Okładka książki Sherlock Holmes T.2: Dolina trwogi. Przygody Sherlocka Holmesa. Szpargały Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle
Arthur Conan Doyle Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Sherlock Holmes (tom 4-6) kryminał, sensacja, thriller
Sherlock Holmes (tom 4-6)
Zysk i S-ka
2014-11-07
2014-11-07

Postaci Sherlocka Holmesa nie trzeba nikomu przedstawiać a trzytomowe wydanie jego przygód, które ukazało się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka powinien posiadać każdy fan tego brytyjskiego detektywa. Twarda okładka, wysokiej jakości papier i oryginalne ilustracje Sidneya Pageta tworzą razem niepowtarzalny klimat. Dodajmy do tego niezwykłe pióro Arthura Conan Doyla, którego prozę pomimo upływu lat wciąż czyta się niezwykle przyjemnie a otrzymamy zestaw, z którego każdy czytelnik będzie zadowolony. „Dolina trwogi”, „Przygody Sherlocka Holmesa” oraz „Szpargały Sherlocka Holmesa” to okazja do poznania mniej znanej przeszłości tego bohatera. Doktor Watson przeprowadzi nas przez masę skomplikowanych spraw aż do kulminacyjnych wydarzeń przy wodospadzie Reichenbach. To po prostu trzeba przeczytać.

Na półkach: , , , , , ,

Czy trwoga i strach może sparaliżować całe miasto?

Dolina Trwogi to zastraszone miasteczko i jedna z mroczniejszych zagadek, której rozwiązania podjął się angielski detektyw. Masoneria, mafia, pieniądze to główne tematy tej niezwykle tajemniczej pozycji.

Czy dobro zawsze zwycięża zło?

Sytuacje potrafią być naprawdę skomplikowane, a jakie rozwiązanie zaproponuje A. C. Doyle?
Tego dowiecie się na kolejnych stronicach tej niezwykłej powieści.

Czy trwoga i strach może sparaliżować całe miasto?

Czy dobro zawsze zwycięża zło?

I znowu zauroczona pomysłowością Sherlocka. Świetny pomysł na przedstawienie dokonań genialnego detektywa za pomocą krótkich opowiadań. Każda historia daje możliwość, aby to czytelnik wykrył sprawcę zanim dokona tego Holmes. Na szczęście główny bohater trochę spokorniał w stosunku do pierwszych opowiadań. Lektura obowiązkowa dla miłośników dobrej książki :)

Arthur Conan Doyle stworzył niesamowitą postać, która do dnia dzisiejszego jest rozchwytywana we wszelkich możliwych odmianach mediów. Na szczęście najlepiej czyta się jego powieści, gdyż to właśnie w książkach jesteśmy w stanie wydobyć realny pogląd i ,,sam na sam" zetknąć się z myślami autora. Nie wspomnę już o wyobraźni, która osiągając wysoki poziom postrzegania, tak naprawdę nie ma ograniczeń. Z takimi refleksjami lektura książki jest wręcz fantastycznym czasem, który niestety kończy się wraz z przewróceniem ostatniej stronicy. Ale! Wyobrażenia o Sherlocku są wiecznie żywe! Wszystkie opowiadania tworzę niesamowity cykl przygód, zagadek, niebezpieczeństw i niesamowitych rozwiązań najciemniejszych spraw. Bogatość miejsc i wątków sprawia, że nie ma momentów czytelniczej nudy. Odpowiedni dobór bohaterów sprawia, że każda historia różni się od innej bardzo mocno. Ale te wszystkie historie spaja niewyobrażalnie mądry mózg Sherlocka. Holmes wraz z doktorem Watsonem tworzy bardzo ciekawy duet, który podejmuje się rozwikłań wielu ciekawych i mrożących krew w żyłach zagadek. Nie można doświadczyć ,,typowości" kryminałów w tej części. Ta klasyka, którą stworzył autor, jest czymś niesamowitym i niemożliwym do podrobienia. Sądzę nawet, że nie jest możliwym do dobrego wzorowania. Z uśmiechem można rzecz, że przygody Sherlocka wchodzą do kanonu bardzo dobrej klasyki kryminałów. W tej opinii nie skupiłem się na przedstawieniu ogólnej fabuły powieści i opowiadań, ale ogólnej refleksji nad talentem autora. Talentem, z którego wyrosła postać Sherlocka Holmesa. Jest wiele do odkrycia. Zapewniam i polecam.

Recenzja dostępna także na: http://nieuleczalna-bibliofilka.blogspot.com/2015/07/138-sherlock-holmes-t2-arthur-conan.html

Wydawnictwo Zysk i S-ka jakiś czas temu wznowiło opowiadania o najsłynniejszym detektywie wszechczasów, zawierając je w trzech pięknie wydanych, obszernych tomach. Twarda okładka z dodatkową obwolutą, duży format i elegancki wygląd całego cyklu na półce + posiadanie wszystkich historii o Holmesie = marzenie każdego bibliofila i fana Sherlocka. Książki, jak na tak piękne wydanie, wcale nie odstraszają ceną, zatem warto skompletować sobie te perełki!

Arthur Conan Doyle nie próżnował, stworzył kolejne historie zaskakujące zwrotami akcji, a przede wszystkim niebagatelnymi zdolnościami analitycznymi głównego bohatera. Nieodmiennie jestem pod wrażeniem pomysłowości, jaką musiał wykazać się autor przy pisaniu tychże książek oraz kunsztu literackiego i zwyczajnego talentu, którym był obdarzony. Choć na rynku literackim w ciągu lat, które upłynęły od debiutu Doyle'a, pojawiły się tysiące kryminałów, to niewiele może równać się z tą klasyką. Ze starociem pozostającym aktualnym i wciąż zajmującym rzesze czytelników na całym świecie. Starociem ponadczasowym.

Przyznaję, że tym razem autor zaskoczył mnie bardziej niż wcześniej - dążenie Holmesa do konfrontacji z profesorem Moriartym, wręcz obsesja na jego punkcie, były pewną nowością.
A i sam oponent głównego bohatera okazał się nad wyraz interesującą postacią. Takim Sherlockiem, który opowiedział się po ciemnej stronie mocy, co skłania do zastanowienia się nad tym, co by było, gdyby nasz ulubiony detektyw faktycznie postanowił zostać złoczyńcą. Czy wreszcie moglibyśmy obserwować przebieg morderstwa idealnego?

Tak, ten tom zdecydowanie był jeszcze bardziej pełen zaskoczeń niż poprzedni [recenzja]. Nie tylko mieliśmy do czynienia ze starciem geniusza zła z geniuszem stojącym po stronie dobra, ale też z pewną intrygującą damą... Irene Adler. Ci, którzy mieli już styczność z tą historią, doskonale orientują się w subtelnej więzi łączącej Sherlocka i tę kobietę, natomiast te osoby, które dopiero rozpoczną swoją przygodę z klasyką kryminału... no, logiczne, że dopiero będą świadkami narodzin tego dziwu. W końcu nie jest tajemnicą, że przygody tytułowej postaci z kobietami są niesamowicie skromne. Arthur Conan Doyle nie uraczył nas żadnym mdłym romansem, miał wyczucie, którego niejednokrotnie brakuje współczesnym autorom pakującym miłostki gdzie się da.

Największym zaskoczeniem będzie dla Was zakończenie tego tomu, gwarantuję. Sama uroniłam wtedy parę łez, choć rozum podpowiadał, że... Że nie mogę Wam zdradzić, co podpowiadał, żeby nie spoilerować. Taki już los recenzenta... Wiedzcie jednak jedno: dzieje się naprawdę sporo, jesteśmy świadkami niebywałego starcia dwóch geniuszy, a to nie może być nudne, nie w tym przypadku!

Pewnego wieczoru, gdy już zmierzchało, a słońce postanowiło udać się na swój zasłużony odpoczynek, spokój mego ducha zakłóciło donośne łomotanie w drzwi. A kogóż to niesie o tak późnej porze?, pomyślałam. Nie każąc jednak gościowi zbyt długo czekać, powiedziałam z nutką irytacji w głosie: Proszę wejść. Na widok osoby, która zagościła w mych skromnych progach, zdziwione me usta otwarły się z prawie możliwym do usłyszenia skrzypnięciem. Oto w pokoju stanął dr John H. Watson, powiernik, współpracownik i przyjaciel samego Sherlocka Holmesa.

Gdy swego czasu gościłam u siebie Arthura Conana Doyle’a (przy okazji śledzenia przygód rzeczonego detektywa, spisanych w pierwszym tomie "Sherlocka Holmesa"),nie sądziłam, że czekają mnie odwiedziny równie osobliwe. A jednak! Doktor Watson nie chciał od razu przejść do rzeczy i wyjaśnić mi powodu swego rzucającego się w oczy wzburzenia. Zamiast tego zaczął opowiadać o perypetiach swego przyjaciela. Okazuje się, że od mojego ostatniego spotkania z nim zagadek do rozwiązania jeszcze mu przybyło.

Musiał wyjaśnić zatrważającą kwestię morderstwa, które… dopiero miało nastąpić. Tak, dobrze czytacie. Któregoś dnia Holmes otrzymał informację, jakoby życie pewnego jegomościa miało być zagrożone. Nim detektyw zdążył się dobrze rozeznać w sprawie, już musiał badać okoliczności śmierci mężczyzny. Śledztwo, którego podjął się wraz z moim gościem doktorem Watsonem, skierowało ich wzrok w kierunku cieszącego się złą sławą stowarzyszenia.

Pojawiła się też nietypowa sprawa z rudym kolorem włosów w tle. Razu pewnego w lokalnej prasie ukazało się ogłoszenie o dobrze płatnej pracy w Stowarzyszeniu Rudowłosych. Odpowiedział na nie kolejny klient Holmesa, który tym samym dostarczył mu jednej z najdziwniejszych zagadek detektywistycznych, jaką w życiu przyszło mu rozwiązywać.

I choć pan Watson tego wieczoru opowiedział mi całe mnóstwo perypetii Sherlocka Holmesa, to najmocniej w pamięć zapadła mi jedna z nich. Nie jest tajemnicą, że ten wybitny detektyw nigdy nie garnął się do kobiecego towarzystwa, wręcz stronił od niego. Gdyby ktoś inny powiedział mi, że jednak w jego życiu pojawi się taka przedstawicielka płci pięknej, która nie tyle lekko zmieniła jego zapatrywanie na tę płeć, ile zwyczajnie go przechytrzyła, to w życiu bym w to nie uwierzyła. Jednak Watson podczas opowiadania tej historii nie wyglądał na takiego, który kłamał lub żartował. Ta kobieta istniała naprawdę!

Wiele z tych niesamowitych opowieści wręcz zapierało mi dech w piersi. Jeśli coś do tej pory wydawało się niemożliwe, w życiu Holmesa stawało się w stu procentach realne. Zawsze byłam pod wrażeniem ogromnego geniuszu detektywa, jego niesamowitych zdolności dedukcyjnych, ale tym razem poziom obydwu przerósł moje najśmielsze oczekiwania, choć nie jest on człowiekiem nieomylnym.

Doktor Watson nie zapomniał podczas swoich opowieści o należytym nakreśleniu tła geograficznego, historycznego i o użyciu odpowiedniego do zastanych czasów języka, który urzekł i rozkochał w sobie. Byłam pod wrażeniem jego niesamowitej skrupulatności: nie pomijał niczego, drobiazgowo opisywał fizjonomię bohaterów, klimat miejsc, w których się aktualnie znajdowali, czy nawet obecnie panującej aury. Dzięki temu czułam się, jakbym sama uczestniczyła w tych przygodach.

Całe szczęście, że wszystko to, co usłyszałam, wy także możecie poznać. Wystarczy sięgnąć po drugi tom przygód detektywa opatrzony jego imieniem i nazwiskiem, "Sherlock Holmes", który spisał mój poprzedni gość – sir Arthur Conan Doyle. Choć jest to tom naprawdę pokaźnych rozmiarów, liczący niespełna 850 stron i niewpływający zbawiennie na kondycję rąk po dłuższym okresie zaznajamiania się z jego treścią, to jednak po stokroć warto go mieć w swoich zbiorach. Nie tylko dla samych historii weń zawartych, ale też dla pięknego wydania w dużym formacie, dobrej jakości papieru i dla miłego dla oka kroju pisma. Doprawdy – to prawdziwa perełka!

Mój gość już się ze mną żegnał, mówiąc, jak bardzo się spieszy. Widać było, że ta długa rozmowa pozwoliła mu się wyciszyć i ukoić skołatane nerwy, więc zaryzykowałam i zapytałam o powód jego wzburzenia na początku wizyty. Watson w tym momencie opowiedział mi jeszcze jedną historię – jej treść możecie poznać podczas lektury tomu, o którym chwilę temu wspomniałam, a która jest mocnym i przyprawiającym o szybsze bicie serca zwieńczeniem. Okazało się bowiem, że pan Sherlock Holmes niczego się nie boi i nie ma sprawy, której nie stawiłby czoła. Nawet gdyby przyszło mu zapłacić za to najwyższą cenę…

Do zobaczenia wkrótce, panie Watson!

Ocena: 6/6

Na blogu: http://www.ksiazkowka.pl/2015/04/sherlock-holmes-tii-arthur-conan-doyle.html

Krótko i zwięzle. Najlepszy detektyw wszechczasow. Żadna zagadka nie jest mu obca. Wszystko jest oczywiste i proste do rozwiązania. Dla fanów Sherlocka Holmesa i nie tylko.

niespodziewane zakonczenie. super ksiazka :)

niespodziewane zakonczenie. super ksiazka :)

Sherlocka nikomu nie trzeba przedstawiać. Wystarczy jak powiem, że uwielbiam :)

Sherlocka nikomu nie trzeba przedstawiać. Wystarczy jak powiem, że uwielbiam :)

Ponadczasowa postać, ponadczasowe historie. Świetnie się czyta, zupełnie się nie zestarzało. Niedościgniony wzór dla ogółu powieści detektywistycznych i kryminalnych.

Gorąco polecam.

Gorąco polecam.

• Kryminał
  • Chcę kupić
  • Do kupienia

Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes. Tom 2. Dolina trwogi. Przygody Sherlocka Holmesa. Szpargały Sherlocka Holmesa Zobacz więcej