Spowiedź Nikosia zza grobu

Wydawnictwo: Zona Zero
9788395019395
Edunia

Jego życiorys jest gotowym scenariuszem sensacyjnego serialu. Gdyby żył do dziś, zapewne jako celebryta pozwalałby się fotografować na czerwonym dywanie. Karierę zaczynał na początku lat 70. jako bramkarz w trójmiejskim nocnym klubie „Lucynka”. Szybko awansował do kultowego „Maxima” w Gdyni. Jego ambicje sięgały jednak dalej; zorganizował grupę przestępczą przemycającą na skalę przemysłową...

Jego ambicje sięgały jednak dalej; zorganizował grupę przestępczą przemycającą na skalę przemysłową kradzione samochody z Niemiec i Austrii do Polski.

Wyemigrował do Niemiec w połowie lat 80., skąd nadal kierował przemytniczym procederem. Za jazdę kradzionym super audi, w 1989 roku trafił za kratki do słynnego berlińskiego Moabitu. Niemiecki model resocjalizacji nie był jednak stworzony dla niego. Uciekł po kilku miesiącach – zamienił się ubraniami z bratem podczas pierwszego widzenia.

Wkrótce do legendy przeszedł także nielegalny powrót „Nikosia” do Polski przez Austrię na początku lat 90., brawurowe wymknięcie się z policyjnego „kotła” w Krakowie w 1992 roku oraz nie mniej sensacyjna ucieczka z policyjnego konwoju w Warszawie, jeszcze w tym samym roku.

Wchodził w szemrane i legalne biznesy, otwierał kluby, przyjaźnił się z aktorami i grał w filmie, aż wreszcie 24 kwietnia 1998 roku, w trójmiejskim klubie „Las Vegas” zamaskowany zamachowiec wystrzelił do niego z najbliższej odległości sześć pocisków. Gangstera nie uratowała nawet kamizelka kuloodporna.

źródło opisu: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/spowiedz-nikosia-zza-grobu

źródło okładki: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/spowiedz-nikosia-zza-grobu

Michał | 2019-03-06
Przeczytana: 06 marca 2019

Bardzo dobrze opisana historia słynnego Nikosia. Bez ubarwień. Ludzie myślą, że to nie wiadomo jaki gangster był, a to gość, który z paroma kumplami, pod ochroną PG kradł auta i nimi handlował. Żadnych strzelanin, narkotyków. Zginął, bo dużo wiedział. Tak to w tym fachu bywa. Polecam!

jeke | 2018-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Trójmiasto już w latach sześćdziesiątych XX wieku miało specyficzny klimat. Zbiegały się tam kontakty międzynarodowe, odbywały liczne transakcje handlowe, granica morska była nieszczelna i w konsekwencji przepływały obce waluty i towary. Port był oknem na świat, a młodzi ludzie myśleli o karierze i dużych pieniądzach niekoniecznie zdobytych uczciwie. Nikodem Skotarczak był chłopakiem z Gdańska i w latach siedemdziesiątych marzył, by zostać przestępczym królem Trójmiasta.

Tadeusz Batyr związany przez całe życie z Trójmiastem, którego tajemnice lubi analizować i odkrywać napisał pierwszą biografię Nikodema Skotarczaka, ojca chrzestnego trójmiejskiej mafii. Książka została oparta na dostępnych materiałach oraz rozmowach z ludźmi, którzy znali ,,Nikosia". Porządkuje powszechną wiedzę o nim, ale do końca nie daje jednoznacznej odpowiedzi, co jest prawdą, a co nie w jego życiorysie.

Chęć zdobywania świata i wolna dusza Nikodema nie współgrały z zasadami ojca rządzącego w domu twardą...

bartek_braniewo | 2018-07-01

Jak dla mnie ksiazka dziwna... niby ma opowiadac o Nikosiu i faktycznie tak jest. Jak dla mnie jednak zbyt duzo pojawia sie osob i historii pobocznych. Oczywiscie gdzies tam zwiazane z Nikosiem ale jak dla mnie zbyt rozwiniete i nie wnoszace do ksiazki az takich waznych rzeczy. Widac ze autor zebral duzo materialu i sie napracowal jednak uwazam ze ksiazka jest chaotyczna i ma zbyt duzo tematow nie do konca interesujacych czytelnika ktory chcial chociaz troche poznac dokladniej Nikosia niz tylko to ze kradl samochody czy byl hazardzista.
Podsumowujac temat do przeczytania ale dla osob ktore interesuja sie tematem. Czytelnik ktory rzadko siega po taka tematyke wydaje mi sie ze sie zawiedzie i uzna ta ksiazke za strate czasu.
Ja po przeczytaniu osobiscie jestem obojetny co do lektury. Przeczytana, odlozona nic poza tym

GroszeQ | 2018-05-28

Kurczę po przeczytaniu tej książki nie wiem szczerze jak ją opisać. Sam autor twierdzi że nie jest to biografia że dużo tutaj oprócz faktów sugestii hipotez autora.Widać że przy zbieraniu materiałów do książki się napracował, jednak jako całość jest chaotyczna i styl potrzebuje doszlifowania. Fajnie jest ukazane nie do końca ale jednak obdarcie z mitów "sławy i potęgi" Nikosia jako czołowego gangstera
Temat ciekawy ale przedstawienie jego już mniej...