Wyzwanie czytelnicze LC

Przygotowania

Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Cykl: Druga Wojna z Formidami (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Swarm
Agnieszka Sylwanowicz
Ag2S

Pierwsza inwazja na Ziemię została odparta przez koalicję wielkich korporacji z międzynarodowymi siłami wojskowymi oraz chińską armię. Chiny zostały spustoszone na początku starań Formidów o wyniszczenie ziemskich form życia i przygotowanie gruntu pod ich własne osadnictwo. Erozja Chin zasiała strach wśród innych narodów Ziemi; strach ten przerodził się w drastyczne działania, kiedy naukowcy stwierdzili, że pojedynczy statek, który spowodował takie zniszczenia, był jedynie statkiem zwiadowczym. Gdzieś za Pasem Kuipera w Układzie Słonecznym znajduje się statek baza, który zmierza w stronę Ziemi, a nie zdoła go powstrzymać żadna broń, jaką ludzkość może wyprodukować.

W celu obrony Ziemia została zreorganizowana. Ma teraz Hegemona, ogólnoświatowego urzędnika odpowiedzialnego za utrzymanie w ryzach wszystkich poprzednio wojujących ze sobą narodów. Jest Polemarcha, odpowiedzialny za zorganizowanie wszystkich wojskowych sił planety w nową Międzynarodową Flotę. Lecz jest też wróg wewnętrzny, wróg tak stary, jak wojny prowadzone przez ludzi: ambicja i polityka. Chciwość i szukanie własnych korzyści. Czy Bingwen, Mazer Rackham, Victor Delgado i Lem Jukes zdołają odeprzeć tych tak bardzo ludzkich wrogów, by stworzyć broń zdolną skutecznie obronić Ziemię w nieuchronnie zbliżającej się Drugiej Wojnie z Formidami?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Czekając na nieuniknione

Trzy lata po zwycięstwie ludzkości w Pierwszej Wojnie z Formidami nowe siły wroga zbliżają się do Ziemi, która stara się przygotować na nieuniknioną inwazję. W tym celu musi najpierw odrobić straty po wojnie i wyciągnąć z niej wnioski. Podczas gdy Ukko pełni funkcję Hegemona, Lem Jukes próbuje zapewnić finansowanie przygotowań wobec coraz częstszych protestów ziemskich związków. Mazer testuje nowe rodzaje broni i strategie walki, Victor powrócił z Imalą do rodziny na statku górniczym, ale nadal projektuje narzędzia, które mogą rozstrzygnąć o przewadze w wojnie, a dwunastoletni Bingwen awansował na porucznika w chińskiej armii, gdzie kapitan Li poddaje go najcięższym próbom. Tymczasem Formidzi są coraz bliżej – być może bliżej niż wszystkim się wydaje…

„Przygotowania” Orsona Scotta Carda i Aarona Johnstona otwierają trylogię o Drugiej Wojnie z Formidami, której akcja rozgrywa się między „Przesileniem” a „Grą Endera”. Już pierwsza część uzupełnia wiele luk, pokazuje również, jak narodziły się i rozwijały pomysły i rozwiązania, które znamy z Sagi o Enderze. Przed zbliżającą się inwazją trzeba odpowiedzieć na wiele pytań: Jak przebić się przez kadłub statku Formidów? Jak został zbudowany? Jak zbliżyć się do statków, nie uruchamiając plazmowych laserów? Czy jest nadzieja na komunikację i porozumienie z Formidami?

Książka opowiada wprawdzie o przygotowaniach do wojny, ale przede wszystkim opowiada o ludziach. Wszystkie techniczne, mechaniczne i strategiczne rozwiązania byłyby pewnie nudne, gdyby nie ludzie: ci na Ziemi, na Lunie i w kosmosie, żołnierze, mechanicy, górnicy i naukowcy, dzieci i dorośli, starzy i nowi bohaterowie, dobrzy i źli, ich lęki, nadzieje i motywacje są w tej historii najciekawsze. Card i Johnson jak zawsze opowiadają o podróżach kosmicznych, obcych rasach i technologiach przyszłości, ale tak naprawdę mówią o rodzinie, przyjaźni, poświęceniu i moralności. A ludzie nie walczą tylko z Formidami, lecz również z chciwością, niekompetencją i korupcją własnej rasy.

Można się obawiać, czy autorom wystarczy pomysłów na wałkowanie wciąż tego samego tematu, ale jak na razie spisują się doskonale. „Przygotowania” nie nudzą, za to pozwalają lepiej poznać i zrozumieć stworzony w „Grze Endera” świat. Kiedy ukażą się dwa kolejne tomy, cała historia wreszcie stworzy spójną, złożoną całość.

Agnieszka Kruk

Marta | 2019-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2019

Bardzo lubię Carda, jego cykl o Ziemii jest rewelacyjny. Jego trzon opowieści o Enderze: Mówca umarłych i Ksenocyd jest naprawdę wielkim cyklem sf. Niestety im dalej w las tym gorzej, oczywiście ta powieść nie jest zła, jest bardzo dobra, jednak jest tu parę rzeczy, które zaczynają mnie irytować. Nie podoba mi się to podejście zero jedynkowe co do postaci. U Carda ktoś jest aż do wyrzygania cudowny, uczciwy i fantastyczny albo bardzo, bardzo zły. To jest straszne, ponieważ życie takie nie jest, nic nie jest aż takie proste! Nie wiem czy jest to kwestia tego, że powstał film na kanwie książki i przyciągnął w większości młodzież i przez to teraz pisarze są nastawieni na pisanie dla młodszych, czy może współpraca z Aaronem Johnstonem tak się odbija na cyklu Carda,ale jest to dla mnie dorosłej, w miarę inteligentnej osoby, która na sf-ach zęby zjadła absolutnie nie do zaakceptowania! Wszystko inne w porządku, wszystko ma tu ręce i nogi, ładnie sie łączy z Pierwszą wojną z Formidami...

Sebastian | 2018-08-08

Druga Wojna z Formidami zaczyna się odrobinę spokojniej niż Pierwsza. ale poziom trzeba przyznać jest utrzymany, a intrygi dotyczą naszego osobistego, ludzkiego zespołu przywar.
wojna wydaje się być nieuchronna, ale my myślimy o sobie, nie o zagrożeniu. są tacy co nie ustają w wysiłkach, ale nie są do końca traktowani poważnie, ani doceniane ich wysiłki.
zegar tyka.

Jarek Tyrka | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

No niezłe to było. 2 seria bardzo obiecująca. Dobrze się to czyta bo OSC ma lekkie pióro. Powoli dochodzimy do genezy pomysłu na którym opiera się gra Endera. Niektóre dzieci są naszą teraźniejszością mówi półkownik Li.

ZuyMelon | 2019-01-10
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Trzyma poziom, lecz niestety w paru miejscach mam wrażenie, że Card nieco się zagalopował ze swoją pomysłowością w sprawie Formidów i nieco zaczął przeczyć historii i faktom z wcześniejszych książek

Katarzyna | 2019-01-09
Przeczytana: 14 stycznia 2019