Osaczona

HarperCollins Polska
2018-01-01
2018-01-01
Elżbieta Smoleńska

Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Studentka Gary Braver, Tess Gerritsen
Studentka Gary Braver, Tess G...

Zwłoki Richarda Tremaina, właściciela i wydawcy The Island Herald, lokalnej gazety wydawanej na Shepard’s Island w stanie Maine, leżały w łóżku jego byłej kochanki i redaktorki technicznej w gazecie, Mirandy Wood. Mimo że to ona zawiadomiła policję o trupie, policjanci, rodzina denata i mieszkańcy miasteczka w większości nie mają wątpliwości, że sama go zabiła, na co wskazują ślady na miejscu zbrodni. Nawet jeśli konsekwentne zapewnienia Mirandy o swojej niewinności i sposób jej zachowania rodzą u niektórych pewne wątpliwości. Wśród wątpiących, pragnących dociec całej prawdy, jest młodszy brat Richarda, Chase. Możliwe, że przyczyny jego wahań leżą we wrażeniu, jakie na nim dziewczyna wywarła oraz w jego statusie „gorszego” członka wpływowego klanu Tremainów i DeBoltów? Bo ich funkcjonowanie w lokalnej społeczności skrywa niejedną tajemnicę?

W każdym razie, gdy anonimowa osoba wpłaca wysoką sądową kaucję, zwalniającą podejrzaną z tymczasowego aresztu, Chase towarzyszy Mirandzie w szukaniu prawdziwego sprawcy zbrodni. Choć trudno powiedzieć by robił to z pełnym przekonaniem, coraz częściej jest świadkiem bezwzględnych ataków na życie dziewczyny …

Tropy są kręte, wzajemnie się wykluczają, a nowe informacje i wydarzenia z jednej strony budują napięcie, ale z drugiej wzmagają niepewność, szczególnie Chase’a, u którego towarzyszy ona rosnącemu pożądaniu, co oczywiście rykoszetem odbija się na samopoczuciu Mirandy.

Sposród znanych mi powieści Tess Gerritsen jest to schemat najbardziej zbliżony do typowych kryminałów. Ale prawdę mówiąc podczas lektury książki odczuwałam przesyt, graniczący z irytacją i znużeniem. Może po prostu jestem zaprogramowana na bardziej egzotyczne, charakterystyczne konteksty zbrodni w książkach autorki, medyczne czy choćby szpiegowskie. A nie jedynie na banały typu chciwość, miłość, zazdrość i zemsta oraz na powszechne, niezgodne z normami prawnymi przekonanie, że każdy podejrzany traktowany jest z góry jako winny tj. „Presumed Guilty” *

*W polskim przekładzie powieść nosi tytuł „Osaczona”

Zdecydowanie wolę jej thrillery medyczne. "Osaczona" to taki przewidywalny romansik, w którym od początku było wiadomo z kim zwiąże się główna bohaterka. Na plus oceniam zwroty akcji, które stanowią charakterystyczną cechę stylu Gerritsen. Lubię niekiedy sięgnąć po lżejszą lekturę i to był całkiem przyjemnie spędzony czas.

Całkiem fajna książka, początkowo z dystansem do niej podchodziłam, bo kocham kryminały całym swoim sercem ale romanse to zupełnie nie moja bajka. Chociaż to połączenie z kartki na kartkę coraz bardziej mi odpowiadało.
Akcja dynamiczna, intrygująca i do samego końca trzyma w napięciu. Plusem jest, że jest krótka i szybko się ją czyta. Dla zagorzałych czytelników podejrzewam, że będzie ona idealną propozycją na wieczór.
Polecam, warto przeczytać ;)

Czytałam, aby jak najszybciej to skończyć. Jakoś zabrakło mi chemii między głównymi bohaterami.

To jedna z tych bardziej "romantycznych" książek Gerritsen, ale mimo to przypadła mi do gustu.

Nie mój typ, dialogi i przemyślenia bohaterów zbyt ckliwo-typowe dla romansów. Całość ratowała wartka akcja i umiejętności Gerritsen w tworzeniu dobrych zwrotów akcji.

Bardzo przyjemnie napisany kryminał, sam się czyta! Historia typowa ale nie oczywista za razem, chętnie przeczytam coś jeszcze od tej autorki.

Szybko i łatwo się czyta.

Szybko i łatwo się czyta.

To moje kolejne spotkanie z twórczością autorki, czytałam kilka jej książek i z każdą miło spędziłam czas, dlatego postanowiłam ponownie sięgnąć po powieść pisarki. Tym razem trafiło na książkę "Osaczona". Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest lekki, prosty i przyjemny w odbiorze, a mała objętość książki sprawia, że to idealna lektura na jeden wieczór. Fabuła została interesująco nakreślona, równie dobrze poprowadzona i chociaż jest przewidywalna to nie odebrało mi to radości z czytania. Bohaterowie zostali ciekawie i dość autentycznie wykreowani, zaś relacja między Mirandą a Chase'm - bratem zamordowanego została w interesujący sposób przedstawiona. Oboje za wszelką cenę chcą znaleźć mordercę mężczyzny, jednak zanim do tego dojdzie będą musieli pokonać sporo przeciwności losu, które wywołują wiele skrajnych emocji. Poraz kolejny w książce autorki znalazłam połączenie kryminału z romansem, co naprawdę mi się podobało. Miło spędziłam czas z tą książką i na pewno jeszcze kiedyś sięgnę po twórczość Gerritsen.

Książka Tess Gerritsen pt. "Osaczona" opowiada o kobiecie, która na usłyszała proste zarzuty. Zabiła. Miranda Wood została oskarżona, kiedy w jej sypialni znaleziono ciało byłego kochanka. Obok leżał nóż z jej odciskami palców. Jednak komuś zależy na jej wolności, ponieważ wpłaca ogromną kaucję. Miranda musi udowodnić swoją niewinność.
Książka była dobra i dość krótka, ma ledwo ponad 200 stron przez co bardzo szybko się czyta. Mimo wszystko brakuje mi następnego tomu albo jakiejś kontynuacji. Jak podziało się jej życie dalej? Jak sobie radzi po całych tych sytuacjach :/?

Książka była dobra i dość...

• Tess Gerritsen
  • Thriller/sensacja/kryminał