Mózg się myli

Feeria Science
2017-11-22
2017-11-22
Urszula Szymanderska

Okładka książki Fascynujący mózg Sofia Anastasiadou, Henning Beck, Christopher Meyer zu Reckendorf
Fascynujący mózg Sofia Anastasiadou,...

Jak na książkę popularnonaukową i to jeszcze o mózgu jest wybitnie prosta w odbiorze.
Brawa dla autora za to!
Ma kilka ciekawostek wartych poznania.
Bywa nawet zabawna.
Skłania do rozwiązywania zadań, o które prosi autor.
Niektórzy mogą w niej znaleźć kilka życiowych porad.

Ogólnie niestety nie wniosła za wiele do mojego życia. Nie zachwyciła. Mam wrażenie, że szybko o niej zapomnę.

Brawa dla autora za to!
Ma kilka ciekawostek wartych poznania.
Bywa nawet zabawna.
Skłania do rozwiązywania zadań, o które prosi autor.
Niektórzy mogą w niej znaleźć kilka życiowych porad.

Sporo ciekawych myśli i spostrzeżeń do zapisania/zapamiętania. Z przyjemnością ją czytałam, polecam.

Dosyć długo zajęło mi czytanie tej książki, ale muszę przyznać, że jest bardzo ciekawa. Można dowiedzieć się z niej wiele ważnych informacji dotyczących działania naszego mózgu. Super, że autor przytacza wiele interesujących przykładów, dzięki czemu lepiej zrozumieć temat.

Świetna pozycja, muszę wypożyczyć pozostałe tytuły autora. Popularyzatorska, także napisana językiem przyjaznym nawet zupełnym nowicjuszom w skomplikowanej nomenklaturze neuronauki, może dla interesujących się neurobiologią nic odkrywczego, ale i tak warto od czasu do czasu rozwiewać mity i prostować uproszczenia. Ðlaczego to, że mózg się myli jest tak genialne? Henning Beck wam to dostępnie objaśni.

Zaskakująco dobrze się czyta, choć to typowa pozycja popularnonaukowa. Myślę że docenią ją zarówno całkowicie laicy jak i osoby nieco bardziej obeznane z tematyką psychologiczno-neurologiczną. Naprawdę interesująco podana wiedzą. Polecam.

Im gorzej tym...lepiej? Właśnie tak. Ogromna większość wad naszego mózgu jest dokładnie tym, co sprawia że działa on tak dobrze.
Naprawdę oryginalna książka o mózgu. Zamiast skupiać się na analizie poszczególnych elementów budowy mózgu, co czyni wiele podobnych książek, mamy bardzo przystępny i humorystyczny opis sposobu w jaki myślimy, uczymy się, zapamiętujemy i zapominamy. Jest też o błędach poznawczych, rozwoju sztucznej inteligencji i wiele, wiele innych ciekawostek.

Witam. Przeczytałem z dużym zainteresowaniem. Jeżeli ktoś lubi takie tematy to powinien być zadowolony z poświęconego czasu. Z przymrużeniem oka mógłbym stwierdzić że dzięki tej książce zrozumiałem dlaczego IT powala 80 % projektów (co ciekawe biznes zazwyczaj łyka wytłumaczenia jak pelikan wodę),w najlepszym przypadku nie dotrzymuje terminów a i tak są wszyscy szczęśliwi z osiągniętego "sukcesu". Dobra rozrywka połączona z ciekawą nauką. Co ciekawe kupiłem inną książkę tego autora i utknąłem bardzo szybko. Być może przy kolejnym podejściu czytanie zakończy się sukcesem i odłożeniem na półkę z opisem "przeczytane". Pozdr. P.

Popularnonaukowa, dużo faktów, trochę chumoru, wyjaśnienie działania mózgu, wszystko czego oczekiwałem, lecz nie jest to najlepsza książka popularnonaukowa, którą przeczytam w życiu na pewno, dlatego 9/10

Lekko napisana książka popularno-naukowa, choć na mój gust trochę za bardzo "popularno" a za mało "naukowa" ;)
Temat jest bardzo interesujący, książka wciąga i czyta się gładko. Autor ma poczucie humoru i dar pisania w sposób przystępny. Zgrabnie opisuje po kolei wszelkiego rodzaju przekłamania, uproszczenia i błędy jakie serwuje nam nasz mózg, powołuje się na wiele badań, przytacza wiele konkretnych danych. I zapewne dałabym 8 gdyby nie to, że w moim odczuciu cel tej książki (czyli przedstawienie słabości mózgu jako jego siły) nie został osiągnięty. Mimo starań autora skończyłam tę lekturę z przekonaniem, że mózg jest beznadziejnym narzędziem ;) I oczywiście, rozumiem, że wiele z błędów i małych oszustw, które stosuje są tak naprawdę drugą stroną tego samego medalu co jego największe atuty i inaczej być nie może. Dość często jednak miałam wrażenie, że Beck broni straconej sprawy i sam to widzi. Po prostu niektóre zagadnienia zostały potraktowane zbyt ogólnikowo i jakoś tak generycznie. W efekcie treść trochę się rozmywa i czegoś zaczyna w niej brakować.
Niemniej jednak jest to ciekawa lektura, która zgrabnie podsumowuje różne zabiegi i wybiegi jakie nasz mózg musi stosować, by jakoś przeprowadzić nas przez życie. Polecam jako lekką książkę, entry level.
PS. Częste nawiązania do piłki nożnej, której pan Beck najwyraźniej jest fanem, na minus.

„Mózg się myli” to książka, w której autor, niemiecki biochemik i neurolog Henning Beck postawił sobie trudne zadanie. Z jednej strony co chwilę pokazuje nam, jak bardzo omylne są nasze mózgi. Z drugiej jednak dowodzi, że to bardzo dobrze. Cała książka „Mózg się myli” to kolekcja naszych słabości i dziwactw, które w efekcie budują fenomen ludzkiego umysłu.
Na uwagę zasługuje styl i język autora. Mimo popularno-naukowemu charakterowi publikacji, została napisana prostym językiem, bez zbędnego żargonu lekarskiego. Mimo, że książka zawiera statystyki badań przeprowadzanych przez autora, nie bombarduje nas wykresami czy liczbami. Beck dostosował sposób wypowiedzi do każdego czytelnika - napisał książkę naukową wystrzegając się naukowego języka! To ogromny atut, bo poruszył wiele interesujących faktów i sprawił, że stały się dostępne dla każdego.
Publikacja ta nie stanowi tylko "suchych faktów. Autor „Mózg się myli” opisuje dramatyczną „pomyłkę” córki amerykańskiego duchownego, która – mając już 21 lat – oskarżyła go o molestowanie seksualne i liczne gwałty. Zrujnowało to, jak można się spodziewać, jego dotychczasowe życie. Po roku okazało się, że jego córka jest dziewicą, a bliższa analiza wykazała, że wspomnienia o wykorzystywaniu seksualnym są w całości fałszywe i zostały zaszczepione podczas 60 sesji psychoterapeutycznych. A to wszystko w sąsiedztwie zadań, które pokazują nam, jak łatwo można nami manipulować.
Książkę pochłonęłam w jeden dzień, bo jak już się człowiek do niej zabierze, to nie może skończyć! Autor wyjaśnia tutaj całe mnóstwo dobrze nam znanych zjawisk i sytuacji. Choć język autora jest przystępny, to jednak poruszana przez niego tematyka zmusza nas do myślenia i pozostania w skupieniu!

Podsumowując
Z lektury dowiesz się jak pracuje Twój (i mój też) mózg.
Będzie o pamięci i jej zawodności.
O tym, że zapis danego zdarzenia w naszym mózgu jest sukcesywnie zniekształcany, przez co lepiej jest nie ufać pamięci (czyli sobie :)) w 100%.
O postrzeganiu przez nas czasu i o ciekawości . Będzie również trochę o motywacji i kreatywności.
Czyli sporo informacji, których nie zapamiętasz ;D

Na uwagę...

• Popularnonaukowe