Okładka książki Kosmiczne dziewczyny. 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły sie do podboju kosmosu Libby Jackson
Libby Jackson Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece biografia, autobiografia, pamiętnik
A Galaxy of Her Own: Amazing Stories of Women in Space
Wydawnictwo Kobiece
2018-05-18
2018-05-18
Ewa Borówka
marzenia kobiety kosmos bohaterki

W posiadanie tej książki wszedłem zupełnie przypadkowo. Żadnym gratisem raczej nie pogardzę, a książkowym to już na pewno nie, bo „Kosmiczne dziewczyny” właśnie jako nieoczekiwany prezent trafiły do paczki z właściwym zamówieniem.

Niedługa lektura to – jak głosi podtytuł – historia 50 niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu: naukowczyń, lekarek, programistek, szwaczek (tak tak!) i – rzecz jasna – astronautek. Pisze o nich Libby Jackson, czyli instruktorka, kontrolerka i kierowniczka lotu w misjach na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Osoba autorki gwarantuje więc, dobór bohaterek nie był przypadkowy.

Jackson pisze według prostego klucza – historie wyjątkowych kobiet mają inspirować. Udowadniać, że płeć nie jest żadnym ograniczeniem dla realizacji marzeń i zawodowych planów nawet w dziedzinie tak bardzo zdominowanej przez mężczyzn. Bohaterki książki łączy też fakt, że nie dały się pokonać ograniczeniom nakładanym przez społeczeństwo, nie zniechęcały się niepowodzeniami. Prawdziwe gwiazdy!

Dodatkowym atutem wydania są ilustracje przygotowane przez studentów i absolwentów London College of Communication. Bardzo różnorodne i bardzo pomysłowe – zupełnie jak bohaterki, które przedstawiają.

Na zakończenie rada od autorki do młodzieży wszystkich płci: Sky is the limit!

Książka "Kosmiczne dziewczyny" poświęcona jest żeńskiej części zespołów posyłających w kosmos promy i satelity, eksplorujących przestrzeń kosmiczną i zgłębiających około kosmiczne dziedziny nauki. Pięknie zilustrowana przez studentki i studentów London College of Communication przedstawia historie ponad 50 zdolnych i odważnych kobiet, które w różnych epokach miały swój niemały udział w misji posłania człowieka do gwiazd. Jako że mowa o dziedzinie tradycyjnie zdominowanej przez mężczyzn, niezmiernie ważne jest podkreślanie osiągnięć także kobiet i przypominanie, zwłaszcza młodym ludziom, że każdy może spełnić swoje marzenia. Kobiety z kart tej książki nie dały się powstrzymać ograniczeniom nakładanym przez społeczeństwo. Łączy je życiowa pasja, niezłomność i upór w dążeniu do celu oraz odwaga. Ich wspólnym mianownikiem jest motto, aby sięgać samego nieba... albo i wyżej.

Libby Jackson w przystępny sposób opisuje wybrane inżynierki, uczone, lekarki, prawniczki, techniczki, astronautki i przedstawicielki innych zawodów, które bezapelacyjnie przyczyniły się do rozwoju tej dziedziny nauki. Mnie szczególnie zachwyciły biografie:

💾Ady Lovelace - autorki pierwszego podręcznika programowania

🎈Jeannette Piccard - pierwszej kobiety w stratosferze

⛽Mary Sherman Morgan - jej paliwo wyniosło w kosmos pierwszego amerykańskiego satelitę

🚀Katherine Johnson - wyznaczyła tor ruchu statku kosmicznego

🪡"Little Old Ladies" z Waltham - "utkały" pamięć komputera pokładowego na potrzeby misji Apollo

🍛Rita Rapp - komponowała wszystkie posiłki spożywane przez kosmonautów

🧑‍🚀Szwaczki z ILC - uszyły ręcznie skafandry kosmiczne (za pomocą zwykłych maszyn do szycia!)

🔴Frances Westall - zawodowo bada najstarsze spośród poznanych dotąd skał i jest w zespole misji badawczej, której zadaniem będzie poszukiwanie życia pod powierzchnią Marsa.

Publikacja "Kosmiczne dziewczyny" jest bardzo inspirująca i udowadniająca, że granice poznania i odwagi mogą przesuwać również kobiety. Inteligencja i pracowitość nie mają płci.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Bardzo fajny zbiór biogramów kobiet związanych z historią i rozwojem wszelkich nauk związanych z kosmosem :) bardzo inspirująca, z ślicznymi grafikami i dobrym przekazem - polecam każdemu!

Wartościowa, nietuzinkowa, pouczająca pozycja. Nie tylko dla dziewczynek!

Wartościowa, nietuzinkowa, pouczająca pozycja. Nie tylko dla dziewczynek!

Bardzo inspirująca!

Bardzo inspirująca!

"Kosmiczne dziewczyny" to książka o 50 kobietach, które miały ogromny wpływ na rozwój badań kosmicznych, czy to w kosmosie czy na ziemi. Rozpoczyna się wstępem autorki, która opowiada o swojej drodze edukacyjnej i zawodowej do momentu stworzenia tej publikacji, dziś jest ona koordynatorką pracy brytyjskich specjalistów od lotów załogowych i problemów związanych z mikrograwitacją, co jeszcze niedawno wydawało się jej niemożliwe. Książka została podzielona na pięć rozdziałów tematyczno-czasowych: Przedpole podróży kosmicznych (->1957),Zaranie ery kosmicznej (1957 -> 1972),Stacje i promy kosmiczne (1972 -> 2000),Życie i działalność w kosmosie (2000 -> 2017),Przyszłość podbojów kosmicznych (2017 ->). Kobiety, których postacie zostały przedstawione w lekturze wykonywały różne zawody, były matematyczkami, fizyczkami, uczonymi, pilotkami, przedsiębiorczyniami, spadochroniarkami, kosmonautkami, prawniczkami, inżynierkami, pielęgniarkami, programistkami, włókniarkami, zegarmistrzyniami, fizjolożkami, szwaczkami, astronautkami, aktorkami, nauczycielkami, lekarkami, chemiczkami, polityczkami, psycholożkami, biochemiczkami, kierowniczkami lotów, działaczkami politycznymi, geolożkami, astrofizyczkami, badaczkami. Wiele z nich było pionierkami w swojej dziedzinie, z powodu płci, koloru skóry, pochodzenia czy statusu społecznego. Kobiety o których mowa w książce to: Émilie du Châtelet, Ada Lovelace, Jeannette Piccard, Mary Sherman Morgan, Jacqueline Cochran, Walentina Tierieszkowa, Jerrie Cobb, żony astronautów misji Mercury 7, Eilene Galloway, Mary Jackson, Dee O'Hara, Katherine Johnson, Margaret Hamilton, "Little Old Ladies" z Waltham, Poppy Northcutt, Rita Rapp, Dottie Lee, Szwaczki z ILC, Sally Ride, Swietłana Sawicka, Nichelle Nichols, Christa McAuliffe i Judy Resnik, Mae Jemison, Helen Sharman, Eileen Collins, Chiaki Mukai, Claudie Haignere, Patricia Cowings, Irene Long, Peggy Whitson, Julie Robinson, Suni Williams, Jeanne Lee Crews, Kalpana Chawla i Laurel Clark, Nicole Buckley, Berti Brigitte Meisinger, Samantha Cristoforetti, Noriko Shiraishi, Anousheh Ansari, Ginger Kerrick, Jelena Sierowa, Liu Yang i Wang Yaping, Kelly Latimer, Gwynne Shotwell, Frances Westall, Simonetta Di Pippo, Ellen Stofan, Monica Grady, Gerda Horneck, Anita Sengupta.

Opisie każdej z kobiet towarzyszy również cytat zaczerpnięty z jej życia, jak też ilustracja jej postaci stworzona przez studentki i studentów London Collage of Communication. Na stronach sąsiadujących ze wstępem autorki znajdziemy kalendarium dziejów eksploracji kosmosu od roku 1543 i dzieła Kopernika do roku 2016. Na końcu książki znajdują się strony do wykorzystania przez czytelniczki do zaplanowania własnej misji kosmicznej włącznie z dziedzinami, której będzie ona dotyczyć. Bo przecież wszystko jest możliwe jeśli bardzo mocno do tego dążymy - i taki właśnie jest przekaz książki "Kosmiczne dziewczyny". Nie ma rzeczy niemożliwych, wystarczy nie tylko bardzo chcieć, ale też pracować na spełnienie swoich marzeń.

Jednym minusem jaki zauważyłam jest brak podpisów do gwiazdozbiorów umieszczonych na wewnętrznej stronie obu okładek - nie każdy je zna i potrafi rozpoznać.

Czy polecam? Pewnie! Silne, odważne, wyjątkowe kobiety, badania i eksploracja kosmosu - nie pozostaje nic jak tylko zagłębić się w lekturze, i w marzeniach o samodzielnym badaniu przestrzeni kosmicznej.

Świetna książka ukazująca kobiety, które zostały naukowcami. Pokazująca, że kobiety mogą i są bardziej wykształcone od mężczyzn. I to, że każde marzenie młodej dziewczynki o tym, żeby polecieć w kosmos może się spełnić. Mamy w tej książce pokazane 50 kobiet, które są astronautkami, naukowcami, zajmującymi się badaniami, szwaczkami w NASA ktoś musi się znać na tym, żeby astronautom uszyć skafandry. Dietetyczki i kucharze. Polecam ! Książka super wydana i ilustracje bardzo fajne przedstawiające każdą z tych kobiet. Sama autorka również jest brytyjską specjalistką w dziedzinie załogowych lotów kosmicznych.

Kocham książki, które inspirują, które pozostawiają w głowie tę świdrującą myśl: „też tak chcę, też tak mogę”. Myślę, że to szczególnie ważne w przypadku młodszych odbiorców, aby podsuwać im pod nos lektury, które będą dla nich motywatorem do działania. Chciałabym Wam dziś opowiedzieć o takiej właśnie pozycji. „Kosmiczne dziewczyny. 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu” to książka, która łamie stereotyp „mężczyzny w kosmosie”. Przyznajcie sami, że wszelkie eksploracje przestrzeni kosmicznej kojarzą Wam się z męskimi nazwiskami. A to błąd, bo kobiety odegrały równie ważną rolę i dzięki Libby Jackson, możemy się przekonać, że była znacząca !

Ta książka jest tak kolorowa, jak jej bohaterki. Cudowne, silne i zdeterminowane kobiety, które walczą o swoje marzenia. Ich droga do sukcesu była i jest bardzo długa i wyboista, ale pokazują, że można, że trzeba tylko ciężko pracować, że warto! Te ważne postaci w historii podboju kosmosu mogą stać się idolkami dla wielu małych, marzących dziewczynek, ale nie tylko... Mnie, jako osobę dorosłą, również zainspirowały do działania, sprawiły, że zaczęłam intensywniej patrzeć w gwiazdy...

Za wielkimi osiągnięciami stoi sztab ludzi, ale tak to już jest, że koncentrujemy się tylko na liderach. Często nie skupiamy się na etapach danego przedsięwzięcia, tylko na wyniku końcowym i przez to nie doceniamy tych wszystkich osób, których pojedyncze działania przyczyniły się do sukcesu. Libby Jackon uzmysłowi Wam lub też potwierdzi, to co juz wiecie i jest oczywiste, że podbój kosmosu, to długi wieloetapowy proces, w którym każda zaangażowana osoba odgrywa ważną rolę: matematyczki, programistki, szwaczki, dietetyczki, lekarki, pielęgniarki, inżynierki, kontrolerki lotów, lista jest naprawdę długa... Kobiety zawsze na równi z mężczyznami ciężko pracowały na sukces misji.

Spójrzcie na tę piękną okładkę, jaka ona jest cudownie kosmiczna! A to, co znajdziecie w środku, „zwali Was z nóg”. Jestem przekonana, że zachwycą Was te niesamowite ilustracje stworzone przez studentów London College of Communication. Wszystko tu jest dopracowane w najmniejszym szczególe. Wow!

Libby Jackson, będąc ekspertką w dziedzinie kosmologii, pokazuje wraz z bohaterkami swojej książki, jak przesuwać granice ludzkich możliwości w kosmosie. Tak wiele jest jeszcze do zrobienia i odkrycia... Może ta książka zainspiruje kilka dziewczynek do działania...

Oczywiście, że inspirujące! Te krótkie historyjki pokazują kobiety, które odważyły się marzyć. Dzięki swojej determinacji i ciężkiej pracy odniosły sukces w zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki i przesunęły granice naszej wiedzy.

Przy okazji refleksja - podbój kosmosu został przedstawiony chronologicznie i przez to też widać, jak kolejne pokolenia kobiet mają coraz mniej ograniczeń.

📍W książce poznajemy 50 kobiet, które zapisały się na kartach historii kosmicznych. Począwszy od astronautek, poprzez matematyczki i fizyczki oraz wiele innych ciekawych zawodów, które miały i mają wpływ na podróże w odległy dla nas świat. Kobiety te udowodniły, że siła marzeń i dochodzenie do celu jest najważniejsze. Nie przeszkodziły im w tym ani kolor skóry, ani pochodzenie, ani to, że były kobietami - chociaż z początku musiały walczyć o swoją pozycję w tym świecie, w którym rządzą mężczyźni. Dzięki tej książce dowiedziałam się, że bez płci pięknej mogło nie dojść do wielu ważnych dla astronautyki wydarzeń.
📍Każda historia to około jednej strony na której zawarte są najważniejsze fakty, bez skomplikowanych dat, wszystko napisane tak, aby było przystępne dla czytelnika. Oprócz tego zostały wyszczególnione ważne cytaty uczestniczek opowieści. Zdecydowanie na plus są tutaj ilustracje, które zostały wykonane przez różnych ilustratorów, dając tym samym popis rysunkowych umiejętności. Twarda oprawa również tutaj zagrała na korzyść tej książki, no i oczywiście okładka, w której jestem zakochana. Czy polecam? Zdecydowanie tak. Dzięki tej pozycji dowiesz się czegoś co jest pomijane na historii, a udział kobiet jak widać był znaczący dla kosmosu i tego co się w jego przestrzeni dokonało. W mojej ocenie 10/10 ⭐

• Dla dzieci
  • Biografie

Libby Jackson Kosmiczne dziewczyny. 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły sie do podboju kosmosu Zobacz więcej