fantastyka grozy
poezja
Elaine

Edgar Allan Poe (1809–1849) to najwybitniejszy poeta amerykańskiego romantyzmu. Arcymistrz formy, niezrównany stylista, a także twórca o otchłannej, mrocznej wyobraźni. W swoich wierszach i poematach – podobnie jak w opowieściach grozy – opiewał miłość i piękno, ale też dzielił się tym, czego nie poskąpiło mu krótkie, tragiczne życie: smutkiem, tęsknotą i lękiem przed śmiercią. Za życia nie...

Za życia nie doczekał się pełnego uznania. Krótkotrwałą sławę poetycką przyniósł mu „Kruk”, jeden z najsłynniejszych poematów wszech czasów. Dziś Poe zaliczany jest w poczet najwybitniejszych poetów języka angielskiego.

Niniejszy wybór klasycznych przekładów Poego to pierwsza w Polsce dwujęzyczna edycja jego poezji. Całość okraszona jest wyjątkowymi ilustracjami, których autorem jest niemiecki artysta Hugo Steiner-Prag.

źródło opisu: https://vesper.pl/

źródło okładki: https://vesper.pl/

Oficjalna recenzja
Aleksandra książek: 849

Groza, miłość i piękno jako połączenie idealne

Nazwisko Edgara Allana Poego kojarzy chyba każda osoba, która czyta. Amerykański pisarz z początku XIX wieku znany jest przede wszystkim jako autor krótkich form, jak również wierszy. Twórca romantyczny pisał głównie utwory przesycone grozą, ale potrafił też sięgnąć po komedię i satyrę, a ponadto jest uznawany za twórcę powieści detektywistycznej. Jego najbardziej chyba znanym utworem jest „Kruk”, o którego fenomenie świadczy chociażby wykorzystanie go w różny sposób w popkulturze. Mnie również nie był obcy ten geniusz, dlatego skusiłam się na lekturę utworów zebranych przez wydawnictwo Vesper w tomie o tytule „Miasto w morzu i inne utwory poetyckie”.

Jeśli chodzi o stronę techniczną, ogromna pochwała należy się wydawnictwu Vesper za sposób wydania książki. Liczący nieco ponad 150 stron tomik zawiera oprócz nowych polskich tłumaczeń oryginalną wersję angielską tekstu, a także reprodukcje litografii Hugo Steinera-Praga, które zostały udostępnione przez Leo Baeck Institute z Nowego Jorku. Ilustracje są bardzo klimatyczne, świetnie podkreślają nastrój utworów i pomagają je lepiej zrozumieć. Dzięki nim lektura jest o wiele ciekawsza i dużo bardziej pochłania czytelnika. Dla mnie osobiście jako filologa ciekawa była możliwość porównania tekstu angielskiego z polskim, co pozwoliło mi na docenienie kunsztu tłumaczy, ponieważ w wielu wierszach Poego dużą rolę odgrywa rytm i jego utrata w tłumaczeniu mogłaby zaważyć na odbiorze utworu. Dodatkową ważną częścią jest posłowie autorstwa Macieja Płazy, w którym zostaje przedstawiona biografia poety, a także najistotniejsze motywy jego twórczości, które przewijają się również w utworach przedstawionych w „Mieście w morzu...”.

Nie będę analizować wszystkich wierszy, ponieważ każdy czytelnik z pewnością inaczej odbierze dany utwór, zgodnie z własną wrażliwością i doświadczeniami życiowymi. Chciałabym jednak przedstawić te wiersze, które wywarły na mnie największe wrażenie. Są to tytułowe „Miasto w morzu”, „Dzwony” i oczywiście „Kruk”.

„Miasto w morzu” przedstawia zatopione miasto, niegdyś świetne i bogate, teraz opuszczone i powoli niszczejące. Na szczycie jednej z jego wież widać siedzącą Śmierć, która przejęła panowanie nad miastem, doprowadzając do jego upadku. Nastrój grozy i atmosfera rozkładu są obecne od pierwszej do ostatniej linijki tekstu i przepełniają czytelnika niepokojem, skłaniając do refleksji nad przemijalnością życia i nieuchronnością śmierci.

W „Dzwonach” przedstawione są różne typy dzwonów, które opisują różne etapy ludzkiego życia – począwszy od narodzin, przez ślub, aż do śmierci. Największą zaletą tego wiersza jest jego melodyjność i to, jak odzwierciedla bicie dzwonów, które towarzyszą każdemu opisanemu tu wydarzeniu z życia człowieka. Konwencja niby-ludowej ballady, tak lubiana przez romantyków, tworzy dodatkowo nastrój wokół utworu, dzięki czemu czyta się go niemalże rytmicznie.

„Kruk” to moim zdaniem istny majstersztyk. Wielkie ptaszysko prześladujące bohatera swoją obecnością i krakaniem jest symbolem śmierci i jej nieuchronności. Kruk kroczy po całym domu tuż za podmiotem lirycznym, opowiadającym o tym, co się dzieje, tak samo jak śmierć kroczy tuż za każdym człowiekiem. Groza podkreślona krakaniem i obwieszczaniem „Nevermore!” przez ptaka jest obecna niemal namacalnie w tekście i napełnia czytelnika niepokojem i lękiem o przyszłość.

Edgar Allan Poe był twórcą niemal genialnym, niedocenionym jednak za życia. Sukces spotkał go dopiero po śmierci, gdy uznano jego spuściznę. Jest to też postać tragiczna, a tragizm jej losów widać w twórczości poety. Jego nieodwzajemnione uczucia do kobiet, które szybko go opuszczały, umierając, fascynacja śmiercią i grozą, romantyczna wizja świata to główne cechy i motywy twórczości tego pisarza, będące jego znakiem rozpoznawczym i do tej pory eksplorowane we współczesnej popkulturze.

Aleksandra Kujawa

Łukaszo | 2019-01-07

Nevermore. Kruk siedział i łypał swoim ciemnym okiem. Miasto tonęło w morzu. Nic się nie zmieniło, nadal ulatywało z niego życie. Każdego dnia i każdej nocy. Nevermore. Wielki Kruk znowu obserwował otoczenie. Piękno ulatniało się, by spojrzeć w oczy śmierci. Cień człowieka kurczył się nieubłaganie. Nevermore. Czarny Kruk potrząsnął swymi wielkimi skrzydłami i uleciał w świat. W świat, którego już nie było.

Dotychczas Edgara Allana Poe znałem z jego mrocznych i gotyckich opowiadań. Teraz wydawnictwo Vesper ujęło mnie jego poezją. Poe w swych utworach zawarł całe swoje rozgoryczenie, żal i smutek. Zebrane tu wiersze oplatają czytelnika swoją mroczną powierzchownością i wciągają w wir utraty i niespełnienia. Wiersze Poe'go to też wychwalanie piękna pod każdą postacią, choć najbardziej widać to w utworach dedykowanym płci pięknej. Wiersze tę to także...

Izabela Pycio | 2018-10-17
Przeczytana: 17 października 2018

"Dąb nie zakwitnie, co go grom roztrąca,
Ani rannego orła lot, co spada!" "Do jednej w raju"

Z dużym zaciekawieniem sięgnęłam po tomik wierszy. Wcześniej nie miałam okazji zapoznać się z poezją Edgara Allana Poe, z wyjątkiem "Kruka", którego przerabiałam w liceum w ramach zajęć kółka literackiego. Już pierwsze wrażenie spotkania z książką okazało się bardzo pozytywne, piękne wydanie, w twardej oprawie, z klimatyczną oprawą graficzną i dbałością o detale. Przyjemnie zaskoczyła mnie dwujęzyczna edycja, po lewej stronie angielska wersja, a po prawej polski odpowiednik. Niemal natychmiast zorientowałam się, że ta poezja wymyka się jednoznacznej interpretacji, wczytując się najpierw w oryginał dokonywałam przekładu oczami własnej duszy, aby za chwilę spojrzeć na przytoczone tłumaczenia innych, kilka razy łapałam się na tym, że w nieco odmiennej barwie je postrzegałam. A to pozostawia czytelnikowi przestrzeń dla przywołania własnych emocji, wspomnień i doświadczenia...

jeke | 2018-10-12
Przeczytana: 12 października 2018

Za życia Edgar Allan Poe (1809-1849) nie doczekał się pełnego uznania, kołtuńskie społeczeństwo odtrąciło go i nie doceniło twórczości. Dopiero kilkadziesiąt lat od śmierci utrwaliła się legenda tego amerykańskiego poety.

Poe był wyjątkowo nielubiany w Nowej Anglii, gdyż w swoich artykułach, esejach i recenzjach nie ukrywał pogardy dla tamtejszego środowiska intelektualnego, podśmiewywał się z kręgów i koterii, wyszydzał moralną żarliwość transcendentalistów. Był człowiekiem pełnym skrajności. Z jednej strony czuły i kochający mąż i zięć oraz dobry przyjaciel; świetny nowelista i poeta. Z drugiej strony człowiek o trudnym charakterze, poważnie skonfliktowany z ojczymem, złośliwy i niesprawiedliwy recenzent. Jak pisze w posłowiu Maciej Płaza Poe ze swoją posępną twórczością, tragiczną biografią, skłonnością do pijaństwa oraz żałosną śmiercią stał się patronem dekadentów.

Największy rozgłos przyniósł Poemu opublikowany w 1845 roku poemat Kruk, który przedrukowywano, recytowano w...

Romantyzm w Polsce kojarzony jest głównie z postaciami Adama Mickiewiecza i Juliusza Słowackiego. Zagraniczni autorzy są mniej znani, jeden wybija się ponad to i sporo osób nawet jeśli go nie czytało, to go kojarzy - osobą to jest Edgar Allan Poe, znany głównie z wiersza Kruk. Poe był osobą o zwichrowanej przeszłości, chorobliwych doświadczeniach z przedwcześnie umierającymi kobietami oraz tajemniczej śmierci, która w połączeniu z szykanami jego przeciwników doprowadziła do stworzenia jego czarnej legendy. Ostatnio w ręce wpadł mi dwujęzyczny tomik poezji "Miasto w morzu i inne utwory poetyckie" autorstwa Poego i jest...bardzo dobry. Wspomnę jedynie, że wcześniej dzieła Edgara, z którymi miałem do czynienia to właśnie Kruk i kilka opowiadań, w tym Maska śmierci szkarłatnej. Poezję Poego charakteryzuję niezwykła rytmiczność i melodyjność, jak na dłoni widać dążność autora do tego medium. Widoczne jest to w konstrukcji wierszy, jak i również w tematach takich dzieł jak np. Dzwony....

readingfae_pl | 2018-10-24

Mimo, że nie przepadam za poezją to wiersze EAP mnie po prostu zachwyciły. Posępny klimat, rytmiczność i genialna obrazowość po prostu sprawiły, że niektóre z tych wierszy był lepsze niż książki; inne sprawiły, że łza zakręciła mi się w oku na myśl o bólu i cierpieniu zawartym w tekście; kilka jeszcze innych sprawiło, że miałam ciarki na plecach. Ponadto podczas czytania tego cieniutkiego tomiku zrozumiałam, że będę do tych wierszy niejednokrotnie wracać i to niejednokrotnie.
Dodana na końcu nota biograficzna autora pomaga zrozumieć wiele wierszy oraz zachęca do sięgnięcia po kolejne tomiki. Warto również wspomnieć, że wszystkie wiersze są wydane w wersji dwujęzycznej: angielsko-polskiej, więc jeśli komuś nie przypasuje tłumaczenie to zawsze może zajrzeć do oryginału. Choć miłośniczką poezji nie jestem, to po przeczytaniu "Miasto w morzu (...)" mam nadzieję, że Wydawnictwo Vesper wyda kolejne tomiki poezji mistrza grozy.

kuba1711 | 2019-03-11
Przeczytana: 11 marca 2019

Nie będąc zagorzałym wielbicielem poezji w ogóle, sięgnąłem po ten tomik Edgara głównie ze względu na legendarnego "Kruka" oraz ładne, dwujęzyczne wydanie od Vespera. Z poezją spotykałem się głównie w szkole i po przerobieniu takich "wspaniałych" wieszczów jak Mickiewicz i Słowacki, twórczość Poe'go była dla mnie niczym oaza dla wędrowca po pustyni. Jeśli chodzi o lirykę epoki romantyzmu, Edgar Allan Poe zostaje moim ulubieńcem (choć może nie czytałem zbyt wielu liryk Goethe'go). Skala oceny mówi sama za siebie - arcydzieło.

sunflower83 | 2019-03-08
Przeczytana: 05 marca 2019