Książka Roku 2018

Tłumaczenie: Elżbieta Smoleńska
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Presumed Guilty
marcingum

Zabiła. Taki zarzut usłyszała Miranda Wood, kiedy w jej własnej sypialni znaleziono zakrwawione ciało byłego kochanka Richarda Tremaina. Obok zwłok leżał nóż kuchenny, którym zadano ciosy. Podejrzane jest również to, że ktoś anonimowo wpłaca za nią sporą kaucję. Miranda musi udowodnić swoją niewinność, mimo że wszystko świadczy przeciwko niej. Walcząc o dobre imię, odkrywa krok po kroku...

Zabiła.
Taki zarzut usłyszała Miranda Wood, kiedy w jej własnej sypialni znaleziono zakrwawione ciało byłego kochanka Richarda Tremaina. Obok zwłok leżał nóż kuchenny, którym zadano ciosy. Podejrzane jest również to, że ktoś anonimowo wpłaca za nią sporą kaucję. Miranda musi udowodnić swoją niewinność, mimo że wszystko świadczy przeciwko niej. Walcząc o dobre imię, odkrywa krok po kroku mroczną sieć kłamstw, szantażu i korupcji. Ale jest ktoś, kto zrobi wszystko, żeby prawda nie wyszła na jaw. Im bardziej Miranda zbliża się do rozwiązania zagadki, w tym większym jest niebezpieczeństwie. W końcu sama staje się celem mordercy.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Shimik | 2015-10-26

Romans zakończony morderstwem, tylko kto zabił? Miranda czy może ktoś inny? Na to pytanie znajdziemy odpowiedź czytając książkę:)
W sumie prawie do samego końca nie jest znana tożsamość mordercy, co tylko pobudza ciekawość. I jest to wystarczający pretekst by przeczytać całość. Na dodatek nawiązuje się "miłość" pomiędzy podejrzaną, a bratem umarłego. Co z tego może wyniknąć? Na pewno coś ciekawego:) Po drodze wychodzą na jaw mroczne sprawki prawie arystokratycznej rodziny, z której pochodzi zamordowany. Po prostu nie da się nudzić z tą książką! Wydaje mi się, że samo to jest wystarczającym powodem do sięgnięcia po nią:)

gwiazdka | 2015-01-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Połączenie kryminału z romansem, wiec efektem jest leciutka, dość schematyczna powieść, w dodatku o niewielkich rozmiarach. Lekka, krótka lektura na 3-4 godziny. Czyta się przyjemnie, rozwiązanie wątku kryminalnego może zaskoczyć, ale postaci, tak jak i intryga, są schematyczne. Niewiele wnosi, ale przeczytać można traktując książkę jako milutką rozrywkę.

Beata | 2015-10-29
Przeczytana: 29 października 2015

Ot, romans z wątkiem kryminalnym, ale tak do przeczytania w jeden wieczór. Drobna zagadka, nieprzekonujący romansik, ale czyta się lekko. Dobry do przeczytania w kolejce u lekarza.

Joanna | 2017-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2017

Ta pozycja to dla mnie strata czasu. typowy romans z wątkiem kryminalnym. ale wiedziona autorem wzięłam przeczytać. jak się okazało to ta wczesna twórczość autorki. zdecydowanie wole jej mocne we wrażenia książki typu opis sekcji zwłok i pogoń za mordercą. gdyby ta książka była napisana przez innego autora być może bym ją lżej oceniała.

"Osaczona" to moje pierwsze spotkanie z tworczością Tess Gerritsen. Przyznam od razu, że liczyłam na więcej- w końcu to czołowa pisarka amerykańskich kryminałów. Spodziewałam się dostać dobry thiller z odrobiną mroku, a dostałam romans z wątkiem sensacyjnym. Jednak- tutaj muszę oddać Autorce sprawiedliwość- jest to ponoć jedna z jej pierwszych książek, opublikowana już wtedy, gdy pani Gerritsen zaczęła być znaną i lubiana pisarką. Abstrahując od tego, trzeba przyznać, że powieść napisana jest dość zgrabnie (jeśli chodzi o warsztat)- owszem, pewne fragmenty się dłużą, a bohaterowie są troszkę "płascy", ale sama zagadka śmierci Richarda zostaje poprowadzona tak, że Czytelnik nie raz da się wodzić za nos. I to jest niewątpliwy i największy plus tej książki. Niestety, wspomniany wcześniej "wątek romantyczny" nieco mnie denerwował, a raczej sposób jego poprowadzenia. Z grubsza okresliłabym to tak: zarówno Miranda, jak i Chase zachowują się- nawet po zbliżeniu- na zasadzie...

Moogwai89 | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

Szału ni ma. Ale to nadal Tess Gerritsen. Więc pewien poziom jest zachowany. Może nie taki jak u "Rizzoli & Isles", ale nadal to przyjemna lektura. Osaczoną przeczytałem w dwa dni. Trochę za dużo romansu i za bardzo przekombinowana końcówka, ale w ogólnym rozrachunku to porządna książka.

kryminalnakuchnia | 2016-04-10

Bardzo lubię książki Tess Gerristen, dlatego też moje oczekiwania względem "Osaczonej" były ściśle określone.
Miało być miło, lekko,przyjemnie i też tak było.
Fabuła powieści obraca się głównie wokół wątku popełnionej zbrodni, pozostawiając kwestię uczuć na dalszym planie.
Zabrakło tylko, bądź aż........budowanie napięcia i dreszczyku na plecach, co obniżyło ocenę lektury.
Niemniej polecam.

Wojciech Gołębiewski | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Tess Gerritsen (ur. 1953), amerykańska lekarka, spróbowała pisać w 1987 roku. Udanie, skoro 6 lat póżniej, w 1993, wydaje omawianą, jako piątą z kolei; wszystkie zaliczane do romansów kryminalnych. Obecnie na LC ma 35 książek i 2225 fanów.
Miałem pecha, że sięgnąłem po jedną z najsłabszych (wg zgodnej oceny recenzentów). Nie wypada mnie podważać opinii moich koleżanek i kolegów z LC. Czyli relaks od poważnej lektury tym razem się nie udał. Nie byłbym sobą, gdybym nie wykrztusił epitetu: przewidywalna bzdura!

Dodi | 2014-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2014

Jest to moja pierwsza powieść autorstwa Tess Gerritsen i jestem po prostu zachwycona! Książkę czyta się w tempie wręcz ekspresowym.
Nie od razu można się domyślić, kto jest winny zabójstwa Richarda Tremaina. W trakcie czytania moje podejrzenia wędrowały od jednego bohatera do drugiego.
Całość doprawiona wątkiem romantycznym tworzy naprawdę dobry kryminał :)

crouschynca | 2018-10-04

Przyznam, że wpierw nawet o mało co nie odbiłam się od przedstawionej tu historii. Zwyczajnie wszystko zapachniało mi na dzień dobry dużym banałem (przemyślenia bohaterów, dialogi itp.). Na szczęście potem akcja obiera bardziej angażujący kierunek, acz motyw strzały amora, jaka to ugodzi Mirandę i Chase’a, brata zamordowanego mężczyzny, do samego końca skrzypi niczym nienaoliwione zawiasy.

W związku z powyższym, zdecydowanie wolałam czytać o prywatnym śledztwie kręcących ze sobą postaci niż o ich sercowych rozterkach, które nadto lawirują pomiędzy pragnieniem czułości a przypływami wzmożonej nieufności. Kryminalna intryga została bowiem generalnie nieźle przyrządzona, oscylując wokół takich kwestii jak chociażby poplątane relacje rodzinne, tropienie cudzych brudów, budzące wątpliwości inwestycje oraz rozmaite układy.

Opinia jest fragmentem recenzji, którą w całości można przeczytać na moim blogu: