Powrót

Cykl: S.T.A.L.K.E.R. (tom 5)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Powrót
ZojaHawryło

Obiecywał sobie, że już nigdy więcej. Że tamten raz był naprawdę ostatni. Że wszystko się zmieni, znormalnieje. Jednak ciężko jest udawać normalnego człowieka. Kiedy do drzwi puka przeszłość w osobie postrzelonego przyjaciela-stalkera z dawnych lat, a zimowa zawierucha niesie w sobie szepty zza dalekiego Kordonu, trzeba schować do kieszeni moralność i odwiesić na kołek solenne obietnice.

Nadchodzi pora, żeby raz jeszcze zostawić za sobą Dużą Ziemię i po raz kolejny - tym razem naprawdę już ostatni - wkroczyć na bezdroża ziemi utraconej, którą jest czarnobylska Zona. Bo nic innego nie ma znaczenia, kiedy człowiek usłyszy Zew.

Nadeszła pora ostatniej przygody.

źródło opisu: https://fabrykaslow.com.pl/zapowiedzi/s-t-a-l-k-e-r/

źródło okładki: https://fabrykaslow.com.pl/zapowiedzi/s-t-a-l-k-e-r/

arekbedwort | 2019-06-27

Stara dobra zona , kilka ciekawych spotkań polecam

Darrien | 2019-05-08
Przeczytana: 04 kwietnia 2019

Jej, co by tu powiedzieć o ostatnim prawdopodobnie S.T.A.L.K.E.R.Z'e autorstwa Michała Gołkowskiego? No, cóż ukazał "nową Zonę", ale nie podoba mi się osobiście z tego względu, iż jest napchana technologią. Ludzie towarzyszący Misiowi są jacyś dziwni, jakby w odpowiednim momencie umierają, albo go upuszczają. Jak ktoś czytał jego czwartą książkę z tego świata, to się ucieszy, że znajdzie nawiązanie do poprzedniczki. Cóż, zakończenie jest optymistyczne. :)
Może raz jeszcze przeczytam "Powrót" i z edytuje ten post dla przyszłych pokoleń lub dodam na bloga. ;)

PrzeCzytana | 2019-05-01
Przeczytana: 01 maja 2019

Na jednej z pierwszych stron najnowszej książki z cyklu S.T.A.L.K.E.R pt. "Powrót", Gołkowski wkłada w usta swojego bohatera zdanie, że Ci którzy nie byli w ZONIE są jacyś płascy, “pozbawieni pewne głębi”. Niestety nie tylko oni. Główny bohater całego cyklu również jest płaski, choć w ZONIE był i ZONĘ zna. Ale nie uprzedzajmy.

Miszka wraca do ZONY

W najnowszej i ostatniej, która została wydana części przygód Miszki, główny bohater wraca do ZONY po kilku latach życia na Dużej Ziemi. Ten czas jednak (na szczęście?) nie wchodzi do fabuły. Miszka trochę nie chce wracać, a trochę tęskni i chce, ale przede wszystkim musi, bo okazuje się, że ZONA go wzywa.

Stalker ma też niejasne przeczucie, że jego przyjaciele potrzebują pomocy, które potwierdza się, gdy pewnego dnia jeden ze starych znajomych z ZONY pojawia się ranny pod jego drzwiami. Miszka pakuje więc szpej, wraca do znanych okolic i z zaskoczeniem przyjmuje, że… ZONA sie zmieniła. Można już korzystać z elektroniki, mniej w niej...

Badylek | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Świetnie napisana kontynuacja. Ciężko autorowi cokolwiek zarzucić :) Dla mnie rewelacja, czytając bawiłem się znakomicie.

Syn | 2019-02-09

Daję 8 trochę z sentymentu, a po trochu bo to ten sam sprawdzony Misza. Bardzo udany"Powrót"
Gdy tylko sie dowiedziałem że Michał Gołkowski wraca z nową powieścią w Fabrycznej Zonie, nie mogłem sie doczekać premiery .Praktycznie dzień po, książka wylądowała w moich rękach. Stety ,niestety przez nawał innnych spraw troche o niej zapomniałem i lezała na półce.
Czytając ją znów poczułem się ze jestem w Zonie , za co kocham tą serie- serio;) Mega i tyle. Polecam

Waww | 2018-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Najlepsza z całego cyklu, domykająca historię i wyjaśniająca wiele spraw! Można pomarudzić na zbyt szybką końcówkę w iście Hamerykańskim, Hollywoodzkim stylu, ale jest dobrze! Do dziś nie rozumiem tylko jednego. Po co w tym wszystkim był Sztywny i jego wątek? Jak dla mnie zbyt mało rozwinięty, by miało sens dodawanie go do cyklu. Można było bardziej posplatać losy bohaterów drugoplanowych na przestrzeni setek stron. Ciekaw jestem co dalej, czy Gołkowski napisze kolejny stalkerski cykl? Może zajmie się tłumaczeniem z rosyjskiego innych dzieł? Oby tylko to nie był definitywny koniec z tym universum, w końcu S.T.A.L.K.E.R. 2 nadchodzi wielkimi krokami!!!

Michał | 2018-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Zona szarpie struny dusz najwierniejszych swoich dzieci niedajac o sobie zapomnieć, czule szepcze do uszu podczas snu, i tylko czeka żeby złapać nas w swe ramiona. Trzeba jednak pamiętać, że żona to okrutna pani.
Zona Michała golgowskiego pokazuje się z najlepszej strony. Spotkać w niej kogoś , istny cud, powalić mutanta dobry początek dnia, tylko ta końcówka w stylu Rambo psuje klimat pięknych pustkowi

NieZnamSięToSięWypow | 2018-11-28
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Sięgając po książkę Powrót, najnowszą powieść Michała Gołkowskiego z serii Fabryczna Zona, snuło się wiele teorii co do fabuły. Z jednej strony nie mogła to być kalka Ołowianego świtu, Drugiego brzegu, czy nieco bardziej “lajtowego” Sztywnego, bowiem znający serię szybko odłożyli lekturę na półkę. Musiało pojawić się “coś”, co odświeży świat Miszy i sprawi, że nie odejdziemy od niego zaraz po pierwszym rozdziale.

Michał Gołkowski znalazł świetny sposób, aby nie tylko ponownie zainteresować tematyką S.T.A.L.K.E.R.a, ale także na nowo opowiedzieć, o dobrze znanej fanom, Zonie. Tą którą pamiętamy z Ołowianego świtu i Drugiego brzegu, ustąpiła nowszej, w której technologiczny postęp rozgościł się na dobre. Śledząc przygody Miszy poza znanymi mutantami, spotkamy drony, detektory anomalii i nowoczesny naszpikowany elektroniką szpej. Zobaczymy jak stara dobra stalkerska szkoła mierzy się z młodym duchem przesączonym nowoczesnymi zabawkami i nowo-modnymi nazwami.

Oparcie powieści o...

Charger | 2018-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2018

Rzadko się zdarza by 5 z kolei cześć cyklu pyła lepsza od poprzednich. W czasach gdy coraz wiecej pisarzy polskiej fantastyki koncetruje się tylko na odcinaniu kuponów, ta pozycja to wyjątek warty docenienia. Udany Powrót autora, Miszy i Zony. Polecam!

Tomek | 2018-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2018

Wg mnie najlepsza książka z Uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a napisana przez autora. Widać, że od wydania pierwszej części zdecydowanie umiejętności pisarskie MG wzrosły. W "Powrocie" dostrzegłem składowe 3 stylów, które zostały już wykreowane w poprzednich częściach. Chodzi o, po pierwsze życie na "Dużej Ziemi", które chyba najlepiej mi się czyta. Po drugie, przeprawa z kompanami po strefie, którą również czyta się świetnie. Na koniec po trzecie, to od czego się zaczęło, samotna akcja głównego bohatera, która niestety najmniej mi podchodzi.

Książkę jak najbardziej polecam i jednocześnie naszła mnie pewna myśl. Mianowicie biorąc pod uwagę to o czym wspomniałem wcześniej, że podoba mi się świat jaki kreuje autor poza ZONĄ, to może warto sięgnąć po inne książki Pana Gołkowskiego spoza świata Fabrycznej Zony?

PS Dodam na koniec nieco jako spoiler, że pomysł na tzw. crossa ze Sztywnym był mistrzostwem i aż szkoda, że był taki krótki.