Świat w pudełku

Genius Creations
2018-03-31
2018-03-31
postapo magia

Okładka książki Nowa Fantastyka 498 (03/2024) Aleksandra Bednarska, Rhoda Broughton, Grace Chan, Ai Jiang, Agnieszka Kravár, Michele Piccolino, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Katarzyna Rupiewicz
Nowa Fantastyk... Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Sprzedawcy marzeń Krystyna Chodorowska, Piotr W. Cholewa, Grzegorz Chudy, Anna Hrycyszyn, Anna Kańtoch, Marta Magdalena Lasik, Joanna Nałęcz, Małgorzata Pudlik, Katarzyna Rupiewicz, Alicja Tempłowicz, Agnieszka Żak
Sprzedawcy marzeń Krystyna Chodorowsk...
Okładka książki Niewidoczne Marta Magdalena Lasik, Michał Niedźwiedzki, Katarzyna Rupiewicz, Marta Ryczko, Alicja Tempłowicz, Paula Wanarska, Agnieszka Żak
Niewidoczne Marta Magdalena Las...
Okładka książki Inkszy welt Anna Askaldowicz, Michał Cholewa, Marta Magdalena Lasik, Michał Niedźwiedzki, Katarzyna Rupiewicz, Agnieszka Żak
Inkszy welt Anna Askaldowicz, M...

Bardzo ciekawa. Mnie wciągnęła, choć przez pierwsze kilka stron trzeba było się przebić. Są gdzieniegdzie słabsze momenty, ale jako całość wciągnęła na szybko. Aż się prosi, żeby na bazie "Świata w pudełku" stworzyć całą fajną serię postapo, czego oczywiście autorce życzę. Świetna lektura.

Książka pisana bardzo lekkim piórem, szybko i płynnie się ją czyta. Mamy tutaj postapo, trochę magii i ciekawie wykreowany świat. Brzmi jak zapowiedź dobrej książki, no właśnie.. jednak to tylko zapowiedź. Niesamowicie wynudziłam się podczas lektury, dosłownie znużona przewracałam kolejne kartki i patrzyłam ile jeszcze żeby dobrnąć do końca. Widziałam wiele pozytywnych recenzji więc byłam wielce zdziwiona że tak z nią walczę. A było to ciężkie starcie. Nie było w tej książce ani jednej postaci która wzbudziłaby we mnie mocniejsze uczucia. Wszyscy chociaż ciekawie zarysowani byli dla mnie przezroczyści. Jak wspaniały rysunek do którego robisz szkic i przerywasz w połowie. Coś tu nie zagrało i to totalnie. Końcówka też jest niedopracowana i urwana w taki sposób jakby zostawiała furtkę do wydania kolejnych części - po które zdecydowanie już nie sięgnę. Ode mnie 3/10 - za klimat i pomysł. Szkoda że to wszystko nie zagrało bo gdyby autorka dopracowała wiele kwestii - to mogłaby to być naprawdę interesująca historia. A tak to książka o której za chwilę zapomnę.

rewelacyjna pozycja, chyba najlepsza beletrystka jaką czytałem od bardzo dawna, jeśli chodzi o książki napisane w tym stuleciu. Nienachalne stopniowe wprowadzanie w całkiem ciekawy świat. Intrygujące postacie, które bez trudu rozróżniałem i kojarzyłem (nie jest to oczywiste w wielu pozycjach). Konsekwentna fabuła, zwroty akcji wciągające. Aż zastanawiam się czemu nie dałem 10 :-). Przy okazji książka nie ma setek stron ani nie jest 1szym tomem. Zamknięta całość mająca fabułę zwroty akcji i świat na 300 stornach. Pisze tak ktoś jeszcze z współczesnych pisarzy?

Mam bardzo mieszane uczucia wobec tej książki. Niby jest to fajna, ciekawa lektura, ale z drugiej strony brakuje tu jakiegoś wyraźniejszego zarysowania świata czy bohaterów. Całość jest mocno enigmatyczna. O ile historia i charaktery bohaterów jeszcze jakoś się bronią, tak opis świata jest bardzo pobieżny. Brakowało mi tu jakiegoś dokładniejszego wydarzenia co dokładnie się stało. O ile jednak przeszkadzało mi to we wgłębieniu się w uniwersum, tak dodaje to klimatu przygodom bohaterów.
Książkę czytało mi się całkiem przyjemnie. O ile przeszłość świata nie jest opisana, tak jego sytuacja obecna już tak. Prosty system kilku frakcji walczących ze sobą jest na tyle intuicyjny, że idealnie się tu sprawdza. Nie wymaga to dłuższych tłumaczeń, każdy łapie o co chodzi.
Enigmatyczność nie sprawdza się jednak w przypadku bohaterów. Chciałbym wiedzieć, jakie są ich motywacje, jakie mają umiejętności, czym się charakteryzują. Tymczasem poza główną bohaterką reszta postaci nie zostaje dokładnie opisana. Czytelnik ma domyślać się o co chodzi i uważam, że dokładniejsze nakreślenie motywacji bohaterów pomogłoby powieści. Wyróżnia się tu właśnie A, której motywacje są dosyć jasne od początku lektury. Szuka ona po prostu swojego miejsca w świecie, który nie jest jej przyjazny. Sprawdza się ona też jako narratorka wydarzeń. Nie jest to bardzo ekspresyjna narracja, ale pasowała mi to fabuły "Świata w pudełku".
Która to fabuła jest najsłabszym punktem powieści. Wszystko wydaje się bardzo przypadkowe. Brak tu ciągu przyczynowo-skutkowego, kolejne wydarzenia wydają się wyskakiwać z kapelusza. Niby pasuje to do niepewnego świata w którym egzystują bohaterowie, mnie jednak nie przypadło to do gustu.
Duży plus też za zakończenie, które wali czytelnika po mordzie, jednocześnie pozostając mocno enigmatycznym. O ile zazwyczaj takie zabiegi niezbyt mi się podobają, tak tutaj współgra to z konstrukcją reszty opowieści.
Ogólnie, polecam jako lekturę wymagającą nieco więcej skupienia. Enigmatyczność postaci i świata jest nieco zbyt duża jak na mój gust, jednak całość broni się dobrą narracją oraz świetnym zakończeniem.

Bardzo ciekawa i wciągająca przygoda. Czytając kolejne rozdziały coraz bardziej stawałem się częścią ekipy próbującej zmienić świat. Jednak bardziej niż sama fabuła, zaciekawił mnie sposób przedstawienia nieludzi próbujących wykazywać ludzkie emocje. Jeśli chodzi o wątek "postapo" -zdecydowanie przypadła mi do gustu przyszłość, stworzona przez autorkę.

Ciekawy pomysł, bardzo dobre wykonanie. Rewelacyjna. Polecam jak najbardziej

Ciekawy pomysł, bardzo dobre wykonanie. Rewelacyjna. Polecam jak najbardziej

Bardzo się cieszę, że w Polsce są autorzy którzy potrafią pisać dobre fantasy. Książka jest zaskakująca podejściem do otaczającego bohaterkę świata. Brawo chętnie sięgnę po inne książki autorki.

Niezła, pomysł jest, akcja rozwija się ciekawie. Dla mnie brak wyjaśnienia pewnych kwestii i zakonczenie jakieś takie słabe. Może autorka zostawiła sobie furtkę na dalsze części?

87/2020 (A)

87/2020 (A)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna ciekawa historia, fajne, otwarte zakończenie , ciekawie wykreowany świat. Wszystko napisane lekko i zwiewnie. Pędzi się po stronach tak szybko, że żal kończyć.

Katarzyna Rupiewicz Świat w pudełku Zobacz więcej