Świat w pudełku

Wydawnictwo: Genius Creations
dama_KIER

Mam na imię A. Jestem pudełkiem. Złośliwy los uczynił mnie skorupką niosącą w sobie ocean mocy. Tacy jak ja nie powinni istnieć i nie istnieliby, gdyby ludzie nie zniszczyli swojej cywilizacji. Dawno temu, w czasach, których oni sami nie chcą pamiętać. Uciekam już bardzo długo. Jak dotąd udało mi się ukrywać przed Rządami i zwykłymi mieszkańcami, którzy widzą we mnie tylko pozbawioną emocji...

Mam na imię A.

Uciekam już bardzo długo. Jak dotąd udało mi się ukrywać przed Rządami i zwykłymi mieszkańcami, którzy widzą we mnie tylko pozbawioną emocji kukiełkę.

Mylą się.

Potrafię bać się, cierpieć, mieć nadzieję i żałować!

Kiedy tego potrzebuję.

Koniec świata, posthumanizm i magia. Nietuzinkowo przedstawiony motyw postapo, bohaterowie, których chciałabym spotkać, a całość napisana lekko i z polotem. Bawiłam się świetnie. Katarzyno, pisz więcej!

Anna Hrycyszyn, autorka powieści Zatopić “Niezatapialną”

Przepis na dobrą książkę: weź tyle znanego, by Czytelnik bez trudu się w tym odnalazł, i tyle nowego, by poczuł się przyjemnie zaskoczony. Katarzyna Rupiewicz realizuje ten przepis bezbłędnie. To się po prostu samo czyta!

Marta Kładź-Kocot, autorka powieści Noc kota, dzień sowy

Lekkie pióro i bogata wyobraźnia Katarzyny Rupiewicz powodują, że trudno oderwać się od lektury.

Agnieszka Sudomir, autorka powieści Faza REM

źródło opisu: http://geniuscreations.pl

źródło okładki: http://geniuscreations.pl/

Jeśli istnieje sympatyczne postapo, to z pewnością jest to „Świat w pudełku” Katarzyny Rupiewicz. Choć sympatyczność ta de facto okupiona jest scodzienniałą śmiercią na pęczki i mobbingiem w detalach, to jednak czytającemu udziela się nastrój również wtedy, gdy szamani zjeżdżają z ośnieżonej górki na foliach, jednej z „niewielu rzeczy, które przeszłość zostawiła nam w nadmiarze”.

Autorka stworzyła sowizdrzalsko-punkową społeczność, kolorową – słowo „kolorowy” wplata we wstążki, plecaki, farby, stroje, koce – jak bohaterowie „Les Amichaines”, złożoną z nabuzowanych darami carpediemistów wierzących bardziej w siłę nieprzewidywalności niż w swoje moce. Historia, sama w sobie krótka i szybka, ot, trzy potyczki i katastrofa na krzyż, jest suto nastrzyknięta genezami, poprzerastana ciekawymi, rzeczowymi retrospekcjami, skrojona układankowo. W kreacjach Rupiewicz podoba mi się celowość każdego fragmentu, narracyjna gospodarność, a także moje do pisarki zaufanie – pomimo fantazyjnych...

glodnawyobraznia | 2018-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2018

Całą recenzję przeczytaj tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/11/pudeko-pene-wrazen.html

Witajcie w świecie, w którym by przetrwać trzeba być geniuszem albo szaleńcem, a do tego najlepiej zupełnie nieprzewidywalnym. Po serii wybuchów w elektrowniach Ziemia powoli dochodzi do siebie, choć nie zamieszkują jej już jedynie ludzie. Zaintrygowani? "Świat w pudełku" Katarzyny Rupiewicz to świetne postapo, które wciąga niczym wir już od pierwszej strony.

A zaczyna się niewinnie – zmarznięta główna bohaterka prosi o nocleg w napotkanej wspólnocie, i od razu natyka się na szamana, który po sprawdzeniu jej na osobności przyjmuje ją do społeczności. A jest się czego bać – A (tak, to właśnie jej imię) nazywa sama siebie pudełkiem, istotą powstałą w nowym świecie, która nie rozumie do końca ludzkich emocji, i choć odczuwa potrzeby ciała, potrafi je w pewnym stopniu kontrolować. Myślę, że przypadnie ona do gustu szczególnie miłośnikom posthumanizmu i w ogóle dobrze stworzonych...

Matylda Saresta | 2018-03-09

Troszkę klimatów Pandory Careya.
Troszkę klimatów Mad Maxa.

Nie zawiodłam się na tej historii post apo, ale przyznam szczerze, że Redlum pokochałam, a tą jedynie polubiłam:)

Bardzo dobra narracja, klimacik utrzymany na wysokim poziomie, czyta się szybciutko. Historia wciąga już od pierwszych stron.

Kto nie zna twórczości autorki - koniecznie musi poznać - POLECAM :)

Rynka | 2018-11-22

Lubię postapokalipsę - i była święcie przekonana, że akurat ten gatunek, może poza Schmidtem, u nas raczej raczkuje. I bardzo dobrze, że się nasi autorzy przyjemnie zaskakują - autorka doskonale kreuje świat po katastrofie, historia wciąga natychmiast, od pierwszych stron. Bardzo dobrze zarysowane postaci - i gdyby nie końcówka - byłby pełna dziesiątka. Za kształt całej powieści, brak lania wody, bohaterów, świeżość. Czyta się błyskawicznie i aż żal, że tak krótko.

ZojaHawryło | 2018-06-21

Siemomysła | 2018-03-29
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 29 marca 2018

Jest świetna. Bardzo polecam. Autorka potrafi podejść do tematu oryginalnie, łączy motywy w sposób twórczy i po prostu ładnie pisze. Lubię zakończenie, lubię bohaterów, lubię tę wizję świata po załamaniu.
Bierzcie i czytajcie :)

Krasiek | 2018-04-19

Nie pamiętam już, kiedy po raz ostatni raz czytałam książkę, która pozwoliła mi zanurzyć się w świecie przedstawionym na tyle, bym przestała widzieć rusztowania. To chyba już we mnie mechanizm zbyt głęboko zakorzeniony, żebym miała się go pozbyć nawet wzięta w obroty przez najlepsze pióro. Ale czasem zdarza się, że widok bebechów wcale mi nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie - staje się wartością dodaną.
"Świat w pudełku" Katarzyny Rupiewicz z pewnością wpisuje się w ten ostatni przypadek. Lektura powieści przyniosła mi dużo przyjemności, a spory procent z niej dostarczyły mi właśnie kwestie formalne - kompozycja, wybór narracji, sposób prowadzenia fabuły i precyzja słowa. Nie uświadczycie tu zbędnych scen i zbędnych opisów, nie będzie wodolejstwa. Każdy kolejny akapit prowadzi czytelnika wprost do wyznaczonego celu, co - przyznaję - nie zawsze uznaję za zaletę, niemniej w tym wypadku sprawdziło się doskonale.

Dalsza część opinii:...

Rege | 2018-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

To należy przeczytać po "Łzy Mai", bo obraz świata jest wtedy jasny i klarowny. Wyjaśnia się też wiele pomysłów autorki. Niestety końcówka według mnie niedopracowana i dlatego mnie rozczarowała.

Joanna | 2018-09-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam