Księga dzikości

Insignis
2018-05-09
2018-05-09
Maria Brzozowska

Książka inspiruje do spędzania czasu z rodziną lub przyjaciółmi, przypomina, że oprócz telewizora, komputera, telefonu są jeszcze inne rozrywki. Spodoba się tym, którzy lubią obserwować naturę, chcą nawiązać więź z przyrodą. Autor zachęca do odkrywania w sobie dzikości, do wyjścia na zewnątrz i poszukiwania czegoś nowego.

Niektóre proponowane aktywności są banalnie proste, inne – wymagają takiego sprzętu jak piła lub wiertarka, co już jest wyzwaniem… Każdy jednak znajdzie propozycję dla siebie, na miarę swoich możliwości i kreatywności.

W każdym razie na nowo uświadamiamy sobie, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu to jeden ze sposobów, dzięki któremu możemy poprawić swoją wydolność, odporność, a także aktywnie wypocząć. W czasach, kiedy większość ludzi prowadzi siedzący tryb życia i mieszka na coraz mniejszej powierzchni, wychodzenie poza próg mieszkania może stać się wręcz kluczowe dla utrzymania w zdrowiu układu ruchu. Poza tym już bez względu na wiek, nie można też zapominać, że przebywanie na powietrzu jest po prostu przyjemne!

Niektóre proponowane aktywności są banalnie...

Bardzo nierówna książka, chociaż w ogólnym rozrachunku wychodzi pozytywnie. Mnóstwo inspirujących pomysłów na spędzenie czasu na świeżym powietrzy. Niektóre z podanych tu aktywności wydaje się trochę niepoważnymi i pisanymi na siłę. Większość to jednak naprawdę solidne, ciekawie opisany rozdziały. Książka motywuje do odkrywania świata wokół nas, a chyba o to właśnie chodziło.

Siostra pokazała mi fragmenty i wystarczy żeby wiedzieć, że autor za dużo zmyśla. Najlepszy przykład to odkrywanie kierunku świata po ustawieniu dwóch słupków i znalezienia dowolnej gwiazdy, niby po jej ruchu wiadomo gdzie zachód a gdzie wschód, ale ta metoda ma bardzo, ale to bardzo dużo zależnych, jak położenie geograficzne i pora roku. Szkoda, że tego nie napisał.
Albo robienie koła o średnicy 15 cm, to zaproponował zrobienie cyrkla z ołówka i igły, gdzie odległość między nimi też ma mieć 15 cm, to chyba wyjdzie średnica 30 wtedy.
Ja bym nie dał żadnemu dziecku tej książki, za dużo bzdur!

Albo...

Mam pewien problem z Księgą dzikości. Może po prostu nie jestem dla niej odpowiednim odbiorcą? Część z opisywanych przez autora rzeczy dobrze pamiętam z dzieciństwa i nie muszę się ich uczyć, inne niekoniecznie do mnie przemawiają. Myślę jednak, że osoba wychowana w dużym mieście może bardziej docenić tę publikację.

Cała opinia:

Cała...

Księga dzikości. Wyjdź z domu i odkryj w sobie dziecko 📖 David Scarfe
Świetne książka, wręcz genialna pozycja na wakacje. Dużo mądrości, dużo zabaw i ciekawych zajęć, których może nigdy nie znałeś, a może zapomniałeś. Gra w podchody, biwakowanie, obserwowanie ptaków, rąbanie drewna, suszenie kwiatów, czy budowanie tratwy. Dla każdego coś się znajdzie, po prostu książka pomysłów z świetnymi instrukcjami. Bardzo dużo ciekawych pomysłów na wakacje i nie tylko. Mój dziadek zawsze mówił, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko I właśnie w czasie urlopu niech szczególnie przyświeca nam to powiedzenie.
Pozdrawiam Magda z magdaandbooks

Księga dzikości. Wyjdź z domu i odkryj w sobie dziecko 📖 David Scarfe

"Księga dzikości" to swoisty poradnik, pozwalający wrócić nam do realnego świata. Żyjemy w świecie internetu, smartfonów, komputerów. Każde dziecko już w szkole podstawowej uczone jest tworzenia prezentacji, dokumentów tekstowych, większość z nich umie obsługiwać wszelkie nowinki technologiczne jak konsole VR, najnowsze telefony, Smart TV, ale czy potrafią zasadzić kwiatki, zbudować ognisko z rodzicami lub puszczać kaczki na wodzie? W wielu przypadkach dzieci nie mają pojęcia o tych rzeczach, a ta książka jest źródłem wiedzy o takich z pozoru drobnych, ale jakże przydatnych i/lub ciekawych czynnościach.

Książka jest pięknie wydana - cytaty, ilustracje, twarda oprawa i przejrzysty tekst.
Wiedza zawarta w książce jest naprawdę ciekawa i użyteczna. Są tu informacje dotyczące przeróżnych dziedzin życia, jak to określa moja babcia, znajdziemy tu "mydło i powidło" (na jednym ze zdjęć dodałam spis treści). Dzięki "Księdze dzikości" dowiemy się m.in. jak zbudować i puszczać latawce, jak gwizdać/piszczeć na trawie, jak określić wiek żywopłotu i na czym opierają się tańce ludowe.

Jeśli chcecie wrócić do prawdziwego świata i odkryć drobne przyjemności kryjące się w prostych czynnościach, znanych naszym rodzicom i dziadkom, to "Księga dzikości" jest dla was. Jest to również zbiór podstawowych porad dotyczących codziennego funkcjonowania np. w wakacyjnym domku na wsi lub na działce.

Obserwacja gwiazd to tylko jeden z przykładów aktywności na świeżym powietrzu, które opisuje David Scarfe w swoim poradniku dla dorosłych. „Księga dzikości. Wyjdź z domu i odkryj w sobie dziecko” to propozycja wydawnictwa Insignis, po którą warto sięgnąć tego lata i na nowo odkryć swoje najbliższe otoczenie lub wybrać się na wycieczkę. Autor prezentuje mnóstwo pomysłów na to, jak inspirująco spędzić czas na świeżym powietrzu. Przypomina, że rozrywka na dworze to nie tylko domena dzieci, że dorośli także mogą znaleźć dla siebie mnóstwo interesujących zajęć. A po lekturze tej książki nie raz zabłysną wśród znajomych nowo nabyta praktyczna wiedzą.

cała recenzja: www.jagodowyblog.pl

Koniec siedzenia w domu!

Po cóż bowiem w nim tkwić, skoro za oknem czeka wielki i dziki świat? :) A dzikość tę znaleźć można nawet na byle spacerze, biwaku, wycieczce... gdziekolwiek, byle było to miejsce pełne świeżego powietrza, zapachu drzew i byle znajdowało się JAK NAJDALEJ od naszych czterech domowych ścian! (rzecz jasna smartfony, komputery i wszelka elektronika też w tych czterech ścianach zostają).

Z książki dowiemy się wszystkiego co konieczne, by przetrwać w głuszy i spędzić w niej fajnie czas. Od zbudowania szałasu, rozpalenia ogniska, sposobów zabezpieczenia biwaku przed zwierzętami, przez naukę konstruowania łuku, polowania na ryby dzidą, naukę wiązania węzłów, aż do rzeczy przyjemnych jak budowa huśtawki na drzewie, czy rzeczy zaspokajających nasze duchowe wnętrze, jak nauka malowania pejzarzy akwarelą. Wszystko po to, by WYJŚC WRESZCIE Z DOMU :) I to na dobre ;)

Wiele jest prawdy w idei tej książki, którą jest fakt, że każdemu z nas niezbędna do życia jest DZIKOŚĆ ;) Dzikość rozumiana jako kontakt z naturą, wychodzenie na jej łono i spędzanie na nim więcej niż kilku minut czasu. To naprawdę daje radość :) I jest się w efekcie zdrowszym, zarówno fizycznie, jak i mentalnie. Zapominamy o tym aż nazbyt często. Może by tak zatem to zmienić? Osobiście podpisuję się rękami i nogami pod wieloma zawartymi w tej książce mądrościami, w tym szczególnie pod jedną:

"Niech pod koniec dnia twoje stopy będą brudne, włosy w nieładzie, a oczy świecące" [ Shanti ]

Polecam! :)

Dziękuję Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

Koniec siedzenia w domu!

Książka została nie tylko cudownie i poręcznie wydana, co sprawia, że zawsze praktycznie można mieć ją przy sobie. Ona także podsuwa wiele pomysłów i gotowych rozwiązań.
Sama byłam zachwycona wieloma "pomysłami na dzikość" niemalże od razu odmłodniałam o... nie ważne ile lat, ale sporo :-)
Warto sięgnąć po nią szczególnie teraz latem, gdy jest tyle możliwości na dzikość... w polu, ogrodzie, na działce.

Oderwijmy się od naszych sprzętów, wyjdźmy z pośród czterech ścian. Popuszczajmy kaczki na wodzie, pobawmy się w chowanego, wybudujmy szałas w lesie, splećmy wieniec z traw, czy przytulmy się do najbliższego drzewa.

Zabawa gwarantowana, mówię wam, przekonajcie się sami. Książka inspiruje też do szukania własnych ścieżek "dzikości".

Na półkach: , , , , , , ,

Tytuł:"Księga dzikości"
Autor: David Scarfe
Liczba stron: 272
Wydawnictwo: Insignis

Wyjdź z domu i odkryj w sobie dziecko... Czy w dzisiejszych czasach, gdy trwa szalona gonitwa za karierą i pieniędzmi, jesteśmy jeszcze w stanie przeżywać przygody, na wzór Indiana Jones'a? Albo chociaż na podobieństwo harcerskich biwaków, czy spontanicznych wypraw pod namiot?

Młodsze pokolenie jest zafascynowane Youtube'm, Instagramem, dronami, ewentualnie nową grą na Xbox'a czy Play Station. Autor książki mądrze zauważył, że staliśmy się "wygodniccy" oraz bardzo...nieporadni życiowo, pomimo iż możemy otaczać się tysiącem nowoczesnych urządzeń i aplikacji. Dawniej, nawet na biwakach, kempingach, czy obozach - dzieci oraz dorośli, zmuszeni byli radzić sobie bez automatycznie rozkładanych namiotów, specyfików przeciwko komarom, czy bez nawigacji...

"Księga dzikości" to wspaniale wydany poradnik, który zawiera w sobie multum rad, które są przystępnie opisane i ukazane na rysunkach. To z tej książki dowiemy się jak przeżyć fantastyczny weekend, z dala od zanieczyszczanego miasta i monitoru komputera. Czy nie macie czasem ochoty, by spakować plecak i wybrać się do lasu, albo z dala od zgiełku i przeżyć fantastyczną przygodę, na wzór Bear'a Grylls'a?

Dowiemy się między innymi jak szukać czystej wody (tak, to możliwe!),jak rozpoznać chmury po ich kształcie (bardzo przydatne przed nadchodzącą burzą),jak rozpalić ognisko, zbudować szałas, jak obserwować ptaki, zrozumieć konstelację gwiazd, uwić wianek z kwiatów, czy wykonać kij wędrowca, latawiec, oraz wiele, wiele więcej.

Nie chcę Wam psuć niespodzianki, jaką jest czytanie tej książki, więc nie zdradzam reszty szczegółów. Jeśli macie tylko ochotę i odrobinę czasu, by oderwać się od nowego serialu na Netflixie i lubicie przeżywać ciekawe przygody, ten poradnik będzie dla Was numerem jeden. Ja jestem nim oczarowana, ponieważ to nie tylko "Księga dzikości", która daje nam cenne wskazówki, ale także swoiste kompendium wiedzy na temat natury, zwierząt, pogody i otaczającego nas świata.
Z czystym sumieniem polecam.

Opinia opublikowana również na moim blogu: https://wiedzminka-ciri.blogspot.com/2018/06/ksiega-dzikosci-david-scarfe.html

Tytuł:"Księga dzikości"
Autor: David Scarfe
Liczba stron: 272
Wydawnictwo: Insignis

Młodsze...

• Poradniki
  • Chcę mieć
  • Zdrowie/Medycyna/Człowiek

Dodaj cytat z książki Księga dzikości