Ogień i krew. Część 1

Okładka książki Ogień i krew. Część 1 George R.R. Martin
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Ogień i krew. Część 1
George R.R. Martin Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Historia Targaryenów (tom 1.1) Seria: Pieśń lodu i ognia fantasy, science fiction
Historia Targaryenów (tom 1.1)
Pieśń lodu i ognia
Fire & Blood
Zysk i S-ka
2018-11-20
2018-11-20
Michał Jakuszewski
Inne

Okładka książki Panowanie smoka Linda Antonsson, Elio M. García jr., George R.R. Martin
Panowanie smoka Linda Antonsson, El...
Okładka książki A Clash of Kings: The Graphic Novel. Volume Four George R.R. Martin, Mel Rubi, Landry Q. Walker
A Clash of Kin... George R.R. Martin,...

2026 ocen

„Ogień i krew” w udany sposób imituje popularno-naukową pozycję napisaną w stylu historycznego, fabularyzowanego dokumentu. Nie ma w niej dialogów, a całość zbudowana jest na narracji w trzeciej osobie. Narratorami są zwykle maesterzy (specjalni doradcy, mędrcy, uzdrowiciele królów i lordów). Oczywiście nie jest to prawdziwa książka historyczna – opowiada, owszem, historię, ale nieistniejącego, fantastycznego państwa czy kraju, który narodził się w wyobraźni Martina.

W pierwszym tomie, bo jest i drugi, autor prezentuje część kronik rodu Targaryenów. Po zagładzie Valyrii, Targarienowie, pod wodzą Aegona Pierwszego Zdobywcy, osiedlają się na Smoczej Skale, a z czasem scalają księstwa, państwa i państewka w jedno imperium rządzone przez ród Targarienów – Westeros.

Opisywane w książce wydarzenia miały miejsce wiele setek lat przed tymi, które znane są z „Pieśni Lodu i Ognia”. Teoretycznie jest to więc prequel, ale zamiar czytania najpierw obu tomów „Ognia i Krwi”, a dopiero później „Pieśni Lodu i Ognia”, uważam za grube nieporozumienie i bardzo zły pomysł. Ta powieść Martina może mieć istotne znaczenie i być w pełni zrozumiała, i w ogóle interesująca, tylko dla czytelnika, który z „Pieśni Lodu i Ognia” zna i pamięta nazwiska i miejscowości – przynajmniej niektóre.

Dzieło Georga Martina napisane jako przerywnik w głównej serii Gry o Tron. Pierwsza część kronik rodu Targaryenów od panowania Aegona I Zdobywcy po początek Tańca smoków. Książka ta napisana jest w zgoła innym stylu niż ten znany z Pieśni Lodu i Ognia. Przede wszystkim brakuje tutaj dialogów, a cała akcja jest przedstawiona w narracji trzecio osobowej. Ma sugerować prawdziwą książkę historyczną. Nie jest przez to tak porywająca jak inne pozycje tego autora. Nie mniej jednak nadal jest warta uwagi szczególnie, że obecnie wypuszczany jest serial Ród Smoka. Ta książka pozwoli fanom poznać wydarzenia sprzed wojny królowej Rhaenyry z jej przyrodnim bratem Aegonem. Przede wszystkim najwięcej informacji można zaczerpnąć na temat smoków, ich poprzednich właścicieli i dokonań tych majestatycznych bestii.

Nuda!!! Same nazwiska, mało dialogów...takie bla bla bla. Ten zabił tego, rządził źle, kolejny rządził dobrze miał dzieci tyle a tyle... dotrwałem do strony 200 i stwierdził, że mam dość.

2062

Na półkach: , , , , , , ,

Po cichu cieszę się na Taniec Smoków, bo moje drzewko genealogiczne powoli zaczęło się chwiać. No bo inaczej się nie da połapać w historii kto jest kim, jak nie wsiąść zeszyt i rozrysować. Ej na okładce pisze, że to Silmarillion dla Pieśni, i choć to istotne świadectwo, to jednak trochę mu do Tolkienowskiej biblii brakuje. Ale to nic nie szkodzi, ot taki zabieg, by się więcej kopii książki sprzedało.

Nooo, co tu mówić dużo - lubię świat Gry o tron, lubię serial, zaczęłam oglądać Ród smoka i tak po pierwszym sezonie zabrałam się za tą kronikę. Pseudo-kronikę. I trochę mi żal, że nie ma ekranizacji Podboju, że sobie (przynajmniej na dziś dzień) nie popatrzę na pieprzniętego Maegora, że nie zezłoszczę się na chutliwego Jaehaerysa i że nie pośmieję się z przewrotności księżniczki Saren. Ale może pieśnią przyszłości będzie jakiś serialik o nich. I jak już jestem przy serialu, to teraz bardziej rozumiem tylko zakreślone niesnaski sezonu pierwszego. Co prawda część pozmieniano, część wywalono i Laenor skończył lepiej, jednak te zmiany jakoś mi nie przeszkadzają. Może dlatego, że czas Tańca mamy przedstawiony przed trzech kronikarzy, a każdy z nich raczy nas coraz dziwniejszą, pikantniejszą opowieścią. I nie wiadomo, który z nich miał rację, a który tylko fantazję.

Wbrew temu, co myślałam, książka mnie zeżarła i czytałam ją nadwyraz szybko i sprawnie. Chociaż pierwsze rozdziały o Aegonie i jego siostrach są tak pokorne, iż widać, że 'piszący kronikę' pisze ją z ramienia wiernego, lizusowatego poddanego. Przychylny królom dobrym, zaś Maegorowi (bo to chyba na razie jedyna postać taka zła-zła),toby najlepiej przypiął czarcie rogi i wysłał do piekła.
No, Maegor dobry toto nie był, ale żeby aż tak po nim jechać? Hitlera nie przebijał. Niemniej szczyt przesłodzenia pojawia się z Dobrą Królową Alysanne, gdzie dziwię się, że żaden z poddanych nie zaproponował włączenia jej w poczet Siedmiu, skoro była tak dobra. I tyle dziecków urodziła, idealna klacz.
I tutaj pojawiło się dziwne przejście z ojca na syna, gdzie bez fanfar Viserys obejmuje tron. Jest to takie... ubogie? Dużo o nim nie piszą, niewiele mówią o dokonaniach (chyba ich nie miał) i hm... trochę to zalatuje Aenysem. Ooo, właśnie, zaczyna powoli robić się podobnie, jak za jego czasów.

Cóż, przede mną tom drugi - walka o Żelazny Stołek, która pewnie pochłonie więcej niż pół królestwa i wyczyści porządnie moje rozrysowane drzewko. Jestem tak ciekawa, że od razu chwytam za tom i zaczynam spoilować sobie kolejne sezony Rodu smoka ;)

"Ogień i Krew" to fascynująca podróż w czasie, zabierająca nas 300 lat przed wydarzeniami ukazanymi w Grze o Tron. Autor ukazuje nam epokę, w której smoki rządziły niebem Westeros. Dynastia Targaryenów, jedyna rodzina smoczych lordów, przechodzi przez losy tak niezwykłe, że trudno uwierzyć, że nie wydarzyły się naprawdę. Trzeba zaznaczyć, że sposób narracji, przypominający kronikę, może być wyzwaniem dla niektórych czytelników. Przeskoki między różnymi wydarzeniami i postaciami, a także obfitość wątków, mogą sprawić, że lektura jest wymagająca i męcząca. Trudno wczuć się w losy postaci.

Opowieść o Siedmiu Królestwach w formie kroniki, dużo nazwisk, dat, nazw własnych, a mało dialogów. Czasami czułem, że czytam poczet królów, ale i tak mnie to wciągnęło.

Obawiałam się, że będzie zbyt ciężka w odbiorze, pogmatwana i niezbyt wciągająca - w końcu w jednej książce przedstawione jest ponad 100 lat funkcjonowania królestwa. Lektura okazała się jednak porywająca. Znając część historii z serialu HBO, ciekawie jest poznać tło wydarzeń i więcej szczegółów.

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 5 min):

Lub do przeczytania:

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 5 min):

Lub do przeczytania:

Pokaż mimo tovideo - opinia

Przyjemnie mi się czytało, ciekawy sposób narracji, fajnie dopełnienie głównej sagi

Eh dlaczego jest to w formie kroniki, gdzie dialogi... wynudziłem się strasznie, po 2 tom nie sięgam. Dobrze ze HBO robi serial, bo histrorii jestem ciekawy