciekawe przykłady, które ułatwiają zapamiętanie. Po pierwszych dwóch rozdziałach byłam rozczarowana, bo ironiczne dygresje autora powodowały utratę głównego wątku, ale dałam książce szansę i nie zawiodłam się. Każdy rozdział to osobny mit, który autor obala bądź potwierdza jego prawdziwość, dlatego trzeba czytać uważnie. Na koniec rozdziału zawsze jest podsumowanie, przez co czytający może mieć wrażenie, że informacje w książce powtarzają się. Istotnie tak jest, bo najpierw temat jest rozwinięty, a potem przedstawiany w pigułce. Osobiście cenię sobie taką formę nauki. Polecam książkę wszystkim ciekawskim i wszystkim, którzy w najbliższym czasie mogą dostać pytanie o wielozadaniowość w pracy - znajdziecie w książce dobre przykłady na poparcie swojej odpowiedzi.

Książka zdecydowanie lekka i przystępna dla każdego laika. Mnóstwo ciekawostek, odczarowanie wielu mitów, absolutny brak specjalistycznego żargonu.
Brakowało mi trochę konkretniejszych danych, przypisów itp., chociaż rozumiem, że autor chciał w ten sposób książkę uprościć.
Przeszkadzało mi powtarzanie jak mantry niektórych przykładów - pojawił się ten argument w poprzednich komentarzach i całkowicie się z nim zgadzam.
Uważam, że mimo drobnych wad zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję.

Książka bardzo ciekawa i napisana w taki sposób, by każdy czytelnik się w niej odnalazł. Jedynym, co mi przeszkadzało, były dość często pojawiające się ironiczne opinie autora, mające obrazować dane zagadnienie

Bardzo dobra książka popularnonaukowa o funkcjonowaniu mózgu. Jedna z lepszych, jakie czytałam (a sięgnęłam już po naprawdę liczny stos książek o tej tematyce). Napisana przystępnym językiem, jasno i zrozumiale. Szczerze polecam!

Przystępnie, z humorem i barwnymi przykładami. Rozpoczynając przygodę z popularnonaukową neurobiologią warto na początku wyplenić mylne przekonania, które namnożyły się przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

• Popularnonaukowe
  • Nauka
  • Medycyna

Dodaj cytat z książki Mózgobrednie. 20 i pół mitu o mózgu i jak on naprawdę działa