Analiza systemów-światów. Wprowadzenie

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Czy kapitalizm ma przyszłość? Craig Calhoun, Randall Collins, Georgi Derluguian, Michael E. Mann, Immanuel Wallerstein
Czy kapitalizm... Craig Calhoun, Rand...
Okładka książki Świat średniowiecza. Studia ofiarowane Profesorowi Henrykowi Samsonowiczowi Anna Adamska, Krzysztof Baczkowski, Jacek Banaszkiewicz, Agnieszka Bartoszewicz, Nora Berend, Andrzej Buko, Stanisław Bylina, Michele Cassandro, Roman Czaja, Marek Derwich, Marek Dulinicz, Wojciech Fałkowski, Jerzy Gąssowski, Sławomir Gawlas, Mateusz Goliński, Piotr Górecki, Jarosław Jarzewicz, Tomasz Jurek, Feliks Kiryk, Gabor Klaniczay, Maria Koczerska, Gerard Labuda, Jacques Le Goff, Lech Leciejewicz, Jakub Lorenc, Roman Michałowski, Marta Młynarska-Kaletynowa, Karol Modzelewski, Marco Mostert, Grzegorz Myśliwski, Grzegorz Myśliwski, Bronisław Nowak, Krzysztof Ożóg, Eric Palazzo, Marcin Rafał Pauk, Aneta Pieniądz, Andrzej Pleszczyński, Edward Potkowski, Jerzy Pysiak, Danuta Quirini-Popławska, Andrzej Radzimiński, Stanisław Rosik, Piotr Salwa, Piotr Skubiszewski, Krzysztof Skwierczyński, Rolf Sprandel, Jerzy Strzelczyk, Stanisław Suchodolski, Janusz Tandecki, Janusz Tazbir, Julia Tazbir, Michał Tymowski, Jan Tyszkiewicz, Lech A. Tyszkiewicz, Przemysław Urbańczyk, Immanuel Wallerstein, Piotr Węcowski, Jarosław Wenta, Mateusz Wilk, Małgorzata Wilska, Tomasz Wiślicz, Przemysław Wiszewski, Elżbieta Witkowska-Zaremba, Andrzej Wyrobisz, Paweł Żmudzki, Ewa Dorota Żółkiewska
Świat średniow... Anna Adamska, Krzys...

Z Wallersteinem i jego teorią systemów-światów spotkałem się w pracach historycznych i kiedy zobaczyłem na półce na targach książki tę pozycję wziąłem od razu, bo liczyłem bardziej szczegółowo się z nią zaznajomić. A tu jednak trochę rozczarowanie. Sama teoria w zasadzie jest opisana w paru zdaniach i podana czytelnikowi na wiarę, jak jakiś dogmat. O historii, o konstytuowaniu się systemów-światów, ich rozwoju i charakterystyce nie ma nic. Książka jest w zasadzie tylko i wyłącznie krytyką kapitalizmu i wieszczeniem jego rychłego upadku. Nie tego oczekiwałem.
Jeśli tak to ma wyglądać to jednak pozostanę przy Braudelu i jego intelektualnej spuściźnie.
P.S. Bardzo fajny w tej książeczce jest slowniczek pojęć i nota bibliograficzna.

Trudno się to czyta, ale warto

Trudno się to czyta, ale warto

Trochę się zawiodłem. W książce przedstawiony jest jedynie ogólny zarys teorii. Tym niemniej jest to wprowadzenie. Warto.

(Nie)stety nadal aktualna lektura obowiązkowa dla każdego zainteresowanego polem nauk społecznych i niektórych humanistycznych, będąca dobrym punktem wyjścia do dalszej lektury, a przynajmniej źródłem podstawowej wiedzy o ważnej dziś gałęzi myśli socjologiczno-gospodarczej i przydatnym słowniczkiem.

• Socjo
  • Ekonomia, polityka i nauki społeczne
  • Wyd. 2007
  • Socjologia