Hańba! Opowieści o polskiej zdradzie

Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal, W.A.B.
historia, zdrada, Polacy, kolaboranci
historia
Pawel Kurach

Kim jest zdrajca? Dlaczego opowieści o zdrajcach i kolaborantach są zwykle silniej zakorzenione w świadomości Polaków niż mity o bohaterach i wybawcach? Agnieszka Haska na podstawie licznych i różnorodnych źródeł rekonstruuje pojęcie zdrady od XVIII wieku do dziś, pokazując, jaką rolę pełni zdrada w polskiej kulturze i historii. Jej książka to fascynująca wyprawa w przeszłość, pozwalająca...

Agnieszka Haska na podstawie licznych i różnorodnych źródeł rekonstruuje pojęcie zdrady od XVIII wieku do dziś, pokazując, jaką rolę pełni zdrada w polskiej kulturze i historii. Jej książka to fascynująca wyprawa w przeszłość, pozwalająca odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w XXI wieku wciąż oskarżamy się o zdradę i dlaczego jesteśmy tak bardzo wobec siebie nieufni.

źródło opisu: https://bonito.pl/k-1488879-hanba-opowiesci-o-polskiej-zdradzie

źródło okładki: https://bonito.pl/k-1488879-hanba-opowiesci-o-polskiej-zdradzie

Opis tej książki to niesamowicie bezczelne wprowadzenie potencjalnego czytelnika w błąd. Nie jest to fascynująca wyprawa w przeszłość, nie dostaniemy odpowiedzi na pytanie, dlaczego w XXI wieku wciąż oskarżamy się o zdradę i dlaczego jesteśmy tak bardzo wobec siebie nieufni, nie dowiemy się też, dlaczego opowieści o zdrajcach i kolaborantach są zwykle silniej zakorzenione w polskiej świadomości niż mity o bohaterach i wybawcach.

O tym wszystkim pisze autorka mimochodem, gdzieś na marginesie. To bowiem opowieść o pojmowaniu zdrady podczas drugiej wojny światowej. Jak czytamy w wieńczących tę pozycję podziękowaniach: "niniejsza książka jest zmienioną i rozszerzoną wersją pracy doktorskiej "Kto rzekł, że to zdrajca?" Dyskurs zdrady w wybranych tytułach prasy konspiracyjnej, obronionej w 2013 roku w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN".

Rekonstrukcja pojęcia zdrady na tym się właśnie koncentruje, jedynie na wstępie zahaczając o Targowicę, a przy zakończeniu napomykając o...

PrzeCzytana | 2018-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Granice tego, gdzie kończy się patriotyzm, a zaczyna zdrada są bardzo płynne. W książce Hańba! Opowieści o polskiej zdradzie, zdania o podobnym znaczeniu pojawiają się dość często. Jest to o tyle ważne, że w dzisiejszej dyskusji społecznej i politycznej oskarżenie o zdradę również pada dość często. Skąd się to wzięło? Dlaczego i jak rozwijało? O tym wszystkim opowiada nam antropolog kultury, Agnieszka Haska, w swojej książce, która jest rozwinięciem i pogłębieniem doktoratu na ten sam temat. Bardzo się cieszę, że została ona wydana, ponieważ mam nadzieję, że zapoczątkuje choć małą publiczną dyskusję na temat tego, jak próbuje się nami (społeczeństwem polskim) manipulować za pomocą tego epitetu.

Lojalnie także uprzedzam, że ta recenzja nie jest zbyt krótka. Chyba już tak zostanie, że trudno mi się będzie streszczać przy książkach, które są dla mnie z jakiegoś powodu ważne. 😉

ZDRADA ODMIENIONA PRZEZ WSZYSTKIE PRZYPADKI

Na początku książki dowiadujemy się tego, czym jest mit i jak...

nausea | 2018-05-23

Agnieszka Haska opisuje pojęcie zdrady skupiając się na najbardziej newralgicznym momencie polskiej historii, czyli okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. Okazuje się, że pojęcie zdrady stało się niezwykle opresyjne dla ówczesnych Polaków i w wielu kwestiach nie zmieniło ono swojego znaczenia do dziś. Warto przeczytać tę arcyciekawą refleksję na temat polskiego społeczeństwa z perspektywy historii zdrady, oraz tego, jak owo pojęcie ewoluowało razem z naszą narodową etyką i moralnością.

pomadapomada | 2018-10-04
Megapodius | 2018-08-02