Polskie piwo. Biografia (historia lekko podchmielona)

Wydawnictwo: Fronda
Piwo, Alkohol
historia
Haczlo

Wyraz „piwo” wywodzi się z prasłowiańskiego słowa pivo oznaczającego po prostu napój. Bo innego, ważniejszego napitku ludzkość nie wymyśliła. No, może jeszcze wino, ale to przecież napój bogów. Bez wątpienia największym wynalazkiem ludzkości jest piwo. No, koło też jest ważne, ale nie pasuje do pizzy… Dave Barr – laureat Nagrody Pulitzera Opowiemy o ulubionym trunku Polaków, o jego historii,...

Dave Barr – laureat Nagrody Pulitzera

Opowiemy o ulubionym trunku Polaków, o jego historii, sposobach warzenia i wpływie na historię Europy i Polski. W książce znajdziecie anegdoty, przepisy i całkiem poważne komentarze historyczne. Głównym bohaterem książki jest piwowarstwo, które przez wieki podlegało licznym przeobrażeniom, było przedmiotem wysiłków miłośników i smakoszy, ale też obszarem wielkich oszustw. Toczono o nie spory polityczne, a czasem odbierano mu wolność ustawami. A mimo wszystko branża ocalała i znowu polskie piwo podbija obce rynki.

Zapraszamy w podchmieloną podróż przez stulecia.

Żaden kraj tak naprawdę się nie liczy, jeżeli nie ma własnego piwa i własnych linii lotniczych. Można też mieć dobrą własną drużynę piłkarską i jakąś broń masowego rażenia, ale dobre piwo to podstawa.
Frank Zappa

źródło opisu: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/polskie-piwo-biografia

źródło okładki: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/polskie-piwo-biografia

Martins | 2019-08-11

Niezła książka, ale nie aż tak dobra jak się spodziewałem po początku. Pierwsze rozdziały są bowiem bardzo lekkie, pełne anegdot i ciekawostek. Dotyczy to zwłaszcza poglądowego i wstępnego rozdziału o piwie na przestrzeni historii w ujęciu ogólnoświatowym (wart przeczytania, choćby po to żeby dowiedzieć się, że chełpiący się swoim pilsnerem, Czesi zawdzięczają swoje słynne piwo Niemcowi). Podobnie dobrze czyta się o średniowieczu i czasach nowożytnych aż do rozbiorów. Później jednak, gdy dochodzimy do "przełomowego" wieku XIX, kiedy narodziła się masowa produkcja piwa, książka zaczyna się powoli zamieniać w wyliczankę nazw browarów, nazwisk właścicieli i danych dotyczących ilości produkcji czy spożycia złocistego trunku. Tego rodzaju narracja jest w sumie kontynuowana w kolejnych rozdziałach dotyczących II RP, Polski Ludowej i czasów nam współczesnych. Trochę szkoda, może źle się nastawiłem? Jednak odrobinę brakuje mi stylu z pierwszej części książki...

W ostatecznym rozrachunku...

Szymon | 2019-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2019

Bardzo dobra książka, wszystko z niej zrozumiałem. Wystarczy znać podstawowe zagadnienia piwne i mieć wiedzę na temat historii świata i tego jak się zmieniał, wtedy książka nie powinna być dla nikogo za trudna.

Michal Zacharzewski | 2018-12-27
Przeczytana: 07 października 2018

Na papierze to był pomysł fantastyczny – opowiedzieć z przymrużeniem oka historię browarnictwa na terenach polskich, przypomnieć najciekawsze gatunki piwne i najbardziej znane browary, zasypać czytelnika tonami anegdotek. W praktyce trochę to nie wyszło. Za dużo tu pracy naukowej, danych statystycznych i wyliczanek, za mało żartów i ciekawostek. Przecież piwo to nie jest poważny napój!

Marcin Jakub Szymański w książce Polskie piwo. Biografia (historia lekko podchmielona) wykonał mrówczą pracę. Przyjrzał się historii browarnictwa od najdawniejszych czasów. Po wstępie opisującym światowe początki napoju między innymi w Mezopotamii przeskoczył do Polski, gdzie przyjrzał się trunkom produkowanym w średniowieczu. Kto je robił? W jaki sposób? Jakie miasta słynęły z piwa i jakie przepisy regulowały warzenie tego napoju? Jak wyglądała sytuacja piwa w kolejnych epokach, w tym pod zaborami, w czasie dwudziestolecia międzywojennego albo i w PRL-u?

Ciut więcej...

geokuba | 2018-12-01
Przeczytana: 01 września 2018

Jako że mieszkam około 20 km od Zwierzyńca to przytoczę cytat:

„Niektórzy badacze wskazują, że epoka przemysłowego piwowarstwa na ziemiach polskich rozpoczęła się w 1805 roku w Zwierzyńcu, gdzie hrabia Zamoyski otworzył duży browar na wzór angielski, w którym zainstalował aparaturę brytyjską i przez pewien czas korzystał z pomocy fachowców właśnie z Wielkiej Brytanii”.

Niezwykłe dzieje piwa w Polsce próbuje opisać Marcin Jakub Szymański w książce „Polskie piwo. Biografia (historia lekko podchmielona)” i nad wyraz bardzo dobrze mu to wychodzi.

Z kolei ja próbuję opisać to, co pan Szymański opisuje, w felietonie na Dzikiej Bandzie, popijając przy tym ikonę polskiego piwa – piwo grodziskie. Dlaczego akurat to piwo? Cóż...:

Boookreads | 2018-10-20

"Polski piwo. Biografia (historia lekko podchmielona)" 🍺🍻
Jak rodziło się piwowarstwo na polskich ziemiach❓Jak zmieniały się metody warzenia piwa na przestrzeni lat❓

Marcin Jakub Szymański jest historykiem, doktorem nauk humanistycznych, pracownikiem Katedry Historii Polski Nowszej Uniwersytetu Łódzkiego. Jego specjalizacją jest historia społeczna, gospodarcza i regionalna. Niektórzy mogą go kojarzyć z innej książki, której był współautorem oraz pierwszej piwnej monografii regionalnej.
Autor próbuje nam przedstawić obecność chmielowego napitku w naszym kraju. Opowiada o ulubionym trunku naszych rodaków i jego wpływie na Europę.
Toczono o nie spory polityczne, a czasem odbierano wolność ustawami. Wszelkie przemiany i zawirowania sprawiły, że z kart historii zniknęły browary kmiece. Ciosem dla polskiego browarnictwa była okupacja i okres komunistycznego zglajszlachtowania.
Po roku 1990 piwowarstwo odrodziła się w bardzo bardzo szybki sposób.

Z tej lektury dowiemy się jak...

ZapomnianaBiblioteka | 2018-08-21

Lektura obowiązkowa dla osób zainteresowanych dziejami polskiego browarnictwa.

Derbeth | 2018-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2018

Można przeczytać, jeśli kogoś interesuje historia piwa w Polsce, a bardzo przyzwoite hasło na ten temat na Wikipedii nie wyczerpuje ciekawości - ale nie jest to specjalna rozrywka.

Książka jest pisana drętwym, dydaktycznym stylem, jakby żywcem wyjętym z tablic informacyjnych wiszących w zabytkach. Może ten język to skaza zawodowa akademickich historyków i pracowników muzeów, nie wiem. Czytając można zatęsknić za Wikipedią, która jest przynajmniej pisana w sposób klarowny i bez marnej jakości ozdobników. W "Polskim piwie" prawie co drugą stronę przeplatają się ze sobą "niestety" z "oczywiście", autor lubi korzystać ze znaku wykrzyknika, zdarzają się pojedyncze przypadki krzyczenia wielkimi literami.

Książka całkiem nieźle przybliża stan piwowarstwa od wczesnego średniowiecza do XXI wieku - nie ma okresu potraktowanego zbyt skrótowo, w każdym autor stara się omówić szeroki zakres aspektów. Nie trzeba dobrego przygotowania z historii, ale mało zrozumiałe mogą być niektóre aspekty...