Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Bar Pod Kogutem

Tłumaczenie: Lech Z. Żołędziewski
Wydawnictwo: Albatros
The Rooster Bar
Ag2S

Trójka przyjaciół właśnie rozpoczyna ostatni semestr studiów na wydziale prawa. Ale co potem? Zola, Mark i Todd zgodnie dochodzą do wniosku, że opinia o nieograniczonych możliwościach kariery prawniczej to mit. Czeka ich spłacanie kredytów studenckich, dyplom ich uczelni ma niewielką wartość, a w Waszyngtonie roi się od młodych prawników szukających pracy. W sytuacji, gdy każde z nich zmaga...

Trójka przyjaciół właśnie rozpoczyna ostatni semestr studiów na wydziale prawa.
Ale co potem?

Zola, Mark i Todd zgodnie dochodzą do wniosku, że opinia o nieograniczonych możliwościach kariery prawniczej to mit. Czeka ich spłacanie kredytów studenckich, dyplom ich uczelni ma niewielką wartość, a w Waszyngtonie roi się od młodych prawników szukających pracy. W sytuacji, gdy każde z nich zmaga się dodatkowo z prywatnymi problemami, potrzebują jakiegoś rozwiązania. I znajdują je. Rzucają studia i pod fikcyjnymi nazwiskami zakładają kancelarię.
Pomysł szalony, lecz wydaje się trafiony. Zwłaszcza kiedy wpadają na sprawę, która może im przynieść miliony dolarów.
Ale może ich również zdemaskować.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Eli1605 | 2018-10-13
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 października 2018

Powoli czytałam tą książkę przedzierając się przez meandry prawniczego żargonu i słownictwa. Ale jak się to pokona książka zaczyna nabierać rumieńców. Pokazuje jak można robić , w świetle prawa niemalże, różne przekręty i mimo groźby ich wykrycia , używać po prostu życia. Z drugiej strony nic nie trwa wiecznie i każdy przekręt kiedyś ujrzy światło dzienne. Czy winni zostaną ukarani? Sprawdźcie sami.

maj | 2018-07-13

Lekko, miło i przyjemnie.

Rudolfina | 2018-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2018

CZY JOHN GRISHAM NIE OGARNIA ŚWIATA?
I co ja mam zrobić z tym Grishamem? Odlubić? No nie da się.

Jak do tej pory nie odpuściłam żadnej jego książki (z wyjątkiem tych dla młodzieży, bo wiek już nie ten), chociaż mój mistrz od jakiegoś czasu reprezentuje poziom… różny (delikatnie rzecz ujmując). Tym razem, niestety, miał chyba gorszy okres. Zauważyłam, że ostatnio powieści Grishama należałoby czytać na zasadzie: co druga. Poprzednia - „Samotny wilk” była świetna, a jeszcze wcześniejsza - „Góra bezprawia” bardzo słaba.

Tym razem mistrz boleśnie mnie zawiódł (mnie, gorącego fana!) na całej linii. Dlaczego?

Kocham powieści Grishama, ponieważ w każdej stara się zmieniać świat na lepsze. Zawsze do tej pory brał w obronę słabszych i pokrzywdzonych. Tym razem stanął po stronie cwaniaczków i głupców. To naprawdę mój Grisham? Mogłabym wybaczyć wątłą fabułę, niemrawą akcję i przewidywalne zakończenie, do którego autor prowadzi nas jak po sznurku, ale coś takiego?

Pierwszy zwrot akcji...

Izabela Pycio | 2018-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2018

"Podstawową wadą tego chorego systemu jest to, że nie istnieje wynik egzaminu wstępnego zbyt niski dla przyjęcia... szkoły prawnicze przyjmą każdego, kto zaciągnie federalny kredyt, a kredyty są dostępne dla każdego."

I jak tu nie skusić się na kolejną książkę mistrza thrillera prawniczego, opowieść dla podkręcenia napięcia nieco przerysowaną i naciąganą w fabularnej odsłonie, ale jakże w wielu momentach fenomenalnie oddającą trendy społeczne środowiska prawniczego, politycznego i businessowego. Karykaturalne spojrzenie na miałkość większości współczesnych wyższych uczelni amerykańskich, nastawionych na maksymalnych zysk, kierujących się wątpliwym doborem kadry profesorskiej, wymykającym się wysokim standardom nauczania, natomiast wabiących wspaniałymi obietnicami zawartymi w materiałach promocyjnych.

To także szczery obraz wypaczonego podejścia młodych ludzi do procesu zdobywania wiedzy, unikania brania odpowiedzialności za swoje czyny, uciekania od wytrwałości i konsekwencji na...

Miras | 2018-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2018

Prawie kibicowałem głównym "bohaterom" książki. Ale jak wiadomo prawie robi wielką różnicę. Dwóch cwaniaków, którym zachciało się zarobić kupę kasy wykorzystując swoje pseudo umiejętności prawnicze - oceniam jednoznacznie. W przypadku Zoli można powiedzieć, że są okoliczności łagodzące związane z deportacją rodziny. John Grisham znów poruszył kilka ważnych aspektów współczesnego świata: brak etyki zawodowej wśród prawników, sędziów, biznesmenów a nawet studentów oraz oczywiście trudny do rozwiązania problem migracyjny.

Edyta | 2018-11-09
Na półkach: Kindle - ebook, Przeczytane
Przeczytana: 09 listopada 2018

To chyba pierwsza książka Grishama, która mnie rozczarowała. Może nie czytałam jego wszystkich pozycji, ale ta z tych kilku była zdecydowanie najsłabsza.

Cała historia ogólnie mogłaby być, ale Ci bohaterowie tacy toporni, wkurzający i totalnie głupi, że aż nieprawdopodobne. Jedynie dziewczyna wplątana w tą całą intrygę zachowywała resztki poziomu.

Autor zakładam zdecydowanie ubarwił funkcjonowanie amerykańskich sądów, bo jeśli to byłaby prawda, to mają tam jeszcze większy bałagan niż u nas.

Z zalet czyta się szybko, literatura niezbyt górnolotna więc jeśli ktoś chce się odmóżdżyć to książka może być, ale to nie jest szczyt formy Grishama.

Anksunamun | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

"Bar Pod Kogutem" to opowieść o trójce studentów,walczących z niesprawiedliwym systemem administracyjno-edukacyjnym w Stanach Zjednoczonych, który wpędził ich w niebotyczne zadłużenie. Bohaterowie rozpoczynają nielegalną działalność poprzez założenie fikcyjnej kancelarii adwokackiej i tak rozpoczyna się historia ich przekrętów. Jako że są "żółtodziobami", popełniają różne błędy w swych oszustwach i czytelnik z niepokojem obserwuje zacieśniającą się wokół nich pętlę wierzycieli, żądnych zemsty pokrzywdzonych i przedstawicieli organów ścigania.
Na początku, szczerze mówiąc, powieść nie była dla mnie zbyt ciekawa, gdyż Mark, Todd i Zola wydawali się apatyczni i bezradni wobec swoich życiowych problemów. Autor jedynie pobieżnie przedstawił ich uczucia wewnętrzne, toteż gdy w końcu podjęli bardziej zdecydowane działanie, nie byłam na to przygotowana. Wszystkie ich następne ruchy również były zaskakujące, a co za tym idzie - fabuła naprawdę mnie wciągnęła. Mimo że bohaterowie dopuszczali...

Kasia Sobańska | 2018-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2018

Kolejne moje, w ostatnim czasie rozczarowanie Grishamem. Niestety ta książka jest zwyczajnie nudna! Do tego nie jestem w stanie uwierzyć w infantylność bohaterów, i to po studiowaniu 3 lat prawa nawet na kiepskiej uczelni. Autor zwyczajnie odcina kupony. Gdyby tak porównać tą pozycję chociażby z jego znakomitą "Firmą" to ma się wrażenie, że czytelnik dostał podróbkę Grishama. Już sam tytuł "Bar pod Kogutem" uważam za nietrafiony, równie dobrze mogłoby być pod kioskiem z gazetami ;)
No cóż, nie wiem na ile w książce jest prawdy a na ile fikcji literackiej, ale wychodzi na to, że w USA w wymiarze sprawiedliwości panuje istny burdel ;) W książce zabrakło mi realnego procesu oraz akcji na salach sądowych, czyli tego wszystkiego do czego Grisham w swoich latach świetności przyzwyczaił czytelnika.
W słowach "od autora" można przeczytać, iż inspirował się on artykułem z "The Atlantic" z września 2014 roku o przekrętach z uczelniami prawniczymi. I gdyby autor skupił się tylko na tym, to...

Bzibzioh | 2018-10-27
Na półkach: Legimi, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 27 października 2018

Oprócz fikcyjnej fabuły jest tu, jak zwykle u Grishama, sporo realiów – m.in. system amerykańskiego szkolnictwa wyższego, bardzo ciekawie przedstawiony i bezlitośnie zdemaskowany przez autora, amerykański wymiar sprawiedliwości, etyka zawodowa adwokatów, sytuacja afrykańskich imigrantów zarówno w USA, jak i po ich deportacji, w Senegalu, korupcja, bezprawie, cwaniactwo. Lubię sposób narracji Grishama, jest na tyle sugestywny, że nietrudno mi się wczuć w przedstawiane postacie. Całość jest nieco rozwleczona i może się nie podobać czytelnikom, którzy szukają skondensowanej sensacji.

Sebastian Woźniak | 2018-06-17
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Nie jest to najlepsza książka Grishama ale nie jest też najgorsza. Pierwsza połowa trochę nudnawa ale potem akcja tak się rozkręca, że nie sposób odłożyć lektury na później. Jedna z lżejszych książek autora.