Powiedz wreszcie prawdę

Jaguar
2018-03-01
2018-03-01
Ewa Bobocińska
dla młodzieży obyczajowa miłość granica oddanie uzależnienie porzucenie

Gdy czytałam ją na początku roku, byłam niezwykle blisko tego co czuł bohater. Bardzo szybko fabuła zaprosiła mnie do środka, nie umiałam się oderwać. Jeżeli można tak powiedzieć to jest jedna z tych książek, które zmieniają podejście do otaczającej nas rzeczywistości, a także postrzegania sytuacji w jakiej się obecnie znajdujemy.

Książka pomogła mi rewelacyjnie uporać się z tym co w tamtym okresie czułam, jestem niezwykle wdzięczna za to, że znalazłam ją w bibliotece i udało mi się ją przeczytać. Z czystym moim małym serduszkiem mogę polecić ją wszystkim! ♥

Książka pomogła mi rewelacyjnie uporać...

Dana Reinhardt w swojej powieści “Powiedz wreszcie prawdę” opisuje historię Rivera Deana - siedemnastoletniego chłopaka, który ma nawyk kłamania na prawo i lewo, choć nie zawsze robi to naumyślnie. Pewnego dnia, tuż po tym, jak jego dziewczyna zrywa ich związek, główny bohater trafia niechcący na spotkanie “Drugiej Szansy”, gdzie uzależniona od różnych rzeczy młodzież spotyka się, aby rozmawiać o swoich problemach. Jedno kłamstwo na temat jego uzależnienia wplątuje go w sieć jeszcze innych kłamstw, które ostatecznie przynoszą za sobą ogromne konsekwencje.

Książka jest bardzo krótka, zaledwie 237 stron. Opisy są skromne, sporą część zajmują dialogi. Nie zapada jakoś bardzo w pamięci, ale niesie za sobą ważny przekaz, a sama fabuła nie nudzi. Zbyt szybkie tempo prowadzenia powieści było trochę denerwujące, gdyby trochę zwolnić i rozszerzyć niektóre wątki, byłoby o wiele lepiej. Wątek miłosny, choć poprowadzony pomiędzy ciekawymi bohaterami, to jednak też był dość szybki, ale to, jak się zakończył, dało mi pewną satysfakcję i nie spodziewałam się takiego obrotu spraw.

Powieść na jeden wieczór, tak, aby zrelaksować się po ciężkim dniu. Nic nadzwyczajnego.

Główny bohater, 17-letni River, prowadzi normalne życie nastolatka. Ma dziewczynę, przyjaciół i kochającą rodzinę. Cały spokój znika, gdy Penny rzuca go na środku jeziora oddalonego od domu chłopca o 20km. River nie ma prawa jazdy, więc całą drogę powrotną przemierza pieszo. Myśli w tym czasie o Penny i ich zerwaniu, z którym nie może się pogodzić, gdy nagle zauważa wielki znak "DRUGA SZANSA". Zafascynowany wchodzi do budynku, myśląc o tym, że ich sytuacja się ułoży i jeszcze do siebie wrócą. River trafia na spotkanie grupy terapeutycznej dla nastolatków. Każdy opowiada tam o swoich problemach. Gdy jeden z chłopców wymawia słowo "Molly", River jest pewny, że chodzi o dziewczynę i ukazuje znak, który oznacza, że jest w takiej samej sytuacji. Jakie jest jego zdziwienie, gdy okazuje się, że "Molly" to nazwa narkotyku. Chłopiec wymyśla szybko, że jest uzależniony od marihuany i tak zaczyna się jego przygoda z grupą wsparcia. Przychodzi regularnie na spotkania, opowiada o wymyślonym nałogu, chociaż tak naprawdę mówi o swojej sytuacji z Penny. Jak skończy się ta sytuacja, gdy na światło dzienne wyjdzie, że River od samego początku kłamał? O tym musicie przekonać się sami.
---
Świetna była ta książka, pełna humoru i zabawnych scen. Jednak pod tym wszystkim kryje się historia o problemach nastolatków, pierwszych miłościach, poszukiwaniu siebie i próbach naprawy własnych błędów.
---
Jeśli macie w swoim otoczeniu nastolatka i szukacie dla niego prezentu, to będzie strzał w 10 :).

"River, nie potrzebowałeś mnie. Sam do tego doszedłeś."

🚘 Penny Brockaway zrywa z Riverem Deanem. Chłopak jest zdruzgotany, bo szczerze był w niej zakochany. Niedługo później wstępuje do grupy wsparcia zwanej Druga Szansa. Tam poznaje grupę ludzi, którzy zostają jego znajomymi lub też przyjaciółmi. Jako, że nie mógł siedzieć na meetingach bez powodu, zmyślił, że jest uzależniony od trawki. Metaforą trawki była Penny. Chłopak był od niej tak bardzo uzależniony (co jest bardzo zauważalne w książce) i przywiązany, że faktycznie Druga Szansa zaczęła mu pomagać. Jednak kiedyś musiał wypłynąć jego prawdziwy powód i wszystko zaczęlo się sypać...

Książka jest chudziutka, a mimo to jej czytanie bardzo mi się dłużyło. Fabuła sama w sobie mnie nudziła, ale polecam jeśli ktoś po prostu chce zająć myśli czymś innym lub jako książka na jeden wieczór.

Moja ocena to ☆4.5/10☆

xoxo, Regina

"River, nie potrzebowałeś mnie. Sam do tego doszedłeś."

Książka jest okej. Myślę że miałam za wysokie wymagania co do tej opowieści i delikatnie się zawiodłam. Postać Rivera jest cudowna - chłopak szczery dzięki czemu łatwo się z nim utożsamiać. Mówi rzeczy których my nie jesteśmy z wstanie. Natalie jest przeurocza i ubarwia historie, ma pogodna relacje z Riverem. Czytało mi się stosunkowo przyjemnie. Nie porywa jednakże książka dobra na momenty w życiu w których nikt nas nie rozumie :))

Sama nie wiem. Bawiłam się nawet dobrze. Książka pokazuje ważne aspekty nastoletniego życia. Porusza również tematy zmagania się z uzależnieniami co jest akurat tutaj bardzo dobrze wplątane i potrzebne. Sam wątek romantyczny jest trochę statyczny i nudny. Co prawda jest parę zwrotów akcji ale raczej przewidywalnych. Jednakże książkę tą czyta się dosyć szybko, jest ona króciutka więc nie zajmie wam sporo czasu. Język jest bardzo przystępny a tok rozumowania głównego bohatera ogólnie mi się podoba. Osobiście jestem trochę neutralna w stosunku do tej książki.

Myślę że książka jest bardzo przyjemna do czytania, krotka, zwięzła ale liczyłam na coś wiecej

Książka raczej dla młodzieży :)

Książka raczej dla młodzieży :)

1936

To nie był udany dzień Rivera. Romantyczna randka z ukochaną dziewczyną zakończyła się katastrofą. W jednej chwili cały jego świat upada niczym lichy domek z kart. Traci całe swoje poczucie bezpieczeństwa. Zostając sam, nie jest w stanie odnaleźć swojego miejsca na ziemi. Zagubiony trafia na spotkanie grupy dla młodzieży z problemem uzależnieniami. I to właśnie w miejscu, w którym wszyscy powinni być ze sobą szczerzy, rodzą się największe kłamstwa.

Książka pomimo swojej lekkości porusza wiele ważnych i poważnych tematów. Jeśli chodzi o język i przyswajalność jest ona na tyle lekka, że śmiało można ją „wchłonąć” w przeciągu zaledwie kilku godzin. Jednak to, co ona w sobie kryje jest o wiele cięższe do strawienia.

Przede wszystkim książka stanowi swoisty obraz osoby, która jest uzależniona od kogoś. I to bynajmniej nie materialnie. Tu chodzi o strach przed utratą. Strach tak wielki, że główny bohater jest w stanie poświęcić całego siebie, całe swoje życie, a nawet i osobowość ze strachu przed utratą tej drugiej osoby. Czytając o historii Rivera i jego początkach życia bez Penny, a także o grupie młodych uzależnionych od alkoholu i narkotyków, miałam wrażenie, że w każdym kłamstwie jest odrobina prawdy. Tyle, że główny bohater zamiast na spotkaniach mówić o Penny, nazywał ją Maryśką.

Jestem na tyle zadowolona z lektury, że zdecydowanie nie dzieliłabym jej odbiorców na wiek. Z jednej strony zdaję sobie sprawę, że dla jednych może się okazać, iż problemy bohatera są dość błahe lub wyolbrzymione jednak to tylko powierzchowność i łatwo można odnaleźć w lekturze drugie dno.

#powiedzwreszcieprawdę jest to ksiazka lekka jak piórko i przyjemna jak picie kawy. Spokojnie można ja przeczytać w ciągu jednego wieczoru.
Opowiada nam o chłopaku Riverze ,któremu w ciągu jednej chwili zawala sie świat . Zrywa z nim dziewczyna (pamiętacie jak to jest?). 🤔 Wracając do domu przez przypadek trafia na spotkanie grupy wsparcia z uzależnieniami. I tu zaczyna się problem naszego bohatera, bo chcąc wpasować sie w towarzystwo zaczyna kłamać . Jego przyjaciele i rodzina próbują pomóc Rivierowi , alw chłopak coraz bardziej pogrąża się w kłamstwie. Książka ta opowiada o zatraceniu własnej osobowości przez życie w toksycznym związku. Przyjaźni ,ale też wsparciu, które jest potrzebne aby przejść przez takie sytuację z głową podniesioną do góry

• Literatura amerykańska
  • Egzemplarz recenzencki