Skazani na wojnę? Czy Ameryka i Chiny unikną pułapki Tukidydesa?

Wydawnictwo: Pascal
DESTINED FOR WAR: CAN AMERICA AND CHINA ESCAPE THUCYDIDES'S TRAP?
usa, wojna, chiny, konflikt
historia
Jakub

Chiny i Ameryka zmierzają do wojny, której tak naprawdę nikt nie chce. Gdy rosnący w siłę kraj zaczyna zagrażać aktualnemu hegemonowi, ich rywalizacja najczęściej kończy się wojną. Czy tak będzie tym razem? "Jedna z najbardziej wnikliwych i dających do myślenia analiz, jakie do tej pory czytałem na temat najważniejszej relacji we współczesnym świecie – między Chinami a Ameryką. Jeśli Graham...

Chiny i Ameryka zmierzają do wojny, której tak naprawdę nikt nie chce.

"Jedna z najbardziej wnikliwych i dających do myślenia analiz, jakie do tej pory czytałem na temat najważniejszej relacji we współczesnym świecie – między Chinami a Ameryką. Jeśli Graham Allison ma rację – a tak moim zdaniem jest – Państwo Środka i Stany Zjednoczone muszą uważnie prześledzić lekcje, jakie dała nam historia, aby uniknąć wojny, z której żadna ze stron nie wyjdzie zwycięsko."
David Petraeus, generał w stanie spoczynku, były dyrektor CIA

"Graham Allison umiejętnie przybliża najpoważniejsze dylematy polityki zagranicznej Ameryki nie tylko ekspertom, ale i zwyczajnym obywatelom. Dlatego właśnie wielokrotnie korzystałem z jego rad, zarówno jako senator, jak i wiceprezydent."
Joe Biden, były wiceprezydent USA

"Przeczytałem tę książkę z wielkim zainteresowaniem. Mogę tylko mieć nadzieję, że konflikt Ameryki i Chin będzie siedemnastym w historii nowożytnej rozwiązanym na drodze pokojowej, a nie trzynastym zakończonym wojną."
Henry Kissinger, były amerykański sekretarz stanu

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: wydawnictwo

Derufin | 2019-01-17
Przeczytana: 11 stycznia 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Świetna rzecz - po jej przeczytaniu inaczej patrzę na to, co robią USA i Chiny, zarówno w kwestiach politycznych, jak i gospodarczych. W skrócie, jak napisał autor: "Koncepcja pułapki Tukidydesa odnosi się do naturalnego i nieuniknionego poczucia zaskoczenia i frustracji, które pojawia się, gdy aspirujący konkurent zaczyna zagrażać pozycji dotychczasowego lidera".
Byłoby jeszcze więcej gwiazdek, gdyby książka była... krótsza. Dla mnie niepotrzebne są fragmenty sci-fi o tym, jakie zdarzenia mogą nastąpić i wywołać wojnę oraz dodatek: rozwinięcie - na podstawie zajęć ze studentami autora - opisanych już w treści poprzednich konfrontacji.
Ale najważniejsze, a przynajmniej najbardziej optymistyczne jest to, że w przypadku części tych konfrontacji do konfliktów zbrojnych nie doszło.

mejischain | 2019-04-27
Matippl | 2019-04-11