Paradoks

Okładka książki Paradoks Charlie Fletcher
Okładka książki Paradoks
Charlie Fletcher Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Trylogia Nadzoru (tom 2) fantasy, science fiction
Trylogia Nadzoru (tom 2)
The Paradox
Fabryka Słów
2018-09-12
2018-09-12
Piotr Pieńkowski

Na pewno o wiele lepsza od pierwszego tomu! Zdecydowanie.
Jest tu wiele wątków różnych bohaterów, przez co czasem nie da się oderwać od książki. Jest też coś co wprost uwielbiam w tego typu powieściach - pokazanie, że nie wszystko jest tylko czarne i tylko białe. Ktoś na pierwszy rzut oka zły ma w sobie cząstkę dobroci, a ktoś teoretycznie dobry może mieć pokusę do zdrady...
Polecam! 🙂

Na pewno o wiele lepsza od pierwszego tomu! Zdecydowanie.

Zaczynając Paradoks, poczułem się jakbym skończył jeden sezon jakiegoś serialu, po czym zaczął następny. Bardzo płynnie jeden tom przechodzi w drugi, i przygoda toczy się dalej. Nadzór się rozpada, ale przyjmuje nowych członków. Wrogowie dalej knują przeciwko nim, i to nie jeden, a trzech różnych. Zatem się dzieje... chociaż, na pierwszy rzut oka fabuła Paradoksu wydaje się dość leniwa, jakby nic się nie działo, ale to tylko pozorne wrażenie, bo jednak autor starannie buduje napięcie i szykuje czytelnika do kulminacji. A narracja Fletchera bardzo mi pasuje, koleś fajnie pisze. Jednie wydarzenia w Lustrze nieco męczą (stąd niższa ocena niż Tomu pierwszego)... tak, czy siak, Paradoks nie rozczarował, a ja dalej jestem szczerze zafascynowany tą trylogią. I jej sympatycznymi, naprawdę fajnymi bohaterami,

Trzyma poziom pierwszego tomu, rozwija wątki i dodaje nowe elementy.
Jeśli ktoś lubił pierwszy tom niech spokojnie czyta dalej, jest ok. A tym którym nie podobał się wcześniejszy tom, myślę że mogą sobie odpuścić.

Trzyma poziom pierwszego tomu, rozwija wątki i dodaje nowe elementy.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Narracja / Styl / Humor 6/10
Przesłanie / Problematyka 6/10
Klimat / Subiektywne odczucia 7/10

PODSUMOWUJĄC 7/10

"Paradoks" Charliego Fletchera to kontynuacja "Nadzoru", który pokochałam przede wszystkim za steampunkowy klimat.

Fabuła książki rozpoczyna się dokładnie w tym momencie, w którym skończył się "Nadzór".
~*~
Ostatnia Ręka Nadzoru nadal patroluje granicę pomiędzy tym, co naturalne a tym, co nadprzyrodzone, tym samym rozświetlając ciemności nikłym płomieniem świecy. Jednak nikt nie potrafi przewidzieć jak sobie poradzi. Nowym członkom brakuje wyszkolenia, natomiast weterani są zmęczeni i coraz bardziej bezbronni. Ta słabość przyciąga do miasta nowych wrogów, ale również zaskakujących sprzymierzeńców.

W tej części serii dowiadujemy się też co się stało z tymi członkami Nadzoru, którzy zginęli i czym tak właściwie była katastrofa, o której tak dużo czytałam w pierwszej części serii. Poza tym w "Paradoksie" dowiadujemy się jakie kolejne niebezpieczeństwo zagraża światu. Ich źródło kryje się w miejscu, w którym utknęli Sara i Sharp. To właśnie tam odkrywają oni sekret Czarnych Luster i muszą zmierzyć nie z tym, co w nich się czai, uważając by nie podążyło za nimi do domu.
Ciemne wody się wznoszą, świece migoczą, a światło nie gaśnie. Póki co...

~*~

Jak być może wiecie uwielbiam klimat wiktoriańskiej Anglii oraz powieści osadzone w XIX wieku. Dlatego też nie mogłam odmówić sobie sięgnięcia po tą serię, chociaż zdobycie dwóch ostatnich tomów w rozsądnej cenie kosztowało mnie sporo wysiłku. Jednakże warto było, ponieważ "Paradoks" okazał się być świetną kontynuacją, w której dowiedziałam się sporo o przeszłości Nadzoru oraz o jednym z jego aktualnych członków, którego jeszcze bardziej pokochałam. Dodatkowo dzięki tej części czytelnik może zrozumieć motywacje istot, które czają się w mroku nocy i pragną odzyskać swoje tereny, które zajęli ludzie. W tej historii nikt nie jest kryształowy i każdy ma jakąś przeszłość, która go ukształtowała, co nadaje całej opowieści i jej bohaterom barw oraz charakteru.

"Paradoks" okazał się być nieco mroczniejszą historią od "Nadzoru", ale tym razem nieco brakowało mi klimatu alternatywnego Londynu, który tak bardzo spodobał mi się w pierwszej części tego cyklu. Jednak na szczęście to nie stanowiło dla mnie większego problemu - tym bardziej, że losy poszczególnych członków Nadzoru są tak wciągające, że w pełni wynagradzają mi wszelkie niedostatki.

Charlie Fletcher stworzył niezwykły świat, który wciągnął mnie bez reszty i do którego na pewno będę wracać. Lekkość pióra autora, alternatywny Londyn, walka dobra ze złem i wiele niejednoznacznych postaci sprawiło, że pokochałam tą książkę i chętnie szybko sięgnę po finał "Trylogii Nadzoru". Chociaż pewnie dopóki nie sięgnę po zakończenie tej serii będę nienawidzić autora za to w jakim momencie tej historii mnie zostawił...

A tak swoją drogą to widzę w tej trylogii potencjał do tworzenia uniwersum tak jak to się stało w przypadku "Metro2033" Glukhovsky'ego i bardzo bym chciała, żeby moje marzenie stało się faktem. W każdym razie ja polecam Wam książki pana Fletchera z czystym sercem, bo to jest kawał dobrej rozrywki.

~*~

Drugi tom oprócz oczywistej kontynuacji wątków z tomu pierwszego, dodaje nam w prezencie całkiem spory pakiet nowych bohaterów, którym możemy kibicować (lub nie, to już jak kto woli). Rzuca też nowe światło na sprawę Slaugh, a przede wszystkim ich motywacji. I takiego zabiegu na pewno się nie spodziewałem, biorąc pod uwagę mocno rozrywkowy charakter książki. Autor w posłowiu wspomina, że miał okazję spotkać się i rozmawiać o warsztacie z Pratchettem, może właśnie to miało na niego duży wpływ? Kto to wie.

W każdym razie całość czytało się bardzo dobrze, dodatkowo daje też o sobie znać doświadczenie z serialami autora, bo kończący tom cliffhanger sprawił, że nie mogę doczekać się części trzeciej. W dalszym ciągu to kawał porządnej fantastyki.

Kompletnie nieistotny fakt na koniec: kilkanaście lat temu, gdzieś w telewizji oglądałem bardzo dobry serial. Przy czym od jakiegoś roku próbowałem go znaleźć i ponownie obejrzeć, tylko za nic nie mogłem sobie przypomnieć tytułu, a tłumaczenie ludziom, że ważną rolę grała w nim kobieta umiejąca kontaktować się z zaświatami, na niewiele się zdawało. Jakie było moje zdziwienie, kiedy dzisiaj odkryłem, że serial "Afterlife" (olśnienie przyszło dopiero kiedy zauważyłem tytuł w notce o autorze) powstał w 2005 roku, a jego scenarzystą był właśnie autor. Świat jest jednak całkiem mały :)

Rozkręciła się akcja. Czekam na więcej 😃

Rozkręciła się akcja. Czekam na więcej 😃

Lepsza niż pierwszy tom, trzyma dobry poziom przez całą książkę

Lepsza niż pierwszy tom, trzyma dobry poziom przez całą książkę

Niezła. Płynna, dynamiczna akcja. Ciekawi, nieszablonowi bohaterzy pokonujący trudności w specyficznym i klimatycznym Londynie. Z przyjemnością sięgnę po kontynuacje.

1/4 książki zajmuje przypomnienie co działo się w 1 tomie.

1/4 książki zajmuje przypomnienie co działo się w 1 tomie.

Charlie Fletcher Paradoks Zobacz więcej
Charlie Fletcher Paradoks Zobacz więcej