Okładka książki Skarby Kamigaty: teatr kabuki i drzeworyt barwny / The Treasures of Kamigata: Kabuki Theatre and the Colour Woodblock Print Małgorzata Martini
Małgorzata Martini Wydawnictwo: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha albumy
albumy
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
2013-01-01
2013-01-01
9788362096343
japonia kultura japońska sztuka japońska drzeworyt japoński drzeworyt teatr teatr japoński kabuki

Przykro mi to stwierdzić, ale jestem dosyć rozczarowana tą publikacją. Książeczka, bo nie wiem, jak to inaczej nazwać, liczy sobie 64 strony, z czego 25 zajmuje wstęp i wprowadzenie, a pozostałe zajmuje dokładnie 17 reprodukcji drzeworytów.

Treść wstępu można przewidzieć bez trudu: opis Kamigaty (rejon Kioto i Osaki),rys historyczny kabuki, rys historyczny drzeworytu japońskiego oraz wyjaśnienie, dlaczego drzeworyt z Kamigaty jest taki niezwykły. Tej części trudno odmówić wartości - zwykle z drzeworytem kojarzone jest Edo, tymczasem nie tylko w siedzibie władz shogunatu kwitła ta niezwykła sztuka.

Czy słusznie drzeworyt z Kamigaty nie cieszy się taką sława i popularnością, jak arcydzieła z Edo? 17 reprodukcji zaskakuje stonowaną kolorystyką, miękką linią, koncentracją na bardziej realistycznym a mniej wyidealizowanym portrecie. Nad reprodukcjami raczej nie zrobicie pełnego niedowierzania "wow, to nie może być ręczna robota", ale to wcale nie umniejsza wartości zbioru. na wielki plus należy doliczyć bardzo, bardzo obszerne komentarze, znacznie ciekawsze niż wstęp, które przybliżają postacie bohaterów i życie "teatralne" Kamigaty.

Szkoda tylko, że w polski katalog prezentuje się tak skromnie w porównaniu do katalogu luksemburskiej wystawy drzeworytu teatralnego z Kamigaty ("Schatze der Kamigata"). Kto chce więcej, musi pogodzić się ze sporym wydatkiem :/

• Książki do kupienia
  • Japonia - teatr