Mózg się myli

Hirnrissig. Die 20.5 größten Neuromythen - und wie unser Gehirn wirklich tickt
Feeria Science
2017-11-22
2017-11-22

Okładka książki Fascynujący mózg Sofia Anastasiadou, Henning Beck, Christopher Meyer zu Reckendorf
Ocena 4,5
Fascynujący mózg Sofia Anastasiadou,...

Okładka książki Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Guro Nordengen, Kaja Nordengen
Ocena 7,0
Mózg rządzi. T... Guro Nordengen, Kaj...
Okładka książki Mózg chce więcej. Dopamina. Naturalny dopalacz Daniel Z. Lieberman, Michael E. Long
Ocena 7,7
Mózg chce więc... Daniel Z. Lieberman...

Popularnonaukowa, dużo faktów, trochę chumoru, wyjaśnienie działania mózgu, wszystko czego oczekiwałem, lecz nie jest to najlepsza książka popularnonaukowa, którą przeczytam w życiu na pewno, dlatego 9/10

Lekko napisana książka popularno-naukowa, choć na mój gust trochę za bardzo "popularno" a za mało "naukowa" ;)
Temat jest bardzo interesujący, książka wciąga i czyta się gładko. Autor ma poczucie humoru i dar pisania w sposób przystępny. Zgrabnie opisuje po kolei wszelkiego rodzaju przekłamania, uproszczenia i błędy jakie serwuje nam nasz mózg, powołuje się na wiele badań, przytacza wiele konkretnych danych. I zapewne dałabym 8 gdyby nie to, że w moim odczuciu cel tej książki (czyli przedstawienie słabości mózgu jako jego siły) nie został osiągnięty. Mimo starań autora skończyłam tę lekturę z przekonaniem, że mózg jest beznadziejnym narzędziem ;) I oczywiście, rozumiem, że wiele z błędów i małych oszustw, które stosuje są tak naprawdę drugą stroną tego samego medalu co jego największe atuty i inaczej być nie może. Dość często jednak miałam wrażenie, że Beck broni straconej sprawy i sam to widzi. Po prostu niektóre zagadnienia zostały potraktowane zbyt ogólnikowo i jakoś tak generycznie. W efekcie treść trochę się rozmywa i czegoś zaczyna w niej brakować.
Niemniej jednak jest to ciekawa lektura, która zgrabnie podsumowuje różne zabiegi i wybiegi jakie nasz mózg musi stosować, by jakoś przeprowadzić nas przez życie. Polecam jako lekką książkę, entry level.
PS. Częste nawiązania do piłki nożnej, której pan Beck najwyraźniej jest fanem, na minus.

„Mózg się myli” to książka, w której autor, niemiecki biochemik i neurolog Henning Beck postawił sobie trudne zadanie. Z jednej strony co chwilę pokazuje nam, jak bardzo omylne są nasze mózgi. Z drugiej jednak dowodzi, że to bardzo dobrze. Cała książka „Mózg się myli” to kolekcja naszych słabości i dziwactw, które w efekcie budują fenomen ludzkiego umysłu.
Na uwagę zasługuje styl i język autora. Mimo popularno-naukowemu charakterowi publikacji, została napisana prostym językiem, bez zbędnego żargonu lekarskiego. Mimo, że książka zawiera statystyki badań przeprowadzanych przez autora, nie bombarduje nas wykresami czy liczbami. Beck dostosował sposób wypowiedzi do każdego czytelnika - napisał książkę naukową wystrzegając się naukowego języka! To ogromny atut, bo poruszył wiele interesujących faktów i sprawił, że stały się dostępne dla każdego.
Publikacja ta nie stanowi tylko "suchych faktów. Autor „Mózg się myli” opisuje dramatyczną „pomyłkę” córki amerykańskiego duchownego, która – mając już 21 lat – oskarżyła go o molestowanie seksualne i liczne gwałty. Zrujnowało to, jak można się spodziewać, jego dotychczasowe życie. Po roku okazało się, że jego córka jest dziewicą, a bliższa analiza wykazała, że wspomnienia o wykorzystywaniu seksualnym są w całości fałszywe i zostały zaszczepione podczas 60 sesji psychoterapeutycznych. A to wszystko w sąsiedztwie zadań, które pokazują nam, jak łatwo można nami manipulować.
Książkę pochłonęłam w jeden dzień, bo jak już się człowiek do niej zabierze, to nie może skończyć! Autor wyjaśnia tutaj całe mnóstwo dobrze nam znanych zjawisk i sytuacji. Choć język autora jest przystępny, to jednak poruszana przez niego tematyka zmusza nas do myślenia i pozostania w skupieniu!

Podsumowując
Z lektury dowiesz się jak pracuje Twój (i mój też) mózg.
Będzie o pamięci i jej zawodności.
O tym, że zapis danego zdarzenia w naszym mózgu jest sukcesywnie zniekształcany, przez co lepiej jest nie ufać pamięci (czyli sobie :)) w 100%.
O postrzeganiu przez nas czasu i o ciekawości . Będzie również trochę o motywacji i kreatywności.
Czyli sporo informacji, których nie zapamiętasz ;D

Na uwagę...

Gorąco polecam, można się wiele dowiedzieć na własny temat. Przystępny naukowy język, ciekawe i rzeczowo napisane.

Bardzo ciekawie, a jednoczesne w nieskomplikowany sposób, lekko opisane działanie mózgu.
Dlaczego jednak mózg jest lepszy od komputera, pomimo że komputer wielokrotnie jest sprawniejszy i szybszy od mózgu? Dlaczego to że mózg się myli jest raczej jego zaletą a nie wadą? No, nie zawsze -ale jednak często.
Dlaczego wychwalanie jednostek wobec grupy niszczy motywację? i o tym czym jest motywacja a czym nie jest.
I wiele innych ciekawych tematów.

Dlaczego wychwalanie jednostek wobec grupy niszczy motywację? i...

W jaki sposób nasz mózg przyswaja wiedzę oraz skąd wie, które rzeczy warto zapamiętać, a które są dla nas nieistotne? Czy niedoskonałości mózgu są jego wadą, a może zaletą w porównaniu do komputerów? Jesteś przekonany, że wspomnienie, które głęboko siedzi w Twojej głowie jest prawdziwe? A co, jeśli powiem Ci, że wspomnieniami można manipulować? Autor w sposób interesujący zasypuje nas informacjami na temat funkcjonowania naszego mózgu. Porusza wiele aspektów z życia codziennego i robi to w sposób przystępny, nie zasypując nas terminami, których moglibyśmy nie zrozumieć. Książka podzielona jest na 14 rozdziałów, a każdy przedstawia inny aspekt funkcjonowania mózgu m.in. pamięć, czas, nuda, matematyka, motywacja. Różnorodność sprawia, że ciężko się nudzić czytając tę pozycję.

Bardzo trudno jest mi ocenić tę pozycję. Z jednej strony temat jest niezwykle ciekawy, a na dodatek autor świetnie obraz pracy mózgu ukształtował. Jednak niestety nie miałam do niej cierpliwości. Przebrnęłam przez kilkadziesiąt stron, później nastąpiło tzw. "przewijanie". Nie mam pojęcia czym jest to spowodowane, jednak bardzo zmęczyła mnie ta książka. Pomimo tego, serdecznie ją polecam, bo treści w niej zawarte są warte przyswojenia lub chociażby przelecenia wzrokiem =D

Na półkach: , , , ,

Ciekawa pozycja. Wyjaśnia jak w mózgu rozwiązana jest naszą pamięć, podejmowanie decyzji, kreatywność. Dlaczego popełniamy błędy, wpadamy w stereotypy i wiele innych.

Ciekawie o funkcjonowaniu mózgu, autor porusza wiele wątków, nie można się nudzić podczas lektury.
Dlaczego żle szacujemy czas, jak na nas działa nagroda, jak działa na nas nuda i uwaga ! mózg więcej zapomina niż zapamiętuje ;)

Rewelacyjny sposób przekazywania wiedzy-z poczuciem humoru. Klarowne przykłady. Można dojrzeć gdzie popełniamy "błędy". Polecam serdecznie.

Henning Beck Mózg się myli Zobacz więcej
Henning Beck Mózg się myli Zobacz więcej