Dziewczynki latają wysoko

Okładka książki Dziewczynki latają wysoko
Raquel Diaz Reguera Wydawnictwo: Debit opowieści dla młodszych dzieci
48 str. 48 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Cuando las niñas vuelan alto
Debit
2018-04-18
2018-04-18
48 min.
Tomasz Pindel

Okładka książki W tej bajce nie ma smoka Deborah Allwright, Lou Carter
W tej bajce ni... Deborah Allwright, ...
Okładka książki Mama Hélene Delforge, Quentin Gréban
Mama Hélene Delforge, Qu...
Okładka książki Żyrafy nie umieją tańczyć Giles Andreae, Guy Parker-Rees
Żyrafy nie umi... Giles Andreae, Guy ...
Okładka książki Na zawsze przyjaciele Emilia Dziubak, Przemysław Wechterowicz
Na zawsze przy... Emilia Dziubak, Prz...
Okładka książki Tomek mały jest nieśmiały Jennifer Bell, Beth Bracken
Tomek mały jes... Jennifer Bell, Beth...

Prześliczna, mądra książeczka , skierowana głównie do dziewczynek.
Na przykładzie trzech dziewcząt Amelii, Heleny i Martyny autor ukazuje ,jak wielki mogą mieć talent i jak szybko można go zaprzepaścić.
Amelia, najmniejsza z klasy, znikomej wagi ,marzy o tym ,by zostać pilotem samolotu.
Helena jest typowym molem książkowym, milczkiem, chce w przyszłości stać się pisarką.
Martyna z natury bardziej korpulentna; lecz nie przeszkadza jej to w szybkim bieganiu po schodach ,uczy się na skrzypaczkę. Musi być wybitna.
Dziewczynki wierzą w to, wspierają się wzajemnie. Unoszą się na niewidzialnych skrzydłach za pomocą ,,pana- CHCIEĆ TO MÓC''.
Dziewczynki z natury są bardziej wrażliwe od chłopców, łatwiej je zranić.
I właśnie pojawia się też druga podstępna osoba ,o niecnych zamiarach ,, pan- NIE UDA CI SIĘ'', wprowadzając całkowity zamęt w ich głowach.
Chodzi o urodę zewnętrzną. Tak się utarło ,że dziewczyna super powinna być wysoka i szczupła w typie modelki, z idealną twarzą bez okularów itp...
Poza tym dziewczynki ciągle rywalizują bezskutecznie z chłopcami o to, że niby są dużo słabsze, mniej odważne i wszystko robią gorzej od nich.
I takie stereotypy w społeczeństwie doprowadzają do tego, że dziewczynki stają się rozchwiane emocjonalnie i niepewne siebie.
Amelia rezygnuje już ze swych marzeń o pilocie, pozostawia to chłopcom . Myśli już o stewardesie.
Martyna podświadomie robi wszystko ,by tylko zeszczupleć, porzucając lekcje skrzypiec.
A bohaterki z pierwszych opowiadań Helenki zamieniają się postaciami w męskich bohaterów.
Co dalej stanie się z dziewczynkami ? Czy ich marzenia są jeszcze do spełnienia? Czy może mają zbyt wygórowane ambicje?
Jaką rolę odegra w ich życiu nowo napotkana koleżanka Emilka?
Przeczytajcie, a dowiecie się wszystkiego.
Ilustracje piękne i bardzo wymowne dopełniają treści opowiadania.
Osobiście polecam lekturę nie tylko dziewczynkom, chłopcom też. A dorosłym pozostaje mi życzyć, żeby wspierali swoje pociechy, utwierdzali w ich marzeniach i nigdy nie przekonywali dziewczynek , że chłopcy tylko mogą wszystko. Dziewczynki też. Nie ma bowiem rzeczy niemożliwych.

Prześliczna, mądra książeczka , skierowana głównie do dziewczynek.
Helena jest typowym molem książkowym, milczkiem, chce w przyszłości stać się...

To jedna z tych książek które zapadają w pamięci i sprawiają, że pamiecią wracasz do rozmaitych momentów.
Jak dobrze, że się zmienia perspektywa. Dobrze, że chce się szukać sposobów, uświadamiać, dziewczynkom, dziewczynom, kobietom ale i braciom, kuzynom, kolegom, że można spełniać swoje marzenia i nikt nie ma prawa nas w nich ograniczać. Dobrze, że ta wiedza jest na "wyciągnięcie ręki"❤️ W dodatku w formie bardzo przystępnej, mądrej i PRAWDZIWEJ.

👸"Dziewczynki latają wysoko"👸
Autor: Raquel Diaz Reguera
wydawnictwo: Debit

To historia trzech dziewczynek w wieku wczesnoszkolnym, reprezentantek wszystkich innych dziewczynek i każdej z osobna: Amelia, Helena i Martyna.

Każda z nich, ma własne marzenia, pasje, umiejętności, które pielęgnuje. Każda z nich jest inna(jest SOBĄ),za sprawą własnego wyglądu, charakteru, temperamentu. Nad marzeniami dziewczynek czuwa Pan Chciec-To-Móc. Tka niewidzialne skrzydła i każdy spełniający swoje marzenia nieświadomie je nosi.
Niestety, jak to w życiu i bajkach bywa, czarnych charakterów nie brakuje.
Ci, przeszkadzają innym w spełnianiu marzeń i podrzucają do kieszeni, butów, plecaków małe kamyczki. Ich ciężar sprawia, że wszystko robi się coraz trudniejsze, a skrzydła nie zdołają ich oderwać od ziemi.
Rozrabiaczami dowodzi Pan
Nie-uda-Ci-Sie. Są też:
Pani Uroda-Zewnetrzna, określa z dokładnością do centymetra ramy w jakich mieścić się powinna idealna modelka, dziewczynka z filmów czy piękna mama.

Pan Lusterko, podsuwa dziewczynkom fałszywe lustro w którym nie widzą swojej wartości tylko to, co chce pokazać Pan Lusterko: za gruba, za niska, za głupia, patyk, okularnica itd.

Pan Nierówność, wtrącający raz za razem, że dziewczynki biegają wolniej od chłopców, dziewczynki są mniej odważne, dziewczynki są słabsze od chłopców itp.

Na końcu Pani-Utka i jej: „One muszą być sliczniutkie, zgrabniutkie, milutkie".

Niestety, plan okazał się skuteczny. Dziewczynki uwierzyły w stale powtarzane stereotypy. W ich kieszeniach, butach, plecakach nagromadziło się bardzo, bardzo dużo kamyczków. Ich pasje bladły a wewnętrzna wyjątkowość została stłumiona.
Co dalej?
Nie wszystko stracone☺️.
W tej historii jest powiew, świeżości, otwartości, pięknego ducha, który na nowo pozwoli dziewczynkom uwierzyć w siebie i nie da zrezygnować ani ograniczać (dostosować?) swoich marzeń. Trzeba TYLKO pozbyć się tych przebrzydłych kamyczków i uwierzyć w siebie.

Zaskoczyła mnie forma w jaką Autor ubrał utarte schematy, krzywdzące porównania, niesprawiedliwe osądy i bezwartościowe standardy. To pozytywne zaskoczenie.
Temat w którym pełną świadomość, skutków poznajesz "z czasem" wraz z "doświadczeniem". Nie prosty a jednak możliwy do przełożenia na język, logikę dziecka. Metafory ułatwiające wizualizację, jednocześnie budowanie napięcia i wyraźnie postawione granice: dobrego i złego marzeń i rezygnacji, wiary w siebie i zwatpienia.

Cenna książka, wspierająca w chwilach zwątpienia, mobilizująca do realizowania swoich marzeń. Potrzebna nie tylko dziewczynkom, chłopcom również. ❤️

To pozorie zwyczana historia 3 dzieczynek, które mają wielkie marzenia do czasu aż trafia się banda, która chce im przeszkodzić w ich spełnianiu. Myślę, że wartości z niej płynące zapamięta na długo moja córeczka. Dziewczynki naprawdę mogą latać wysoko !!!!

1966

Mądra i bardzo wartościowa opowieść.

Pozornie o trzech zwyczajnych dziewczynkach, które miały swoje marzenia. I które w pełnym momencie pozwoliły na działanie "podstępnej bandy", pod którym to mianem skryły się kompleksy i lęki, skutecznie podcinające skrzydła. Czy nie można tej alegorii odnieść do każdego, kto kiedykolwiek poniechał swoich marzeń i planów, bo bał się, że nie jest dość dobry, wystarczająco ładny czy mądry? Bo ktoś inny wmawiał mu, że nie wypada, albo że nie powinno się?

A przecież każdy, kto chce spełniać swoje marzenia, ma skrzydła utkane przez pana CHCIEĆ-TO-MÓC... Warto przeczytać i sprawdzić swoje kieszenie, czy nie obciążają ich zanadto kamyki kompleksów i obaw...

Mądra i bardzo wartościowa opowieść.

Czy można zostać Marsjanką? Oczywiście, trzeba tylko chcieć, marzyć i dążyć do realizacji swojego planu. Pomogą nam w tym niewidoczne skrzydła utkane przez Pana Chcieć To Móc. Warunek jest jeden, nie możemy dać się zniechęcić złej Bandzie, która co jakiś czas podrzuca w różne miejsca kamyczki. A jeśli taki się już się pojawi, np. w naszej kieszeni i będzie nas ciagnąl w dół, natychmiast go odrzućmy. Dziewczynki mogą wszystko!

Intencją książeczki miało być wspieranie dziewczynek w poczuciu sprawczości i budowaniu poczucia własnej wartości, jednak treść temu zaprzecza. Okazuje się, że motywacja dziewczynek i zdolność radzenia sobie z problemami nie pochodzi z wewnątrz, tylko z zewnątrz, od pana (podkreślam, "pana") CHCIEĆ-TO-MÓC od którego tak naprawdę są zależne. Fakt ten jest dla mnie zaprzeczeniem uczenia dzieci, że to one same są samodzielne, pełne wiary w siebie i wartościowe. Jak dla mnie metafora nietrafiona i książka na tym traci.

Każda dziewczynka powinna przeczytać tę książkę. Może wtedy przypomni sobie, że jednak może być kim tylko chce.

Trzy dziewczynki, trzy marzenia. Lekka jak piórko Amelia chce być najlepszą pilotką na świecie, małomówna Helena pragnie zostać wielką pisarką, a „okrągła jak kropka nad i” Martyna marzy o karierze skrzypaczki.

W dążeniach do osiągnięcia celów wspiera je pan CHCIEĆ-TO-MÓC. To on dodaje im skrzydeł. Ale ma rywala, a nawet całą bandę rywali dowodzoną przez pana NIE-UDA-CI-SIĘ. Złe typy to pani URODA-ZEWNĘTRZNA, pan LUSTERECZKO, pan NIERÓWNOŚĆ i pani-UTKA. Wszyscy dbają o to, by dziewczynki nie mogły oderwać się od ziemi. Do ich kieszeni, butów i plecaków dosypują kamyczki – szepty odbierające wiarę w siebie: „musisz być wysoka i szczupła”, jesteś „za gruba, za niska, głupia, chuderlawa, patyk, brzydula, okularnica”, „dziewczynki są słabsze od chłopców”, „dziewczynki są mniej odważne”, „dziewczynki… gorzej… mniej… gorzej…”.

Kamyczki uwierają, mącą myśli Amelii, Heleny i Martyny: może faktycznie jestem za gruba, za niska, gorsza od chłopca, może nie powinnam marzyć, bo moje marzenia są nieosiągalne, bo jestem dziewczynką, bo to nie wypada, bo powinnam być śliczniUTKA, milUTKA, czyli taka, jak chce pani-UTKA.

Kamyczek po kamyczku rośnie góra wątpliwości. „Może” po pewnym czasie przemienia się w „na pewno”. Dziewczynki rezygnują z marzeń. Pan CHCIEĆ-TO-MÓC załamuje ręce.

Amelia, Helena i Martyna – trzy dziewczynki i trzy marzenia. Takich dziewczynek jest wiele. Są inteligentne, ambitne, zdolne i wytrwałe, lecz ulegają społecznym oczekiwaniom i rezygnują z realizacji swych celów. Godzą się z narzucaną im niższą – w stosunku do chłopców – pozycją społeczną, a wielkie plany zastępują pogonią za gładką buzią i nienaganną sylwetką.

Jednak dla Amelii, Heleny i Martyny jest ratunek. W pokonaniu bandy pana NIE-UDA-CI-SIĘ pomaga im inna dziewczynka, Emilka, która twierdzi, że gdy dorośnie, zostanie Marsjanką ­– kobietą z planety zarezerwowanej dla mężczyzn. Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych ani takich, których robić nie wypada. Takich Emilek też jest wiele. Mali czytelnicy mogą poznać niektóre z nich dzięki lekturze książek o silnych kobietach, które nie pozwoliły, by ktoś podciął im skrzydła: „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”, „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat”, „Opowieści na dobranoc dla małych buntowniczek”, „Superbohaterki”. Wszystkie, łącznie z omawianą, powinny poznać dziewczynki, żeby nie wahały się wyrzucić z buta czy plecaka kamyczki i „latały wysoko”, ale też chłopcy, aby w dziewczynkach dostrzegli równe sobie partnerki.

Raquel Diaz Reguera jest nie tylko autorką, ale też ilustratorką książki. Duże, wyraziste rysunki zajmują niemal całe strony i wiernie komentują opisywaną rzeczywistość. Właściwie tekst i ilustracje są na równorzędnych prawach, dlatego książkę mogą „czytać” dzieci nieznające liter.

Macie córki? Takie od wieku przedszkolnego do wczesnoszkolnego? Koniecznie przeczytajcie z nimi tę książkę. A nawet czytajcie wielokrotnie. Cały świat mówi dziewczynkom, co im wypada, jakie powinny być, a jakie nie powinny, do czego się nadają, a do czego nie. Komunikaty płynące ze świata do dziewczynek – te otwartym tekstem i te ukryte – zwykle nie są dla nich dobre. Ta mądra książka dostarcza narzędzi do rozmawiania z nimi o tym. Zapraszam do recenzji na blogu:

Dlaczego mnie nikt nie kupił takiej książki jak byłam mała?

Odpowiedź jest prosta: bo nie było. „Dziewczynki latają wysoko” to nowość. I naprawdę, kupcie albo wypożyczcie ją dla swoich córek, sióstr, kuzynek, sąsiadek i tak dalej.

W książeczce opisane są trzy dziewczynki, ale równie dobrze mogłoby ich być sto, jedna albo wszystkie (co powtarzam za tekstem na pierwszej stronie, bo jest bardzo trafny i mi się podoba).

Każda z nich ma marzenia, wielkie marzenia. W ich realizacji pomaga

cała recenzja na:

Dlaczego mnie nikt nie kupił takiej książki jak byłam mała?

• Dla dzieci
  • Biblioteka
  • Biblioteka 2022 Martyna
  • Rok 2024

Dodaj cytat z książki Dziewczynki latają wysoko