The girl from Krakow

Okładka książki The girl from Krakow Alex Rosenberg
Okładka książki The girl from Krakow
Alex Rosenberg Wydawnictwo: Lake Union Publishing literatura piękna
Lake Union Publishing
2015-09-01
2015-09-01

Poprawna - to pierwsze słowo, które przychodzi mi na myśl po przeczytaniu tej książki. Niby jest w niej jakiś ciężar tematyczny (wojna, antysemityzm, homoseksualizm, macierzyństwo),ale wszystko jest dosyć płytkie i bezemocjonalne. Dialogi są płaskie, w postacie średnio można polubić. Do tego nieścisłości historyczne i filozofia wrzucana w niektórych miejscach do zapełnienia treści i nadania im ważności. Na poziomie pomysłu to naprawdę całkiem niezła historia (chociaż składająca się że znanych klisz),wykonanie i wypełnienie jest już jednak gorsze. Plusem jest to, że czyta się dosyć szybko, więc jako typowe czytadło może się podobać.

Nędza! Co ta książka ma wspólnego z realnym Krakowem 😱 Wojenne lata z życia żydowskiej dziewczyny, której świat kręci się wokół seksu. Dobra książka może być o wszystkim - na tę - szkoda czasu, dodatkowo - przewidywalna do bólu...

"Trudno jest cieszyć się ze zwycięstw, kiedy ma się świadomość, jaką trzeba było zapłacić cenę". (str.206)

Prawdę mówiąc rozczarowała mnie ta książka. Spodziewałam się czegoś lepszego.
Główna bohaterka Żydówka, do której nie dało się poczuć sympatii (może poza jej ostatnią decyzją),lecz wręcz przeciwnie. Egoistka, myśląca tylko o sobie i swoich przyjemnościach, nie bardzo wiedziała, co począć ze swoim życiem (w czasie wojny już wiedziała).

Decyduje się na studia prawnicze w Krakowie, których nie skończyła w związku z postanowieniem wyjścia za mąż za studenta medycyny, którego nie darzyła uczuciem. Był specyficznym, nieciekawym człowiekiem, ale uczciwym i lojalnym.
Ona nie miała oporu i żadnych zahamowań, by zdradzić męża z dopiero co poznanym facetem i pozostawać w związku opartym, nie wiadomo czy na miłości czy pożądaniu.
Zdrada boli więc trzeba było dokonać wyboru między własnym szczęściem i miłością, a poczuciem obowiązku i uniknięciem wstydu.

Po wybuchu wojny dla społeczności żydowskiej zaczyna się trudny czas. Masowe wywózki zakończone najczęściej śmiercią, zakładanie gett i systematyczne czystki w nich przeprowadzane. Nietypowa uroda bohaterki (nie wskazująca na żydowskie pochodzenie) ułatwia sytuację. Na swojej drodze poznaje mężczyznę odmiennej orientacji, który pomaga jej przetrwać ciężkie czasy, ale i ona w końcu trafia do getta.

Poznajemy zasady funkcjonowania getta, tworzenie służb porządkowych, rozwój handlu, eliminowanie najsłabszych i nieprzydatnych ludzi. Ale też wzajemne wspomaganie jej mieszkańców, ochronę dzieci z narażeniem własnego życia i przyjaźnie łączące ludzi w potrzebie. Kiedy dochodzi informacja o likwidacji getta, dzięki pomocy przyjaciół udaje się jej uciec z niego pod fałszywą tożsamością.Najpierw Lwów, później Warszawa, gdzie wtapia się w tłum usiłując zrealizować swój życiowy cel.Kolejna praca w Krakowie w Inspektoracie podatkowym wśród Niemców i kolejny uśmiech losu, a do tego poznana na Ukrainie kochanka. Pod koniec wojny trafia do Niemiec jako gosposia w typowo nazistowskiej rodzinie.W całym swoim życiu bohaterka miała dużo szczęścia, otaczały ją osoby, które wiele dla niej zrobiły, a ona lekkomyślnie narażała ich życie.

Drugi z bohaterów żydowski lekarz studiujący przed wojną niezbyt gorliwie we Francji, gdzie o wiele bardziej zainteresowany był życiem towarzyskim i politycznym.Później znalazł się w Hiszpanii, gdzie przez przypadek trafia do szpitala dla kobiet zamiast do wojskowych służb medycznych, do których miał skierowanie. Praca tam dawała mu satysfakcję i zadowolenie, odnalazł swoje powołanie. Gdy sytuacja robi się gorąca salwuje się ucieczką pod inną tożsamością. Przeżył wojnę dzięki umiejętności przewidywania sytuacji. Zawsze udawało mu się wyjść z opresji i zatrudnić w nowym miejscu, gdzie był akceptowany.

Po wojnie rozpoczynają się poszukiwania bliskich. Informacje są różne, jedne uszczęśliwiają, inne przygnębiają. Kiedy emocje przewyższają zdrowy rozsądek i mając do wyboru dalsze życie w kłamstwie lub w spokoju bez niego, trzeba powziąć dedycję i przystosować się do rzeczywistości, jaka by ona nie była.

Na dwie rzeczy chciałabym zwrócić uwagę. Za dużo było rozważań filozoficznych i teorii Darwinowskiej, które przeciętnego czytelnika raczej nie interesują, są od tego inne opracowania. Nie podobał mi się fakt, iż Autor ustami jednej z postaci występujących w książce określił Armię Krajowa jako "terrorystyczną, faszystowską organizację", mordująca podstępnie Niemców wciąganych w pułapkę garotą lub drutem.

Prawdę mówiąc rozczarowała mnie ta książka. Spodziewałam się czegoś lepszego.

Rozczarowanie;miałam nadzieję, że to pozycja oparta na faktach i wspomnieniach, tymczasem to nieco ambitniejsze czytadełko. :/
Na dodatek znalazłam błedy typu:
1/bohaterka obserwuje na Rynku w Krakowie jak naziści fotografują się na tle Ratusza i pod katedrą.(Ratusza w Krakowie nie ma, a Katedra jest na Wawelu);
2/kwiatek wg autora ksiażki w Nowym Saczu nie ma klasztoru, większość chrześcijan była Ukraincami , większość majątków należała do Żydów.
Totalna bzdura x 3.
Podejrzewam, że w ksiazce jest takich kwiatków masa, tyle że nie jestem historykiem i wyłapałam tylko te dwa.

Na dodatek znalazłam błedy typu:
2/kwiatek wg autora ksiażki w Nowym Saczu nie ma klasztoru,...

„… Zanim Rita otrzymała tę kartkę, zdążyła już sobie zorganizować pewien porządek dnia. Utrzymanie domu w czystości było niewykonalne ani dla jednej osoby, ani nawet dla trzech. Wszędzie trzeba było szukać łatwiejszego sposobu … ”

Przed Wami interesująca książka, która przybliża mnie do mojego ukochanego Krakowa. Tym razem fabuła jest wzruszająca, a ja cieszę się, że mogę przeczytać kolejną powieść obyczajową. Akcja jest bardzo przejmująca, urzeka, momentami doprowadza do łez, ale i zapada w pamięci odbiorcy.

Autorem książki jest Alex Rosenberg. Na swoim koncie ma wiele książek naukowych i filozoficznych, wśród nich szeroko omawianą „The Ateist’s Guide to Reality”. Jest wykładowcą filozofii na Duke University. Opisuje siebie jako naukowego naturalistę. „Dziewczyna z Krakowa”, to jego pierwsza powieść. On i jego brat bliźniak urodzili się w austriackim Salzburgu w 1946 roku.

Główna bohaterka zostaje postawiona przed faktem dokonanym - jest wojna, najważniejsze jest zachowanie tajemnicy, ale i przetrwanie. W ostatnich latach przed wybuchem II wojny światowej Rita Feuerstahl studiowała na krakowskim uniwersytecie. Cieszyła się wolnością i snuła ogromne plany na przyszłość. Chciała zostać prawniczką. Tymczasem los zesłał jej romans i dziecko. I tajemnicę, tak wielką, że jej ujawnienie może zmienić oblicze świata i jednocześnie tak potężną, że daje Ricie niezwykłą, ogromną wolę ocalenia w piekle, które zgotowali naziści.

By przeżyć i utrzymać się na powierzchni Rita uczy się kłamstw i pilnie strzeże swoich wszystkich tajemnic. Zmienia tożsamość i przybiera fałszywe nazwisko. Zamieszkuje wśród Niemców, w samym sercu nazizmu. Robi wszystko aby przetrwać. Przekracza własne granice – konsekwentnie i z determinacją.

Akcja tej niezwykle intrygującej powieści toczy się w wielu miejscach Europy u progu wojny i podczas niej. To książka o kłamstwach i tajemnicach polityków, które niepostrzeżenie przenikają relacje kobiety, jej męża, kochanków i decydują o ich najbardziej intymnych posunięciach. Równocześnie to historia o doświadczaniu wojny, o przerażeniu, ale i poświęceniu. Jak daleko można się posunąć? To tajemnica, która może szybko wyjść na jaw. Bohaterka może ponieść największą ofiarę. Utrata cząstki samej siebie. Ale czy wszystko ma swoją cenę? Przetrwanie może mieć wysoką …

To pierwsza powieść Alexandra Rosenberga, który jest nagradzanym amerykańskim filozofem. Przyznam się szczerze, że to również moja nowa przygoda z jego twórczością. Patronat medialny nad powieścią objęli: Opętani czytaniem, Lubię czytać, Kobiece Recenzje, oraz Miłość do czytania.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: HELION – EDITIO
Premiera: 20.02.2018 r.
Tytuł oryginału: The Girl from Krakow
Tłumaczenie: Agnieszka Olszewska
Oprawa: miękka
Liczba stron: 440
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce

Dziwna książka. Filozofia miesza się z lekkością bytu. Z jednej strony trudny temat, a z drugiej strony tak jakoś byle jako. Jak na naukowca przystało jakoś tak sucho, bez emocji.

2028

margarita vel Rita miała tyle tożsamości, tyle żyć. Akcja książki zaczyna się w 1942 r, kiedy to ta volksdeutschka czekała na pociąg do Warszawy. Była partnerką Ericha, który wylądował w obozie koncentracyjnym.
Przed wojną byłą żydówką studiującą prawo w Krakowie. Poznała studenta medycyny o imieniu Urs. Jego znajomy Tadeusz Sommermann wyjechał w 1935 r do Hiszpanii,gdzie widział chaos wojny domowej,i spotykał się z komunistami. Jeszcze wcześniej poznawał uroki Paryża, uwodził wyzwoloną Lenę. Tadeusz nie skończył medycyny,ale pomógł ciężarnej kobiecie podczas porodu,zaczął pracę w hiszpańskim szpitalu,szybko robił karierę,choć często pytał pielęgniarki o zdanie. Przyjął imię Gil Romero,a potem losy rzuciły go do Lwowa.
Niestety to tylko próbka streszczenia- dużó wątków pobocznych i ciekawych, acz zbytnio eksponowanych bohaterów drugiego lub trzeciego planu sprawia że główna historia Rity się rozmywa.
Rita nie mogła zajśc w ciążę,mąż kazał jej jechać na konsultacje.Przez przypadek trafiłą do ginekologa Tadeusza- Gila,a po płomiennym romansie okazało się,że zaszła w ciążę. Niestety wybuch drugiej wojny swiatowej obrócił w perzynę jej nadzieje. Ukraińcy rządzili się w Lwoeie,potem zaczęły się egzekucje,terror,tworzenie getta. Judenrat i przymusowa praca- Rita postanowiła zrobić wszystko, by przeżyć ze Stefankiem. Kurierka AK miałą dostarczyć go do sióstr, ale zginęłą po aresztowaniu. Czy Rita potrafiła będzie zapomnieć o synku, zagłuszyć matczyną rozpacz,czy całą eynergię poświęci na szukanie synka?
Bardzo realistycznie odtworzone realia epoki,codzienna nędza getta, zmagania o zycie. Żydzi donoszą na żydów,śmierć zbiera obfite żniwo,okrutne sceny z masowych egzekucji. A Rita chyba jakieś pakty zdiabłe, podpisuje,bo niczym kot ma dużó szcżęscia. Na dodatek znajduje oparcie w Niemcu,porządnym człowieku,homoseksualiście,który nie waha się poświęcić za nią życie i dobrowolnie zgłasza się do transportu.
Jakie pokrętne są ludzkie losy,jakie sploty okoliczności decydują o nowych szansach na inne życie. Rita jest swoistą Mata Hari,potrafi oczarować każdego mężczyznę,załatwia dobre papiery przyjaciółce Dani, szmugluje broń do getta.
Powieśc mimo cięzkiej tematyki,posępnej atmosfery i licznych opisów wojennej rzeczywistośći niesamowicie wciąga. Myślę,że autor rzetelnie się przygotował zgłębiajac opracowania historyczne, dlatego stworzył plastyczne opisy tylu ciekawych miejsc,w których przebywała Rita.

Jakiś czas temu moją uwagę zwróciła okładka tej książki. Musiało upłynąć jednak jeszcze kilka miesięcy, aby mógł ją poznać i teraz, kiedy wojenna tułaczka dziewczyny z Krakowa w jakiś sposób dopełniła się w Gliwicach dostrzegam w niej niezwykły epos dotykający historii Polski napisanej przez Austriaka. Doskonały materiał na wielkie filmowe dzieło.

Lara. Tatiana. Chloe. I ich siostra Rita. Cztery dumne, piękne, silne i niezwykłe kobiety.

Lara. Tatiana. Chloe. I...

Wielkie rozczarowanie. Sięgnęłam po tą pozycję, gdyż lubie książki z wojna w tle. Niestety, obietnice na okładce nie zostały spełnione. Owszem jest młoda żydowka, wojna ok. Jest romans, choć więcej niż jeden. Jest dziecko, ale szczególnej uwagi mu nie poświęcono. Jest niekochany mąż, który okaże się postacią pozytywną. Jest wielka tajemnica. Wątek tajemnicy, łącznie zajmuje pewnie 1 lub 2 strony. Książka jedna z tych, gdzie główna bohaterka jest piękna, wiecznie młoda wręcz, idealna. Taka co to jej sie zawsze wszystko udaje bez wysiłku. Całość bezbarwna, niemal bez emocji. O ile do połowy dawało się to jakość przetrawic tak dalej było juz tylko gorzej. Szczerze nie polecam.

1998

Opinie które zamieszczam na LC, piszę przede wszystkim dla siebie, dlatego mogę szczerze wyrazić to co sądzę o danej powieści nie siląc się, na chwalenie tego co mi się nie podoba.
Niestety ta powieść wcale nie przypadła mi do gustu.
Autor jest filozofem i to niestety widać w książce. Większą część można potraktować jako esej filozoficzny i zapatrywania autora na temat polityki, teorii Darwina i jego interpretacji nazizmu z których laik taki jak ja niewiele rozumie. Może to dla filozofa temat interesujący, dla mnie nużący, bo bardziej interesowały mnie losy bohaterów niż te wszystkie, jak dla mnie kompletnie niepotrzebne w tej powieści teorie.
Długo trzeba było czekać aż wreszcie zacznie się coś konkretnego dziać i poznamy losy żydowskich bohaterów, a konkretnie Rity, bo losy Tadeusza też są nieciekawe i pozbawione emocji. Rity nie polubiłam za jej egoistyczne postępowanie. Najpierw nie była zadowolona z życia seksualnego z mężem więc nawiązała romans z Tadeuszem, lekarzem ginekologiem a gdy zabrakło i męża i kochanka żyła przez dwa lata w związku lesbijskim z Dani,Żydówką poznaną w Krakowie, która w pracy recytowała "Pana Tadeusza". Może i jej losy były ciekawe ale opowiedziane w sposób bezbarwny, na sucho, bez emocji.
Najbardziej jednak nie podobał mi się stosunek autora do Polaków. Jest bardzo antypolski, całe społeczeństwo to antysemici, a to bardzo boli, bo autor chyba nawet nie wiedział kim była Irena Sendlerowa i tysiące innych Polaków, którzy pomagali a nie szkodzili.
Włosy stawały mi na głowie z niedowierzania, gdy autor opisuje jak to Powstańcy mordowali biednych Niemców za pomocą garoty, wcześniej zwabianych w ustronne miejsca przez młode Żydówki zatrudniane w burdelach powstańców czy opis sierocińca w getcie i dzieci pozbawionych opieki.
Wszystkie opinie które przeczytałam na temat tej książki na LC wprost zachęcają do jej przeczytania....bo warto, bo trzeba, bo jest cudowna i niepowtarzalna.....ale czy warto??? Osadźcie sami.
Mnie ta powieść nie przypadła do gustu. Ani tematyka poruszona przez autora (chociaż bardzo lubię powieści dotyczące wojny),ani sposób w jaki została napisana.

Niestety ta powieść wcale nie przypadła mi do gustu.

• II wojna światowa
  • Egzemplarz recenzencki
  • Ebooki

Dodaj cytat z książki The girl from Krakow