rozwiń zwiń

Muzeum dusz czyśćcowych. Opowieści niesamowite

Okładka książki Muzeum dusz czyśćcowych. Opowieści niesamowite
Stefan Grabiński Wydawnictwo: Vesper Seria: Klasyka grozy horror
571 str. 9 godz. 31 min.
Kategoria:
horror
Seria:
Klasyka grozy
Wydawnictwo:
Vesper
Data wydania:
2018-07-18
Data 1. wyd. pol.:
2018-07-18
Liczba stron:
571
Czas czytania
9 godz. 31 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377312995
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje Rajmund Bergel, Maksymilian Bienenstock, Józef Birkenmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Emil Breiter, Janina Brzostowska, Kazimierz Czachowski, Stanisław Czosnowski, Zdzisław Dębicki, Henryk Drzewiecki, Wilhelm Feldman, Stefan Grabiński, Michalina Grekowicz, Krzysztof Grudnik, Wilam Horzyca, Emil Igel, Zbigniew Irzyk, Karol Irzykowski, Józef Jedlicz, Zygmunt Kisielewski, Stefan Kołaczkowski, Edward Kozikowski, Kazimierz Krobicki, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Stanisław Maykowski, Jan Nepomucen Miller, Tadeusz Michał Nittman, Jan Parandowski, Stanisław Pieńkowski, Leon Piwiński, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Władysław Pniewski, Władysław Rabski, Zygmunt Sarnecki, Tadeusz Sinko, Tymon Terlecki, Kazimierz Wierzyński, Jan Zahradnik, Henryk Zbierzchowski, Zdzisław Żygulski
Ocena 7,8
Stefan Grabińs... Rajmund Bergel, Mak...
Okładka książki Szalona Zagroda Michał Araszewicz, Stefan Grabiński, Mateusz Wiśniewski
Ocena 7,2
Szalona Zagroda Michał Araszewicz,&...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Smoluchy, wyraki i błędne pociągi



276 0 130

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
326 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
703
556

Na półkach: , , ,

Z twórczością autora zetknąłem się po raz pierwszy siedem lat temu, czytając wydany w 2011 roku zbiór "Demon ruchu" z rozpędzoną lokomotywą na okładce. Przyznam się szczerze że przeczytałem go równie ekspresowo a zapomniałem o nim jeszcze szybciej, nie doceniając w pełni kunsztu "polskiego Poego" (pewnie "na warsztacie" miałem wtedy "Czarną Kompanię" Cooka albo inną "Belgariadę").

Teraz, gdy tylko usłyszałem o kolejnym "odkurzaniu" Grabińskiego, od razu zaczaiłem się na nową edycję opowiadań mistrza, tym razem grubszą i w dodatku ilustrowaną.

"Muzeum dusz czyśćcowych" to zbiór nowel Grabińskiego, ułożonych chronologicznie, opatrzonych notką z którego oryginalnego wydania pochodzą (z pominięciem debiutanckiego i nieuznawanego za kanon "Z wyjątków. W pomrokach wiary"). Co więcej, książka zawiera prawie kompletne tomy: "Demona ruchu", "Księgi ognia" i "Szalonego pątnika" oraz wyczerpujące posłowie Macieja Płazy, który opowiadania do vesperowego wydania wybrał i opisał.

Posłowie to kompletna recenzja, streszczenie i zarys biograficzny w jednym. Po skończonej lekturze trzeba je przeczytać, zawiera wszystko to o czym chciałbym (tak jak każdy usatysfakcjonowany czytelnik) teraz napisać.

Grabiński to: autor niesamowity, plastyczny językowo, piękny polszczyzną dawną i nieużywaną, fantasta niedoceniany, czasem trącący myszką spirytysta, czasem futurystyczny racjonalizator, zainspirowany i inspirujący, po prostu perła międzywojennej literatury polskiej, kiedyś rzucona między wieprze teraz słusznie opiewana, czytana i doceniona.

Na koniec lista osobista, TOP TEN, jakżeby inaczej:

10. Muzeum dusz czyśćcowych - ciekawe fabularnie, motyw gabinetu kuriozów w formie wypalonych przez duchy płomiennych znaków oraz duchowej klątwy po latach.
9. Kochanka Szamoty - świetne stylistycznie opowiadanie w formie pamiętnika, trochę przewidywalne ale nadal bardzo dobre.
8. Smoluch - widmo katastrof in corporae, taki Człowiek-ćma międzywojnia. Super!
7. Dziedzina - motywy jak z Lovecrafta. Omamy, rytułał i potwór na finał.
6. Fałszywy alarm - tajemnice i zagadki a do tego nastrój oczekiwania na najgorsze.
5. Biały wyrak - "Z archiwum X" w wydaniu międzywojennego kominiarstwa. Zapada w pamięć i zaskakuje.
4. W domu Sary - Głowny bohater vs. energetyczna, seksualna wampirzyca na ziemiach Polskich. Fight!

Podium:
3. Problemat Czelawy - nowatorskie, zaskakujące i pomysłowe. Trochę fantastyki, trochę kryminału. Gotowy scenariusz filmowy.
2. Głucha Przestrzeń - piękne, nostalgiczne i wzruszające. Przypominało mi trochę "Strefę mroku" i Pilipiuka. Do tego się wraca!
1. Pożarowisko - Hotel Overlook w wersji przeklętego miejsca nawiedzanego regularnie przez pożary. "Here's Johnny!" och, przepraszam, "Here's Andrzej!"

Osobiste uwagi:
Numero uno: Jeśli Vesper zdecydował się wydać tak obszernego Grabińskiego, włączając do zbioru bardzo nieudane opowiadania, to czemu nie wydał już całości, "Opowiadań wszystkich", dodając te 200 stron?
Numero dos: Rozpoczęcie zbioru utworem "Po stycznej", zawiłym językowo i dość deprymującym, nie było dobrym pomysłem. Ten zabieg może odstraszyć nieświadomego czytelnika i zniechęcić do dalszej lektury. Ja rozpocząłbym od "Szalonej zagrody", debiutu Grabińskiego i całkiem ciekawego opowiadania, którego mi w "Muzeum..." zabrakło.

Z twórczością autora zetknąłem się po raz pierwszy siedem lat temu, czytając wydany w 2011 roku zbiór "Demon ruchu" z rozpędzoną lokomotywą na okładce. Przyznam się szczerze że przeczytałem go równie ekspresowo a zapomniałem o nim jeszcze szybciej, nie doceniając w pełni kunsztu "polskiego Poego" (pewnie "na warsztacie" miałem wtedy "Czarną Kompanię" Cooka albo inną...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 232
  • Przeczytane
    411
  • Posiadam
    261
  • Teraz czytam
    62
  • Horror
    25
  • Ulubione
    19
  • Chcę w prezencie
    17
  • Do kupienia
    11
  • 2018
    9
  • Fantastyka
    7

Cytaty

Więcej
Stefan Grabiński Muzeum dusz czyśćcowych. Opowieści niesamowite Zobacz więcej
Stefan Grabiński Muzeum dusz czyśćcowych. Opowieści niesamowite Zobacz więcej
Stefan Grabiński Muzeum dusz czyśćcowych. Opowieści niesamowite Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także